Pilocarpinum WZF 2%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
8,76 zł
Forma
krople do oczu, roztwór
Dawka
0,02 g/ml
Ilość
10 ml (2x5ml)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Pilocarpinum WZF 2% - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Pilocarpinum WZF 2% - opis

Jaskra z otwartym kątem przesączania. Jaskra z wąskim kątem przesączania.

Pilocarpinum WZF 2% - skład

1 ml roztworu zawiera 20 mg Pilocarpini hydroctńoridum (pilokarpiny chlorowodorku) jako substancję czynną.

Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, roztwór. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz: punkt 6.1.

Pilocarpinum WZF 2% - dawkowanie

Do stosowania do oczu.

Dorośli: od 1 do 2 kropli roztworu do worka spojówkowego co 6 do 8 godzin. W przypadku stanów nagłych - napadu ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania: 1 kropla do worka spojówkowego oka (oczu) co 5 minut do uzyskania zwężenia źrenicy.

Pilocarpinum WZF 2% - środki ostrożności

Jeżeli pilokarpina jest stosowana w leczeniu przewlekłej jaskry z otwartym kątem przesączania w zalecanych dawkach, działania ogólnoustrojowe występują rzadko. Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem tętniczym, utrudnieniem oddawania moczu, chorobą Parkinsona, uszkodzeniem rogówki).

Podobnie jak w przypadku wszystkich środków zwężających źrenicę opisywano pojedyncze przypadki odwarstwienia siatkówki u pacjentów szczególnie wrażliwych, zwłaszcza z chorobą siatkówki w wywiadzie. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia pilokarpina zaleca się przeprowadzenie badania dna oka.

U pacjentów z przewlekłą jaskrą, leczonych długotrwale pilokarpina należy regularnie przeprowadzać pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pola widzenia.

Stosowanie kropli z pilokarpina upośledza zdolność adaptacji do ciemności (patrz: punkt 4.7..,Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu").

Jednocześnie z podaniem preparatu należy przez minutę uciskać kanaliki łzowe w celu ograniczenia nadmiernego wchłaniania preparatu i wyeliminowania niepożądanych działań ogólnoustrojowych.

Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, preparat może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zakropieniem leku należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Pilocarpinum WZF 2% - przedawkowanie

Po przekroczeniu zalecanych dawek (zwłaszcza po przypadkowym wypiciu leku) mogą wystąpić takie objawy jak: wzmożone wydzielanie łez. ślin} , potu. soku żołądkowego, zwolnienie czynności serca,

zmniejszenie ciśnienia tętniczego. W razie wystąpienia działań niepożądanych może być konieczne leczenie środkami antycholinergicznymi (np. atropiną).

W przypadku zakropienia zbyt dużych ilości leku jego nadmiar można wypłukać z worka spojówkowego przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

Po przypadkowym spożyciu leku należ}- podać 150-200 ml wody do wypicia, spowodować wymioty oraz rozważyć przeprowadzenie płukania żołądka.

Pilocarpinum WZF 2% - przeciwskazania

? Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

? Stany, w których zwężenie źrenicy jest niepożądane, np. ostre i przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej oraz niektóre postaci jaskry wtórnej.

? Stwierdzone odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie, lub stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki.

? Okres karmienia piersią.

Pilocarpinum WZF 2% - działania niepożądane

Mogą wystąpić działania niepożądane:

Zaburzenia oka:

objawy podrażnienia rogówki (ból. uczucie kłucia, pieczenia w miejscu podania, światłowstręt), przekrwienie spojówek, łzawienie, zaburzenia widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki (szczególnie u pacjentów z krótkowzrocznością), krwotoki w obrębie ciała szklistego, zmętnienie soczewki (szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania).

Zaburzenia układu nerwowego:

ból głowy (zwłaszcza u pacjentów młodych, którzy rozpoczęli leczenie), przemijające bóle głowy.

Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie tętnicze.

Zaburzenia serca: bradykardia.

Zaburzenia żołądka i jelit:

nadmierne wydzielanie śliny, wymioty. nudności, biegunka.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: skurcz oskrzeli.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: nadmierne wydzielanie potu.

Pilocarpinum WZF 2% - ciąża i karmienie piersią

Bezpieczeństwo stosowania pilokarpiny w ciąży nie zostało określone, dlatego zaleca się używanie leku tylko w przepadkach, gdy jest to konieczne.

Stosowanie pilokarpiny u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.

Pilocarpinum WZF 2% - prowadzenie pojazdów

Preparat może upośledzać zdolność widzenia, dlatego powinien być stosowany ostrożnie u osób prowadzących pojazdy i obsługujących urządzenia mechaniczne. Stosowanie kropli z pilokarpina upośledza zdolność adaptacji do ciemności. W czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych po zmroku.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Pilocarpinum WZF 2% - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Pilocarpini hydrochloridum

  Pilokarpina to lek działający na autonomiczny układ nerwowy. Pobudza wydzielanie śliny i potu, obniża ciśnienie śródoczne. Stosowany w jaskrze, zatruciu alkaloidami tropanowymi, w tym atropiną. Zalecany jest też na porost włosów.

  Dostępne opakowania
  Pilocarpinum WZF 2%

  Pilocarpinum WZF 2%

  krople do oczu, roztwór - 10 ml (2x5ml) - 0,02 g/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  8,76 zł
  Powiązane artykuły
  Okulistyka

  Jaglica

  Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis....

  Zakażania wirusem Coxsackie

  Zapalenie spojówek - zdjęcie

  Zapalenie spojówek - zdjęcie

  Objawy zapalenia spojówek Wynikiem zapalenia spojówek jest wypełnienie naczyń krwionośnych krwią, czego skutkiem jest obrzęk oka.

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  "Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

  Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około 15-20 milionów osób. Nowym lekiem jest produkt, określany jako tzw. „cząsteczkowa chusteczka" usuwająca...

  Niezbędnik pacjenta

  Tęczówka - budowa i funkcje, zapalenie

  Tęczówka jest jednym z elementów wchodzących w skład oka. Jest to błona naczyniowa w której występuje maleńki otwór nazywany źrenicą. Tęczówka może ulegać różnorodnym uszkodzeniom, które mogą stanowić chorobę pierwotną ale też często są powiązane z innymi...

  Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej

  Nadciśnienie oczne

  Nadciśnienie oczne

  Dość często zdarza się, iż w gabinecie lekarskim słyszymy, że „ciśnienie w oku jest podwyższone" albo że stwierdzono „nadciśnienie oczne". Nadciśnieniem ocznym nazywamy stan podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, bez objawów uszkodzenia nerwu wzrokowego...

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenieleczenie

  Czy zawsze w jaskrze pojawia się wzrost ciśnienia śródgałkowego? (WIDEO)

  Czy zawsze w jaskrze pojawia się wzrost ciśnienia śródgałkowego? (WIDEO)

  Wysokie ciśnienie śródgałkowe przyczyną jaskry Przyczyną występowania jaskry jest zbyt wysoki poziom ciśnienia śródgałkowego. O to, czy dolegliwość ta zawsze świadczy o jaskrze oraz jakie mogą być jej inne przyczyny zapytaliśmy prof. dr hab. n. med....

  Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

  Film łzowy

  Powierzchnia gałki ocznej nieustannie pokryta jest cienką warstwą płynu zwaną filmem łzowym. Jego unikatowy skład chemiczny umożliwia utrzymanie się na powierzchni gałki ocznej i zapobiega zbyt szybkiemu odparowaniu. Pełni on szereg ważnych dla oka funkcji,...

  Łzawienie - rola łez, niedrożność kanalika łzowego, nadmierne wydzielanie łez

  Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

  Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

  Postępowanie w przypadku zapalenia spojówek Zapalenie spojówek to bardzo często występująca choroba oczu, szczególnie u osób noszących szkła kontaktowe, bądź długo pracujących przy monitorach. Zapalenie spojówek może występować jako zakażenia bakteryjne...

  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenieleczenie

  Widzenie chorego na jaskrę

  Widzenie chorego na jaskrę

  Zdjęcie obrazujące sposób widzenie osoby z jaskrą Obraz widziany przez osobę chorą na jaskrę. Zaburzenia widzenia powiększają się wraz z rozwojem choroby i w efekcie prowadzą do całkowitej utraty wzroku.