Sulfacetamidum WZF 10 % HEC

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu
Dawka
0,1 g/ml
Ilość
10 ml (2 x 5ml)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: BLAU-FARMA GROUP SP. Z O.O -S.K.A.

Pytania do farmaceuty

Problem z bólem oka po mechanicznym urazie

Witam :) Wczoraj będąc na strychu zaprószyłem sobie ( nie wiem czym) oko. Coś mi w pewnym momencie wpadło po czym musiało wylecieć gdy je przetarłem, bo oko nie łzawi lecz czuje taki dziwny dyskomfort "ciężkiego napuchniętego oka". Zakropiłem oko kropelkami Sulfacetamidum WZF 10% HEC ale bez zmian. Oko praktycznie niczym się nie różni od drugiego, tylko to dziwne uczucie jakbym jednak coś tam miał. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam :)

Ból i swędzenie oczu

od 3 dni bolą i swędzą mnie oczy,przez 2 dni wydostawała sie z oczu ropa,oczy są zaczerwienione i nadal mnie swędzą.Od 2 dni stosuję krople o nazwie sulfacetamidum 10%HEC,ale bez rezultatu,a skóra wokół oczu piecze i jest po nich podrażniona.Proszę o pomoc,co powinnam stosować w takim przypadku.Pozdrawiam.Anita

Odpowiada Lek. Jacek Ławnicki Lek. Jacek Ławnicki i 1 inny specjalista

Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - opis
Bakteryjne zapalenia brzegów powiek i spojówek, powodowane przez drobnoustroje wrażliwe na sulfacetamid.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - skład
1 ml zawiera 100 mg sodu sulfacetamidu(Sulfacetamidum natricum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - dawkowanie
Podanie do oka. Dorośli i dzieci w wieku od 3. miesiąca życia Zwykle wkrapla się od 1 do 2 kropli do worka spojówkowego oka (oczu) co 3-4 godziny. Po uzyskaniu poprawy, odstęp między dawkami można zwiększyć. Okres leczenia wynosi zwykle 7-10 dni. Nie podawać leku niemowlętom w wieku poniżej 2. miesięcy. Aby zapobiec zakażeniu końcówki kroplomierza i kropli należy zachować ostrożność i nie dotykać końcówką kroplomierza do powiek, otaczających tkanek oraz żadnych innych powierzchni. Zaleca się delikatne zamknięcie powiek i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po zakropleniu leku. Dzięki temu można zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie produktów leczniczych stosowanych w postaci kropli do oczu, co zmniejszy ogólnoustrojowe działania niepożądane. W razie jednoczesnego stosowania innych leków podawanych do oka należy zachować odstęp 10-15 minut pomiędzy podaniem poszczególnych produktów.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - środki ostrożności
Należy zachować ostrożność stosując sulfacetamid u pacjentów z nadwrażliwością na diuretyki pętlowe, furosemid, pochodne sulfonylomocznika lub inhibitory anhydrazy węglanowej, ze względu na możliwość wystąpienia uczuleń będących skutkiem alergii krzyżowej. Produkt może być stosowany tylko miejscowo, nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oka. W bardzo rzadkich przypadkach po ogólnoustrojowym zastosowaniu sulfonamidów (np. doustnym), odnotowywano reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu, które w wyjątkowych przypadkach prowadziły do zgonu, w tym zespół Stevensa-Johnsona, martwicę toksyczną rozpływną naskórka, piorunującą martwicę wątroby, agranulocytozę, anemię aplastyczną oraz inne nieprawidłowości w obrazie krwi. Reakcje nadwrażliwości odnotowywano również u pacjentów, u których wcześniej po zastosowaniu sulfonamidów nie stwierdzano takich objawów. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby tego rodzaju objawy wystąpiły po zastosowaniu zgodnie z zaleceniami kropli do oczu zawierających sulfacetamid. Jeżeli jednak podczas stosowania produktu wystąpią pierwsze objawy nadwrażliwości, np. wysypka albo inne ciężkie objawy niepożądane, lek należy natychmiast odstawić. Ponowne zastosowanie sulfonamidów, niezależnie od drogi podania, może spowodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości. Lek należy odstawić również wtedy, gdy podczas stosowania wystąpi zwiększenie ilości ropnej wydzieliny, nasilenie bólu lub reakcji zapalnych. Długotrwałe stosowanie sulfacetamidu może prowadzić do zakażeń wywołanych przez bakterie oporne i grzyby. Należy zachować ostrożność stosując sulfacetamid u pacjentów z zespołem „suchego oka” z uwagi na możliwość krystalizacji sulfonamidu w rogówce. Jeżeli stosowanie sulfacetamidu u tych osób jest niezbędne, należy stosować jednocześnie „sztuczne łzy” lub inne płyny zwilżające oko. Ze względu na zawartość benzalkoniowego chlorku produkt może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu produktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zakropleniem leku należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Benzalkoniowy chlorek zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - przedawkowanie
Nie ma danych dotyczących przedawkowania sodu sulfacetamidu stosowanego miejscowo.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na sodu sulfacetamid lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2. miesięcy.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - działania niepożądane
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są objawy miejscowe, takie jak łzawienie, pieczenie, kłucie, przekrwienie spojówek, zapalenie spojówek, niekiedy niewyraźne widzenie lub ból w okolicy oka. Czasem mogą wystąpić: obrzęk powiek, rumień wielopostaciowy i inne objawy nadwrażliwości (np. wysypka, obrzęk skóry, świąd). Rzadko podczas długotrwałego stosowania kropli może pojawić się grzybicze lub spowodowane przez bakterie oporne na sulfacetamid owrzodzenie rogówki.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - ciąża i karmienie piersią
Nie przeprowadzono odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań dotyczących stosowania produktów okulistycznych zawierających sulfonamidy u kobiet w ciąży. Sulfonamidy stosowane ogólnie, np. doustnie przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, mogą wywołać żółtaczkę jąder podkorowych mózgu u noworodków. Z tego względu lekarz powinien podjąć decyzję o zaprzestaniu przez kobietę karmienia piersią w czasie stosowania produktu lub zaprzestaniu stosowania leku, biorąc pod uwagę jego znaczenie dla stanu pacjentki. Produkt może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Sulfacetamidum WZF 10 % HEC - prowadzenie pojazdów
Z uwagi na możliwe łzawienie po zakropleniu, produktu nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Sulfacetamidum natricum

  Dostępne opakowania
  Sulfacetamidum WZF 10 % HEC

  Sulfacetamidum WZF 10 % HEC

  krople do oczu - 10 ml (2 x 5ml) - 0,1 g/ml
  BLAU-FARMA GROUP SP. Z O.O -S.K.A.