Ringer

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do infuzji
Dawka
-
Ilość
1 wor.a 500ml
Typ
Na receptę RpPielęgniarkaPołożna
Refundacja
Nie
Producent: BAXTER POLSKA SP. Z O. O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Ringer - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ringer - opis

Roztwór do infuzji Ringer wskazany jest w celu:

- uzupełniania strat płynu pozakomórkowego,

- przywrócenia równowagi stężeń sodu, potasu, wapnia i chlorków, w leczeniu odwodnienia izotonicznego.

Ringer - skład

Sodu chlorek 8,60 g/l

Potasu chlorek 0,30 g/l

Wapnia chlorek dwuwodny 0,33 g/l

mmol/l: Na+: 147 K+: 4 Ca++: 2,25 Cl-: 155,5

mEq/l: Na+: 147 K+: 4 Ca++: 4,5 Cl-: 155,5

Substancje pomocnicze, patrz punkt 6.1.

Ringer - dawkowanie

Dorośli, osoby w podeszłym wieku, młodzież i dzieci:

Dawkowanie zależy od wieku, masy ciała, stanu klinicznego i biologicznego pacjenta oraz od leczenia towarzyszącego.

Zalecane dawkowanie:

- dorośli, osoby w podeszłym wieku i młodzież: 500 ml do 3 litrów/24 godziny

- niemowlęta i dzieci: 20 do 100 ml/kg mc./24 godziny.

Prędkość podawania:

Prędkość wlewu u dorosłych, osób w podeszłym wieku i młodzieży wynosi zazwyczaj 40 ml/kg mc./24 godziny.

U dzieci prędkość wlewu wynosi przeciętnie 5 ml/kg mc./godzinę. Ilość ta różni się w zależności od wieku i wynosi: 6 do 8 ml/kg mc./godzinę dla niemowląt, 4 do 6 ml/kg mc./godzinę dla małych dzieci i 2-4 ml/kg mc. /godzinę dla dzieci w wieku szkolnym. Dla dzieci z poparzeniami dawka wynosi przeciętnie 3,4 ml/kg mc./procent oparzenia po 24 godzinach od oparzenia i 6,3 ml/kg mc./procent oparzenia po 48 godzinach od oparzenia.

W przypadku poważnych urazów głowy u dzieci dawka wynosi średnio 2850 ml/m².

Prędkość wlewu i całkowita objętość podanego roztworu mogą być większe w przypadku zabiegów chirurgicznych lub innej konieczności.

Uwagi:

niemowlęta i małe dzieci: grupa wiekowa od 28 dni do 23 miesięcy (jako małe dziecko określono dziecko potrafiące chodzić)

dzieci oraz dzieci w wieku szkolnym: grupa wiekowa od 2 do 11 lat

Sposób podawania:

Roztwór jest podawany drogą dożylną.

Monitorowanie:

Podczas podawania należy monitorować równowagę płynów i stężenie elektrolitów (sodu, potasu, wapnia i chlorków) w osoczu.

Ringer - środki ostrożności

U pacjentów z niewydolnością serca i płuc podanie dużych objętości płynów we wlewie wymaga specjalnego nadzoru klinicznego.

Należy zachować ostrożność podczas podawania roztworów zawierających chlorek sodu pacjentom z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, obrzękami obwodowymi lub obrzękiem płuc, z zaburzeniami czynności nerek, w stanie przedrzucawkowym, z aldosteronizmem, czy też pacjentom, których stan kliniczny lub stosowane leczenie (np. kortykosteroidami) związane są z zatrzymywaniem sodu (patrz również punkt 4.5. Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji).

Ostrożność należy zachować podczas podawania roztworów zawierających sole potasu pacjentom z chorobami serca lub z predyspozycjami do hiperkaliemii np. z powodu niewydolności nerek lub nadnerczy, ostrego odwodnienia lub z rozległym zniszczeniem tkanek, jak przy ciężkich oparzeniach.

Ze względu na obecność wapnia:

- należy zachować ostrożność w celu uniknięcia wynaczynienia podczas wlewu dożylnego;

- roztwór należy podawać ostrożnie pacjentom z zaburzeniami czynności nerek i z chorobami, którym towarzyszy zwiększone stężenie witaminy D, takimi jak sarkoidoza;

- w przypadku równoczesnej transfuzji krwi, nie wolno podawać roztworu przez ten sam zestaw do przetaczania ze względu na ryzyko koagulacji.

Roztwór Ringer zawiera za niskie stężenie potasu i wapnia, aby mógł być stosowany w celu utrzymania właściwej zawartości tych jonów lub uzupełnienia ich braków. Dlatego po wyrównaniu odwodnienia podawany dożylnie roztwór należy zastąpić płynem podtrzymującym, który dostarczy te jony.

W czasie długiego leczenia pozajelitowego należy odpowiednio dostarczać pacjentowi substancje odżywcze.

W celu uzyskania informacji dotyczących przygotowania produktu leczniczego i dodatkowych produktów leczniczych, patrz punkt 6.6.

Ringer - przedawkowanie

Przedawkowanie lub zbyt duża prędkość podawania może prowadzić do przewodnienia i przeciążenia sodem, co niesie ryzyko obrzęków, zwłaszcza przy zaburzeniach wydalania sodu przez nerki. W takim przypadku może być konieczne przeprowadzenie dodatkowo dializy.

Podanie nadmiaru potasu może prowadzić do rozwoju hiperkaliemii, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Do objawów należą: parestezje w obrębie kończyn, osłabienie mięśni, porażenie, zaburzenia rytmu serca, blok serca, zatrzymanie czynności serca, splątanie. Leczenie hiperkaliemii obejmuje podawanie wapnia, insuliny
(z glukozą), wodorowęglanu sodu, zastosowanie żywic jonowymiennych lub dializę.

Podanie nadmiaru soli wapnia może prowadzić do hiperkalcemii. Do objawów hiperkalcemii należą: anoreksja, nudności, wymioty, zaparcia, ból brzucha, osłabienie mięśni, zaburzenia psychiczne, nadmierne pragnienie, wielomocz, wapnica nerek, kamica nerkowa i w ciężkich przypadkach arytmia serca i śpiączka. Zbyt szybki wlew dożylny soli wapnia może prowadzić do wystąpienia wielu objawów hiperkalcemii, a także kredowego posmaku w jamie ustnej, uderzeń gorąca i rozszerzenia naczyń obwodowych. Łagodna, bezobjawowa hiperkalcemia zazwyczaj ustępuje po przerwaniu podawania wapnia i innych podobnie działających leków, jak witamina D. W przypadku ostrej hiperkalcemii konieczne jest natychmiastowe leczenie (np. diuretyki pętlowe, hemodializa, kalcytonina, bisfosfoniany, sodu edetynian).

Podanie nadmiaru chlorków może powodować utratę wodorowęglanów i kwasicę.

Jeśli przedawkowanie dotyczy produktu leczniczego dodanego do roztworu podawanego w infuzji, objawy przedmiotowe i podmiotowe przedawkowania wlewu zależeć będą od właściwości dodanego leku.

W razie przypadkowego podaniu nadmiernej ilości roztworu, należy przerwać wlew i obserwować, czy u pacjenta nie występują objawy przedmiotowe i podmiotowe świadczące o przedawkowaniu podanego leku. W razie potrzeby należy zastosować właściwe leczenie objawowe i wspomagające.

Ringer - przeciwwskazania

Podawanie roztworu jest przeciwwskazane u pacjentów:

- z przewodnieniem przy nadmiernej ilości płynu pozakomórkowego lub hiperwolemią;

- z odwodnieniem hipertonicznym;

- z hiperkaliemią;

- z hipernatremią;

- z hiperkalcemią;

- z hiperchloremią;

- z ciężką niewydolnością nerek (ze skąpomoczem lub bezmoczem);

- z niewyrównaną niewydolnością serca;

- z ciężkim nadciśnieniem tętniczym;

- z ogólnym obrzękiem i marskością wątroby z wodobrzuszem;

- przyjmujących równocześnie glikozydy naparstnicy (patrz punkt 4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji).

Ringer - działania niepożądane

Podczas podawania roztworu Ringer, zgłaszano następujące działania niepożądane, jako występujące bardzo często (≥ 10%):

- przewodnienie lub niewydolność serca u pacjentów z zaburzeniami pracy serca lub z obrzękiem płuc;

- zaburzenia elektrolitowe.

Reakcje niepożądane mogą być związane z techniką podawania, jak np. reakcja gorączkowa, zakażenie w miejscu wkłucia, miejscowy ból lub odczyn, podrażnienie żył, zakrzepica żylna lub zapalenie żyły postępujące od miejsca wkłucia i wynaczynienie.

Reakcje niepożądane mogą być związane z działaniem produktu leczniczego dodanego do roztworu; możliwość wystąpienia innych reakcji niepożądanych zależeć będzie od właściwości dodanego leku.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać wlew.

Ringer - ciąża i karmienie piersią

Roztwór do infuzji Ringer może być bezpiecznie stosowany podczas ciąży i karmienia piersią pod warunkiem stałej kontroli równowagi wodno-elektrolitowej.

Jeśli do roztworu dodaje się inny lek, należy niezależnie rozpatrzyć jego właściwości i bezpieczeństwo stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią.

Ringer - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Natrii chlor.Kalii chlor.Calcii chlor.

  Dostępne opakowania
  Ringer

  Ringer

  roztwór do infuzji - 1 wor.a 500ml
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  Ringer

  Ringer

  roztwór do infuzji - 1 wor.a 1l
  BAXTER POLSKA SP. Z O. O.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Orsalit dla dorosłych

  Orsalit dla dorosłych

  Orsalit dla dorosłych Orsalit dla dorosłych jest lekiem nawadniającym, przyjmowanym w postaci doustnej. Na rynku dostępnych jest kilka wersji smakowych.

  Leki i suplementy

  Problem z receptami

  Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich sprzyja powstawaniu kolejek w ośrodkach zdrowia. Przewlekle chory pacjent może otrzymać receptę jedynie na trzymiesięczną kurację, a po tym czasie musi zgłosić się do lekarza po kolejną... Wystawianie recept...

  Newsy - leki i suplementy

  Popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany z obrotu

  Popularny lek na przeziębienie i grypę wycofany z obrotu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju kilkunastu partii Febrisanu — popularnego leku stosowanego w przypadku przeziębienia i grypy. GIF podjął tę decyzję na wniosek podmiotu odpowiedzialnego —...

  Pierwsza pomoc

  Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę? (WIDEO)

  Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę? (WIDEO)

  Zawartość apteczki pierwszej pomocy Ratownik medyczny, Ariel Szczotok, wymienia elementy, które powinny znaleźć się w domowej apteczce. Według eksperta, kompletując apteczkę na nagłe wypadki, nie powinniśmy ograniczać się do podstawowego wyposażenia....

  Niezbędnik pacjenta

  Polaków nie stać na leczenie

  Polaków nie stać na leczenie

  Rezygnacja z wykupienia niezbędnych leków i przerwanie leczenia z powodu dłużących się w nieskończoność kolejek to dla wielu pacjentów smutna codzienność. Zmagania z chorobą to w Polsce również walka z ograniczeniami finansowymi i nietrafnymi rozwiązaniami...

  Niezbędnik pacjenta

  2015 rok w służbie zdrowia

  2015 rok w służbie zdrowia

  Temat poprawy funkcjonowania polskiej służby zdrowia jest zarówno wrażliwy, jak i ważny. Z tym, że zmiany muszą nastąpić, zgadzają się niemal wszyscy. Coraz wyraźniej widać również kierunek tych zmian - co jest zjawiskiem pozytywnym. Merytoryczna dyskusja...