Sorbifer Durules

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawka
0,1g+0,06g
Ilość
50 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALS PLC

Sorbifer Durules - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Ból brzucha po zażywaniu Sorbifer Durules

Mam niski poziom żelaza -wynik 18 - zażywam od tygodnia po 2 tabletki Sorbifer Durules ale bardzo boli mnie brzuch ( bolał mnie juz wcześniej i cały czas mam wrazenie że to on powoduje moje problemy z żelazem) i dostałam skierowanie na gastroskopie. Pod jakim katem będzie robiona gastroskopia?

POKAŻ WIĘCEJ

Sorbifer Durules - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Sorbifer Durules - opis

·         Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza.

·         Leczenie utajonego niedoboru żelaza.

·         Profilaktyka w okresie ciąży.

Sorbifer Durules - skład

1 tabletka zawiera 100 mg żelaza(II) w postaci żelaza(II) siarczanu (Ferrosi sulfas) oraz 60 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Sorbifer Durules - dawkowanie

 Dorośli i młodzież

2 tabletki na dobę (w dawkach podzielonych, rano i wieczorem).W niedokrwistości z niedoboru żelaza dawkę można zwiększyć do 3 lub 4 tabletek na dobę w dawkach podzielonych (rano i wieczorem).

W okresie ciąży

Profilaktycznie 1 tabletka na dobę. Leczniczo 2 tabletki na dobę (po 1 tabletce rano i wieczorem).

Tabletek nie należy dzielić lub rozgryzać, lecz należy je przyjmować w całości, popijając co najmniej 1 szklanki wody. Tabletek nie należy przyjmować w pozycji leżącej.

Leczenie należy prowadzić do czasu normalizacji stężenia hemoglobiny u pacjenta. W celu uzupełnienia rezerw żelaza w organizmie, leczenie należy kontynuować przez następne kilka miesięcy. Indywidualny schemat leczenia długookresowego  – leczenie ciągłe lub z przerwami -  jest często stosowany w przypadku długotrwałej utraty żelaza (np. w przypadkach obfitych krwawień menstruacyjnych).  

 

Sorbifer Durules - środki ostrożności

Pacjenci z utrudnionym połykaniem powinni przyjmować Sorbifer Durules z zachowaniem ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko zapalenia błony śluzowej jamy ustnej lub powstawania owrzodzeń w jamie ustnej, jeżeli tabletka pozostaje w ustach i nie jest połknięta bezpośrednio po przyjęciu.

Należy ostrzec pacjentów, że produkty lecznicze zawierające żelazo mogą powodować zatrucia u dzieci.

Produkty lecznicze zawierające żelazo mogą powodować ciemne zabarwienie stolca.

Sorbifer Durules - przedawkowanie

Toksyczność: nieorganiczne sole żelaza są toksyczne, najbardziej w przypadku małych dzieci. Dawki toksyczne: < 30 mg Fe2+/kg mogą powodować lekkie objawy zatrucia, 30-60 mg Fe 2+/kg średnio nasilone i > 60 mg  Fe2+/kg ciężkie zatrucie. Oznaczenie początkowego stężenia żelaza podczas zatrucia  ma znaczenie prognostyczne, lecz nie zawsze istnieje zależność pomiędzy stężeniem żelaza w surowicy a stopniem zatrucia.

Objawy: ból brzucha, wymioty, biegunka, obecność krwi w kale, odwodnienie, kwasica metaboliczna,  senność i wstrząs.

W ciężkich przypadkach, po stosunkowo długim, trwającym 6 do 24 godzin okresie pozornej poprawy, może dojść do nawrotu objawów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, wstrząsem krążeniowym (z powodu niewydolności serca związanej z uszkodzeniem mięśnia sercowego), hipoglikemią, niewydolnością wątroby i nerek, drgawkami i śpiączką. Istnieje ryzyko perforacji przewodu pokarmowego oraz rozwoju posocznicy wywołanej przez bakterię Yersinia enterocolica. W późniejszym okresie może dojść do rozwoju marskości wątroby i zwężenia odźwiernika.

Przedawkowanie witaminy C (kwasu askorbowego) może spowodować nasiloną kwasicę oraz niedokrwistość hemolityczną u predysponowanych osób (z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej).

Leczenie

Jeżeli jest to konieczne należy wykonać płukanie żołądka. W niektórych przypadkach należy wykonać płukanie jelit. Należy wykonywać oznaczenie stężenia żelaza w surowicy. Tak szybko, jak to możliwe należy nawodnić pacjenta oraz zwalczać kwasicę i wyrównać stężenie elektrolitów w organizmie. Jeżeli z wywiadu wynika, że pacjent przyjął dużą dawkę  (> 60 mg Fe2+/kg masy ciala) lub jeżeli u pacjenta występują objawy kliniczne zatrucia albo powstała kwasica metaboliczna, należy podać pozajelitowo deferoksaminę z równoczesnym płukaniem żołądka i leczeniem objawowym. Dawki deferoksaminy: 15 mg/kg mc./godzinę w dożylnym wlewie do czasu aż u pacjenta ustąpią objawy zatrucia , łącznie z metaboliczną kwasicą, a stężenie żelaza w surowicy będzie wynosiło < 60 mikromoli/l. W ciężkich przypadkach może istnieć konieczność podawania wyższych dawek deferoksaminy.  Wystąpienie kwasicy metabolicznej może wskazywać na dłuższe toksyczne działanie. W przypadku pacjentów, u których rozwija się wstrząs lub już są we wstrząsie, leczenie powinno być intensywne, z podaniem elektrolitów, osocza, jeżeli konieczne przetoczenia krwi, zapewnienie odpowiedniego natlenowania pacjenta. Jeżeli zastosowanie związków rozkurczających  naczynia jest uzasadnione, zaleca się stosowanie dopaminy. Należy monitorować czynność nerek i wątroby.  W przypadku wystąpienia niewydolności nerek należy wykonać hemolizę lub hemoperfuzję. Jeżeli to konieczne należy stosować inne  leczenie objawowe.

Sorbifer Durules - przeciwwskazania

Zwężenie przełyku i (lub) inne zmiany utrudniające pasaż w przewodzie pokarmowym.  Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Nadmierne zasoby żelaza w organizmie (hemochromatoza, henosynderoza) Niedokrwistość niespowodowana niedoborem żelaza

 

Sorbifer Durules - działania niepożądane

Działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego występują częściej wraz ze zwiększeniem dawki. Po podaniu dawek w zakresie 100 – 400 mg/dobę działania niepożądane występują u  7 – 20 % pacjentów.

Zdarzenia niepożądane zostały zestawione według klasyfikacji MedDRA oraz częstości występowania.

Bardzo często ( 3 1/10), często (3 1/100 do < 1/10), niezbyt często (3 1/1 000 do < 1/100), rzadko (3 1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000).

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: nudności, bóle brzucha, biegunka, zaparcia.

Rzadko: owrzodzenia przełyku, zwężenie przełyku.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadko: wysypka.

Sorbifer Durules - ciąża i karmienie piersią

Produkt leczniczy Sorbifer Durules może być stosowany w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Sorbifer Durules - prowadzenie pojazdów

4.7  Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Sorbifer Durules nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Sorbifer Durules - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ferrosi sulfas, Acidum ascorbicum

  Siarczan żelaza jest jednym ze związków nieorganicznych żelaza, stosowanych w suplementacji tego metalu u pacjentów, u których występuje jego niedobór, w tym w niedokrwistościach z obniżonym poziomem żelaza oraz profilaktycznie u kobiet w ciąży i krwiodawców.

  Dostępne opakowania
  Sorbifer Durules

  Sorbifer Durules

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 50 tabl. - 0,1g+0,06g
  EGIS PHARMACEUTICALS PLC
  Powiązane artykuły
  Zdrowie w ciąży

  Konsultacje lekarskie

  Konsultacje lekarskie

  Wizyta ginekologiczna w ciąży Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

  #dzieńdobryWP

  Jak radzić sobie z bólem zatok w ciąży? (WIDEO)

  Jak radzić sobie z bólem zatok w ciąży? (WIDEO)

  Jak radzić sobie z bólem zatok w ciąży? Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu wszelkich leków. Najlepiej gdy ich przyjmowanie odbywa się pod kontrolą lekarza. Jak zatem mają poradzić sobie z chorobą zatok? Czy swobodnie mogą...

  Newsy

  Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

  Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

  Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

  Padaczka - rodzaje, przyczyny, leczenie, rokowanie

  Leczenie epilepsji w ciąży a stopnie szkolne dziecka

  Szwedzcy naukowcy zauważyli zależność między ilością przyjmowanych przez ciężarną leków na epilepsję, a wynikami szkolnymi dziecka. Okazało się, że im więcej leków w ciąży, tym słabsze oceny potomka. Przyjmowanie leków przeciwepileptycznych w ciąży Badacze...

  Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, zalety i wady

  Yasminelle - wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie

  Yasminelle to lek stosowany w antykoncepcji hormonalenej, w celu zapobiegania ciąży. Lek Yasminelle nie powinien być przyjmowany przez pacjentki z niewydolnością krążenia. Charakterystyka leku Yasminelle Preparat Yasminelle posiada niewielkie ilości...

  Czy w ciąży mogę...?

  Leki dozwolone w ciąży

  Będąc w ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Ale co ma zrobić gdy dopadnie ją jakiś złośliwy wirus czy infekcja? Musi ratować się lekami. I choć wiadomo, że leki w ciąży nie są zalecane, to konsekwencje nieleczonej choroby mogą być...

  Tabletki uspokajające - ziołowe tabletki uspokajające, tabletki uspokajające na receptę

  Valused - właściwości, postać, przeciwwskazania

  Valused zaleca się w leczeniu ośrodkowego układu nerwowego. Posiada w szczególności działanie ułatwiające zasypianie i uspokajające. Valused jest lekiem dostępnym bez recepty. Zawiera w swoim składzie substancje czynne takie jak suchy wyciąg z korzenia...

  Zdrowie

  Hipoplazja - przyczyny i rodzaje niedorozwój narządów

  Hipoplazja oznacza niedorozwój narządu w wyniku zbyt małej liczby komórek składających się na dany organ, co wpływa na zaburzenie jego funkcjonowania. Niedostateczne wykształcenie się może być związana z zespołem wad wrodzonych lub nabytych. Co warto...