Natrium chloratum 0,9% Kabi

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych
Dawka
9 mg/ml
Ilość
20 amp.a 5ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Natrium chloratum 0,9% Kabi - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - opis

Nośnik lub rozpuszczalnik do pozajelitowego podawania produktów leczniczych stosowanych dożylnie, domięśniowo lub podskórnie.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - skład

100 ml zawiera:

Elektrolity

mmol/l

mEq/l

Sodu chlorek 0,9 g Na+

154

154

Cl-

Woda do wstrzykiwań q.s. do 100 ml

1 ml roztworu zawiera 9 mg chlorku sodu.

Osmolarność: 308 mOsmol/l.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - dawkowanie

Podanie dożylne, domięśniowe lub podskórne.

Dawkowanie ustala się w zależności od stężenia, w jakim należy podać rozpuszczony produkt leczniczy.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - środki ostrożności

Po otwarciu pojemnika roztwór należy zużyć natychmiast.

W przypadku podawania podskórnego nie należy stosować żadnych dodatków, gdyż mogłoby to zmienić izotoniczność roztworu.

Nie stosować roztworu jeśli nie jest przezroczysty i zawiera osad.

Przed dodaniem produktu leczniczego do ampułki, należy sprawdzić zgodność rozpuszczanej substancji z chlorkiem sodu.

U noworodków, zarówno wcześniaków jak i dzieci donoszonych, może występować zbyt wysokie stężenie sodu spowodowane niedojrzałością nerek. Dlatego u noworodków, zarówno wcześniaków jak i dzieci donoszonych, powtarzane wstrzyknięcia chlorku sodu można podać po określeniu stężenia sodu we krwi.

Chlorek sodu należy stosować ostrożnie u pacjentów z nadciśnieniem, niewydolnością serca, obrzękiem płuc lub obrzękiem obwodowym, zaburzeniami czynności nerek, w stanie przedrzucawkowym, z hiperaldosteronizmem, marskością wątroby i innymi chorobami wątroby, hiperwolemią, zwężeniem dróg moczowych, hipoproteinemią i innymi chorobami oraz leczeniem (np. kortykosteroidy), związanymi z zatrzymaniem sodu.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - przedawkowanie

Ze względu na charakter produktu leczniczego, jeżeli stosuje się go zgodnie ze wskazaniem oraz podaje we właściwy i kontrolowany sposób, nie występuje ryzyko zatrucia.

Niemniej jednak, nadmiar chlorku sodu w najcięższym przypadku wywołuje odwodnienie narządów wewnętrznych, nudności, wymioty, biegunkę, skurcze w obrębie brzucha, pragnienie, zmniejszenie wydzielania śliny, moczu i potu, gorączkę, niedociśnienie, tachykardię, niewydolność nerek, obrzęk płuc, kwasicę, niewydolność oddechową, ból głowy, zawroty głowy, drażliwość, skurcze mięśni, sztywność, śpiączkę i śmierć.

U dzieci śpiączka i drgawki mogą się utrzymywać aż do wystąpienia zmian naczyniowych. Mogą również wystąpić zaburzenia oddychania z przyspieszonym oddychaniem i zaczerwienienie nosa.

Jeżeli przypadkowe spożycie nadmiernej ilości chlorku sodu nastąpiło niedawno, należy spowodować wymioty lub wykonać płukanie żołądka. W przypadku wystąpienia drgawek należy podać dożylnie diazepam.

Prawidłowe stężenia w osoczu należy przywrócić podając dożylnie 10 do 15 mmol hipotonicznego roztworu soli na dobę.

W przypadku poważnego uszkodzenia nerek, jeśli pacjent umiera lub jeśli stężenie sodu w osoczu przekroczy 200 mmol/l, należy przeprowadzić dializę.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - przeciwwskazania

Biorąc pod uwagę wskazania do stosowania produktu leczniczego, przeciwwskazania zależą od rodzaju produktu leczniczego, który ma być rozpuszczony.

Podawanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

? hipernatremia,  hipertonia,

? niewydolność serca,

? stany obrzęku u pacjentów z zaburzeniami serca, wątroby lub nerek,

? ciężkie nadciśnienie,  kwasica metaboliczna.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - działania niepożądane

Mogą wystąpić zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania.

Nieodpowiednie lub nadmierne podanie roztworu soli fizjologicznej może wywołać przewodnienie, hipernatremię, hiperchloremię oraz związane z nimi objawy takie jak kwasica metaboliczna spowodowana zmniejszeniem stężenia wodorowęglanów, oraz wystąpienie obrzęku.

Nadmiar chlorku sodu może wywołać nudności, wymioty i ból głowy.

Gdy Natrium chloratum 0,9% Kabi, rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych jest stosowany do rozcieńczania produktów leczniczych do wstrzykiwań, to rodzaj dodawanego produktu leczniczego określa prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych związanych z dodanym produktem leczniczym, należy natychmiast przerwać infuzję, ocenić stan pacjenta, wdrożyć odpowiednie postępowanie korygujące oraz zachować roztwór w razie konieczności jego późniejszej analizy.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - ciąża i karmienie piersią

Z uwagi na właściwości produktu leczniczego, nie należy spodziewać się jego wpływu na kobiety w ciąży lub w okresie karmienia piersią, jeśli sposób podawania jest poprawny i pod kontrolą.

Dane dostępne w literaturze naukowej dotyczące szeregu narażonych ciąż wskazują, że podanie kobiecie w ciąży roztworów chlorku sodu w infuzji nie spowodowało działań niepożądanych u płodu bądź noworodka. Podobnie brak dowodów na to, że podanie kobiecie w okresie karmienia piersią soli fizjologicznej jest szkodliwe dla noworodka. Jak dotąd brak innych znaczących danych

epidemiologicznych, zarówno dotyczących ciąży, jak i karmienia piersią; dlatego też zaleca się w tych okresach stosować chlorek sodu z zachowaniem ostrożności.

Natrium chloratum 0,9% Kabi - prowadzenie pojazdów

Brak dowodów, by roztwór Natrium chloratum 0,9% Kabi wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Natrii chloridum

  Jest to chlorek sodu, który wykorzystuje się do sporządzania roztworów izotonicznych i hipertonicznych. Izotoniczny roztwór chlorku sodu jako jałowy roztwór służy jak rozpuszczalnik i nośnik leków do podawania parenteralnego. Stosuje się go także do przemywania oczu, oczyszczania otworu nosowego, nebulizacji. Hipertoniczny chlorek sodu jest stosowany w [odwodnieniu] (https://portal.abczdrowie.pl/jak-przeciwdzialac-odwodnieniu) hipoosmotycznym, zazwyczaj jako dodatek do innych płynów infuzyjnych, w hiponatremii, w zatruciu wodnym oraz wspomagająco w alkalozie metabolicznej.

  Dostępne opakowania
  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych - 20 amp.a 5ml - 9 mg/ml
  FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z O.O.
  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych - 20 amp.a 10ml - 9 mg/ml
  FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z O.O.
  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych - 20 amp.a 20ml - 9 mg/ml
  FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z O.O.
  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych - 50 amp.a 5ml - 9 mg/ml
  FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z O.O.
  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  Natrium chloratum 0,9% Kabi

  rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych - 50 amp.a 10ml - 9 mg/ml
  FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Leki na receptę

  Leki na receptę

  Leki RX to leki na receptę. Ich nazwa, RX, nie ma jednoznacznej genezy. RX jest właściwie znakiem graficznym, na który składa się zarys linii symbolu Oka Horusa. Dla Egipcjan było ono symbolem przywrócenia zdrowia. Nic więc dziwnego, że w farmacji znakiem...

  Leki i suplementy

  Leki generyczne

  Leki generyczne

  Leki generyczne to tańsze, choć wcale nie gorsze zamienniki leków oryginalnych. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na droższe specyfiki. Każdy farmaceuta powinien zaproponować leki generyczne. Chyba że na recepcie widnieje napis „NZ" lub...

  Leki i suplementy

  Budżet NFZ na leki

  Budżet NFZ na leki

  Według najnowszego projektu ustawy rządowej, wydatki na refundację leków nie będą mogły przekroczyć progu 17% budżetu NFZ przeznaczonego na wszystkie świadczenia zdrowotne. Ewentualne koszty przekroczenia tego limitu pokryją firmy produkujące leki refundowane... Ustawa...

  Leki i suplementy

  Sytuacja polskich leków na rynku

  Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przeprowadził badanie, z którego wynika, iż polscy producenci coraz gorzej radzą sobie na rynku leków. Przez ostatnie 12 lat wartość udziałów rodzimych firm w rynku spadła z 38 do 30%, a liczba polskich leków z 77...

  Niezbędnik pacjenta

  E-recepty od 2015 roku

  Złożono 10 propozycji wykonania prototypu programu e-recept. Ostatecznego wykonawcę wyłoni sąd konkursowy. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ma 3 mln zł do przeznaczenia na ten program... Jak powstanie system e-recept? Po wyborze wykonawcy...

  Leki i suplementy

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Nie każdy z nas wie, że zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta lub osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż ten zapisany na recepcie, jednak o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce i postaci farmaceutycznej....

  Niezbędnik pacjenta

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Opublikowano wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wykryła wiele błędów. Z 224 skontrolowanych miejsc tylko w 31 nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Błędy lekarzy i farmaceutów są nagminne. Błędy osób...

  Leki i suplementy

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Pacjent lecząc się u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty ma prawo do leków refundowanych, czyli takich, których koszt częściowo lub całkowicie pokrywany jest z budżetu państwa. Decyzję o tym, które leki i w jakiej części będą refundowane podejmuje...