Tabex

Tabex
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
1,5 mg
Ilość
100 tabl. (5 blist.po 20 szt.)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Antykoncepcja hormonalna a Tabex

Witam. Mam pytanie dotyczące tabletek antykoncepcyjnych Yaz. Wiem ze przy antykoncepcji palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne. Czy można te leki brać jednocześnie z tabletkami na rzucenie palenia, takimi jak np. TabeX czy Desmoxan? czy to może być niebezpieczne i jakie mogą być tego skutki? czy to raczej osłabia działanie antykoncepcji?

Kuracja Tabex przeciwko paleniu

A tabletki tabex czy sa dobrym lekiem na rzucenie palenia. Co musze waznego wiedziec przed podjeciem kuracji. Byl to lek na recepte teraz nie jest ale czy mimo tego isc do lekarza przed kuracja?

POKAŻ WIĘCEJ

Tabex - ulotka preparatu

Tabex - opis

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie produktu leczniczego Tabex pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku Tabex jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Tabex - skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna. Jedna tabletka powlekana zawiera 28 mg laktozy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Tabex - dawkowanie

Jedno opakowanie preparatu Tabex (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia to 25 dni.

Tabex należy przyjmować doustnie z odpowiednią ilością wody zgodnie z następującym schematem.

Od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2 godziny (6 tabletek na dobę).

Od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2,5 godziny (5 tabletek na dobę).

Od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 3 godziny (4 tabletki na dobę).

Od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 5 godzin (3 tabletki na dobę). Od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę.

Osoba paląca powinna definitywnie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5 dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy rozpocząć leczenie ponownie.

Tabex - środki ostrożności

Tabex powinny przyjmować tylko osoby z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu. Pacjent powinien wiedzieć, że przyjmowanie preparatu Tabex i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do wzmożenia działań niepożądanych nikotyny. Tabex należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnic i innych chorób naczyń obwodowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, niektórych postaci schizofrenii, niewydolności nerek i wątroby.

Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania preparatu Tabex u dzieci poniżej 18. roku życia i pacjentów w podeszłym wieku powyżej 65. roku życia.

Jedna tabletka preparatu Tabex zawiera 28 mg laktozy i dlatego lek nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Tabex - przedawkowanie

Objawy występujące po przedawkowaniu preparatu Tabex są charakterystyczne dla objawów zatrucia nikotyną. Objawami przedawkowania są: nudności, wymioty, przyspieszenie akcji serca, wahania ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, drgawki kloniczne. We wszystkich przypadkach przedawkowania należy podjąć działania zgodne z ogólnymi zasadami postępowania w przypadku ostrych zatruć; należy wykonać płukanie żołądka i kontrolować diurezę przy użyciu płynów infuzyjnych i leków moczopędnych. W zależności od potrzeb można zastosować leki przeciwpadaczkowe, działające na układ sercowo-naczyniowy i pobudzające oddychanie. Należy monitorować oddech, ciśnienie krwi i akcję serca.

Tabex - przeciwwskazania

Tabex jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1, jak również w przypadku:  niestabilnej dławicy piersiowej,

- przebytego niedawno zawału serca,

- klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca,  niedawno przebytego udaru mózgu,  w okresie ciąży i karmienia piersią.

Tabex - działania niepożądane

Badania kliniczne i dotychczasowe doświadczenie w stosowaniu wskazują na dobrą tolerancję produktu. Odsetek pacjentów, którzy przerywali leczenie cytyzyną z powodu działań niepożądanych, wynosił 6-15,5% i w badaniach kontrolowanych był porównywalny do odsetka pacjentów przerywających leczenie w grupie otrzymującej placebo. Zwykle obserwowano łagodne do umiarkowanych działania niepożądane, dotyczące najczęściej układu pokarmowego. Większość z nich występowała głównie w początkowym okresie terapii i ustępowała wraz z jej trwaniem. Objawy te mogły być również wynikiem zaprzestania palenia tytoniu, a nie leczenia preparatem Tabex.

Poniżej przedstawiono zestawienie działań niepożądanych, pogrupowanych ze względu na klasyfikację układów i narządów oraz częstość ich występowania u pacjentów w badaniach klinicznych.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: męczliwość (7%), złe samopoczucie (1%), zmęczenie (< 1%)

Zaburzenia oka: łzawienie (< 1%)

Zaburzenia serca: przyspieszenie akcji serca (< 1%-14%), zwolnienie akcji serca (1%)

Zaburzenia naczyniowe: zwyżki ciśnienia tętniczego (7%)

Zaburzenia układu nerwowego: bóle głowy (< 1%-17%), zawroty głowy (2-4%), uczucie ciężkości głowy (< 1%), rozdrażnienie (36%), zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary) (1%-21%), zmiany nastroju (15%), lęk (11%), trudności w koncentracji (1%-6%), osłabienie popędu płciowego (< 1%)

Zaburzenia żołądka i jelit: suchość w jamie ustnej (35%), bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu)(0-20%), nudności (1%-11,5%), wymioty (< 1%-4%), zmiany smaku (1%-4%), zaparcie (< 1%-8%), biegunka (2%), wzdęcia (1%), pieczenie języka (1%), zgaga (< 1%-2%), nadmierne ślinienie (< 1%)

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: zmiana apetytu (głównie zwiększenie) (47%), przyrost masy ciała (21%)

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: duszność (< 1%), wzmożone odkrztuszanie (< 1%)

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: bóle mięśniowe (< 1%-10%)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka (2%), wzmożona potliwość (< 1%), zmniejszenie elastyczności skóry (< 1%)

Badania diagnostyczne: wzrost aktywności aminotransferaz (< 1%).

Tabex - ciąża i karmienie piersią

Produkt Tabex jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią (patrz punkt 4.3).

Tabex - prowadzenie pojazdów

Tabex nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Tabex - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cytisinum

  Dostępne opakowania
  Tabex

  Tabex

  tabletki powlekane - 100 tabl. (5 blist.po 20 szt.) - 1,5 mg
  SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Światowy Dzień bez Tytoniu

  Światowy Dzień bez Tytoniu

  Dzień bez papierosa Światowy Dzień bez Tytoniu jest to akcja, która ma na celu pokazanie szkodliwości palenia papierosów.

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Najbrzydszy kolor na świecie na paczkach papierosów

  Najbrzydszy kolor na świecie na paczkach papierosów

  Grupa australijskich naukowców na zlecenie rządu wybrała najbrzydszy kolor na świecie, który ma pełnić istotną funkcję. Odcień Pantone 448 C ma zniechęcać do... palenia papierosów. Eksperci chcą, żeby właśnie ta barwa znalazła się na paczkach tytoniu...

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Alternatywa dla papierosów? Koncerny walczą o klientów

  Alternatywa dla papierosów? Koncerny walczą o klientów

  Alternatywa dla papierosów jest bardzo potrzebna. Rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, silnie trujący tlenek węgla, cyjanowodór czy polon-210. Choć dym papierosowy zawiera szereg szkodliwych substancji, papierosy pali ok. 14 proc. całej...

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Czy papierosy mogą służyć zdrowiu? (WIDEO)

  Czy papierosy mogą służyć zdrowiu? (WIDEO)

  Palenie papierosów nie jest zabronione, jednak wszędzie można przeczytać o negatywnych skutkach nałogu. Palacze mają specjalnie wyznaczone miejsca w barach lub restauracjach, tak aby dym papierosowy nie przeszkadzał osobom niepalącym. Jednak czy nikotyna...

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Nałóg nikotynowy u młodzieży

  Nałóg nikotynowy u młodzieży

  Nastolatka z papierosów Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Terapia nikotynowa

  Terapia nikotynowa

  Nikotynowa terapia nie dla każdego Nie każdy może korzystać z farmakologicznych środków wspomagających rzucenie palenia, więc nikotynowa terapia zastępcza powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem.

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Sprawdzone sposoby na rzucenie palenia

  Uzależnienie od palenia papierosów dotyka nie tylko osób dorosłych, ale również coraz częściej nastolatków. Niestety pozbycie się nałogu jest trudne, więc warto dowiedzieć się, jakie są sprawdzone sposoby na rzucenie palenia. Zapraszamy do zapoznania...

  Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm

  Polscy naukowcy pracują nad rozwojem zamienników dla papierosów

  Prawie czterokrotnie w ciągu sześciu lat zwiększyło się zatrudnienie w polskim BAT. Tylko w tym roku firma przyjęła kolejnych 300 osób. To dziś jeden z największych i najszybciej rozwijających się oddziałów koncernu na świecie. Siłą napędową firmy są...