
Polecane artykuły

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
- w stanach niedoboru witaminy C,
- w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C (przeziębienia, zakażenia wirusowe w tym
grypa)
- pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych.
1 tabletka drażowana zawiera 200 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum) oraz 50 mg rutozydu trójwodnego (Rutosidum trihydricum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza jednowodna, sacharoza, żółcień chinolinowa (E 104).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1
Podanie doustne. Leczniczo
Dzieci powyżej 6 lat: 1 do 2 tabletek na dobę lub wg wskazań lekarza. Dorośli: 2 do 5 tabletek na dobę lub wg wskazań lekarza.
Profilaktycznie:
Dorośli: 1 tabletkę na dobę.
Nie przekraczać zalecanego dawkowania.
U dzieci poniżej 6 lat decyzja o stosowaniu produktu leczniczego powinna być rozpatrzona indywidualnie.
W przypadku kamicy nerkowej nie zaleca się podawania dużych dawek witaminy C (powyżej 1g). Ostrożnie stosować u osób z nadmiernym wydalaniem szczawianów oraz u osób z niewydolnością lub chorobami nerek.
Specjalne ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych
Produkt leczniczy zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, z niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Produkt leczniczy zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
Produkt leczniczy zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.
Duże dawki witaminy C (powyżej 1g dziennie) mogą powodować powstawanie kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych.
Sporadycznie po podaniu pojedynczej dawki witaminy C (ponad 3 g - a niemal zawsze po podaniu dawki 10 g i większej) występuje przemijająca biegunka osmotyczna, której towarzyszą odpowiednie objawy brzuszne.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w czasie stosowania produktu leczniczego, są wymienione poniżej zgodnie z klasyfikacją układów.
Zaburzenia żołądka i jelit biegunka, nudności.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej reakcje alergiczne (zmiany skórne). Zaburzenia nerek i dróg moczowych
dobowe dawki witaminy C większe niż 600 mg działają moczopędnie.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:
Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl
W związku z brakiem danych klinicznych dotyczących stosowania połączenia kwasu askorbowego i rutozydu w czasie ciąży lub karmienia piersią, nie zaleca się podawania produktu leczniczego w tym okresie.
Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
za darmo
5 farmaceutów jest teraz online
substancja - 100 g
substancja - 250 g
płyn - 150 ml
pastylki do ssania - 8 pastyl.
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Kwas askorbinowy (witamina C) to mieszanina substancji leczniczych stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób przeziębieniowych. Działa poprzez uszczelnianie i uelastycznianie ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza włosowatych.
Komentarze