Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do infuzji
Dawka
(1,5g+55g)/l
Ilość
10 but.a 500ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: B.BRAUN MELSUNGEN AG

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Choroba uchyłkowa jelita grubego

Rozpoznanie: z dnia 2012-03-14 1. Choroba uchyłkowa jelita grubego bez przedziurawienia i ropnia. 2. Błona śluzowa z cechami przewlekłego zapalenia/+/, z metaplazją jelitową/+/ bez dysplazji. 3. H.pylori/-/. Widoczny rozrost dołeczkowy i włóknienie blaszki właściwej. Wcześniej przed badaniem byłem leczony w kierunku H.pylori. Leczenie: Nolpaza 40 mg. przez okres ok 3-mcy, później 20mg. - przez okres 5 miesięcy. Brałem również ekstrakt korzenia...

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - opis

Korygowanie hipokaliemii i utrzymywanie homeostazy jonu potasu w przypadkach, kiedy wymagane jest dostarczenie energii.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - skład

Roztwór potasu chlorku 0,15% (0,3%) oraz glukozy 5% do infuzji dożylnych (określany dalej jako

„0,15% (0,3%) KCl i 5% Glukoza”) zawiera:

 

1000 ml

mg/ml

Potasu chlorek

Glukoza jednowodna

1,50 g

(3,00 g)

55,00 g

1,50

(3,00)

55,00

Stężenie elektrolitów:

   

Potas

Chlorek

20 mmol/l

40 mmol/l

20 mmol/l

40 mmol/l

 

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - dawkowanie

Dawkowanie jest zależne od wieku, masy ciała oraz stanu klinicznego pacjenta, w szczególności w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek lub serca. Dawkowanie i szybkość infuzji należy ustalić w oparciu o badania EKG oraz kontrolę stężenia elektrolitów w osoczu.

Dawkowanie

Dorośli:

Zasady dotyczące dawkowania/szybkości infuzji potasu

Serum K+

Maksymalna szybkość

infuzji

Maksymalne stężenie

> 2,5 mmol/l

< 2 mmol/l

10 mmol/godz. 40 mmol/godz.

40 mmol/l

80 mmol/l

Maksymalna zalecana dawka potasu wynosi 2 – 3 mmol/kg m.c./dobę.

Łączna ilość glukozy nie powinna przekroczyć 3 – 4 g/kg m.c./dobę. Zwykle nie należy podawać więcej, niż 40 ml roztworu/kg m.c./dobę.

Dzieci i młodzież:

Wielkość dawki oraz szybkość infuzji będą uzależnione od wymagań indywidualnego pacjenta. Konieczne może być zmniejszenie wielkości dawki oraz szybkości infuzji.

Łączna ilość potasu nie powinna przekroczyć 2 – 3 mmol/kg m.c./dobę.

Szybkość infuzji:

Szybkość infuzji należy ustalać w oparciu o badania EKG oraz kontrolę stężenia elektrolitów w osoczu. Należy zapewnić wystarczający odpływ moczu.

Maksymalna szybkość infuzji nie powinna przekraczać 10 mmol potasu/godz. w przypadku stężeń potasu we krwi powyżej 2,5 mmol/l, a w przypadku stężeń poniżej 2 mmol/l – 40 mmol/godz.

Czas stosowania

Produkt leczniczy „0,15% (0,3%) KCl i 5% Glukoza” może być podawany tak długo, jak długo istnieją wskazania do podawania energii, elektrolitów i płynów.

Sposób podawania

Infuzja dożylna do dużej żyły obwodowej lub żyły centralnej w celu uniknięcia ryzyka stwardnienia. W przypadku podawania do żyły centralnej nie należy umieszczać cewnika w przedsionku ani komorze w celu uniknięcia miejscowej hiperkaliemii.

W butelce znajduje się duża ilość powietrza. Aby uniknąć ryzyka zatoru powietrznego, nie należy podawać produktu leczniczego metodą infuzji ciśnieniowej.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - środki ostrożności

- Roztwory o niskich stężeniach soli, w szczególności sodu, należy podawać dzieciom ze szczególną ostrożnością, jednocześnie kontrolując równowagę elektrolitów i płynów.

- Roztwory zawierające potas należy podawać powoli i po uprzednim ustaleniu prawidłowości funkcjonowania nerek. W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek należy dokładnie kontrolować podawanie roztworów zawierających potas poprzez regularne oznaczanie stężeń potasu w osoczu i okresowe badania EKG. Jeśli w trakcie infuzji zaobserwowano objawy niewydolności nerek, należy przerwać infuzję.

- Należy zachować ostrożność poddając suplementy potasu pacjentom z chorobą serca, w szczególności pacjentom przyjmującym glikozydy naparstnicy. Gwałtowne obniżenie stężenia potasu w osoczu (np. w momencie przerwania infuzji) u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy może prowadzić do toksyczności glikozydów nasercowych.

- Należy zachować ostrożność w przypadku infuzji dużych objętości płynów hipotonicznych pacjentom w stanie przekrwienia lub z odmą płucną.

- W związku z niską zawartością elektrolitów w roztworze (zaledwie 20 (40) mmol potasu/l) infuzję należy prowadzić z zachowaniem szczególnej ostrożności w przypadku pacjentów z odwodnieniem hipotonicznym oraz w przypadku pacjentów z hiponatremią.

- Należy zachować ostrożność w przypadku podawania roztworu pacjentom z cukrzycą, w szczególności w przypadku hiperglikemii opornej na insulinę oraz pacjentów z nietolerancją na glukozę (patrz punkt 4.5). Należy kontrolować stężenie glukozy we krwi.

- Należy zachować ostrożność podając roztwór pacjentom z chorobą Addisona z uwagi na ryzyko wystąpienia hiperkaliemii u tej grupy pacjentów.

- Roztworów zawierających glukozę nie należy podawać jednocześnie, przed oraz po transfuzji krwi z wykorzystaniem tej samej linii do infuzji z uwagi na ryzyko pseudoaglutynacji.

- Zaleca się wymianę zestawu do infuzji dożylnej przynajmniej raz na 24 godziny.

Nadzór kliniczny powinien obejmować EKG, regularne oznaczanie równowagi płynów i stężeń elektrolitów w osoczu.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - przedawkowanie

Objawy przedawkowania

Jeśli układ wydalniczy nie działa prawidłowo lub, gdy wlew jest zbyt szybki lub zbyt obfity, może dojść do hiperkaliemii, przewodnienia, zaburzenia metabolizmu i równowagi elektrolitowej. W przypadku przedawkowania zaburzona jest w szczególności homeostaza potasu. Możliwe objawy przedawkowania potasu są opisane w punkcie 4.8.

Podanie zbyt dużej ilości chlorku może prowadzić do utraty dwuwęglanu z efektem zakwaszenia.

Leczenie przedawkowania

Natychmiastowe przerwanie infuzji, monitorowanie EKG, w razie potrzeby korygowanie odpływu moczu, a w konsekwencji wydalania płynów i elektrolitów, podanie dwuwęglanu sodu. W przypadku podawania insuliny w celu zwiększenia wychwytu komórkowego potasu, należy podać glukozę w celu uniknięcia hipoglikemii. W przypadku utrzymujących się nieprawidłowości w zapisie EKG pacjenta np. można podać glukonian wapnia w celu przeciwdziałania kardiotoksycznemu działaniu potasu. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów przyjmujących glikozydy nasercowe, gdyż gwałtowne obniżenie stężenia potasu może prowadzić do toksyczności glikozydów nasercowych.

Może być konieczne przeprowadzenie hemodializy lub dializy otrzewnowej w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - przeciwwskazania

- hiperkaliemia

- ciężka niewydolność nerek z oligurią, anurią lub azotemią

- hiperchloremia

- ostry udar niedokrwienny

- uraz głowy (w przeciągu pierwszych 24 godzin)

- nadmierne nawodnienie

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - działania niepożądane

W przypadku podawania roztworu zgodnie z zaleceniami nie należy spodziewać się wystąpienia żadnych działań niepożądanych.

Częstość występowania opisanych poniżej działań niepożądanych zależy od wielkości dawki oraz techniki stosowania.

Zaburzenia metabolizmu i odżywania

W przypadku pacjentów z poważnym upośledzeniem czynności nerek lub ciężkimi zaburzeniami metabolizmu, lub w przypadku zbyt szybkiego lub zbyt obfitego wlewu, możliwe jest wystąpienie przewodnienia, hiperglikemii lub zatrucia potasem.

Objawy hiperkaliemii obejmują drętwienie kończyn, paraliż mięśniowy lub oddechowy, arefleksję, osłabienie, uczucie przemęczenia, chłodną skórę, bladość skóry, splątanie, uczucie słabości lub ciężkości nóg, niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca, blok sercowy, nieprawidłowości w zapisie EKG wraz z występowaniem załamka dwufazowego oraz zatrzymaniem akcji serca.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

W trakcie podawania roztworów zawierających 40 mmol/l potasu lub więcej może pojawić się miejscowy ból oraz zapalenie żyły.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak danych lub istnieje ograniczona ilość danych w zakresie stosowania potasu chlorku i glukozy u kobiet w ciąży.

Wyniki badań dotyczących toksyczności reprodukcyjnej prowadzonych na zwierzętach są niewystarczające (patrz punkt 5.3). Jednakże z uwagi na to, że wszystkie składniki „0,15 (0,3%) KCl i 5% Glukoza” występują naturalnie w organizmie człowieka i ich właściwości biochemicznie są dobrze znane, nie należy spodziewać się żadnego toksycznego wpływu na ciążę.

Sugerowano, że podawanie glukozy matce w trakcie porodu może prowadzić do hiperglikemii płodowej, hiperinsulinemii oraz kwasicy z równoczesną hipoglikemią noworodkową, jednakże inne badania nie potwierdziły takiego działania.

Produkt leczniczy „0,15% (0,3%) KCl i 5% Glukoza” może być podawany kobietom w ciąży, jeśli jest to wskazane z klinicznego punktu widzenia.

Karmienie piersią

Brak danych lub istnieje ograniczona ilość danych w zakresie stosowania potasu chlorku i glukozy u kobiet karmiących piersią.

Jednakże z uwagi na to, że wszystkie składniki „0,15 (0,3%) KCl i 5% Glukoza” występują naturalnie w organizmie człowieka i ich właściwości biochemicznie są dobrze znane, nie należy spodziewać się żadnego toksycznego wpływu w związku z karmieniem piersią.

Produkt leczniczy „0,15% (0,3%) KCl i 5% Glukoza” może być podawany matkom karmiącym piersią, jeśli jest to wskazane z klinicznego punktu widzenia.

Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Kalii chloridum, Glucosum monohydr.

    Dostępne opakowania
    Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun

    Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun

    roztwór do infuzji - 10 but.a 500ml - (1,5g+55g)/l
    B.BRAUN MELSUNGEN AG
    Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun

    Potassium Chloride 0,15%+Glucose 5% B.Braun

    roztwór do infuzji - 10 but.a 1000ml - (1,5g+55g)/l
    B.BRAUN MELSUNGEN AG