Starazolin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu
Dawka
0,5 mg/ml
Ilość
12 minims.a 0,5ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Zaczerwienione oczy i szybkie męczenie oczu

Dzień dobry :) Mam bardzo wstydliwy problem z oczami co przeszkadza mi bardzo w życiu prywatnym jak i zawodowym.Moje oczy są ciągle zaczerwienione bardzo mocno,bardzo szybko się męczą.Dobrze się wysypiam,nie piję,nie palę...Stosowałam przez 3 lata kropelki Starazolin żeby były bialutkie ale teraz jest co raz gorzej :( Błagam panią doktor o radę.Mam nadzieję,że będzie pani mogła mi pomóc...

POKAŻ WIĘCEJ

Starazolin - ulotka preparatu

Starazolin - opis

W leczeniu objawowym stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, wywołanych czynnikami drażniącymi takimi jak kurz, dym, soczewki kontaktowe, wiatr, jaskrawe światło słoneczne, chlorowana woda, kosmetyki, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak: katar sienny i uczulenie na pyłki traw.

Starazolin łagodzi objawy towarzyszące, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Starazolin - skład

1 ml kropli zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny (Tetryzolini hydrochloridum).

Produkt zawiera chlorek benzalkoniowy.

Pełen wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Starazolin - dawkowanie

Preparat stosuje się miejscowo do worka spojówkowego. Zwykle wkrapla się 1 do 2 kropli preparatu, 2 do 3 razy na dobę. Należy unikać długotrwałego stosowania preparatu, szczególnie u dzieci.

Nie dotykać końcówki zakraplacza, aby nie spowodować zanieczyszczenia roztworu. Po wkropleniu pojemnik szczelnie zakręcić.

W przypadku pojemników jednorazowych należy oderwać pojemniczek od listka. Ukręcić wydłużony koniec zbiorniczka, następnie delikatnie nacisnąć zbiorniczek, a wyciśnięte krople wprowadzić do worka spojówkowego po uprzednim odrzuceniu dwóch pierwszych kropli.

Uwaga

Preparat Starazolin jest płynem jałowym.

Nie należy dotykać końcówki zakraplacza, a po zakropleniu flakon natychmiast zabezpieczyć nakrętką. W przypadku opakowania jednorazowego ilość pozostała po zakropleniu nie nadaje się do powtórnego użycia.

Przed zastosowaniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po około 15 minutach od wkroplenia preparatu.

Dawkowanie u dzieci:

Tetryzolina jest przeciwwskazana u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Starazolin - środki ostrożności

• Leczenie tetryzoliną należy przerwać, gdy objawy stanu zapalnego nasilają się w trakcie stosowania preparatu. Preparat jest przeznaczony do leczenia podrażnień spojówek jedynie o umiarkowanym nasileniu.

• Nie jest zalecane stosowanie preparatu podczas infekcji, uszkodzenia rogówki lub podczas silnego bólu.

• Pacjent powinien odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem, jeśli po dwóch dniach stosowania nie ma wyraźnej poprawy.

• Długotrwałe stosowanie preparatu może wywołać wtórne podrażnienie i przekrwienie, objawy pieczenia i kłucia, a także zmiany zanikowe, wywołane przewlekłym niedotlenieniem błony śluzowej oka.

• Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. z chorobą wieńcową) i nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnercza, u pacjentów z cukrzycą i nadczynnością tarczycy, leczonych inhibitorami monoaminooksydazy i innymi lekami mogącymi podwyższać ciśnienie tętnicze krwi.

• Podczas stosowania preparatu Starazolin należy przerwać noszenie soczewek kontaktowych, gdyż składnik konserwujący krople - chlorek benzalkoniowy uszkadza soczewki. Soczewki można założyć po około 15 minutach od zastosowania kropli.

• Tetryzolina po zalecanym dawkowaniu nie powoduje rozszerzenia źrenicy, jednak podczas nadmiernego stosowania istnieje ryzyko rozszerzenia źrenicy, szczególnie u pacjentów z jasną (niebieską) tęczówką.

• W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

• Lek nie jest skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych typu późnego, takich jak np. zapalenie kontaktowe spojówek i skóry powiek.

• Unikać długotrwałego stosowania u dzieci.

Starazolin - przedawkowanie

Przedawkowanie leku może powodować hamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, senność, obniżenie temperatury ciała, bradykardię, niedociśnienie, bezdech, śpiączkę. Po przypadkowym połknięciu preparatu zwykle spotykanymi objawami przedawkowania są: rozszerzenie źrenic, nudności, sinica, wzrost ciepłoty ciała, kurcze mięśni, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne.

W przypadku przedawkowania tetryzoliny należy zastosować leczenie objawowe. Jeżeli jest to konieczne należy podać węgiel aktywowany, opróżnić żołądek, obniżać gorączkę, stosować leczenie przeciwdrgawkowe oraz podać tlen do oddychania. W celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi stosuje się fentolaminę w dawce 5 mg rozpuszczoną w soli fizjologicznej podając ją powoli dożylnie lub 100 mg doustnie. U pacjentów z obniżonym ciśnieniem tętniczym środki wywołujące skurcz naczyń są przeciwwskazane.

Objawy przedawkowania mogą wymagać natychmiastowej interwencji lekarza, jednak zazwyczaj mają tendencję do samoistnego ustępowania i pacjenci powracają do zdrowia bez powikłań.

Starazolin - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

• Wiek poniżej 2 lat.

• Jaskra, szczególnie z wąskim kątem lub inne ciężkie schorzenia oczu.

Starazolin - działania niepożądane

Nadmierne stosowanie preparatu (przez zbyt długi czas lub zbyt często) może prowadzić do bólu lub pieczenia oczu, reaktywnego przekrwienia, niewyraźnego widzenia, podrażnienia spojówek lub -rzadko - rozszerzenia źrenic. W pojedynczych przypadkach preparat może wywierać ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne.

Podstawą do oceny działań niepożądanych są następujące dane dotyczące częstości ich występowania: Bardzo częste (> =1/10) Częste (> =1/100 do < 1/10) Rzadkie (> =1/10 000 do < 1/1 000)

Bardzo rzadkie (< 1/10 000), w tym pojedyncze przypadki.

Zaburzenia oka

Niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek. Rzadko: rozszerzenie źrenic.

Bardzo rzadko: donoszono o występowaniu nadmiernego rogowacenia spojówek z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem.

Zaburzenia skóry i błon śluzowych

Często: reaktywne przekrwienie, pieczenie błon śluzowych, suchość błon śluzowych.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: kołatanie serca, bóle głowy, drżenia, osłabienie, nadmierna potliwość, podwyższenie ciśnienia tętniczego, ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne np. zaburzenia rytmu serca, tachykardia.

Istnieje zagrożenie, zwłaszcza u noworodków i dzieci do 2 lat, objawami związanymi z wchłonięciem leku, w tym również po jego połknięciu. Najważniejszymi objawami niepożądanymi są: zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, tachyarytmia, reaktywna bradykardia.

Starazolin - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak kontrolowanych badań z zastosowaniem tetryzoliny w postaci kropli do oczu u kobiet w ciąży.

Tetryzolina może być stosowana podczas ciąży tylko wtedy, jeśli zdaniem lekarza jest to

bezwzględnie konieczne.

Laktacja

Brak danych dotyczących przenikania tetryzoliny do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego u tych kobiet lek powinien być stosowany z dużą ostrożnością, jedynie po rozważeniu przez lekarza zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Starazolin - prowadzenie pojazdów

Brak danych dotyczących wpływu preparatu Starazolin na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn, jednakże należy wziąć pod uwagę stan zapalny spojówek, rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie, co może ograniczać sprawność psychofizyczną. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tetryzolini hydrochloridum

  Tetryzolina jest substancją leczniczą o działaniu sympatykomimetycznym stosowaną miejscowo w kroplach do oczu lub nosa. Krople do oczu stosowane są w niebakteryjnym zapaleniu spojówek o charakterze fizycznym lub alergicznym i przy zmęczeniu oczu. Natomiast krople do nosa stosowane są w zapaleniu błony śluzowej nosa, sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i zapaleniu zatok przynosowych.

  Dostępne opakowania
  Starazolin

  Starazolin

  krople do oczu - 12 minims.a 0,5ml - 0,5 mg/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Starazolin

  Starazolin

  krople do oczu - 10 ml (2 x 5ml) - 0,5 mg/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Dwie serie popularnych kropli do oczu wycofane z obrotu

  Dwie serie popularnych kropli do oczu wycofane z obrotu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje ze sprzedaży na terenie całej Polski dwie serie kropli do oczu Starazolin. Z decyzji wydanej 18 kwietnia 2017 roku wynika, że z aptek znikną krople do oczu Starazolin (Tetryzolini hydrochloridum, 0,5 mg/ml)...

  Okulistyka

  Krople do oczu - skład, działanie, termin ważności, konserwanty

  Krople do oczu - skład, działanie, termin ważności, konserwanty

  Coraz częściej cierpimy na zespół suchego oka. Ta dolegliwość polega na tym, że oko produkuje zbyt mało łez lub słaba jest ich jakość. Łzy są bardzo ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Naturalne można zastąpić sztucznymi. Ważne,...

  Newsy

  GIF wycofuje z aptek krople do oczu. Powodem jest wada jakościowa

  GIF wycofuje z aptek krople do oczu. Powodem jest wada jakościowa

  Główny Inspektorat Famaceutyczny opublikował komunikat dotyczący popularnych kropli do oczu, stosowanych m.in. w zespole suchego oka. W produkcie leczniczym wykryto wadę jakościową, która zmusiła Inspektorat do podjęcia decyzji o wycofaniu kropli z aptek. Wycofanie...

  Okulistyka

  Hyal Drop Pro - skład, działanie, wskazania, sposób użycia

  Hyal Drop Pro - skład, działanie, wskazania, sposób użycia

  Hyal Drop Pro to wyrób medyczny w formie kropli do oczu. Produkt łagodzi objawy zespołu suchego oka, może być stosowany również przez osoby, stosujące soczewki kontaktowe. W składzie Hyal Drop Pro znajduje się kwas hialuronowy, który łagodzi podrażnienia,...

  Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

  Najlepszy preparat sztucznych łez!

  Najlepszy preparat sztucznych łez!

  Artykuł sponsorowany Film łzowy nawilża, oczyszcza i odżywia rogówkę, a także wyrównuje drobne nierówności na jej powierzchni, dzięki czemu jest ona przezroczysta i zachowuje swoje właściwości optyczne. Ponadto łzy wypłukują drobne ciała obce oraz mają...

  Leki i suplementy

  Tears Again

  Tears Again

  Spray do nawilżania oczu Spray Tears Again nawilża oczy, a także obszar powieki. Pomaga m.in. w przypadku swędzenia lub pieczenia oczu oraz w zespole suchego oka.

  Newsy - leki i suplementy

  Wycofanie Płynu Burowa. GIF stwierdził wadę jakościową

  Wycofanie Płynu Burowa. GIF stwierdził wadę jakościową

  Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu Płynu Burowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. GIF w najnowszym komunikacie informuje o wycofaniu, z rygorem natychmiastowej wykonalności, Płynu Burowa - produktu leczniczego stosowanego...

  Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

  Czego jeszcze nie wiesz o syndromie oka biurowego?

  Czego jeszcze nie wiesz o syndromie oka biurowego?

  Artykuł sponsorowany Zespół suchego oka (ZSO) jest powszechnie występujący zaburzeniem filmu łzowego spowodowanym nieodpowiednią produkcją lub nadmiernym parowaniem łez. Idiopatyczny zespół suchego oka ma zwykle łagodny przebieg i częściej występuje...