Setegis

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,01 g
Ilość
30 tabl. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.

Setegis - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Setegis - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Setegis - opis

· Nadciśnienie tętnicze (w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym).

· Objawowe leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH).

Setegis - skład

Każda tabletka zawiera odpowiednio 1 mg, 2 mg, 5 mg, lub 10 mg Terazosinum (terazosyny, w postaci dwuwodnego chlorowodorku terazosyny).

Pełny wykaz substancji pomocniczych patrz punkt 6.1.

Setegis - dawkowanie

Dawkowanie

Dawkowanie powinno być ustalane indywidualnie w zależności od ciśnienia tętniczego u pacjenta.

Dawka początkowa dla dorosłych: w obu wskazaniach 1 mg przed snem. Dawka początkowa nigdy nie powinna przekraczać 1 mg ze względu na zwiększone ryzyko niedociśnienia po pierwszej dawce. Dawkę można następnie stopniowo zwiększać, najlepiej podwajając ją w tygodniowych odstępach, w zależności od reakcji ciśnienia, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej.

Dawka podtrzymująca dla dorosłych:

Nadciśnienie tętnicze: zwykle 1-5 mg raz na dobę.

Łagodny przerost gruczołu krokowego: zwykle dawka podtrzymująca wynosi 5-10 mg raz dobę. Maksymalna dawka podtrzymująca to 20 mg na dobę przed snem.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek ani u pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Dzieci i młodzież

Skuteczność i bezpieczeństwo terazosyny u dzieci nie zostały potwierdzone.

Sposób podawania

Produkt należy połykać w całości. Nie rozgryzać.

Setegis - środki ostrożności

Po zażyciu pierwszej dawki lub w pierwszych dniach leczenia może dojść do tzw. efektu pierwszej dawki objawiającego się znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego, głównie w postaci niedociśnienia ortostatycznego (z zawrotami głowy, uczuciem zachwiania równowagi i omdleniami). Ryzyko zwiększa hipowolemia i ograniczenie spożycia soli. Objawy takie mogą wystąpić także po wznowieniu leczenia po kilku dniach przerwy, z tego powodu przy wznawianiu terapii należy za każdym razem rozpoczynać od dawki początkowej. Częstość występowania omdleń to ok. 1 %. Poza efektem pierwszej dawki do omdleń przyczyniać się też może zbyt szybkie zwiększanie dawki oraz jednoczesne stosowanie diuretyków i innych leków przeciwnadciśnieniowych. Omdlenia wiążą się przede wszystkim ze znacznym niedociśnieniem ortostatycznym, lecz mogą także towarzyszyć tachykardii (120-160/min). Niedociśnienie ortostatyczne jest największe tuż po zażyciu leku, zaś ryzyko omdlenia między 30 a 90 minutą. Wstawanie z pozycji leżącej lub siedzącej, długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej, intensywny wysiłek fizyczny, wysoka temperatura otoczenia i spożywanie alkoholu – wszystko to może wywołać zawroty głowy, zaburzenia równowagi, a nawet utratę przytomności. W przypadku omdlenia należy ułożyć pacjenta na ziemi z uniesionymi nogami, a w razie potrzeby wdrożyć inne leczenie objawowe. W przypadku leczenia skojarzonego z diuretykami i (lub) innymi preparatami przeciwnadciśnieniowymi zaleca się zmniejszenie dawek terazosyny. Celem uniknięcia nadmiernych spadków ciśnienia zaleca się rozpoczynanie leczenia małymi dawkami innych preparatów i kontrolowanie stanu pacjenta. Taka sama ostrożność wskazana jest, jeśli terazosyna ma być zastosowana jako stałe uzupełnienie prowadzonej terapii przeciwnadciśnieniowej. W takich przypadkach początkowa dawka terazosyny również powinna wynosić 1 mg.

Osoby w podeszłym wieku mogą być szczególnie wrażliwe na hipotensyjne działanie terazosyny. U osób ze znanymi predyspozycjami do niedociśnienia ortostatycznego, chorobą niedokrwienną serca, innymi schorzeniami układu krążenia, zaburzeniami krążenia mózgowego, retinopatią nadciśnieniową III i IV stopnia, cukrzycą insulinozależną oraz upośledzeniem czynności wątroby i (lub) nerek podawanie terazosyny powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Niewydolność nerek zwykle nie wymaga zmniejszania dawki leku. Przed zastosowaniem terazosyny do leczenia łagodnego przerostu prostaty należy wykluczyć obecność raka tego gruczołu. Należy regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze pacjenta, na początku terapii i po każdorazowym podwyższeniu dawki. Nawet przy leczeniu przerostu gruczołu krokowego należy brać pod uwagę ewentualne jednoczesne podawane innych leków przeciwnadciśnieniowych. Skuteczność terazosyny w leczeniu BPH można oceniać dopiero po 4-6 tygodniach leczenia dawką podtrzymującą.

Preparat Setegis zawiera laktozę. Każda tabletka 1 mg zawiera 55 mg laktozy, tabletka 2 mg, 5 mg i 10 mg zawiera 110 mg laktozy.

Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Setegis - przedawkowanie

W przypadku znacznego spadku ciśnienia i niewydolności krążenia należy najpierw ułożyć pacjenta poziomo i unieść mu nogi. W razie potrzeby wstrząs należy leczyć podawaniem dożylnych płynów i środków podnoszących ciśnienie. Ponieważ terazosyna w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza nie można jej usunąć przy pomocy dializy.

Setegis - przeciwskazania

Nadwrażliwość na terazosynę, innych zbliżonych budową antagonistów receptora a-adrenergicznego lub którykolwiek z pozostałych składników.

Setegis - działania niepożądane

W przypadku stosowaniu terazosyny może dojść do tzw. niedociśnienia pierwszej dawki, prowadzącego do zawrotów głowy, a w poważniejszych przypadkach do omdlenia. By uniknąć tych objawów należy rozpoczynać leczenie od małych dawek (1 mg) podawanych przed snem. Inne działania niepożądane są zwykle łagodne i przemijające. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem większych dawek to: niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, osłabienie i obrzęki obwodowe. Mogą też wystąpić: tachykardia, kołatanie serca, dusznica bolesna, przyrost masy ciała i duszności. Rzadziej opisywano osłabienie, bóle mięśni, zaburzenia widzenia, zatkanie nosa, nudności, wymioty, inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, spadek popędu płciowego, impotencję, priapizm, nadmierną senność i reakcje anafilaktyczne.

Setegis - ciąża i karmienie piersią

Ze względu na niewielką liczbę danych odnoszących się do stosowania terazosyny w okresie ciąży i karmienia piersią lek nie powinien być stosowany w tej grupie pacjentek, o ile potencjalne korzyści znacząco nie przeważają nad ryzykiem.

Setegis - prowadzenie pojazdów

Na początku leczenia oraz po każdorazowym zwiększeniu dawki należy zakazać prowadzenia samochodu oraz obsługiwania maszyn na okres ustalany indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta. W późniejszym okresie możliwość prowadzenia pojazdów powinna być ustalana indywidualnie.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Terazosinum

  Dostępne opakowania
  Setegis

  Setegis

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,01 g
  EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.
  Setegis

  Setegis

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 1 mg
  EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.
  Setegis

  Setegis

  tabletki - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 2 mg
  EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.
  Setegis

  Setegis

  tabletki - 30 tabl. - 5 mg
  EGIS PHARMACEUTICALIS LTD.
  Powiązane artykuły
  Urologia i nefrologia

  Prostata

  Prostata

  Prostata, czyli stercz, jest gruczołem krokowym, który powiększa się, gdy w organizmie spada poziom androgenów - przede wszystkim testosteronu. Lekarze uważają, że przerost prostaty - tzw. gruczolak - pojawia się u mężczyzn w związku ze starzeniem się...

  Gruczolak gruczołu krokowego - przyczyny, objawy, leczenie

  Przyczyny powstawania gruczolaka stercza

  Mimo wieloletnich badań nad etiologią łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, nie jest ona jednoznacznie poznana. Dobrze udokumentowana jest jednak współzależność wieku chorego oraz udział testosteronu w powstawaniu przerostu prostaty. Wpływ testosteronu...

  Przyczyny impotencji

  Prostata a potencja

  Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

  Masz kontrolę - ważny męski temat

  Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

  Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

  Gruczoł krokowy, nazywany potocznie prostatą, przypomina o sobie szczególnie, gdy zaczyna dokuczać. Szacuje się, że wśród mężczyzn po 50. roku życia przerost gruczołu krokowego jest dość częsty i dotyka nawet co drugiego mężczyznę. Niekiedy zachodzi konieczność...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Gwiazdy, które walczyły z rakiem prostaty. Apelują, aby się badać

  Gwiazdy, które walczyły z rakiem prostaty. Apelują, aby się badać

  Rak prostaty długo nie daje objawów Rak prostaty, czyli rak gruczołu krokowego, to złośliwy nowotwór. U mężczyzn częściej spotykany jest tylko rak płuc. Rak prostaty długo nie daje objawów, a te, które pojawiają się jako pierwsze, zwykle kojarzone są...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Rak stercza

  Rak prostaty to inaczej rak gruczołu krokowego. Jego częstość występowania wśród mężczyzn rośnie z wiekiem. Objawy tego rodzaju raka przypominają objawy łagodnego przerostu prostaty. Często jednak ta choroba nowotworowa ma formę utajoną, czyli niedającą...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Rozwój raka prostaty

  Rak prostaty to drugi (po raku skóry) najczęściej wykrywany u mężczyzn nowotwór. Atakuje on prostatę - miejsce w organizmie mężczyzny, gdzie produkowany jest płyn potrzebny do transportu plemników podczas wytrysku. Prostata to inaczej gruczoł krokowy,...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Leczenie raka prostaty (WIDEO)

  Leczenie raka prostaty (WIDEO)

  Postępowanie w przypadku raka prostaty Jednym ze złośliwych nowotworów jest rak prostaty, który jak się ocenia występuje u większości mężczyzn po 80-tym roku życia, a jego ryzyko wystąpienia wzrasta w wieku 40 lat. Dlatego osoby, które przekroczyły 50...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Jak pokonać raka prostaty?

  Wielu dojrzałych mężczyzn zmaga się z problemem przerostu prostaty. Przypadłość ta objawia się zwiększoną częstotliwością oddawania moczu, niekontrolowanymi wyciekami moczu oraz uczuciem pełnego pęcherza nawet po mikcji. Brak podjęcia leczenia może doprowadzić...

  Urologia i nefrologia

  Gruczolak gruczołu krokowego - przyczyny, objawy, leczenie

  Gruczolak gruczołu krokowego (stercza, prostaty), inaczej łagodna hiperplazja gruczołu krokowego, to gruczołowy przerost tego gruczołu. Powoduje ucisk na cewkę moczową, utrudnianie oddawania moczu i jego zaleganie w pęcherzu, co przyczynia się do powstania...