Pronoran

zobacz opinie o produkcie »
Cena
27,88 zł
Forma
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawka
0,05 g
Ilość
30 tabl. (blister)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: LES LABORATOIRES SERVIER

Pronoran - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Co może być przyczyną swędzenia skóry?

Mam swędzenie pod skóra w okolicy łokcia na prawej ręce. Biorę nw. lekarstwa po sniadaniu fiaster 5 mg, Ransolin 0,4 mg , po obiedzie Acard 75 mg, po kolacji Atoris 10 mg, Pronoran 50 mg. Często nawet 4 tabletki wapna alergicznego nie usuwaja swędzenia. Jem potrawy zróżnicowane, rano i obiad mięsne, wieczorem nabiał, co najmniej jabłko...

Odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak Lek. Katarzyna Szymczak i 1 inny specjalista

Zespół niespokojnych nóg a stosowanie leku Madopar

Witam! Czy na objawy zespołu niespokojnych nóg dobrym lekiem jest MADOPAR, który zażywam ? zawiera (lewodopę 200g i benzerazyd 50 g ) Jak długo można używać madopar ? Czy madopar to dobry lek ? Objawy nasilają się wieczorem.przymus poruszania kończynami dolnymi z towarzyszącymi nieprzyjemnymi doznaniami w obrębie nóg. Czuję też drętwienie, mrowienie, swędzenie oraz drganie na całej długości nóg. Madopar to dobry wybór na te objawy ? Co jest najbardziej skuteczne w walce z takim objawami ? W jaki...

Pronoran - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Pronoran - opis

- Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń czynności poznawczych i neurosensorycznych u osób w podeszłym wieku (oprócz choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia).

- Leczenie wspomagające chromania przestankowego w przebiegu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych (faza 2).

- Leczenie objawów wynikających z niedokrwienia w okulistyce. - Leczenie choroby Parkinsona:

• w monoterapii (szczególnie postaci przebiegających z drżeniem);

• w leczeniu skojarzonym z lewodopą; od początku lub zastosowanym później, szczególnie w postaci przebiegającej z drżeniem.

Pronoran - skład

Każda tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 50 mg pirybedylu (Piribedilum). Substancja pomocnicza: sacharoza w ilości 57,17 mg/tabletkę.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Pronoran - dawkowanie

Podanie doustne.

We wszystkich wskazaniach z wyjątkiem choroby Parkinsona: 50 mg (1 tabletka) na dobę pod koniec głównego posiłku. W ciężkich przypadkach: 100 mg (2 tabletki) na dobę w dwóch dawkach podzielonych, pod koniec dwóch głównych posiłków.

Tabletki należy połknąć popijając połową szklanki wody po posiłku.

Leczenie choroby Parkinsona:

- w monoterapii: od 150 do 250 mg, tj. od 3 do 5 tabletek na dobę w 3 - 5 podzielonych dawkach; - w skojarzeniu z lewodopą: od 100 do 150 mg , tj. od 2 do 3 tabletek na dobę w 2 – 3 podzielonych dawkach.

Tabletki należy połknąć popijając połową szklanki wody po posiłku.

Dawkę należy zwiększać stopniowo: o jedną tabletkę co 3 dni.

Dzieci i młodzież

Pronoran nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.

Pronoran - środki ostrożności

W trakcie leczenia pirybedylem była obserwowana senność i nagłe napady snu, szczególnie u pacjentów z chorobą Parkinsona. Nagłe zaśnięcie w trakcie dnia, w niektórych przypadkach bez świadomości lub objawów ostrzegawczych, było obserwowane bardzo rzadko. Pacjenci muszą być o tym poinformowani oraz należy im zalecić zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn w trakcie leczenia pirybedylem. Pacjenci, u których wystąpiła senność i (lub) nagły napad snu, muszą powstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Ponadto może być rozważane zmniejszenie dawki lub zakończenie leczenia.

U pacjentów leczonych lekami z grupy agonistów dopaminy, w tym pirybedylem, w chorobie Parkinsona, zgłaszane były przypadki patologicznej skłonności do gier hazardowych, zwiększenia libido oraz zwiększonej aktywności seksualnej.

Z powodu zawartości sacharozy w produkcie Pronoran pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub z niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Produkt zawiera czerwień koszenilową (E124), która może powodować reakcje alergiczne.

Pronoran - przedawkowanie

Ze względu na działanie wymiotne piribedylu przyjętego w bardzo dużych dawkach, przedawkowanie leku w postaci tabletek jest mało prawdopodobne.

Jednakże w razie przypadkowego przyjęcia dawki większej od dawki terapeutycznej, mogą być obserwowane następujące objawy przedmiotowe i podmiotowe: - wahania ciśnienia tętniczego (nadciśnienie lub niedociśnienie); - zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności i wymioty).

Objawy te ustępują po odstawieniu produktu i po zastosowaniu leczenia objawowego.

Pronoran - przeciwskazania

- Nadwrażliwość na pirybedyl lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. - Wstrząs sercowo-naczyniowy.

- Ostra faza zawału serca.

- Stosowanie w skojarzeniu z neuroleptykami (oprócz klozapiny), patrz punkt 4.5.

Pronoran - działania niepożądane

Podczas leczenia pirybedylem obserwowano następujące działania niepożądane i zaklasyfikowano je według następującej częstości występowania:

bardzo często (1/10); często (1/100, < 1/10); niezbyt często (1/1 000, < 1/100); rzadko (1/10 000, < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000); częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Układ pokarmowy

Często: niewielkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, wzdęcia), które mogą ustąpić zwłaszcza po indywidualnym dostosowaniu dawki (objawy żołądkowo-jelitowe mogą być znacznie zmniejszone przez stopniowe zwiększanie dawki (zwiększanie dawki o 50 mg co 2 tygodnie).

Układ nerwowy

Często: obserwowano zawroty głowy oraz zaburzenia psychiczne, takie jak splątanie, omamy, pobudzenie, które ustępują po przerwaniu leczenia.

Stosowanie pirybedylu jest związane z sennością oraz było bardzo rzadko związane z nadmierną sennością w ciągu dnia i nagłymi napadami snu.

Układ sercowo-naczyniowy

Bardzo rzadko: niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne z omdleniami lub złe samopoczucie, lub niestabilne ciśnienie tętnicze krwi.

Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej (E124), występuje ryzyko reakcji alergicznych.

Pacjenci, u których w chorobie Parkinsona stosowano produkty z grupy agonistów dopaminy, w tym piribedyl, szczególnie w dużych dawkach, zdradzali objawy, takie jak patologiczna skłonność do gier hazardowych, zwiększenie libido oraz zwiększona aktywność seksualna, które na ogół ustępowały po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia.

Pronoran - ciąża i karmienie piersią

Płodność

Nie przeprowadzono badań toksyczności dotyczących rozrodu.

Ciąża

Wykazano, że pirybedyl przenika przez barierę łożyskową u ciężarnych myszy i jest rozmieszczany w narządach płodu.

Z powodu braku istotnych danych nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży.

Karmienie piersią

Z powodu braku istotnych danych nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Pronoran - prowadzenie pojazdów

Pacjenci leczeni pirybedylem, wykazujący senność i (lub) nagłe napady snu, muszą być poinformowani o powstrzymaniu się od prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności, w przypadku których zaburzona czujność może ich samych lub inne osoby narażać na ryzyko poważnego wypadku lub śmierci (np. podczas obsługiwania maszyn), do czasu aż takie powtarzające się napady i senność ustąpią (patrz punkt 4.4).

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Pronoran - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Piribedilum

  Dostępne opakowania
  Pronoran

  Pronoran

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 30 tabl. (blister) - 0,05 g
  LES LABORATOIRES SERVIER
  Pronoran

  Pronoran

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 30 tabl. (2 blist.po 15 szt.) - 0,05 g
  LES LABORATOIRES SERVIER
  27,88 zł
  Powiązane artykuły
  #dzieńdobryWP

  #dziejesienazywo: Czym jest telemedycyna? (WIDEO)

  #dziejesienazywo: Czym jest telemedycyna? (WIDEO)

  Nowoczesne technologie w medycynie Telemedycyna jest dziedziną łączącą nowoczesne technologie z medycyną. Daje możliwość zdalnej pomocy medycznej osobom, które tego potrzebują. Za pomocą telefonu czy komputera możliwy jest monitoring stanu zdrowia lub...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Badanie oczu pozwala wcześnie wykryć demencję (WIDEO)

  Badanie oczu pozwala wcześnie wykryć demencję (WIDEO)

  Czy demencja może być widoczna w oczach? Najnowsze badania wykazały, że proste badanie wzroku może być bardzo pomocne w diagnostyce demencji. W University College London Institute of Ophthalmology badano przez 3 lata ponad 30 tys. pacjentów w wieku...

  Newsy

  Jaki wpływ mają błędy medyczne na mieszkańców domów opieki?

  Nowa analiza wskazuje zaskakująco niskie wskaźniki poważnych konsekwencji wynikających z błędów medycznych wpływających na życie i zdrowie mieszkańców domów opieki, pomimo faktu, że błędy te pozostają dość powszechne. Badacze zauważają, że nie jest jasne,...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Objawy demencji. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

  Objawy demencji. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

  Demencja Demencja, nazywana też otępieniem, to choroba, która dotyka głównie ludzi starszych. Czy można zauważyć jej objawy w początkowej fazie? Trudno je rozpoznać. Czasem są bowiem niepozorne i wielu z nas nie zwraca na nie uwagi. Problemy z pamięcią,...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Czynnik, który zwiększa ryzyko alzheimera. Narażasz się codziennie (WIDEO)

  Czynnik, który zwiększa ryzyko alzheimera. Narażasz się codziennie (WIDEO)

  Choroba Alzheimera jest jednym z bardziej zagadkowych schorzeń. Jest najczęściej występującym otępieniem, a mimo to jest nieuleczalna. Naukowcy, na podstawie badań wyodrębniają kolejne czynniki, które mogą przyczyniać się do postępu choroby. Zobacz...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera

  Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera

  Szacuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków zachoruje na chorobę Alzheimera. To trzy razy więcej niż dziś. Naukowcy odkryli nową, bardzo tanią, metodę sprawdzającą przynależność do grupy ryzyka zachorowalności na tę chorobę. Proste testy Testy...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Odkryto przyczynę alzheimera? Zaskakujące wyniki badań (WIDEO)

  Odkryto przyczynę alzheimera? Zaskakujące wyniki badań (WIDEO)

  Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia starczego. Niestety, wciąż jest nieuleczalna. Zmiany w mózgu prowadzą do pogorszenia jakości życia pacjenta, utraty sprawności i wreszcie do nieuchronnej śmierci. Rozpoznano to schorzenie na początku...

  Newsy - zdrowie

  Czy brak ruchu wpływa na rozwój demencji?

  Ryzyko wystąpienia demencji wzrasta wraz z wiekiem. Dla wielu z nas, otępienie starcze ma głównie związek z chorobą Alzheimera. Warto jednak wspomnieć o innych chorobach, takich jak choroba Parkinsona, czy też** otępienie z ciałkami Levego**. Według...