Sonirem

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople doustne, roztwór
Dawka
0,01 g/ml
Ilość
30 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ITF PHARMA KERESKEDELMI ES SZOLGALTATO KFT.

Sonirem - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Cytrusy

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z cytrusami.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Sonirem - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Sonirem - opis

Krótkotrwałe leczenie bezsenności.

Benzodiazepiny lub leki podobne do benzodiazepin wskazane są jedynie w leczeniu bezsenności, uniemożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie lub powodującej u pacjenta skrajne wyczerpanie.

Sonirem - skład

Każdy ml kropli doustnych, roztworu zawiera 10 mg zolpidemu winianu (Zolpidemi tartras). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Sonirem - dawkowanie

Butelka jest wyposażona w kroplomierz; 1 ml odpowiada 25 kroplom, równoważnym 10 mg winianu zolpidemu.

Podanie doustne.

Krople doustne należy przyjmować z niewielką ilością płynu (wody) bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek.

Czas trwania leczenia powinien być możliwie najkrótszy. Leczenie zwykle trwa od kilku dni do dwóch tygodni, łącznie ze stopniowym zmniejszaniem dawki. Nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Sposób zmniejszania dawki leku należy dostosować indywidualnie do danego pacjenta.

Podobnie jak w przypadku innych leków nasennych nie zaleca się długotrwałego podawania tego produktu leczniczego. Czas leczenia nie powinien przekraczać czterech tygodni.

W niektórych przypadkach może być konieczne wydłużenie okresu leczenia ponad maksymalny zalecany czas leczenia , jednak nie może to nastąpić bez ponownej oceny stanu klinicznego pacjenta.

Dorośli

Zalecana dawka dobowa wynosi 10 mg (25 kropli).

Osoby w podeszłym wieku lub osłabione

U pacjentów w podeszłym wieku lub osłabionych, którzy mogą być szczególni wrażliwi na działanie zolpidemu, zalecana jest dawka dobowa zolpidemu 5 mg. Dawkę tę można zwiększyć do 10 mg jedynie w przypadku, gdy odpowiedź kliniczna jest niezadowalająca, a lek jest dobrze tolerowany.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Pacjenci z niewydolnością wątroby, u których lek nie jest eliminowany tak szybko, jak u osób zdrowych, zaleca się podawanie dawki dobowej 5 mg. Dawkę tę można zwiększyć do 10 mg jedynie w przypadku, gdy odpowiedź kliniczna jest niezadowalająca, a lek jest dobrze tolerowany.

Leczenie należy zacząć od najmniejszej zalecanej dawki. Całkowita dawka dobowa zolpidemu u żadnego z pacjentów nie powinna przekraczać 10 mg.

Dzieci i młodzież

Zolpidemu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Sonirem - środki ostrożności

Ogólne

W każdym przypadku, o ile to możliwe, należy określić przyczynę bezsenności. Zanim zastosuje się leki nasenne, należy leczyć chorobę zasadniczą będącą przyczyną bezsenności.

Brak efektu terapeutycznego po 7-14 dniach leczenia, może wskazywać na pierwotną chorobę psychiczną lub fizyczną wymagającą rozpoznania i oceny.

Poniżej opisano ogólne informacje dotyczące objawów niepożądanych mogących wystąpić po podaniu benzodiazepin lub innych leków nasennych, które należy brać pod uwagę w przypadku przepisywania tych leków.

Tolerancja

Powtarzalne przyjmowanie krótko działających benzodiazepin i leków działających podobnie do benzodiazepin w ciągu kilku tygodni może prowadzić do zmniejszenia skuteczności leczenia.

Uzależnienie

Stosowanie benzodiazepin i leków działających podobnie do benzodiazepin może prowadzić do uzależnienia fizycznego lub psychicznego. Ryzyko wystąpienia uzależnienia zwiększa się wraz z dawką i czasem trwania leczenia i jest większe u pacjentów z zaburzeniami psychiatrycznymi w przeszłości i (lub) osób z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie.

W przypadku fizycznego uzależnienia, po nagłym przerwaniu leczenia, wystąpią objawy zespołu odstawiennego. Mogą być to bóle głowy, bóle mięśni, silny niepokój i napięcie, niepokój ruchowy, splątanie i drażliwość. W ciężkich przypadkach może wystąpić utrata poczucia rzeczywistości, depersonalizacja, zwiększona ostrość słuchu, drętwienie i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, bodźce akustyczne i dotyk, omamy i napady drgawkowe.

Nawrót bezsenności

Po nagłym przerwaniu stosowania leków nasennych może wystąpić przemijający nawrót objawów o większym nasileniu niż te, które były przyczyną leczenia benzodiazepinami i lekami podobnymi do benzodiazepin.

Mogą im towarzyszyć inne reakcje, np. chwiejność nastroju, lęk lub zaburzenia snu oraz niepokój. Należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia zjawiska „z odbicia" podczas odstawiania produktu leczniczego. W ten sposób zmniejszy się zaniepokojenie pacjenta w razie pojawienia się takich objawów.

Obserwowano objawy odstawienne podczas leczenia krótko działającymi benzodiazepinami i lekami działającymi podobnie do benzodiazepin podczas przerw pomiędzy kolejnymi dawkami, szczególnie w przypadku stosowania dużych dawek.

Ze względu na to, że ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych/,,z odbicia" jest bardziej prawdopodobne po nagłym zaprzestaniu leczenia - zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki.

Czas trwania leczenia

Czas trwania leczenia powinien być możliwie najkrótszy (patrz punkt 4.2) - łącznie z procesem odstawiania leku nie powinien przekraczać 4 tygodni. Nie należy wydłużać okresu stosowania leku bez uprzedniej ponownej oceny stanu pacjenta.

Przydatną jest dla pacjenta na początku leczenia informacja, że lek będzie podawany przez ograniczony czas i dokładne wyjaśnienie, jak dawka będzie stopniowo zmniejszana.

Amnezja

Benzodiazepiny i leki działające podobnie do benzodiazepin mogą wywołać niepamięć następczą. Występuje zwykle kilka godzin po przyjęciu leku. Aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia należy upewnić się, że po zastosowaniu leku sen będzie trwać nieprzerwanie 7 do 8 godzin (patrz punkt 4.8).

Reakcje psychiczne i „paradoksalne"

Podczas stosowania benzodiazepin i leków działających podobnie do benzodiazepin może wystąpić niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, napady wściekłości, koszmary nocne, omamy psychozy, somnambulizm, oraz inne conocne nieświadome zachowania, takie jak jedzenie, prowadzenie pojazdu, inne nieadekwatne zachowania, nasilona bezsenność i inne zaburzenia zachowania. W przypadku ich wystąpienia, należy przerwać leczenie. Wystąpienie takich reakcji jest bardziej prawdopodobne u pacjentów w podeszłym wieku.

Specyficzne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku lub pacjenci osłabieni

Pacjenci ci powinni przyjmować mniejszą dawkę leku: patrz zalecane dawkowanie (punkt 4.2). Ze względu na działanie zwiotczające mięśnie istnieje ryzyko upadków, a w wyniku tego złamań kości w stawie biodrowym, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, gdy wstają w nocy.

Pacjenci z niewydolnością nerek (patrz punkt 5.2.)

Pomimo, że zmiana dawkowania nie jest konieczna, należy ostrożnie stosować lek u pacjentów z niewydolnością nerek.

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością oddechową

Należy zachować ostrożność przepisując zolpidem, ponieważ wykazano, że benzodiazepiny wpływają osłabiająco na ruchy oddechowe. Należy także wziąć pod uwagę, że jako objawy niekompensowanej niewydolności oddechowej obserwowano niepokój lub podniecenie.

Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby

Benzodiazepiny i leki działające podobnie do benzodiazepin nie są wskazane w leczeniu pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ze względu na możliwość wywołania encefalopatii.

Stosowanie u pacjentów z psychozami:

Benzodiazepiny i środki działające podobnie do benzodiazepin nie są wskazane w leczeniu podstawowym.

Stosowanie w przypadku depresji

Pomimo, że nie stwierdzono istotnych interakcji klinicznych, farmakokinetycznych ani farmakodynamicznych z selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), należy zachować ostrożność podając zolpidem pacjentom z objawami depresji. Istnieje możliwość wystąpienia u tych pacjentów tendencji samobójczych. U tych pacjentów należy stosować najmniejszą możliwą dawkę leku, ze względu na możliwość zamierzonego przedawkowania.

Benzodiazepiny i środki działające podobnie do benzodiazepin nie powinny być stosowane w monoterapii depresji lub lęku związanego z depresją (u takich pacjentów istnieje ryzyko nasilenia skłonności samobójczych).

Podczas stosowania benzodiazepin lub leków podobnych do benzodiazepin, mogą wystąpić objawy istniejącej wcześniej depresji. Ze względu na to, że bezsenność może być objawem depresji, w przypadku utrzymywania się bezsenności, pacjenta należy ponownie zbadać.

Stosowanie u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie:

U pacjentów z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie benzodiazepiny i środki działające podobnie do benzodiazepin należy stosować ze szczególną ostrożnością. Takich pacjentów podczas podawania zolpidemu należy poddawać uważnej kontroli ze względu na ryzyko przyzwyczajenia i uzależnienia psychicznego.

Sonirem - przedawkowanie

Informowano o występowaniu zaburzeń świadomości (od senności do lekkiej śpiączki) w wyniku przedawkowania zolpidemu.

U pacjentów uzyskano pełne wyleczenie przedawkowania zolpidemu winianu w dawkach do 400 mg (40 razy większych od zalecanej dawki).

Należy stosować ogólne leczenie objawowe i podtrzymujące. Należy natychmiast wywołać wymioty, jeśli pacjent jest przytomny lub zastosować płukanie żołądka z zabezpieczeniem dróg oddechowych, jeśli pacjent jest nieprzytomny.

Należy podać dożylnie płyny, jeżeli to konieczne.

Jeżeli opróżnienie żołądka nie jest uzasadnione, należy podać węgiel aktywowany w celu ograniczenia wchłaniania leku. Należy rozważyć monitorowanie czynności układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego. Należy odstawić leki uspokajające, nawet w przypadku pobudzenia.

W przypadku ciężkich objawów można zastosować flumazenil. W leczeniu przedawkowania jakiegokolwiek leku należy wziąć pod uwagę, że mogło zostać przyjętych kilka różnych środków.

Stosowanie hemodializy ani wymuszonej diurezy nie jest skuteczne z uwagi na dużą objętość dystrybucji i wiązanie białek przez zolpidem. Badania hemodializy u pacjentów z niewydolnością nerek otrzymujących dawki lecznicze wykazały, że zolpidemu winian nie może być usunięty drogą hemodializy.

Sonirem - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na zolpidemu winian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Zespół bezdechu sennego.

Myasthenia gravis.

Ciężka niewydolność wątroby.

Ciężka niewydolność oddechowa.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.

Sonirem - działania niepożądane

Częstość wymienionych poniżej działań niepożądanych została określona według następującej konwencji:

Bardzo często > =1/10)

Często (> =1/100 do < 1/10)

Niezbyt często > =1/1 000 do < 1/100)

Rzadko (> = 1/10 000 do < 1/1 000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Istnieją dowody, że częstość działań niepożądanych spowodowanych podawaniem zolpidemu (zwłaszcza

ośrodkowego układu nerwowego i przewodu pokarmowego) jest zależna od dawki leku. Zgodnie z

informacjami w punkcie 4.2 powinny one być teoretycznie słabsze, jeżeli lek jest przyjmowany bezpośrednio

przed udaniem się na spoczynek lub w łóżku. Występują one częściej u pacjentów w podeszłym wieku.

Nie znane: obrzęk naczyniowo-nerwowy

Zaburzenia psychiczne

Często: omamy, pobudzenie, koszmary nocne

Niezbyt często: stan splątania, drażliwość

Nie znana: niepokój, agresja, urojenia, wybuchy gniewu, psychoza, nieprawidłowe zachowania, (somnambulizm (patrz punkt 4.4), uzależnienie (po przerwaniu leczenia mogą wystąpić objawy odstawienne lub „z odbicia"), zaburzenia libido.

Większość tych psychicznych działań niepożądanych związana jest z reakcjami paradoksalnymi. Depresja; istniejąca wcześniej depresja mogą dawać objawy podczas stosowania benzodiazepin lub leków podobnych do benzodiazepin.

Zaburzenia układu nerwowego:

Często: senność w ciągu dnia, ból głowy, zawroty głowy, nasilenie bezsenności, niepamięć następcza: (niepamięć może być związana z nieadekwatnym zachowaniem) Nie znana: zaburzenia świadomości Zaburzenia oka

Niezbyt często: podwójne widzenie Zaburzenia żołądkowo-jelitowe Często: biegunka

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Nie znana: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Nie znana: wysypka, świąd, pokrzywka

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Nie znana: osłabienie mięśni

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: zmęczenie

Nie znana: zaburzenia chodu, tolerancja leku, upadki (głównie u pacjentów w wieku podeszłym i w przypadku niestosowania się do zaleceń odnośnie przyjmowania leku).

Sonirem - ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych pozwalających na ocenę bezpieczeństwa podawania zolpidemu w okresie ciąży i karmienia piersią. Pomimo, że w badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego ani embriotoksycznego, nie określono bezpieczeństwa stosowania leku w czasie ciąży u ludzi. Z tego względu zolpidemu nie należy stosować w czasie ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymestru. W przypadku podawania produktu kobiecie w wieku rozrodczym, należy ją poinstruować o konieczności skontaktowania się z lekarzem w przypadku planowania lub podejrzenia ciąży, w celu zaprzestania leczenia produktem.

Jeżeli istnieją uzasadnione wskazania do stosowania zolpidemu w końcowym okresie ciąży lub w czasie porodu, jego działanie farmakologiczne może powodować hipotermię, hipotonię i hamowanie czynności oddechowej u noworodka. U noworodków urodzonych przez matki zażywające długotrwale w końcowym etapie ciąży benzodiazepiny lub leki działające podobnie do benzodiazepin, można zaobserwować w okresie poporodowym objawy odstawienne, wynikające z uzależnienia fizycznego.

Zolpidem winian w niewielkim stopniu przenika do mleka matki. Ze względu na brak badań dotyczących wpływu na dzieci, zolpidemu nie należy podawać w okresie karmienia piersią.

Sonirem - prowadzenie pojazdów

Zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu może być ograniczona w wyniku uspokojenia polekowego, amnezji, ograniczonej koncentracji i zaburzenia czynności mięśni. Prawdopodobieństwo zmniejszenia koncentracji uwagi może być zwiększone w przypadku niewystarczającej ilości snu (patrz punkt 4.5).

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Zolpidemi tartras

    Substancja z grupy imidazopiryn, która ma działanie uspokajające i nasenne. Stosowana jest w leczeniu krótkotrwałym bezsenności, kiedy zaburzenie snu jest ciężkie, osłabiające lub powodujące skrajne wyczerpanie albo poważne zaburzenia. Nie powinna być stosowana dłużej niż 4 tygodnie oraz u osób poniżej 18. roku życia.

    Dostępne opakowania
    Sonirem

    Sonirem

    krople doustne, roztwór - 30 ml (butelka) - 0,01 g/ml
    ITF PHARMA KERESKEDELMI ES SZOLGALTATO KFT.