Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej)

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
zawiesina do wstrzykiwań podskórnych
Dawka
10 j. HEP
Ilość
1 fiol.a 2ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ALK-ABELLO A/S

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - opis

Produkt leczniczy przeznaczony tylko do diagnostyki.

Produkt leczniczy przeznaczony jest do wykonywania punktowych testów skórnych w diagnostyce swoistej, IgE-zależnej nadwrażliwości na tymotkę łąkową (Phleum pratense) i na inne trawy z rodziny Pooideae, powodujące reakcje krzyżowe.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - skład

Standaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy tymotki łąkowej (Phleum pratense) 10 HEP

Soluprick SQ to produkt leczniczy zawierający standaryzowany wyciąg alergenowy trawy. Jego aktywność biologiczna jest skorelowana ze stężeniem alergenu wyrażonym w jednostkach HEP (10 HEP odpowiada 10 mg/ml histaminy dichlorowodorku w punktowym teście skórnym).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - dawkowanie

Punktowy test skórny powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel medyczny, zgodnie z lokalnymi przepisami.

Punktowy test skórny wykonuje się poprzez podanie jednej kropli każdego wyciągu alergenowego na powierzchnię skóry przy użyciu lancetu ALK, na wewnętrznej stronie przedramienia lub na plecach.

Aby ocenić ogólną odczynowość wobec punktowego testu skórnego, stosuje się jako wzorzec kontrolę dodatnią Soluprick (histaminy dichlorowodorek 10 mg/ml). Aby ocenić reakcje nieswoiste, stosuje się kontrolę ujemną Soluprick. Interpretacja wyników testu jest niemożliwa w przypadku znacznego odczynu na kontrolę ujemną lub braku odczynu na kontrolę dodatnią

Roztwór jest gotowy do użycia.

Dzieci i młodzież

Wykonywanie punktowych testów skórnych u dzieci jest możliwe już po ukończeniu pierwszego roku życia, w zależności od budowy ciała dziecka, ale z reguły test nie powinien być przeprowadzany przed 4 rokiem życia.

Technika wykonywania punktowych testów skórnych:

- Punktowe testy skórne wykonuje się na ogół na wewnętrznej stronie przedramienia. Alternatywnie można je wykonać na plecach pacjenta.

- Skóra musi być czysta i sucha. Zaleca się przemycie badanej powierzchni skóry roztworem alkoholowym.

- Każdy roztwór testowy oraz kontrolę dodatnią i ujemną nakłada się w postaci jednej kropelki na skórę. Krople rozmieszcza się w odległości 1,5 cm. Nie można używać aplikatora używanego do jednego roztworu do nakładania innego roztworu. Można zastosować centymetr krawiecki, aby zapewnić właściwą odległość pomiędzy kroplami i większą wiarygodność oceny bąbli uczuleniowych. Odpowiednia odległość zapobiega mieszaniu się różnych roztworów.

Przedramię powinno być ułożone w pozycji spoczynkowej, np. na rogu stołu. Pod koniec należy nałożyć dodatni i ujemny roztwór kontrolny.

- Powierzchniową warstwę skóry przebija się przez kropelkę prostopadle do skóry, przy użyciu lancetu ALK. Uwaga! Nie można używać tego samego lancetu do nakładania kilku różnych alergenów. Zastosować niewielki, stały nacisk przez około 1 sekundy i postarać się, aby wszystkie nakłucia były identyczne. Zastosować nacisk przez ok. 1 s, a następnie wyciągnąć lancet, trzymając go przez cały czas w pozycji prostopadłej do skóry. Najpierw przekłuwa się kropelki zawierające alergen, a następnie kontrolę dodatnią i ujemną.

- Nadmiar wyciągu z alergenów usuwa się przy użyciu chusteczki. Ważne jest, aby uniknąć zmieszania alergenów.

- Odczyny odczytuje się po 15 min. Dodatnim odczynem jest bąbel z rumieniem lub bez. Przenieść wyniki do formularza. Zaznaczyć kontur bąbla. Przy użyciu samoprzylepnej strony przezroczystej taśmy przenieść wynik do formularza testowego, w którym odczyn można zmierzyć na papierze milimetrowym.

- Za dodatnią reakcję uważa się bąbel o średnicy ≥ 3 mm, pod warunkiem, że odczyn jest istotnie większy niż odczyn na kontrolę ujemną.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - środki ostrożności

Jeżeli u pacjenta występują jakiekolwiek choroby zmieniające w znaczący sposób stan ogólny pacjenta, zmiany chorobowe skóry w miejscu wykonywania testu, dermatografizm i egzema w stadium czynnym, mogą one wpływać na interpretację wyników. W takich przypadkach testy można wykonać na plecach lub można odłożyć ich wykonanie do momentu stabilizacji choroby. Ze względu na potencjalne ryzyko alergicznych reakcji ogólnoustrojowych punktowe testy skórne można wykonywać wyłącznie w placówkach wyposażonych w zestaw do leczenia wstrząsu anafilaktycznego, a po wykonaniu tych testów pacjenta należy obserwować pod kątem reakcji ogólnoustrojowych (patrz punkt 4.8).

U pacjentów po usunięciu węzłów chłonnych pachowych zaleca się wykonywanie testów skórnych na drugiej ręce.

U niemowląt i pacjentów w podeszłym wieku może być obserwowana mniejsza średnica bąbla.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - przedawkowanie

Nie obserwowano przypadków przedawkowania.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - przeciwwskazania

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, w związku z czym punktowych testów skórnych nie należy wykonywać u pacjentów leczonych równocześnie beta-adrenolitykami, ponieważ mogą one zmieniać skuteczność leczenia przeciw-anafilaktycznego. Produkt leczniczy Soluprick SQ jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na fenol lub którykolwiek z pozostałych składników produktu, z wyjątkiem substancji czynnej.

Produkt leczniczy Soluprick SQ jest przeciwwskazany u pacjentów z ostrym lub przewlekłym atopowym zapaleniem skóry w miejscu wykonania testu (patrz punkt 4.4).

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - działania niepożądane

Działania niepożądane związane z punktowymi testami skórnymi można przypisywać reakcji immunologicznej (miejscowej i (lub) ogólnoustrojowej) wywoływanej przez alergeny (patrz punkt 5.1).

Działania niepożądane są podzielone na grupy według Konwencji MedDRA dotyczącej częstości:

Bardzo często(> 1/10)

Często (> 1/100, < 1/10)

Niezbyt często (> 1/1000, < 1/100)

Rzadko (> 1/10 000, < 1/1000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000; nie znane, nie do ustalenia na podstawie dostępnych danych)

Klasyfikacja układów narządowych

Częstość występowania

Działania niepożądane

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Bardzo często

Reakcje w miejscu zastosowania, ciągłe powiększanie się średnicy bąbla, pojawienie się nacieku

(nibynóżki), rozlany obrzęk

(reakcja opóźniona)

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko

Bardzo rzadko

Ogólnoustrojowa reakcja alergiczna, taka jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek, pokrzywka, obrzęk

naczynioruchowy lub astma

Anafilaksja

Bardzo częstymi działaniami niepożądanymi obserwowanymi u pacjentów uczestniczących w badaniach produktu leczniczego Soluprick SQ były miejscowe reakcje alergiczne w miejscu zastosowania. Po wykonaniu testu średnica bąbla może powiększać się w sposób ciągły oraz może pojawić się naciek (nibynóżki). W niektórych przypadkach po 6 do 24 godzin po wykonaniu punktowego testu skórnego może wystąpić opóźniona reakcja w postaci rozlanego obrzęku.

W rzadkich przypadkach po wykonaniu punktowego testu skórnego może wystąpić ogólnoustrojowa reakcja alergiczna, taka jak nieżyt błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub astma.

W bardzo rzadkich przypadkach w ciągu kilku-kilkudziesięciu minut od wykonania punktowych testów skórnych może się rozwinąć anafilaksja, która wymaga zastosowania natychmiastowego leczenia adrenaliną i innego rodzaju intensywnego leczenia przeciwanafilaktycznego.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest odpowiednich danych dotyczących stosowania tego produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Nie należy stosować produktu u kobiet w ciąży, chyba że spodziewane korzyści z leczenia przeważają nad potencjalnym ryzykiem.

Laktacja

Nie należy się spodziewać wpływu na organizm dzieci karmionych piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na Soluprick SQ u kobiet karmiących piersią jest minimalna Produkt leczniczy Soluprick SQ można stosować w okresie laktacji.

Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej) - prowadzenie pojazdów

Nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Alergoidy pyłków traw

  Dostępne opakowania
  Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej)

  Solupric SQ (pyłek tymotki łąkowej)

  zawiesina do wstrzykiwań podskórnych - 1 fiol.a 2ml - 10 j. HEP
  ALK-ABELLO A/S
  Powiązane artykuły
  Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

  Deslodyna - skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

  Deslodyna - skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

  Deslodyna jest lekiem przeciwhistaminowym o działaniu antyalergicznym. Wydaje się ją z przepisu lekarza, na receptę. Lek łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Jak go stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania...

  Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

  Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

  Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

  Coraz więcej osób skarży się na problemy z alergiami. Zdaniem naukowców winę za to ponosi globalne ocieplenie. Jak to możliwe? Globalne ocieplenie - wpływ na alergie sezonowe Jordan Kanygin z Aerobiology Research Laboratories ostrzega, że alergie sezonowe,...

  Alergia wziewna

  Topoli puch - czy to winowajca alergii?

  Topoli puch - czy to winowajca alergii?

  "Biały puch" lub "koty" - tak właśnie określa się wszędobylski puch kielichowy topoli. Alergicy sądzą, że to on nasila ich dolegliwości. Czy faktycznie tak jest? Na przełomie maja i czerwca topola zaczyna gubić "koty". Unoszący się w powietrzu śnieg...

  Życie z alergią

  Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

  Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

  Zmiany klimatyczne a alergia Zmiany klimatyczne mogą powodować coraz większą ilość upałów. Co więcej, mogą też mieć wpływ na zwiększenie stężenia pyłków w powietrzu lub wydłużenie sezonu pylenia. Wpływ suszy na alergię jest dość skomplikowany, gdyż wszystko...

  Newsy - zdrowie

  Mieszanka probiotyków może zmniejszyć objawy alergii

  Mieszanka probiotyków może zmniejszyć objawy alergii

  Wkrótce zaczyna się sezon alergii, a wraz z nim uciążliwego kataru siennego i łzawienia oczu. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Floryda znaleźli sposób, aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości - wystarczy zastosować kombinację probiotyków. Chociaż...

  Alergie środowiskowe

  Alergia na roztocza

  Alergia na roztocza

  Alergia na kurz, a ściślej mówiąc na roztocza znajdujące się w kurzu, jest bardzo uciążliwa. Ze względu na to, że alergen znajduje się w domu, nie można go po prostu unikać czy od niego uciec. Alergia na kurz wymaga od alergika codziennej walki z alergenem....

  Kalendarz pylenia roślin - dla alergików. Jakie rośliny uczulają? Jak walczyć z alergią?

  Co pyli w kwietniu? Poradnik dla alergika (WIDEO)

  Co pyli w kwietniu? Poradnik dla alergika (WIDEO)

  Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Wiedzą o tym doskonale alergicy, którzy już od połowy marca borykają się z reakcjami alergicznymi na pylące drzewa. Na jakie pyłki muszą zwrócić szczególną uwagę w kwietniu? Obejrzyj WIDEO i dowiedz...

  Patronaty

  Konferencja "Kontrowersje w alergologii i pulmonologii"

  W dniach 8-9 marca 2013 roku odbędzie się konferencja „Kontrowersje w alergologii i pulmonologii". Wydarzenie, które będzie miało miejsce we Wrocławiu, jest organizowane pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Dolnośląskiej...

  Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

  Jovesto - skład, działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

  Jovesto - skład, działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

  Jovesto to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Stosuje się go w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Lek ma postać roztworu doustnego lub tabletek, których nie mogą zażywać dzieci...