Panadol Rapid

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki musujące
Dawka
0,5 g
Ilość
12 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.

Panadol Rapid - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Inne produkty spożywcze

Przyjmując leki, należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych interakcji z medykamentami. Przeczytaj pełny opis interakcji leków z innymi produktami żywnościowymi.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Panadol Rapid - ulotka preparatu

Panadol Rapid - opis

Ból o umiarkowanym nasileniu, na przykład:

- ból głowy, w tym migrena i ból napięciowy

- ból zębów

- nerwoból

- ból kręgosłupa

- ból reumatyczny i mięśniowy

- bolesne miesiączkowanie

- ból gardła

Gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą.

Panadol Rapid - skład

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu(Paracetamolum)

1 tabletka powlekana zawiera 173 mg sodu (jako wodorowęglan sodu), Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz: punkt 6.1.

Panadol Rapid - dawkowanie

Lek podaje się doustnie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat

Doustnie, 1-2 tabletki popijając co najmniej połową szklanki wody (100 ml), do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować dawki leku częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 8 tabletek w ciągu doby. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4000 mg.

Dzieci

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Nie stosować dawki większej niż zalecana.

Nie stosować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol.

Panadol Rapid - środki ostrożności

Produkt zawiera paracetamol.

Ze względu na ryzyko przedawkowania pacjentów należy poinformować, aby nie przyjmowali produktu jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Należy stosować ostrożnie u pacjentów:

- z niewydolnością wątroby i nerek,

- z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. W czasie przyjmowania produktu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.

1 tabletka powlekana produktu Panadol Rapid zawiera 173 mg sodu, należy wziąć to pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Panadol Rapid - przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do groźnego dla życia uszkodzenia wątroby. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie produktu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywowanego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie poziomu paracetamolu we krwi.

Wysokość tego poziomu w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną lub (i) metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 godzinach od zatrucia, ale prawdopodobnie są także pożyteczne i po 24 godzinach. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu w warunkach intensywnej terapii.

Duża zawartość wodorowęglanu sodu może wywołać objawy żołądkowo-jelitowe takie jak odbijanie się i nudności. Ponadto wysokie dawki wodorowęglanu sodu mogą prowadzić do wystąpienia hipernatremii (dużego stężenia sodu w krwi); należy kontrolować stężenie elektrolitów i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Panadol Rapid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paracetamol lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu, choroba alkoholowa, ciężka niewydolność wątroby lub nerek.

Panadol Rapid - działania niepożądane

Działania niepożądane opisane w badaniach klinicznych są niezbyt częste i zaobserwowane na małej populacji pacjentów. Z tego powodu działania niepożądane pochodzące z rozległych doświadczeń postmarketingowych przy stosowaniu leku przez pacjentów zgodnie z zalecanym dawkowaniem i mające związek ze stosowaniem leku zostały zgromadzone poniżej zgodnie z ich klasyfikacją układowo-narządową i częstością występowania.

Częstości występowania są określone jako: bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów), często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż 1 na 100 pacjentów), niezbyt często (występujące u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1 000 pacjentów), rzadko (występujące u mniej niż 1 na 1 000, ale u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów), bardzo rzadko (występujące u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Narząd/układ

Działanie niepożądane

Częstość występowania

Paracetamol

   

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Trombocytopenia

Bardzo rzadko

Zaburzenia układu immunologicznego

Reakcje anafilaktyczne Reakcje nadwrażliwości skórnej włącznie z wysypką skórną, obrzękiem naczynioruchowym i zespołem Stevens-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy)

Bardzo rzadko

Zaburzenia układu oddechowego, klatki

piersiowej i śródpiersia

Skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne

Bardzo rzadko

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Zaburzenia czynności wątroby

Bardzo rzadko

Panadol Rapid - ciąża i karmienie piersią

Badania epidemiologiczne przeprowadzone wśród kobiet w ciąży nie wykazały żadnego szkodliwego działania paracetamolu podawanego w zalecanych dawkach.

Paracetamol jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią w ilościach nie mających znaczenia klinicznego. Dostępne opublikowane dane nie zawierają przeciwwskazań do karmienia piersią w czasie przyjmowania produktu.

Tak jak inne leki paracetamol powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.

Panadol Rapid - prowadzenie pojazdów

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Paracetamolum

  Substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W ośrodkowym układzie nerwowym hamuje działanie prostaglandyn - związków biologicznie czynnych odpowiedzialnych m.in. za podwyższenie ciepłoty ciała i zwiększenie wrażliwości na bodźce bólowe. Substancja lecznicza stosowana jest w przypadku bólów o słabym i umiarkowanym nasileniu.

  Dostępne opakowania
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki musujące - 12 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki musujące - 24 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki powlekane - 6 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki powlekane - 8 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki powlekane - 16 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki powlekane - 10 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki powlekane - 16 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.
  Panadol Rapid

  Panadol Rapid

  tabletki powlekane - 10 tabl. - 0,5 g
  GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SP. Z O.O.