PoltechDTPA

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzyknięć dożylnych
Dawka
0,01 g (DTPA)
Ilość
3 fiol.a 10ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

PoltechDTPA - ulotka preparatu

PoltechDTPA - opis

Preparat 99mTc-DTPA jest produktem radiofarmaceutycznym przeznaczonym do obrazowania nerek (w scyntygrafii dynamicznej do oceny wartości GFR dla każdej z nerek i oceny zaburzeń w odpływie moczu) oraz do scyntygrafii oraz angioscyntygrafii mózgu.

PoltechDTPA - skład

Jedna fiolka zawiera:

sodu dietylenotriaminopentaoctan jednowodny (DTPA) 13,25 mg.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

PoltechDTPA - dawkowanie

99m Tc-DTPA podaje się dożylnie po wyznakowaniu zestawu jałowym, wolnym od utleniaczy roztworem eluatu z generatora radionuklidowego 99Mo/99mTc, zgodnie z instrukcją znakowania. Zalecana aktywność do przeprowadzenia jednego badania u osoby dorosłej przy badaniu nerek mieści się w granicach 74-370 MBq, a przy badaniu mózgu 370-555 MBq. Do znakowania jednej fiolki zestawu można użyć technetu99m w 5 ml roztworu nadtechnecjanu-99mTc sodu (eluatu z generatora radionuklidowego 99Mo/99mTc) o aktywności 740-1500 MBq. Ilość ta wystarcza do przeprowadzenia badania u kilku osób dorosłych.

PoltechDTPA - środki ostrożności

Produkty radiofarmaceutyczne mogą być stosowane wyłącznie przez osoby do tego upoważnione. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie i nie dopuścić do niepotrzebnego narażenia personelu i pacjentów. Zgoda na posiadanie oraz podawanie Produktów radiofarmaceutycznych zależy od obowiązujących norm i przepisów krajowych.

Zawartość fiolki zestawu jest przeznaczona do przygotowania produktu radiofarmaceutycznego 99mTcDTPA i może być podawana pacjentowi tylko po zastosowaniu się do procedury znakowania.

Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania i skuteczności u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Odpowiednie nawodnienie pacjenta oraz częste oddawanie moczu są niezbędne, aby obniżyć dawkę promieniowania na pęcherz moczowy.

W przypadku niewydolności nerek, narażenie na promieniowanie może wzrosnąć. Należy to brać pod uwagę przy obliczaniu podawanej dawki produktu radiofarmaceutycznego.

PoltechDTPA - przedawkowanie

W przypadku dawek diagnostycznych można pominąć ryzyko wynikające z przedawkowania. Jeżeli jednak nastąpi przedawkowanie, dawkę pochłoniętą otrzymaną przez pacjenta można obniżyć przyspieszając wydalanie radionuklidu z organizmu przez podanie płynów i leków przyspieszających oddawanie moczu.

PoltechDTPA - przeciwwskazania

Preparatu nie należy podawać kobietom w ciąży i karmiącym. Kobietom w wieku rozrodczym można podawać preparat w pierwszych 10 dniach cyklu. Należy zaniechać karmienia piersią przez 3 doby po badaniu.

PoltechDTPA - działania niepożądane

Narażenie na promieniowanie w przypadku każdego pacjenta musi być uzasadnione korzyścią wynikającą z przeprowadzonego badania. Podana radioaktywność powinna być taka, aby dawka promieniowania otrzymana przez pacjenta była możliwie niska, przy uzyskaniu pożądanego efektu diagnostycznego. Narażenie na promieniowanie jonizujące jest powiązane z możliwością wywołania nowotworu i efektów dziedzicznych. Na podstawie dotychczasowej statystyki badań diagnostycznych można wnioskować, że wynikające z nich dawki promieniowania są bardzo niskie i stąd częstość tych niepożądanych następstw jest niewielka.

Według danych literaturowych (J.Nucl.Med., 1996, 37, 185-192, 1064-1067), po podaniu 99mTc-DTPA, w sporadycznych przypadkach u pacjentów można obserwować gorączkę, nudności, wymioty, wypieki, rumień, świąd, pokrzywkę, ból głowy, nadciśnienie, aseptyczne zapalenie opon mózgowych.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i

Produktów Biobójczych

{aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl.

PoltechDTPA - ciąża i karmienie piersią

Jeżeli zachodzi konieczność podania produktów radiofarmaceutycznych kobietom w wieku rozrodczym, należy się upewnić, że kobieta nie jest w ciąży. U kobiet, u których nastąpiło zaburzenie cyklu należy najpierw wykluczyć ciążę. Jeśli kobieta ominęła jedno miesiączkowanie, należy uznać, że jest w ciąży do momentu, gdy zostanie ona potwierdzona bądź też wykluczona. Badania u kobiet w wieku rozrodczym powinny być przeprowadzane w pierwszych dniach (około 10 dniach) po wystąpieniu menstruacji. Należy zaprzestać karmienia piersią po podaniu pierwszej dawki produktu radiofarmaceutycznego z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Karmienie może zostać wznowione, gdy dawka promieniowania, jaką dziecko mogłoby otrzymywać podczas karmienia i podczas kontaktu z matką, będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach.

W przypadku braku pewności ważne jest ograniczenie narażenia na promieniowanie podczas badań. Należy zawsze brać pod uwagę inne metody, nie wykorzystujące promieniowania jonizującego.

PoltechDTPA - prowadzenie pojazdów

Radiofarmaceutyk nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Dostępne opakowania
  PoltechDTPA

  PoltechDTPA

  liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzyknięć dożylnych - 3 fiol.a 10ml - 0,01 g (DTPA)
  NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH
  PoltechDTPA

  PoltechDTPA

  liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzyknięć dożylnych - 6 fiol.a 10ml - 0,01 g (DTPA)
  NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH
  Powiązane artykuły
  USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

  USG bioder - zdjęcie

  USG bioder - zdjęcie

  Badanie USG biodra USG stawu biodrowego u noworodka.

  Badania

  Scyntygrafia - zdjęcie

  Scyntygrafia - zdjęcie

  Przebieg badania scyntygraficznego Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.

  Rezonans magnetyczny - charakterystyka, wskazania, przebieg, cena

  Zasada działania rezonansu magnetycznego

  Zasada działania rezonansu magnetycznego

  Rezonans magnetyczny jest badaniem radiologicznym, dającym szczegółowe zdjęcia organów i innych struktur wewnątrz organizmu. Jest badaniem skuteczniejszym niż badanie rentgenowskie. Badanie pomaga w wykrywaniu nowotworów, groźnych urazów głowy i innych...

  Newsy

  Lekcje muzyki tworzą nowe połączenia w mózgach dzieci

  Lekcje muzyki tworzą nowe połączenia w mózgach dzieci

  Według badań, biorąc lekcje muzyki, zwiększa się liczba połączeń światłowodowych w mózgach dzieci, które mogą być przydatne w leczeniu autyzmu i ADHD. Wyniki tych badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej...

  Rezonans magnetyczny - charakterystyka, wskazania, przebieg, cena

  Sekwencje w badaniu rezonansu magnetycznego

  Sekwencje w badaniu rezonansu magnetycznego

  Opracowanie rezonansu magnetycznego (MR) zostało nagrodzone Nagrodą Nobla. Urządzenie to ma znacznie większe możliwości niż tylko proste obrazowanie struktur wnętrza ludzkiego organizmu. Zjawiska rezonansu jądrowego, na których opiera się badanie MR,...

  Newsy

  Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy

  Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy

  W Gliwicach została przeprowadzona wyjątkowa operacja. Ortopedom ze Szpitala Miejskiego nr 4 udało się usunąć nowotwór pierwotny kości miednicy ważący 3 kg. Na jego miejsce wszczepili specjalnie zaprojektowany implant, który daje pacjentce szansę na powrót...