Steri-Neb Ipratropinum

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do nebulizacji
Dawka
0,25 mg/ml
Ilość
20 amp.a 1ml
Typ
Na receptę RpPielęgniarkaPołożna
Refundacja
Nie
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.

Steri-Neb Ipratropinum - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Steri-Neb Ipratropinum - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Steri-Neb Ipratropinum - opis

Steri-Neb Ipratropium jest wskazany jako lek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Steri-Neb Ipratropinum - skład

1 ml roztworu do nebulizacji zawiera 250 mikrogramów bromku ipratropiowego (Ipratropii bromidum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Steri-Neb Ipratropinum - dawkowanie

Dawkowanie należy ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zalecane dawkowanie:

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) i młodzież w wieku powyżej 14 lat: od 0,4 do 2,0 ml roztworu (od 100 do 500 mikrogramów) trzy do czterech razy na dobę.

Dzieci w wieku od 3 do 14 lat:

od 0,4 do 1,0 ml roztworu (od 100 do 250 mikrogramów) trzy do czterech razy na dobę. Ze względu na ograniczoną ilość danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 14 lat, w tej grupie wiekowej zalecane dawki należy stosować pod kontrolą lekarza.

Należy poinformować pacjentów, aby zgłosili się do lekarza, jeżeli stosowanie produktu leczniczego nie powoduje istotnej poprawy lub stan pacjenta pogarsza się.

W przypadku nagłej lub szybko nasilającej się duszności pacjent powinien natychmiast skonsultować się lekarzem.

Sposób podawania:

Steri-Neb Ipratropium jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego (inhalacji) i nie może być podawany doustnie ani dożylnie.

Produkt leczniczy może być podawany za pomocą dostępnych na rynku nebulizatorów. Instrukcja stosowania produktu, patrz punkt 6.6.

Może być konieczne rozcieńczenie dawki roztworu do nebulizacji w celu uzyskania objętości odpowiedniej dla danego rodzaju nebulizatora (zazwyczaj 2-4 ml). Jeśli konieczne jest rozcieńczenie produktu leczniczego, należy użyć do tego celu 0,9% jałowy roztwór sodu chlorku. Należy przestrzegać zaleceń producenta nebulizatora.

Steri-Neb Ipratropinum - środki ostrożności

Roztwór do nebulizacji należy stosować pod kontrolą lekarza, szczególnie na początku leczenia. Z powodu ryzyka wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli na początku leczenia, leczenie powinno być rozpoczynane w szpitalu. Stan pacjenta należy szczególnie uważnie kontrolować w ciągu pierwszego tygodnia leczenia. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, jeżeli stosowane leczenie nie przynosi poprawy.

U pacjentów wymagających długotrwałego leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela, należy wykonywać regularnie badania umożliwiające kontrolę ich stanu zdrowia.

Leki przeciwcholinergiczne należy ostrożnie stosować u pacjentów z jaskrą lub z ryzykiem jej wystąpienia, rozrostem gruczołu krokowego oraz w przypadku niedrożności szyi pęcherza moczowego.

Leki przeciwcholinergiczne mogą spowodować zatrzymanie moczu u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego.

U pacjentów z mukowiscydozą istnieje zwiększona skłonność do wystąpienia zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, dlatego podczas stosowania bromku ipratropiowego, podobnie jak innych leków przeciwcholinergicznych, u tych pacjentów należy zachować ostrożność.

Po zastosowaniu produktu leczniczego Steri-Neb Ipratropium rzadko mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości z objawami pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wysypki, skurczu oskrzeli, obrzęku jamy ustnej i gardła oraz anafilaksji.

Istnieją nieliczne doniesienia o wystąpieniu działań niepożądanych dotyczących oczu (np. rozszerzenie źrenic, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, jaskra z wąskim kątem przesączania, ból oczu) po dostaniu się bromku ipratropium do oczu podczas nebulizacji.

Ból oka lub dyskomfort, niewyraźne widzenie, widzenie kolorowej obwódki wokół źródeł światła lub zmienione widzenie kolorów z zaczerwienieniem oczu w następstwie przekrwienia spojówki i rogówki mogą być objawami ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy rozpocząć leczenie zwężającymi źrenicę kroplami do oczu i natychmiast zasięgnąć porady specjalisty.

Nie wolno dopuścić, aby roztwór leku dostał się do oczu. Należy poinstruować pacjenta, jak prawidłowo stosować produkt leczniczy Steri-Neb Ipratropium z nebulizatora oraz poinformować o konieczności ochrony oczu przed kontaktem z roztworem lub rozpylonym aerozolem. Zaleca się stosowanie roztworu do nebulizacji przez ustnik. Jeżeli nie można podać leku przez ustnik, a nebulizator wyposażony jest w maskę, musi ona dokładnie przylegać do twarzy. Ochrona oczu jest szczególnie ważna u pacjentów z predyspozycją do wystąpienia jaskry.

Steri-Neb Ipratropinum - przedawkowanie

Nie odnotowano żadnych specyficznych objawów związanych z przedawkowaniem. Biorąc pod uwagę szeroki indeks terapeutyczny i miejscowe podawanie produktu leczniczego, nie powinny wystąpić żadne ciężkie objawy działania przeciwcholinergicznego. Jak w przypadku inny leków działających przeciwcholinergiczne, mogą wystąpić: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia akomodacji oka oraz tachykardia. Objawy te mogą świadczyć o przedawkowaniu.

Steri-Neb Ipratropinum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na bromek ipratropiowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą Nadwrażliwość na atropinę lub jej pochodne.

Steri-Neb Ipratropinum - działania niepożądane

Częstości występowania wymienionych poniżej działań niepożądanych określono na podstawie badań klinicznych z udziałem 3250 pacjentów stosujących bromek ipratropiowy.

Zaobserwowane działania niepożądane pogrupowano według układów i narządów oraz częstości

występowania:

Bardzo często (> =1/10)

Często (> =1/100 do < 1/10)

Niezbyt często (> =1/1000 do < 1/100)

Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt często: pokrzywka.

Rzadko: reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy języka, warg oraz twarzy.

Zaburzenia układu nerwowego

Często: ból głowy, zawroty głowy.

Zaburzenia oka

Niezbyt często: zaburzenia akomodacji oka, jaskra z wąskim kątem przesączania.

Rzadko: wzrost ciśnienia śródgałkowego, ból oka, rozszerzenie źrenic.

Zaburzenia serca

Niezbyt często: tachykardia.

Rzadko: kołatanie serca, częstoskurcz nadkomorowy, migotanie przedsionków.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Często: kaszel, miejscowe podrażnienie, skurcz oskrzeli wywołany inhalacją.

Rzadko: skurcz krtani.

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunka).

Rzadko: nudności.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: wysypka, świąd.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Rzadko: zatrzymanie moczu (ryzyko zatrzymania moczu jest zwiększone u pacjentów ze zwężeniem szyi pęcherza moczowego).

Steri-Neb Ipratropinum - ciąża i karmienie piersią

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Steri-Neb Ipratropium w czasie ciąży. Bromek ipratropium nie powinien być stosowany w czasie ciąży, szczególnie w czasie pierwszego trymestru.

Należy rozważyć, czy spodziewane korzyści terapeutyczne dla matki, wynikające ze stosowania produktu leczniczego Steri-Neb Ipratropium przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Przedkliniczne badania na zwierzętach nie wykazały działania embriotoksycznego oraz teratogennego bromku ipratropiowego po podaniu wziewnym lub donosowo w dawkach znacznie większych niż zalecane do stosowania u ludzi.

Nie wiadomo czy bromek ipratropiowy przenika do mleka matki. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że bromek ipratropiowy może przedostać się w znaczącej ilości do organizmu noworodka. Nie należy podawać leku kobietom karmiącym piersią.

Steri-Neb Ipratropinum - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ipratropii bromidum

  Dostępne opakowania
  Steri-Neb Ipratropinum

  Steri-Neb Ipratropinum

  roztwór do nebulizacji - 20 amp.a 1ml - 0,25 mg/ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  Powiązane artykuły
  Rak płuc - objawy, leczenie, rokowania

  Petycja w sprawie pilnej refundacji leków dla chorych na raka płuca

  Petycja w sprawie pilnej refundacji leków dla chorych na raka płuca

  Rak jest chorobą wdzierającą się we wszystkie sfery życia Pacjenta od relacji rodzinnych, po te zawodowe. Dodatkowo, niestety często wiąże się z bezsilnością związaną z faktem, że najbardziej optymalne dla Pacjenta leczenie jest w Polsce niedostępne,...

  Leki i suplementy

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci aerozolu wziewnego oraz zawiesiny do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w szczególności choroby płuc i w alergologii. Flixotide ma działanie przeciwzapalne, a...

  Leki i suplementy

  Leki, które zostały wycofane w marcu. Jest ich coraz więcej

  Leki, które zostały wycofane w marcu. Jest ich coraz więcej

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny co jakiś czas wydaje decyzję o wycofaniu lub wstrzymaniu w obrocie kolejnych preparatów leczniczych. W marcu do listy leków, których nie kupimy już w aptece, dołączyły 4 kolejne. Leki wycofane w marcu Na początku marca...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Wirus MERS - epidemiologia, objawy, leczenie, profilaktyka

  Wirus MERS - epidemiologia, objawy, leczenie, profilaktyka

  W czerwcu światem wstrząsnęły wiadomości docierające z Korei Południowej, w której śmiertelne żniwo zaczął zbierać nie do końca znany wirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome). W ciągu kilku tygodni w południowej części Półwyspu Koreańskiego z powodu...

  Leki i suplementy

  Nowa lista leków refundowanych na KtoMaLek.pl

  Nowa lista leków refundowanych na KtoMaLek.pl

  Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowy lista refundacyjna opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Na ten wykaz czekało wielu pacjentów, ważyły się bowiem losy leków, którym decyzje refundacyjne kończyły się wraz z końcem roku. Jakie leki ostatecznie zniknęły...

  Newsy - leki i suplementy

  Wycofanie aerozolu do nosa PecFent

  Wycofanie aerozolu do nosa PecFent

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku PecFent. To aerozol do nosa. Wycofanie serii leku Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o podejrzeniu...