Palin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki twarde
Dawka
0,2 g
Ilość
20 kaps. (2 blist.po 10 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Palin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Problem z pęcherzem od kilku miesięcy

Od listopada mam problem z pęcherzem. Zaczęło się gdy wyszłam spocona z siłowni i mnie przewiało. Następnego dnia zauważyłam, że bardzo często chodzę siku ( w dużych ilościach). Po około tygodniu poszłam do lekarza dostałam Cipronex - było gorzej. Następnie pomógł mi Palin - jednak pozostał ból z lewej strony pęcherza i jakby uczucie zalegania moczu i parcia na ale tylko z lewej strony. Takie uczucie mam do dzisiaj - choć już nie biegam...

Problemy z częstym oddawaniem moczu

Witam. Od trzech tygodni mam problemy z czestym oddawaniem moczu. Po tygodniu doszlo pieczenie w cewce moczowej, lekki bol jader oraz krzyża. Badanie ogolne moczu wykazalo ze wszystko w porzadku. Wystapily jedynie pojedyncze bakterie, leukocyty w porzadku. Posiew nic nie wykazal. Zmian skornych ani zadnych uplawow z cewki nie zaobserwowalem. Tydzien bralem zurawine, i furagine....

Palin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Palin - opis

Zakażenia wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na kwas pipemidynowy:

Ÿ ostre i przewlekłe zakażenia dolnych dróg moczowych,

Ÿ zapobieganie nawracającym zakażeniom dolnych dróg moczowych, Ÿ zakażenia pochwy.

Palin - skład

1 kapsułka zawiera 200 mg kwasu pipemidynowego (Acidum pipemidicum).

Substancje pomocnicze: żółcień chinolinowa, czerń brylantowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Palin - dawkowanie

Zwykle stosowana dawka u dorosłych wynosi 400 mg dwa razy na dobę. Leczenie trwa zazwyczaj 10 dni, ale może być przedłużone w zależności od przebiegu choroby.

W badaniach klinicznych kwas pipemidynowy stosowany był w zapobieganiu nawracającym zakażeniom dolnych dróg moczowych przez okres do 6 miesięcy. W trakcie leczenia należy pić dużo płynów w celu zwiększenia diurezy (patrz punkt 5.2).

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek:

U pacjentów z niewielkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny ≥ 30 ml/min) nie ma potrzeby dostosowania dawki. Przy klirensie kreatyniny < 20 ml/min lek nie osiąga stężenia terapeutycznego w moczu.

Ze względu na to, że kwas pipemidynowy wydalany jest głównie przez nerki, u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek zaleca się zmniejszenie dawki.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i u pacjentów w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek:

Zmiana dawkowania nie jest konieczna.

Stosowanie u dzieci:

Stosowanie produktu leczniczego PALIN u dzieci jest przeciwwskazane.

Palin - środki ostrożności

Ÿ Podczas leczenia należy pić dużo płynów (patrz punkt 5.2).

Ÿ U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min) dawkę leku należy zmniejszyć ze względu na możliwość kumulacji w organizmie (patrz punkt 4.2). Pacjentów tych należy uważnie kontrolować.

Ÿ W bardzo rzadkich przypadkach produkt leczniczy może wywoływać drgawki, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką oraz innymi schorzeniami neurologicznymi, w których próg drgawkowy jest obniżony.

Ÿ Należy zachować ostrożność u pacjentów w wieku powyżej 70 lat ze względu na zwiększoną częstość występowania działań niepożądanych w tej grupie wiekowej.

Ÿ Podczas leczenia kwasem pipemidynowym należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie UV ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji fotouczuleniowej.

Ÿ W badaniach in vitro obserwowano porfirogenne działanie kwasu pipemidynowego. Pacjenci z porfirią muszą być uważnie kontrolowani podczas leczenia ze względu na ryzyko przyspieszenia przełomu ostrej porfirii.

Ÿ Produkt leczniczy PALIN należy stosować ostrożnie u pacjentów z niedoborem enzymu glukozo-6-fosfatazy, ponieważ chinolony mogą przyspieszać ostry przełom hemolityczny.

Ÿ Kapsułki PALIN zawierają barwnik czerń brylantową PN (E151), który może wywoływać reakcje typu alergicznego, w tym astmę. Ryzyko wystąpienia takich reakcji jest większe u osób z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy.

Palin - przedawkowanie

Przedawkowanie produktu PALIN może wywołać objawy, wymienione jako działania niepożądane. Możliwe jest wystąpienie nudności, wymiotów, zawrotów głowy, bólu głowy, dezorientacji, drżenia i drgawek. Jeśli pacjent zażył dużą ilość leku i jest przytomny należy wywołać u niego wymioty, wykonać płukanie żołądka i podać węgiel aktywowany. Kwas pipemidynowy można usunąć z organizmu metodą hemodializy (90% w ciągu 6 godzin). Działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego (w tym napad padaczki) należy leczyć objawowo (np. podając diazepam).

Palin - przeciwskazania

Stosowanie produktu leczniczego PALIN jest przeciwwskazane u następujących pacjentów:

Ÿ z nadwrażliwością na kwas pipemidynowy lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych, Ÿ u których stosowanie antybiotyku z grupy chinolonów wywołało w przeszłości reakcję alergiczną, Ÿ u dzieci i młodzieży w okresie wzrastania.

Palin - działania niepożądane

Produkt PALIN jest na ogół dobrze tolerowany. Działania niepożądane są przeważnie łagodne i przemijające, i nie wymagają zaprzestania leczenia. Ogólna częstość występowania działań niepożądanych wynosi do 15%. Najczęściej są to łagodne do umiarkowanych, przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które występują u 3 do 13% pacjentów.

W przypadku wystąpienia objawów reakcji nadwrażliwości, wstrząsu anafilaktycznego, toksycznego martwiczego oddzielania naskórka lub drgawek leczenie należy natychmiast przerwać.

Możliwe jest wystąpienie następujących działań niepożądanych:

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Rzadko może występować eozynofilia. U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek stwierdzano przemijającą trombocytopenię.

U pacjentów z niedoborem glukozo-6-fosfatazy może wystąpić niedokrwistość hemolityczna (patrz punkt 4.4).

Zaburzenia psychiczne Depresja, splątanie, omamy.

Zaburzenia układu nerwowego

Rzadko opisywano drżenie, zaburzenia snu, a w ciężkich przypadkach również drgawki.

Zaburzenia okulistyczne Zaburzenia widzenia.

Zaburzenia ucha i błędnika

Rzadko mogą wystąpić zawroty głowy.

Zaburzenia żołądka i jelit

Brak łaknienia, ból w nadbrzuszu, zgaga, nudności, wymioty, wzdęcie lub bóle brzucha, biegunka lub zaparcie.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Reakcje nadwrażliwości w postaci wysypki skórnej, łagodnej pokrzywki, nadwrażliwości na światło lub toksycznego martwiczego oddzielania naskórka. Reakcje skórne są przemijające. Opisywano również występowanie reakcji anafilaktycznych. Możliwa jest krzyżowa nadwrażliwość z innymi chinolonami.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

W badaniach na młodych zwierzętach obserwowano rozwój choroby stawów. Ostra choroba stawów i zapalenie ścięgna występowały również bardzo rzadko podczas leczenia dzieci innymi chinolonami (np. kwasem nalidyksowym, cyprofloksacyną).

Palin - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

W badaniach klinicznych nie wykazano działania teratogennego. Jednak ze względu na brak odpowiednich kontrolowanych badań u ludzi nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią

Kwas pipemidynowy jest wydzielany w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u kobiet karmiących piersią.

Palin - prowadzenie pojazdów

U niektórych pacjentów produkt PALIN może wywołać zawroty głowy i zaburzenia widzenia. W przypadku wystąpienia takich objawów nie należy podejmować prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Palin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum pipemidicum

  Dostępne opakowania
  Palin

  Palin

  kapsułki twarde - 20 kaps. (2 blist.po 10 szt.) - 0,2 g
  SANDOZ GMBH
  Powiązane artykuły
  Ginekologia

  Kobiece problemy

  Kobiece problemy

  Problemy ze zdrowiem intymnym to powszechne zjawisko wśród kobiet. Do wystąpienia infekcji dróg moczowo-płciowych predysponuje je między innymi budowa anatomiczna. Pochwa znajduje się bowiem na tyle blisko odbytu, że patogeny bytujące w jelitach mogą...

  Zespół nadreaktywnego pęcherza

  Cząsteczka daryfenacyny

  Cząsteczka daryfenacyny

  Schemat budowy cząsteczki daryfenacyny Daryfenacyna podawana jest w chorobach układu moczowego.

  Badanie moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

  Test na ciężar właściwy moczu (WIDEO)

  Test na ciężar właściwy moczu (WIDEO)

  Wykonanie testu na ciężar właściwy moczu Badanie ogólne moczu obejmuję ocenę cech fizycznych, biochemicznych oraz morfologicznych. Jednym z parametrów będących w badaniu ogólnym moczu jest jego ciężar właściwy, czyli inaczej mówiąc po prostu jego gęstość....

  Leki i suplementy

  Furagina - skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

  Furagina to lek stosowany w leczeniu zapalenia dolnych dróg moczowych, przeważnie pęcherza moczowego. Stosuje się go w schorzeniach wywołanych przez bakterie pałeczki okrężnicy. Zazwyczaj jest on przepisywany w sytuacjach, kiedy inne metody leczenia są...

  Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

  Żurawina

  Żurawina

  Świeża żurawina Żurawina jest cennym środkiem na zapalenie pęcherza. Jej spożycie nie doprowadza do niszczenia mikroorganizmów, z których część może być pożyteczna dla organizmu. Poza tym kapsułki żurawinowe nie doprowadzają do rozwoju odporności na...

  Badanie moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

  Ciężar właściwy moczu - charakterystyka, wskazania, wyniki

  Ciężar właściwy moczu - charakterystyka, wskazania, wyniki

  W celu sprawdzenia funkcjonowania nerek wykonuje się badanie ciężaru właściwego moczu. Prawidłowy ciężar właściwy moczu powinien mieścić się w granicach 1,023-1,035 g/ml. Odstępstwa od normy, zarówno nadmiar jak i zbyt niski poziom mogą świadczyć o różnych...

  Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

  Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

  Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

  Przebieg cystoskopii Cystoskopia to rodzaj badania diagnostycznego pęcherza moczowego, które polega na wprowadzeniu wziernika poprzez cewkę moczową do narządu. Po wprowadzeniu cystoskopu ma miejsce ocena błony śluzowej wnętrza pęcherza moczowego. Następnie...