Pabal

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do wstrzykiwań
Dawka
0,1 mg/ml
Ilość
5 amp.a 1ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: FERRING ARZNEIMITTEL GMBH

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Pabal - ulotka preparatu

Pabal - opis

PABAL wskazany jest do zapobiegania atonii macicy po urodzeniu dziecka przez cięcie cesarskie wykonywane w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub dokanałowym.

Pabal - skład

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 100 mikrogramów karbetocyny ( Carbetocinum ).

Aktywność oksytocynowa: około 50 IU na 1 ml roztworu (1 fiolka).

Pabal - dawkowanie

Dawkowanie

1 ml produktu leczniczego PABAL zawierający 100 mikrogramów karbetocyny podaje się tylko we wstrzyknięciu dożylnym, w warunkach szpitalnych zapewniających właściwy nadzór medyczny.

Dzieci i młodzież

Brak dostępnych danych.

Sposób podawania

PABAL podaje się powoli, przez ponad 1 minutę, dopiero po urodzeniu dziecka przez cięcie cesarskie. Preparat należy podać jak najszybciej po porodzie, najlepiej przed usunięciem łożyska. PABAL przeznaczony jest tylko do jednokrotnego podania. Nie należy podawać kolejnych dawek karbetocyny.

Pabal - środki ostrożności

Karbetocyna przeznaczona jest do stosowania tylko w dobrze wyposażonych, specjalistycznych oddziałach położniczych przez doświadczony, wykwalifikowany i stale obecny personel medyczny.

Stosowanie karbetocyny w którymkolwiek okresie przed urodzeniem dziecka nie jest właściwe, ponieważ jej działanie obkurczające macicę utrzymuje się przez kilka godzin po wstrzyknięciu pojedynczej dawki leku w odróżnieniu od szybkiego przemijania działania obkurczającego macicę obserwowanego po przerwaniu wlewu z oksytocyny.

W przypadku utrzymywania się krwawienia z macicy po podaniu karbetocyny, należy ustalić przyczynę. Należy uwzględnić takie przyczyny krwawienia jak: zatrzymane fragmenty łożyska, nieodpowiednie opróżnienie lub zszycie macicy, zaburzenia krzepliwości krwi.

Karbetocyna przeznaczona jest tylko do jednokrotnego podania. Należy ją podawać powoli, przez ponad 1 minutę. W przypadku utrzymującej się hipotonii lub atonii macicy i wynikającego stąd nadmiernego krwawienia, należy rozważyć dodatkowe leczenie oksytocyną i (lub) ergometryną. Nie ma danych na temat dodatkowych dawek karbetocyny, ani na temat stosowania karbetocyny w przypadku atonii macicy utrzymującej się po uprzednim podaniu oksytocyny.

Wyniki badań na zwierzętach wykazały, że karbetocyna nieznacznie działa przeciwdiuretycznie (aktywność wazopresynowa: < 0,025 IU na 1 ml roztworu (1 fiolka)) i dlatego nie można wykluczyć ryzyka hiponatremii, zwłaszcza u pacjentek otrzymujących równocześnie dużą objętość płynów dożylnie. Należy rozpoznać wczesne oznaki senności, apatii i bólów głowy, aby zapobiec wystąpieniu drgawek i śpiączki.

Karbetocynę należy stosować ostrożnie u pacjentek z migreną, astmą i chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także we wszelkich stanach, w których szybki wzrost objętości płynu pozakomórkowego może zagrozić już przeciążonemu układowi. Lekarz może podjąć decyzję o podaniu karbetocyny po dokładnym rozważeniu potencjalnych korzyści, jakie może przynieść podanie karbetocyny w tych przypadkach.

Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania w cukrzycy ciężarnych.

Skuteczność karbetocyny po porodzie naturalnym nie była oceniana.

Pabal - przedawkowanie

Przedawkowanie karbetocyny może wywołać nadaktywność skurczową macicy, co może, ale nie musi być spowodowane nadwrażliwością na tę substancję.

Nadmierne pobudzenie z silnymi (hipertonicznymi) lub przedłużonymi (tężcowymi) skurczami, wynikające z przedawkowania oksytocyny, może prowadzić do pęknięcia macicy lub krwotoku poporodowego.

W ciężkich przypadkach, przedawkowanie oksytocyny może prowadzić do hiponatremii i zatrucia wodnego, zwłaszcza w razie równoczesnego podawania dużej ilości płynów. Ponieważ karbetocyna jest analogiem oksytocyny, nie można wykluczyć ryzyka podobnego zdarzenia.

Postępowanie w przypadku przedawkowania karbetocyny polega na leczeniu objawowym i podtrzymującym. Gdy występują objawy przedawkowania, pacjentce należy podać tlen. W przypadkach zatrucia wodnego konieczne jest ograniczenie podaży płynów, pobudzenie diurezy, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych oraz opanowanie drgawek, jeśli wystąpią.

Pabal - przeciwwskazania

- Ciąża i czas porodu przed urodzeniem dziecka

- Karbetocyny nie wolno stosować do indukcji porodu

- Nadwrażliwość na substancję czynną, oksytocynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

- Choroby wątroby lub nerek

- Stan przedrzucawkowy i rzucawka

- Ciężkie zaburzenia sercowo-naczyniowe

- Padaczka

Pabal - działania niepożądane

Rodzaj i częstość występowania działań niepożądanych obserwowanych w badaniach klinicznych z użyciem karbetocyny były takie same jak w przypadku oksytocyny stosowanej po cięciu cesarskim w znieczuleniu dokanałowym lub zewnątrzoponowym.

Klasyfikacja

układów i narządów

Bardzo często

≥ 1/10

Często

≥ 1/100 do < 1/10

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

 

niedokrwistość

Zaburzenia układu nerwowego

ból głowy, drżenie

zawroty głowy

Zaburzenia naczyniowe

obniżenie ciśnienia tętniczego, uderzenia gorąca

 

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

 

ból w klatce piersiowej, duszność

Zaburzenia żołądka i jelit

nudności, ból brzucha

metaliczny smak w ustach, wymioty

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

świąd

 

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

 

ból pleców

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

uczucie ciepła

dreszcze, ból

W czasie badań klinicznych stwierdzono pojedyncze przypadki pocenia się i tachykardii.

Pabal - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Karbetocyna jest przeciwwskazana w ciąży i nie wolno jej używać do wywoływania porodu.

Karmienie piersią

W trakcie badań klinicznych nie było doniesień o znaczącym działaniu hamującym laktację. Wykazano, że niewielkie ilości karbetocyny przenikają z osocza do mleka kobiet karmiących piersią. Uważa się, że małe ilości karbetocyny, przechodzące po pojedynczym wstrzyknięciu do siary lub mleka matek, a następnie połykane przez dziecko, ulegają degradacji enzymatycznej w jelicie.

Pabal - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Carbetocinum

  Dostępne opakowania
  Pabal

  Pabal

  roztwór do wstrzykiwań - 5 amp.a 1ml - 0,1 mg/ml
  FERRING ARZNEIMITTEL GMBH
  Pabal

  Pabal

  roztwór do wstrzykiwań - 5 fiol.a 1ml - 0,1 mg/ml
  FERRING ARZNEIMITTEL GMBH
  Powiązane artykuły
  Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

  Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO)

  Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO)

  Cesarka grozi licznymi powikłaniami Poród siłami natury nie zawsze jest możliwy, czasami konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Zabieg polega na urodzeniu dziecka i łożyska w wyniku nacięcia przedniej ściany powłoki brzusznej i macicy. Cesarskie...

  Ginekologia

  Niewspółmierność porodowa

  Niewspółmierność porodowa, czyli inaczej miednicowo-główkowa, polega na tym, że miednica ciężarnej kobiety jest zbyt mała w stosunku do główki dziecka, co uniemożliwia poród drogami naturalnymi. Jest to bezwzględne wskazanie do cesarskiego cięcia. Przyczyną...

  Zabiegi

  Próżnociąg

  Zdecydowana większość kobiet rodzi dziecko w sposób fizjologiczny, naturalny. Poród odbywa się wtedy bez nadmiernej ingerencji medycznej. Czasem jednak akcja porodowa nie przebiega tak, jak należy. Wówczas pomoc lekarza jest niezbędna. Jeśli następują...

  Próżnociąg

  Próżnociąg

  Zdecydowana większość kobiet rodzi dziecko w sposób fizjologiczny, naturalny. Poród odbywa się wtedy bez nadmiernej ingerencji medycznej. Czasem jednak akcja porodowa nie przebiega tak, jak należy. Wówczas pomoc lekarza jest niezbędna. Jeśli następują...

  Porażenie połowicze

  Maja, maleństwo wyrwane na świat

  Maja, maleństwo wyrwane na świat

  11 kwietnia 2015 r. Maja miała przywitać świat i poznać wyczekujących jej pierwszego uśmiechu rodziców, których rozkochała w sobie od pierwszego uderzenia jej serduszka. Zamiast radości, pojawił się strach i bolesne łzy. Rodzice nie usłyszeli długo wyczekiwanego...

  Niezbędnik pacjenta

  Czujni pacjenci skarżą się na lekarzy do funduszu

  Proteza dla osoby z pełnym uzębieniem, lek dopochwowy dla mężczyzny? Uważny pacjent nie przeoczy pomyłki lekarza. Chorzy w systemie NFZ sprawdzają, jak leczą ich medycy, co przepisują i zdziwieni interweniują w funduszu. Czujni chorzy * Garść dziennie...

  Ciąża

  Łożysko na przedniej ścianie macicy - co warto wiedzieć?

  Łożysko na przedniej ścianie macicy - co warto wiedzieć?

  Łożysko na przedniej ścianie macicy to jeden z wariantów prawidłowego położenia łożyska. Nie oznacza żadnych komplikacji czy utrudnień zarówno w czasie ciąży, jak i porodu. Warto podkreślić, że to coś zupełnie innego niż łożysko przodujące, które jest...

  Zabiegi

  Amnioinfuzja

  Amnioinfuzja jest zabiegiem przeprowadzanym u kobiet w ciąży, polegającym na doowodniowym podawaniu fizjologicznego roztworu NaCl. Amnioinfuzję wykonuje się w przypadkach zmniejszenia objętości płynu owodniowego, w tym w profilaktyce i leczeniu małowodzia,...