Morfologia krwi obwodowej
Cholecystokinina CCK to hormon peptydowy, który oddziałuje w układzie pokarmowym oraz nerwowym. Funkcje cholecystokininy są bardzo ważne dla prawidłowego trawienia pokarmu oraz pojawienia się uczucia sytości. Oznaczenie poziomu cholecystokininy CCK we...
Normy laboratoryjne
Trzustka jest bardzo ważnym gruczołem, wchodzącym w skład układu pokarmowego. Jednym z jej zadań jest produkcja i dostarczanie do jelita cienkiego enzymów niezbędnych do trawienia pokarmu. Wśród tych substancji jest lipaza. W jakim celu wykonuje się badanie...
Leki i suplementy
Kreon to lek dojelitowy dostępny na receptę. Stosowany jest w medycynie rodzinnej oraz gastroenterologii w leczeniu zaburzeń trawienia węglowodanów, białek i tłuszczów wywołanych niedostatecznym zewnątrzwydzielniczym funkcjonowaniem trzustki.
Co to...
Newsy
GIF zdecydował o wycofaniu dwóch preparatów leczniczych. Z aptek znika Debridat i Apra-swift. Czym tłumaczy swoją decyzję?
8 serii leku Debridat znika z aptek
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu produktu leczniczego Debridat (Trimebutinum),...
Newsy
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku Ranimax Teva. Jest to lek hamujący wydzielanie się kwasu solnego w soku żołądkowym.
Wycofanie serii leku
Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid...
Newsy - leki i suplementy
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat o natychmiastowym wstrzymaniu w obrocie 11 leków na refluks i zgagę. Przyczyną jest zanieczyszczenie substancji czynnej.
Masowe wstrzymanie w obrocie leków na zgagę
Zgodnie z decyzję Głównego Inspektora...
Zdrowie
Nukleazy trzustkowe są enzymami z grupy hydrolaz i przyczyniają się do rozkładu kwasów nukleinowych. W wyniku tego procesu kwasy nukleinowe zostają rozłożone na nukleotydy. Nukleazy trzustkowe należą do enzymów trawiennych, które odpowiadają za przetwarzanie...
Badanie ogólne kału
Kalprotektyna w kale jest badaniem stosowanym w diagnostyce schorzeń i zaburzeń układu pokarmowego. Polega na oznaczeniu obecności i poziomu kalprotektyny w próbce kału. Wskazań do przeprowadzenia badania jest wiele. Kiedy warto je wykonać?
Kalprotektyna...
Układ pokarmowy
Uciążliwy ból brzucha nie zawsze świadczy o niestrawności. Czasem jest to pierwszy sygnał poważnej choroby. Bóle brzucha mogą świadczyć np. o zespole jelita drażliwego, polipach w jelicie, a nawet o nowotworze. Sprawdź, kiedy ból brzucha i inne dolegliwości...
Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie
Zgaga to stan nieprzyjemnego uciążliwego pieczenia w przełyku, czasem też w okolicach mostka. Istnieje wiele przyczyn pojawiania się objawów zgagi. Są także różne metody radzenia sobie z tym problemem.
Objawy zgagi - przyczyny
Przyczyny postawania...
Komentarze