Neloren

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do wstrzykiwań i infuzji
Dawka
0,3 g/ml
Ilość
10 amp.a 2ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Neloren - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Interpretacja wyniku badania USG u czterolatki

Witam!

Moja córka jest w wieku ok. 4 lat. W wymazie z gardła wyszły bakterie pneumokoki (mimo że była na nie szczepiona), gronkowiec złocisty i Hafnia alvei, od ok. roku często choruje, częste zapalenia gardła i oskrzeli. Było podejrzenie alergii, dosyć długo brała leki przeciwalergiczne, a w dalszym ciągu przyjmuje Monkasta 4, chociaż też nie jestem pewna czy jest to konieczne? Testy skórne i z krwi...

Neloren - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Neloren - opis

Linkomycyna wskazana jest w leczeniu ciężkich zakażeń, wywołanych przez wrażliwe szczepy gronkowców (zarówno wytwarzające, jak i nie wytwarzające penicylinazy) oraz paciorkowców (za wyjątkiem szczepów Enterococcus faecalis i E. faecium), takich jak:

• zakażenia układu oddechowego,

• zakażenia kości i tkanki łącznej,

• zakażenia skóry i tkanek miękkich,

• zakażenia w obrębie jamy brzusznej (w skojarzeniu z antybiotykiem aktywnym wobec bakterii Gram-ujemnych).

Linkomycynę można również stosować zapobiegawczo w zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

W związku z wyodrębnieniem szczepów gronkowców i paciorkowców opornych na linkomycynę, w przypadku stosowania linkomycyny w leczeniu zakażeń wywołanych zwłaszcza przez szczepy Staphylococcus aureus i Streptococcus pneumoniae wskazane jest wykonanie antybiogramu.

Należy uwzględnić oficjalne, krajowe wytyczne dotyczące oporności bakterii oraz prawidłowego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Neloren - skład

Jeden ml roztworu do wstrzykiwań i infuzji zawiera 300 mg linkomycyny (Lincomycinum) w postaci linkomycyny chlorowodorku jednowodnego.

2 ml roztworu (1 ampułka) zawiera 600 mg linkomycyny (Lincomycinum) w postaci linkomycyny chlorowodorku jednowodnego.

Substancje pomocnicze biologicznie czynne: alkohol benzylowy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

Neloren - dawkowanie

Roztwór do wstrzykiwań i infuzji Neloren można podawać domięśniowo lub dożylnie.

Dawka zależy od ciężkości zakażenia i wrażliwości drobnoustrojów wywołujących zakażenie. Poniżej podano zalecany schemat dawkowania.

Podanie domięśniowe

Dorośli i młodzież (w wieku powyżej 14 lat)

W umiarkowanych zakażeniach 600 mg linkomycyny co 24 godziny. W leczeniu ciężkich zakażeń 600 mg linkomycyny co 12 godzin.

Dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 14 lat)

10 mg/kg mc. linkomycyny co 24 godziny. W leczeniu ciężkich zakażeń 10 mg/kg mc. co 12 godzin.

Podanie dożylne

Przed użyciem zawartość ampułki należy rozpuścić w 250 ml 0,9% roztworu chlorku sodu lub roztworu glukozy. Odpowiednią dawkę należy podawać przez co najmniej 1 godzinę, a stężenie linkomycyny nie powinno przekraczać 50 mg/kg mc./godzinę. Należy unikać szybszego wlewu oraz podawania dawek większych niż zalecane ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń rytmu serca, a odnotowano również przypadki zatrzymania krążenia sercowo-płucnego.

Dorośli i młodzież (w wieku powyżej 14 lat)

600 mg linkomycyny we wlewie podawanym 2 lub 3 razy na dobę. W cięższych zakażeniach dawkę można zwiększyć. Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 g.

Dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 14 lat):

W umiarkowanych zakażeniach od 10 do 20 mg/kg mc. linkomycyny na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych (podawanych co 8 lub 12 godzin). W cięższych zakażeniach dawkę można zwiększyć.

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania linkomycyny u niemowląt młodszych niż 1 miesiąc.

Pacjenci w podeszłym wieku

Okres półtrwania, objętość dystrybucji, klirens oraz zakres wchłaniania po podaniu chlorowodorku linkomycyny nie zmienia się z wiekiem. Analiza danych z badań klinicznych nie wykazała zwiększenia toksyczności związanego z wiekiem. Z tego względu nie należy dobierać dawki u osób w podeszłym wieku wyłącznie na podstawie ich wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby

U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek należy wydłużyć odstęp między kolejnymi dawkami lub zmniejszyć dawkę produktu. Jeśli klirens kreatyniny wynosi od 10 do 50 ml/min, zalecany okres między dawkami wynosi 12 godzin. Jeśli klirens kreatyniny jest mniejszy niż 10 ml/min, dawki leku należy podawać co 24 godziny. Zmniejszona dawka stanowi od 25% do 30% dawki zalecanej dla pacjentów z prawidłową czynnością nerek.

Stosowania linkomycyny należy unikać u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Jeśli zastosowanie linkomycyny u tych pacjentów jest konieczne, wskazane jest zmniejszenie dawki i kontrolowanie stężenia leku w surowicy.

Neloren - środki ostrożności

Leczenie linkomycyną może się wiązać z ciężkim zapaleniem okrężnicy, mogącym zakończyć się zgonem. Z tego względu linkomycynę należy używać tylko w leczeniu ciężkich zakażeń, w których stosowanie mniej toksycznych antybiotyków nie jest właściwe. Rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy o nasileniu od lekkiego do zagrażającego życiu obserwowano podczas leczenia niemal każdym z leków przeciwbakteryjnych, w tym również linkomycyną. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie rozpoznanie u pacjentów z biegunką, która wystąpiła po podaniu antybiotyku.

Biegunka, zapalenie okrężnicy i rzekomobłoniaste zapalenie jelit mogą pojawić się po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania antybiotyku, ale ich wystąpienie obserwowano również po zakończeniu leczenia linkomycyną (patrz również punkt 4.8).

Linkomycynę należy stosować ostrożnie u pacjentów ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą przewodu pokarmowego (zwłaszcza zapaleniem okrężnicy) oraz u pacjentów, u których w przeszłości występowały reakcje alergiczne.

Należy również zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Podczas długotrwałego leczenia linkomycyną należy okresowo kontrolować czynność wątroby i morfologię krwi, zwłaszcza u niemowląt i dzieci.

Należy unikać szybkiego podawania dożylnego produktu leczniczego Neloren, gdyż może to spowodować niedociśnienie tętnicze, omdlenie, komorowe zaburzenia rytmu serca i rzadko zatrzymanie czynności serca.

Jeśli w trakcie leczenia wystąpi u pacjenta reakcja nadwrażliwości lub ciężka biegunka, stosowanie linkomycyny należy przerwać.

Linkomycynę, tak jak każdy inny lek stosowany w leczeniu zakażeń, należy stosować wyłącznie w leczeniu zakażeń wywołanych przez szczep bakteryjny o udowodnionej lub wysoce prawdopodobnej wrażliwości. Przedłużone stosowanie linkomycyny może powodować nadmierny wzrost niewrażliwych bakterii lub drożdżaków, dlatego należy uważnie obserwować, czy u pacjenta nie występują objawy nadkażenia, wywołanego przez drobnoustroje oporne na linkomycynę.

Podczas stosowania linkomycyny u dzieci konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz częste wykonywanie badań morfologii krwi.

Neloren zawiera alkohol benzylowy (9 mg/ml), dlatego nie należy go podawać wcześniakom ani noworodkom. Alkohol benzylowy może powodować zatrucia i reakcje rzekomoanafilaktyczne u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku z występującymi jednocześnie ciężkimi chorobami mogą gorzej tolerować biegunkę niż młodsze osoby. Z tego względu należy uważnie obserwować, czy u pacjentów w podeszłym wielu, otrzymujących linkomycynę, nie występuje biegunka.

Neloren - przedawkowanie

Przedawkowanie leku może powodować przede wszystkim nudności i wymioty, a bardzo rzadko uszkodzenie wątroby i nerek. Wskazane jest zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Linkomycyny nie można usunąć z organizmu metodą hemodializy.

Neloren - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na linkomycynę, klindamycynę lub alkohol benzylowy (patrz punkt 6.1).

Neloren - działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym jest biegunka, występująca u ponad 10% pacjentów. Ma ona na ogół lekki przebieg i ustępuje po kilku dniach, nawet jeśli leczenie trwa dalej, lub po zakończeniu terapii.

Działania niepożądane według klasyfikacji układów i narządów MedDRA

Badania diagnostyczne

Przemijające zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej w surowicy.

Zaburzenia serca

Komorowe zaburzenia rytmu i zatrzymanie krążenia sercowo-płucnego (może wystąpić po szybkim dożylnym podaniu leku).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Przemijająca leukopenia, neutropenia, eozynofilia, trombocytopenia, agranulocytoza, plamica małopłytkowa, niedokrwistość aplastyczna i pancytopenia.

Zaburzenia układu nerwowego

Bóle głowy, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego, szumy uszne.

Zaburzenia żołądka i jelit

Biegunka (bardzo częste działanie niepożądane, występujące częściej niż u 1 na 10 pacjentów), nudności, wymioty, ból brzucha, kurcze, zapalenie okrężnicy, zaburzenia smaku.

Zapalenie okrężnicy może być związane z zakażeniem Clostridium difficile i może występować jako rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy (patrz również niżej).

Zaburzenia nerek i dróg moczowych Azotemia, skąpomocz, białkomocz

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Świąd, wysypka grudkowo-plamkowa lub pokrzywka, skórne reakcje nadwrażliwości na światło, złuszczające i pęcherzykowo-pęcherzowe zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, który może przypominać zespół Stevensa-Johnsona.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Bóle mięśni.

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Zapalenie języka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej pochwy (może być spowodowane nadkażeniem Candida).

Zaburzenia naczyniowe

Niedociśnienie tętnicze i omdlenie (mogą wystąpić po szybkim podaniu dożylnym)

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Rumień, obrzęk, ból, zapalenie żył w miejscu podania dożylnego. Ból, zapalenie, ropień jałowy w miejscu podania domięśniowego.

Zaburzenia układu immunologicznego

Reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, choroba surowicza, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczka, zapalenie wątroby.

W związku ze stosowaniem linkomycyny opisywano występowanie ciężkiej biegunki spowodowanej rzekomobłoniastym zapaleniem jelit. Dane z badań doświadczalnych i klinicznych wskazują, że zapalenie okrężnicy związane z przyjmowaniem antybiotyków może być spowodowane przez oporne na podawany antybiotyk szczepy Clostridium, wytwarzające toksyny (zwłaszcza Clostridium difficile). Toksyny te są główną przyczyną zapalenia okrężnicy związanego z przyjmowaniem antybiotyków. Choroba charakteryzuje się na ogół ciężką biegunką i skurczami w obrębie jamy brzusznej. Mogą również występować: leukocytoza, gorączka oraz wydalanie śluzu lub krwi. Rozpoznanie opiera się zazwyczaj na objawach klinicznych, ale może być poparte wykazaniem istnienia błon rzekomych w badaniu endoskopowym i następnie potwierdzone hodowlą kultur bakteryjnych Clostridium difficile w próbce kału oraz wykryciem toksyn. Łagodne postacie rzekomobłoniastego zapalenia jelit ustępują zazwyczaj po odstawieniu linkomycyny. W przypadku umiarkowanych do ciężkich postaci należy wziąć pod uwagę podanie płynów i elektrolitów, preparatów białkowych i leczenie antybiotykiem klinicznie skutecznym w zapaleniu okrężnicy wywołanym przez Clostridium difficile (np. doustnie podaną wankomycyną).

Rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy może wystąpić w ciągu kilku dni od rozpoczęcia, a niekiedy 3 tygodnie po zakończeniu stosowania linkomycyny. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Neloren - ciąża i karmienie piersią

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania linkomycyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach w odniesieniu do wpływu leku na ciążę i (lub) rozwój zarodka lub płodu, i (lub) przebieg porodu, i (lub) rozwój pourodzeniowy są niewystarczające (patrz punkt 5.3). Ryzyko dla ludzi nie jest znane. Z tego względu produktu Neloren nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Linkomycyna przenika do mleka kobiecego. Ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych linkomycyny u karmionych piersią niemowląt, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia lub przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyść dla matki i ryzyko dla dziecka.

Neloren - prowadzenie pojazdów

Brak informacji, które wskazywałyby na znaczący wpływ linkomycyny na sprawność psychofizyczną i zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    31 farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Lincomycini hydrochloride

    Dostępne opakowania
    Neloren

    Neloren

    roztwór do wstrzykiwań i infuzji - 10 amp.a 2ml - 0,3 g/ml
    SANDOZ GMBH