Pilocarpinum WZF 2%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
8,76 zł
Forma
krople do oczu, roztwór
Dawka
0,02 g/ml
Ilość
10 ml (2x5ml)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Pilocarpinum WZF 2% - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Pilocarpinum WZF 2% - opis

Jaskra z otwartym kątem przesączania. Jaskra z wąskim kątem przesączania.

Pilocarpinum WZF 2% - skład

1 ml roztworu zawiera 20 mg Pilocarpini hydroctńoridum (pilokarpiny chlorowodorku) jako substancję czynną.

Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, roztwór. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz: punkt 6.1.

Pilocarpinum WZF 2% - dawkowanie

Do stosowania do oczu.

Dorośli: od 1 do 2 kropli roztworu do worka spojówkowego co 6 do 8 godzin. W przypadku stanów nagłych - napadu ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania: 1 kropla do worka spojówkowego oka (oczu) co 5 minut do uzyskania zwężenia źrenicy.

Pilocarpinum WZF 2% - środki ostrożności

Jeżeli pilokarpina jest stosowana w leczeniu przewlekłej jaskry z otwartym kątem przesączania w zalecanych dawkach, działania ogólnoustrojowe występują rzadko. Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem tętniczym, utrudnieniem oddawania moczu, chorobą Parkinsona, uszkodzeniem rogówki).

Podobnie jak w przypadku wszystkich środków zwężających źrenicę opisywano pojedyncze przypadki odwarstwienia siatkówki u pacjentów szczególnie wrażliwych, zwłaszcza z chorobą siatkówki w wywiadzie. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia pilokarpina zaleca się przeprowadzenie badania dna oka.

U pacjentów z przewlekłą jaskrą, leczonych długotrwale pilokarpina należy regularnie przeprowadzać pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pola widzenia.

Stosowanie kropli z pilokarpina upośledza zdolność adaptacji do ciemności (patrz: punkt 4.7..,Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu").

Jednocześnie z podaniem preparatu należy przez minutę uciskać kanaliki łzowe w celu ograniczenia nadmiernego wchłaniania preparatu i wyeliminowania niepożądanych działań ogólnoustrojowych.

Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, preparat może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zakropieniem leku należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Pilocarpinum WZF 2% - przedawkowanie

Po przekroczeniu zalecanych dawek (zwłaszcza po przypadkowym wypiciu leku) mogą wystąpić takie objawy jak: wzmożone wydzielanie łez. ślin} , potu. soku żołądkowego, zwolnienie czynności serca,

zmniejszenie ciśnienia tętniczego. W razie wystąpienia działań niepożądanych może być konieczne leczenie środkami antycholinergicznymi (np. atropiną).

W przypadku zakropienia zbyt dużych ilości leku jego nadmiar można wypłukać z worka spojówkowego przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

Po przypadkowym spożyciu leku należ}- podać 150-200 ml wody do wypicia, spowodować wymioty oraz rozważyć przeprowadzenie płukania żołądka.

Pilocarpinum WZF 2% - przeciwskazania

? Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

? Stany, w których zwężenie źrenicy jest niepożądane, np. ostre i przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej oraz niektóre postaci jaskry wtórnej.

? Stwierdzone odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie, lub stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki.

? Okres karmienia piersią.

Pilocarpinum WZF 2% - działania niepożądane

Mogą wystąpić działania niepożądane:

Zaburzenia oka:

objawy podrażnienia rogówki (ból. uczucie kłucia, pieczenia w miejscu podania, światłowstręt), przekrwienie spojówek, łzawienie, zaburzenia widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki (szczególnie u pacjentów z krótkowzrocznością), krwotoki w obrębie ciała szklistego, zmętnienie soczewki (szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania).

Zaburzenia układu nerwowego:

ból głowy (zwłaszcza u pacjentów młodych, którzy rozpoczęli leczenie), przemijające bóle głowy.

Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie tętnicze.

Zaburzenia serca: bradykardia.

Zaburzenia żołądka i jelit:

nadmierne wydzielanie śliny, wymioty. nudności, biegunka.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: skurcz oskrzeli.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: nadmierne wydzielanie potu.

Pilocarpinum WZF 2% - ciąża i karmienie piersią

Bezpieczeństwo stosowania pilokarpiny w ciąży nie zostało określone, dlatego zaleca się używanie leku tylko w przepadkach, gdy jest to konieczne.

Stosowanie pilokarpiny u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.

Pilocarpinum WZF 2% - prowadzenie pojazdów

Preparat może upośledzać zdolność widzenia, dlatego powinien być stosowany ostrożnie u osób prowadzących pojazdy i obsługujących urządzenia mechaniczne. Stosowanie kropli z pilokarpina upośledza zdolność adaptacji do ciemności. W czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych po zmroku.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Pilocarpinum WZF 2% - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Pilocarpini hydrochloridum

  Pilokarpina to lek działający na autonomiczny układ nerwowy. Pobudza wydzielanie śliny i potu, obniża ciśnienie śródoczne. Stosowany w jaskrze, zatruciu alkaloidami tropanowymi, w tym atropiną. Zalecany jest też na porost włosów.

  Dostępne opakowania
  Pilocarpinum WZF 2%

  Pilocarpinum WZF 2%

  krople do oczu, roztwór - 10 ml (2x5ml) - 0,02 g/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  8,76 zł
  Powiązane artykuły
  Badanie ciśnienia ocznego

  Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (WIDEO)

  Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (WIDEO)

  Wykonanie pomiaru ciśnienia w oku Pomiar ciśnienia oka to jedno z badań diagnostycznych mających zastosowanie w okulistyce. Ciśnienie w oku powinno być mierzone u osób po 40. roku życia, u których występują predyspozycje do wystąpienia jaskry. Badania...

  Okulistyka

  Pięć poważnych dolegliwości oczu. Nie ignoruj ich

  Pięć poważnych dolegliwości oczu. Nie ignoruj ich

  W narządzie wzroku znajdują receptory sensoryczne w tzw. czopkach i pręcikach (w oku mamy aż 6 mln czopków i 100 mln pręcików), które dostarczają nam 80 proc. informacji o świecie. Dlatego nawet niewielkie dolegliwości ze strony oczu powodują uczucie...

  Leki i suplementy

  Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy

  Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy

  Niebezpieczna ignorancja Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu i nabieramy pewności, że to wystarczy. Tymczasem okazuje się, że zdecydowana większość z nas nie ma pojęcia w jaki sposób...

  Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

  Film łzowy

  Powierzchnia gałki ocznej nieustannie pokryta jest cienką warstwą płynu zwaną filmem łzowym. Jego unikatowy skład chemiczny umożliwia utrzymanie się na powierzchni gałki ocznej i zapobiega zbyt szybkiemu odparowaniu. Pełni on szereg ważnych dla oka funkcji,...

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

  Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej

  Jaskra to choroba głównego nerwu odpowiedzialnego za widzenie, tak zwanego nerwu optycznego. Nerw optyczny odbiera impulsy nerwowe generowane przez światło od siatkówki i przesyła je do mózgu. Tam sygnały elektryczne są rozpoznawane jako widziane obrazy....

  Rodzaje jaskry

  Jaskra wtórna

  Jaskra wtórna to choroba narządu wzroku polegająca na uszkodzeniu nerwu wzrokowego oraz komórek siatkówki, wywołana czynnikami patologicznymi zwiększającymi ciśnienie środgałkowe. Takie uszkodzenia są nieodwracalne i mogą prowadzić do pogorszenia wzroku...

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenieleczenie

  Jaskra jako groźna choroba oczu

  Jaskra to częsta choroba dotykająca głównie osób po 50. roku życia. Większość z nas słyszała o jej istnieniu i z jakiegoś powodu się jej boi. Ale właściwie dlaczego jaskra jest taka groźna? Przede wszystkim dlatego, że nieleczona prowadzi do ślepoty....

  Choroby i dolegliwości

  5 niepokojących objawów, których nigdy nie należy ignorować

  5 niepokojących objawów, których nigdy nie należy ignorować

  Wielu ludzi ma tendencję do ignorowania swoich dolegliwości, tłumacząc sobie, że ich przyczyna nie jest na pewno związana z niczym poważnym i nie warto zawracać głowy lekarzowi. Czasem jednak te lekceważone objawy mogą być oznaką poważniejszych chorób....

  Badania

  Cyklodiatermia

  Cyklodiatermia jest to okulistyczny zabieg operacyjny, który wykorzystuje prąd i działa nim na ciało rzęskowe. Zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, a co za tym idzie, obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w wyniku spowodowania procesu, jakim jest...

  Rodzaje jaskry

  Jaskra barwnikowa

  Jaskra barwnikowa to dość częsta forma jaskry wtórnej, spowodowana zatykaniem otworków odpływowych ziarenkami barwnika. Ziarenka barwnika pochodzą z tęczówki oka, której wklęsłe ukształtowanie powoduje zbyt silne ocieranie o soczewkę. Jaskra barwnikowa...