Olfen 50

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki doodbytnicze
Dawka
0,05 g
Ilość
20 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MEPHA LDA

Olfen 50 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

PCOS i problemy z zajściem w ciążę

Witam,mam pytanko ważne dla mnie.Mam problemy z zajsciem w ciaze PCOS,dostałam ostatnio zastrzyki na bóle kręgosłupa Olfen 75 mg czy bardzo mocno On utrudni zajście w ciąze??nadmieniam iż mam za pare dni brac luteine na wywolanie miesiaczki i potem clostylbyget.A bóle kręgosłupa mam dość mocne i tylko Olfen mi pomaga??

POKAŻ WIĘCEJ

Olfen 50 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Olfen 50 - opis

Wskazania do stosowania

Leczenie: zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej: reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów (choroba Stilla) zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zapalenia kostno-stawowego, zapalenia stawów kręgosłupa, zespołów bólowych związanych ze zmianami w kręgosłupie, reumatyzmu pozastawowego,

Olfen 50 - skład

1 kapsułka doodbytnicza Olfen 50 zawiera 50 mg diklofenaku sodowego

(Diclofenacum natricum)

1 kapsułka doodbytnicza Olfen 100 zawiera 100 mg diklofenaku sodowego

(Diclofenacum natricum)

Substancje pomocnicze patrz punkt 6.1.

Olfen 50 - dawkowanie

Stosowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych (patrz punkt 4.4)

Kapsułkę doodbytniczą należy wyjąć z folii aluminiowej. Kapsułki doodbytnicze należy aplikować od strony tępego końca, powłoka substancji zmniejszającej tarcie ułatwia ich wprowadzenie do odbytu. Jeżeli jest to konieczne, można je zwilżyć wodą przez aplikacją. Nie wolno kapsułek doodbytniczych stosować doustnie.

Dorośli.

Zalecana początkowa dawka wynosi od 100 mg do 150 mg na dobę. W łagodniejszych postaciach choroby oraz w leczeniu długotrwałym, wystarcza na ogół dawka od 50 mg do 100 mg na dobę. Całkowita dawka dobowa powinna być podzielona na 2 do 3 dawek.

Kapsułki doodbytnicze można łączyć z innymi postaciami farmaceutycznymi leku.

Jeżeli dolegliwości są bardziej nasilone w nocy oraz gdy występuje poranna sztywność stawów stosuje się 1 kapsułkę doodbytniczą Olfen 50 mg lub Olfen 100 mg przed snem, a podczas dnia Olfen 25 lub Olfen 50 tabletki powlekane do łącznej dawki, nie większej niż 150 mg diklofenaku sodowego na dobę.

Bolesne miesiączkowanie.

Dawkę dobową należy ustalać indywidualnie, zazwyczaj stosuje się od 50 mg do 150 mg na dobę. Dawka początkowa powinna wynosić 50 mg lub 100 mg, o ile to konieczne, może ulec zwiększeniu do 150 mg diklofenaku sodowego na dobę. Leczenie należy rozpocząć z chwilą wystąpienia pierwszych dolegliwości i kontynuować przez kilka dni w zależności od nasilenia objawów.

Dzieci i młodzież.

Olfen 50 i Olfen 100 kapsułki doodbytnicze ze względu na zawartość substancji czynnej w wysokich dawkach nie są zalecane dla dzieci i młodzieży do 18 lat.

Olfen 50 - przedawkowanie

Objawy

Brak specyficznych objawów klinicznych, wynikających z przedawkowania diklofenaku. Przedawkowanie może wywołać takie objawy jak wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunkę, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. W przypadku znacznego zatrucia, może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby.

Postępowanie

Leczenie ostrego zatrucia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) zasadniczo obejmuje stosowanie środków podtrzymujących czynność ważnych dla życia narządów oraz leczenie objawowe. Leczenie podtrzymujące i objawowe należy zastosować w przypadku takich powikłań jak znaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek, drgawki, zaburzenia żołądka i jelit oraz zaburzenia oddychania.

Wymuszona diureza, dializa lub przetaczanie krwi nie są pomocne w przyspieszeniu eliminowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ze względu na dużą zdolność wiązania z białkami i rozległy metabolizm.

Po przyjęciu potencjalnie toksycznej dawki należy rozważyć podanie węgla aktywowanego i opróżnienie żołądka (np. sprowokowanie wymiotów, płukanie żołądka).

Olfen 50 - przeciwwskazania

- Znana nadwrażliwości na diklofenak lub którykolwiek składnik produktu leczniczego,

- czynna lub w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie lub perforacja,

- ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca (patrz punk 4.4)

- nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub kwas acetylosalicylowy (napad astmy aspirynowej, pokrzywka, ostry nieżyt błony śluzowej nosa).

- zapalenie odbytnicy lub odbytu.

Olfen 50 - działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych szacowano następująco:

często (≥1/100< 1/10); niezbyt często (≥1/1 000< 1/100); rzadko (≥1/10 000< 1/1 000);bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana(nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Przedstawione poniżej działania niepożądane obejmują działania niepożądane odnotowane w przypadku produktów leczniczych Olfen 50 i Olfen 100 w postaci kapsułek doodbytniczych, jak również obserwowane podczas stosowania innych postaci diklofenaku, stosowanych krótko- lub długotrwale.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Bardzo rzadko: trombocytopenia, leukopenia, anemia (w tym anemia hemolityczna i aplastyczna), agranulocytoza

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko: nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne (w tym hipotensja i wstrząs)

Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy (w tym obrzęk twarzy).

Zaburzenia psychiczne

Bardzo rzadko: dezorientacja, depresja, bezsenność, koszmary senne, drażliwość, zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia układu nerwowego

Często: ból głowy, zawroty głowy

Rzadko: senność

Bardzo rzadko: parestezje, zaburzenia pamięci, drgawki, lęk, drżenie, aseptyczne zapalenie opon mózgowych, zaburzenia smaku, udar naczyniowy mózgu

Zaburzenia oka

Bardzo rzadko: zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenia, podwójne widzenie

Zaburzenia ucha i błędnika

Często: zawroty głowy

Bardzo rzadko: szumy uszne, zaburzenia słuchu

Zaburzenia serca

Bardzo rzadko: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego

Zaburzenia naczyniowe

Bardzo rzadko: nadciśnienie tętnicze, zapalenie naczyń

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Rzadko: astma (w tym duszność)

Bardzo rzadko: zapalenie płuc

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, anoreksja

Rzadko: zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawe wymioty, krwawe biegunki, smoliste stolce, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (z krwawieniem lub bez i perforacją)

Bardzo rzadko: zapalenie okrężnicy (także krwotoczne oraz zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, choroba Crohna), zaparcia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, języka, zaburzenia w obrębie przełyku, błoniaste zwężenie jelit, zapalenie trzustki

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Często: zwiększenie aktywności aminotransferaz

Rzadko: zapalenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia czynności wątroby

Bardzo rzadko: piorunujące zapalenie wątroby

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często: wysypka

Rzadko: pokrzywka

Bardzo rzadko: wysypka pęcherzowa, wyprysk, rumień, rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, martwica toksyczno - rozpływna naskórka (zespół Lyella), złuszczające zapalenie skóry, łysienie, reakcje nadwrażliwości na światło, plamica, choroba Schönleina i Henocha, świąd

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo rzadko: ostra niewydolność nerek, krwiomocz, białkomocz, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalnie nerek, martwica brodawek nerkowych

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Rzadko: obrzęk

W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.

Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie diklofenaku, szczególnie w dużych dawkach może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar),( patrz punkt 4.4).

Olfen 50 - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie badano stosowania diklofenaku u kobiet w ciąży. Z tegowzględu produkt leczniczy Olfen 50 i Olfen 100 w postaci kapsułek doodbytniczych nie powinien być stosowany podczas dwóch pierwszych trymestrów ciąży chyba, że korzyść dla matki

przewyższa ryzyko dla płodu. Tak jak w przypadku innych NLPZ stosowanie w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na prawdopodobieństwo zahamowania kurczliwości macicy i (lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego (patrz punkt 4.3).Badania na zwierzętach nie wykazały żadnych bezpośrednich lub pośrednich szkodliwych wpływów na ciążę, rozwój embrionalny/płodowy, poród lub rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3)

Laktacja

Tak jak inne NLPZ diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Z tego względu Olfen 50 i Olfen 100 w postaci kapsułek doodbytniczych, nie powinien być podawany kobietom karmiącym piersią w celu uniknięcia wystąpienia działań niepożądanych u dziecka.

Płodność

Tak jak w przypadku innych NLPZ stosowanie produktu leczniczego Olfen 50 i Olfen 100 w postaci kapsułek doodbytniczych, może wpływać na płodność kobiet i nie jest zalecane u kobiet planujących zajście w ciążę. U kobiet mających problem z zajściem w ciążę lub u których podejrzewana jest bezpłodność należy rozważyć odstawienie produktu leczniczego Olfen 50 i Olfen 100 kapsułki doodbytnicze.

Olfen 50 - prowadzenie pojazdów

Pacjenci przyjmujący produkt leczniczy Olfen 50 i Olfen 100 w postaci kapsułek doodbytniczych, u których występują zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy lub inne zaburzenia dotyczące ośrodkowego układu nerwowego powinni zaprzestać kierowania pojazdami lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Olfen 50 - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Diclofenacum

    Diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny, pochodna kwasu fenylooctowego. Wskazaniem do stosowania diklofenaku są stany zapalne i bólowe w przebiegu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych.

    Dostępne opakowania
    Olfen 50

    Olfen 50

    kapsułki doodbytnicze - 20 kaps. - 0,05 g
    MEPHA LDA
    Olfen 50

    Olfen 50

    tabletki powlekane - 20 tabl. - 0,05 g
    MEPHA LDA
    Olfen 50

    Olfen 50

    kapsułki doodbytnicze - 10 kaps. - 0,05 g
    MEPHA LDA