Rinazoline 0,01%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do nosa, roztwór
Dawka
0,1 mg/ml
Ilość
1 but.a 10ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: FARMAK SP.Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Rinazoline 0,01% - ulotka preparatu

Rinazoline 0,01% - opis

W celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach różnego rodzaju zapaleń błony śluzowej nosa, zwłaszcza utrudniających oddychanie i ssanie pokarmu.

Rinazoline 0,01% - skład

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg oksymetazoliny chlorowodorku (Oxymetazolini hydrochloridum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Rinazoline 0,01% - dawkowanie

Rinazoline 0,01% jest przeznaczony do stosowania donosowego u niemowląt w 1. roku życia.

Przed pierwszym podaniem leku należy dokręcić zakrętkę możliwie jak najmocniej, tak by w butelce zrobił się otwór.

Do 4. tygodnia życia należy podawać 1 kroplę produktu Rinazoline 0,01% do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.

Od 5. tygodnia życia do ukończenia 1. roku życia należy podawać 1 do 2 kropli do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.

Można również w zależności od wieku dziecka nałożyć 1 lub 2 krople roztworu na wacik, a następnie przemyć nim nozdrza.

Pojedynczych dawek produktu Rinazoline 0,01% nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę. Bez zalecenia lekarza Rinazoline 0,01% można stosować jedynie przez krótki okres (3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni).

Należy unikać dłuższego stosowania niż zalecane oraz przedawkowania.

Rinazoline 0,01% - środki ostrożności

W poniższych przypadkach produkt Rinazoline 0,01% można stosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka:

- pacjenci przyjmujący inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO) oraz inne leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi;

- zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwłaszcza jaskra z wąskim kątem przesączania;

- ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze);

- guz chromochłonny;

- zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca).

Rinazoline 0,01% - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia doustnego produktu mogą wystąpić następujące objawy: rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, sinica, gorączka, skurcze mięśni, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, zatrzymanie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne. Ponadto może również wystąpić zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego z sennością, obniżenie temperatury ciała, bradykardia, spadek ciśnienia krwi jak we wstrząsie, bezdech i śpiączka.

Sposób postępowania po przedawkowaniu

Postępowanie po przedawkowaniu polega na podaniu węgla aktywowanego, wykonaniu płukania żołądka i podaniu tlenu do oddychania. W celu obniżenia ciśnienia tętniczego należy podać 5 mg fentolaminy w 0,9% roztworze chlorku sodu w powolnym wlewie dożylnym lub 100 mg fentolaminy doustnie. Leki zwężające naczynia krwionośne są przeciwwskazane. W razie potrzeby należy podać leki przeciwgorączkowe i przeciwdrgawkowe.

Rinazoline 0,01% - przeciwwskazania

Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa.

Nadwrażliwość na substancję czynną, benzalkoniowy chlorek (substancja konserwująca) lub na którąkolwiek z pozostałych substancji pomocniczych wymienionych w punkcie 6.1.

Rinazoline 0,01% - działania niepożądane

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Często (> =1/100 do < 1/10): uczucie pieczenia błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa i kichanie, zwłaszcza u wrażliwych pacjentów.

W rzadkich przypadkach po ustąpieniu działania może wystąpić silne uczucie „zatkania" nosa (przekrwienie reaktywne).

Długotrwałe lub częste stosowanie oksymetazoliny, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa). Może on wystąpić już po 5 do 7 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa i wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis sicca).

Zaburzenia układu nerwowego

Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000): bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, niepokój. Zaburzenia serca i zaburzenia naczyniowe

Niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100): kołatanie serca, przyspieszona czynność serca (tachykardia) i zwiększenie ciśnienia tętniczego po miejscowym, donosowym podaniu produktu.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka

stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.(22) 49 21 301, faks (22) 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Rinazoline 0,01% - ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią produkt może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Rinazoline 0,01% - prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania produktów zawierających oksymetazolinę przez dłuższy okres lub w dawkach większych niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia objawów ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. W takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Oxymetazolini hydrochloridum

  Oksymetazolina jest substancją leczniczą o działaniu sympatykomimetycznym stosowaną miejscowo w kroplach do oczu lub nosa. Te pierwsze stosowane są w niebakteryjnym zapaleniu spojówek o charakterze fizycznym lub alergicznym i zmęczeniu oczu. Natomiast krople do nosa stosowane są w zapaleniu błony śluzowej nosa, sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i zapaleniu zatok przynosowych.

  Dostępne opakowania
  Rinazoline 0,01%

  Rinazoline 0,01%

  krople do nosa, roztwór - 1 but.a 10ml - 0,1 mg/ml
  FARMAK SP.Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leczenie grypy

  Domowe sposoby na przeziębienie - inhalacje (WIDEO)

  Domowe sposoby na przeziębienie - inhalacje (WIDEO)

  Inhalacje na przeziębienie Doskonałym sposobem na przeziębienie są inhalacje. Jeżeli nie posiadamy profesjonalnego sprzętu, można wykonać je w domu. Potrzebna jest jedynie miska, nad którą pochyla się z ręcznikiem i wdycha lecznicze opary. W przygotowanym...

  Pierwsza pomoc

  Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę? (WIDEO)

  Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę? (WIDEO)

  Zawartość apteczki pierwszej pomocy Ratownik medyczny, Ariel Szczotok, wymienia elementy, które powinny znaleźć się w domowej apteczce. Według eksperta, kompletując apteczkę na nagłe wypadki, nie powinniśmy ograniczać się do podstawowego wyposażenia....

  Leki i suplementy

  Wycofanie leku na katar. Z obrotu znika 6 serii

  Wycofanie leku na katar. Z obrotu znika 6 serii

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku Mucofluid, który stosowany jest do leczenia niedrożności nosa. Wycofanie leku na katar GIF podjął decyzję o wycofaniu 6 serii leku Mucofluid, po tym jak do instytycji wpłynęła...

  Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

  Katar - rysunek

  Katar - rysunek

  Niebieska maskotka Maskotka kataru.

  Leki i suplementy

  Postacie leków

  Postacie leków są różne. Leki o postaci stałej to tabletki, czopki, granulaty. Są najczęściej przeznaczone do użytku wewnętrznego. Płynne postacie leków mogą być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Na przykład krople. Do zdecydowanie zewnętrznego...