Czym różni się Natrium chloratum 0,9% do injekcji od roztworu Natrii chloratii 0,9% do inhalacji?
czym różni się Natrium chloratum 0,9% do injekcji od roztworu Natrii chloratii 0,9% do inhalacji ? Pozdrawiam M.S.
czym różni się Natrium chloratum 0,9% do injekcji od roztworu Natrii chloratii 0,9% do inhalacji ? Pozdrawiam M.S.
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Nośnik lub rozpuszczalnik do pozajelitowego podawania produktów leczniczych stosowanych dożylnie, domięśniowo lub podskórnie.
100 ml zawiera:
Elektrolity |
mmol/l |
mEq/l |
Sodu chlorek 0,9 g Na+ |
154 |
154 |
Cl- Woda do wstrzykiwań q.s. do 100 ml 1 ml roztworu zawiera 9 mg chlorku sodu. Osmolarność: 308 mOsmol/l. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1. |
Podanie dożylne, domięśniowe lub podskórne.
Dawkowanie ustala się w zależności od stężenia, w jakim należy podać rozpuszczony produkt leczniczy.
Po otwarciu pojemnika roztwór należy zużyć natychmiast.
W przypadku podawania podskórnego nie należy stosować żadnych dodatków, gdyż mogłoby to zmienić izotoniczność roztworu.
Nie stosować roztworu jeśli nie jest przezroczysty i zawiera osad.
Przed dodaniem produktu leczniczego do ampułki, należy sprawdzić zgodność rozpuszczanej substancji z chlorkiem sodu.
U noworodków, zarówno wcześniaków jak i dzieci donoszonych, może występować zbyt wysokie stężenie sodu spowodowane niedojrzałością nerek. Dlatego u noworodków, zarówno wcześniaków jak i dzieci donoszonych, powtarzane wstrzyknięcia chlorku sodu można podać po określeniu stężenia sodu we krwi.
Chlorek sodu należy stosować ostrożnie u pacjentów z nadciśnieniem, niewydolnością serca, obrzękiem płuc lub obrzękiem obwodowym, zaburzeniami czynności nerek, w stanie przedrzucawkowym, z hiperaldosteronizmem, marskością wątroby i innymi chorobami wątroby, hiperwolemią, zwężeniem dróg moczowych, hipoproteinemią i innymi chorobami oraz leczeniem (np. kortykosteroidy), związanymi z zatrzymaniem sodu.
Ze względu na charakter produktu leczniczego, jeżeli stosuje się go zgodnie ze wskazaniem oraz podaje we właściwy i kontrolowany sposób, nie występuje ryzyko zatrucia.
Niemniej jednak, nadmiar chlorku sodu w najcięższym przypadku wywołuje odwodnienie narządów wewnętrznych, nudności, wymioty, biegunkę, skurcze w obrębie brzucha, pragnienie, zmniejszenie wydzielania śliny, moczu i potu, gorączkę, niedociśnienie, tachykardię, niewydolność nerek, obrzęk płuc, kwasicę, niewydolność oddechową, ból głowy, zawroty głowy, drażliwość, skurcze mięśni, sztywność, śpiączkę i śmierć.
U dzieci śpiączka i drgawki mogą się utrzymywać aż do wystąpienia zmian naczyniowych. Mogą również wystąpić zaburzenia oddychania z przyspieszonym oddychaniem i zaczerwienienie nosa.
Jeżeli przypadkowe spożycie nadmiernej ilości chlorku sodu nastąpiło niedawno, należy spowodować wymioty lub wykonać płukanie żołądka. W przypadku wystąpienia drgawek należy podać dożylnie diazepam.
Prawidłowe stężenia w osoczu należy przywrócić podając dożylnie 10 do 15 mmol hipotonicznego roztworu soli na dobę.
W przypadku poważnego uszkodzenia nerek, jeśli pacjent umiera lub jeśli stężenie sodu w osoczu przekroczy 200 mmol/l, należy przeprowadzić dializę.
Biorąc pod uwagę wskazania do stosowania produktu leczniczego, przeciwwskazania zależą od rodzaju produktu leczniczego, który ma być rozpuszczony.
Podawanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
? hipernatremia, hipertonia,
? niewydolność serca,
? stany obrzęku u pacjentów z zaburzeniami serca, wątroby lub nerek,
? ciężkie nadciśnienie, kwasica metaboliczna.
Mogą wystąpić zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania.
Nieodpowiednie lub nadmierne podanie roztworu soli fizjologicznej może wywołać przewodnienie, hipernatremię, hiperchloremię oraz związane z nimi objawy takie jak kwasica metaboliczna spowodowana zmniejszeniem stężenia wodorowęglanów, oraz wystąpienie obrzęku.
Nadmiar chlorku sodu może wywołać nudności, wymioty i ból głowy.
Gdy Natrium chloratum 0,9% Kabi, rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych jest stosowany do rozcieńczania produktów leczniczych do wstrzykiwań, to rodzaj dodawanego produktu leczniczego określa prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych związanych z dodanym produktem leczniczym, należy natychmiast przerwać infuzję, ocenić stan pacjenta, wdrożyć odpowiednie postępowanie korygujące oraz zachować roztwór w razie konieczności jego późniejszej analizy.
Z uwagi na właściwości produktu leczniczego, nie należy spodziewać się jego wpływu na kobiety w ciąży lub w okresie karmienia piersią, jeśli sposób podawania jest poprawny i pod kontrolą.
Dane dostępne w literaturze naukowej dotyczące szeregu narażonych ciąż wskazują, że podanie kobiecie w ciąży roztworów chlorku sodu w infuzji nie spowodowało działań niepożądanych u płodu bądź noworodka. Podobnie brak dowodów na to, że podanie kobiecie w okresie karmienia piersią soli fizjologicznej jest szkodliwe dla noworodka. Jak dotąd brak innych znaczących danych
epidemiologicznych, zarówno dotyczących ciąży, jak i karmienia piersią; dlatego też zaleca się w tych okresach stosować chlorek sodu z zachowaniem ostrożności.
Brak dowodów, by roztwór Natrium chloratum 0,9% Kabi wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
roztwór do infuzji - 1 fiol.a 50ml - 200 g/l
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Jest to chlorek sodu, który wykorzystuje się do sporządzania roztworów izotonicznych i hipertonicznych. Izotoniczny roztwór chlorku sodu jako jałowy roztwór służy jak rozpuszczalnik i nośnik leków do podawania parenteralnego. Stosuje się go także do przemywania oczu, oczyszczania otworu nosowego, nebulizacji. Hipertoniczny chlorek sodu jest stosowany w [odwodnieniu] (https://portal.abczdrowie.pl/jak-przeciwdzialac-odwodnieniu) hipoosmotycznym, zazwyczaj jako dodatek do innych płynów infuzyjnych, w hiponatremii, w zatruciu wodnym oraz wspomagająco w alkalozie metabolicznej.
Komentarze