Rinazoline 0,025%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do nosa, roztwór
Dawka
0,25 mg/ml
Ilość
1 but.a 10ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: FARMAK SP.Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Rinazoline 0,025% - ulotka preparatu

Rinazoline 0,025% - opis

Ostre zapalenie błony śluzowej nosa, naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie trąbki słuchowej, w zapaleniu ucha środkowego. W diagnostyce w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej.

Rinazoline 0,025% - skład

1 ml roztworu zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku (Oxymetazolini hydrochloridum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Rinazoline 0,025% - dawkowanie

Rinazoline 0,025% jest przeznaczony do stosowania donosowego u dzieci w wieku od 2. roku życia do 6 lat.

Nie należy stosować produktu Rinazoline 0,025% u niemowląt i dzieci poniżej 2. roku życia. Dzieci w wieku od 2. roku życia do 6 lat.

Należy podawać 1-2 krople produktu Rinazoline 0,025% do każdego otworu nosowego

2 do 3 razy na dobę.

Pojedynczych dawek produktu Rinazoline 0,025% nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę.

Bez zalecenia lekarza Rinazoline 0,025% można stosować jedynie przez krótki okres (3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni).

Należy unikać dłuższego stosowania niż zalecane oraz przedawkowania.

Rinazoline 0,025% - środki ostrożności

W poniższych przypadkach produkt Rinazoline 0,025% można stosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka:

- pacjenci przyjmujący inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO) oraz inne leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi;

- zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwłaszcza jaskra z wąskim kątem przesączania;

- ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze);

- guz chromochłonny;

- zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca).

Rinazoline 0,025% - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia doustnego produktu mogą wystąpić następujące objawy: rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, sinica, gorączka, skurcze mięśni, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, zatrzymanie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne. Ponadto może również wystąpić zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego z sennością, obniżenie temperatury ciała, bradykardia, spadek ciśnienia krwi jak we wstrząsie, bezdech i śpiączka.

Sposób postępowania po przedawkowaniu

Postępowanie po przedawkowaniu polega na podaniu węgla aktywowanego, wykonaniu płukania żołądka i podaniu tlenu do oddychania. W celu obniżenia ciśnienia tętniczego należy podać 5 mg fentolaminy w 0,9% roztworze chlorku sodu w powolnym wlewie dożylnym lub 100 mg fentolaminy doustnie. Leki zwężające naczynia krwionośne są przeciwwskazane. W razie potrzeby należy podać leki przeciwgorączkowe i przeciwdrgawkowe.

Rinazoline 0,025% - przeciwwskazania

Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa.

Nadwrażliwość na substancję czynną, benzalkoniowy chlorek (substancja konserwująca) lub na którąkolwiek z pozostałych substancji pomocniczych wymienionych w punkcie 6.1.

Rinazoline 0,025% - działania niepożądane

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Często (> = (1/100 do < 1/10): uczucie pieczenia błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa i kichanie, zwłaszcza u wrażliwych pacjentów.

W rzadkich przypadkach po ustąpieniu działania może wystąpić silne uczucie „zatkania" nosa (przekrwienie reaktywne).

Długotrwałe lub częste stosowanie oksymetazoliny, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa). Może on wystąpić już po 5 do 7 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa i wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis sicca).

Zaburzenia układu nerwowego

Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000): bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, niepokój.

Zaburzenia serca i zaburzenia naczyniowe

Niezbyt często (> = 1/1 000 do < 1/100): kołatanie serca, przyspieszona czynność serca (tachykardia) i zwiększenie ciśnienia tętniczego po miejscowym, donosowym podaniu produktu.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać

2

wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.(22) 49 21 301, faks (22) 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Rinazoline 0,025% - ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią produkt może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Rinazoline 0,025% - prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania produktów zawierających oksymetazolinę przez dłuższy okres lub w dawkach większych niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia objawów ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. W takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Oxymetazolini hydrochloridum

  Oksymetazolina jest substancją leczniczą o działaniu sympatykomimetycznym stosowaną miejscowo w kroplach do oczu lub nosa. Te pierwsze stosowane są w niebakteryjnym zapaleniu spojówek o charakterze fizycznym lub alergicznym i zmęczeniu oczu. Natomiast krople do nosa stosowane są w zapaleniu błony śluzowej nosa, sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i zapaleniu zatok przynosowych.

  Dostępne opakowania
  Rinazoline 0,025%

  Rinazoline 0,025%

  krople do nosa, roztwór - 1 but.a 10ml - 0,25 mg/ml
  FARMAK SP.Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Niedrożność nosa

  Niedrożność nosa

  Niedrożność nosa to ograniczenie przepływu powietrza przez jedno lub oba nozdrza. Przyczyn tego stanu może być wiele, na przykład: ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, polipy nosa, nowotwory jamy nosowej, krwotok, wady rozwojowe, skrzywienie...

  Katar - przyczyny, rodzaje i leczenie. Domowe sposoby na katar

  Jaki wpływ na odporność ma higiena nosa?

  Higiena nosa powinna stać się nawykiem tak samo jak mycie zębów. Właściwe oczyszczanie jam nosowych ma bowiem niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Każdy wie, że dzięki nosowi oddychamy i czujemy zapachy, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nos chroni...

  Katar - przyczyny, rodzaje i leczenie. Domowe sposoby na katar

  Niedrożność nosa

  Niedrożność nosa to ograniczenie przepływu powietrza przez jedno lub oba nozdrza. Przyczyn tego stanu może być wiele, na przykład: ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, polipy nosa, nowotwory jamy nosowej, krwotok, wady rozwojowe, skrzywienie...

  Leki i suplementy

  Woda morska - skuteczność działania, zastosowanie

  Katar u małych dzieci to dolegliwość, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu dziecka. Nieleczony katar może prowadzić do chorób trudniejszych w leczeniu dla przykładu zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła czy innych...

  Kalendarz pylenia roślin - dla alergików. Jakie rośliny uczulają? Jak walczyć z alergią?

  Co pyli w kwietniu? Poradnik dla alergika (WIDEO)

  Co pyli w kwietniu? Poradnik dla alergika (WIDEO)

  Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Wiedzą o tym doskonale alergicy, którzy już od połowy marca borykają się z reakcjami alergicznymi na pylące drzewa. Na jakie pyłki muszą zwrócić szczególną uwagę w kwietniu? Obejrzyj WIDEO i dowiedz...

  Wybierz moc natury

  Jak dopasować metodę leczenia do rodzaju kataru?

  Jak dopasować metodę leczenia do rodzaju kataru?

  Katar, za każdym razem, gdy się pojawia, świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Czasami wystarczą domowe sposoby, by pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Niestety nie zawsze obejdzie się bez wizyty u lekarza. Aby wyleczyć się z kataru,...

  Katar - przyczyny, rodzaje i leczenie. Domowe sposoby na katar

  Nos - funkcje, budowa, zagrożenia, higiena

  Higiena nosa to ważny element zabiegów pielęgnacyjnych koniecznych do sprawnego funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli dbanie o nos nie jest wystarczające, może się to skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami i poważnymi chorobami nosa, takimi jak uciążliwy...

  Kalendarz pylenia roślin - dla alergików. Jakie rośliny uczulają? Jak walczyć z alergią?

  Marzec - najgorszy miesiąc dla alergików

  Marzec - najgorszy miesiąc dla alergików

  Najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych na początku wiosny są: olcha, cis, topola i wierzba. Pyłki tych drzew zaczynają pylić w marcu na ogromną skalę, skutecznie uprzykrzając życie alergikom. Katar sienny i zapalenie spojówek wywoła w marcu także...

  Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

  Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

  Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

  Coraz więcej osób skarży się na problemy z alergiami. Zdaniem naukowców winę za to ponosi globalne ocieplenie. Jak to możliwe? Globalne ocieplenie - wpływ na alergie sezonowe Jordan Kanygin z Aerobiology Research Laboratories ostrzega, że alergie sezonowe,...