Czym różni się Natrium chloratum 0,9% do injekcji od roztworu Natrii chloratii 0,9% do inhalacji?
czym różni się Natrium chloratum 0,9% do injekcji od roztworu Natrii chloratii 0,9% do inhalacji ? Pozdrawiam M.S.
czym różni się Natrium chloratum 0,9% do injekcji od roztworu Natrii chloratii 0,9% do inhalacji ? Pozdrawiam M.S.
- pozajelitowe uzupełnianie płynów i elektrolitów (sód, chlorki),
- do rozcieńczania i rozpuszczania koncentratów elektrolitów i leków nie wykazujących niezgodności,
- objętości 1000 ml mogą być stosowane jako roztwory do przepłukiwania w postępowaniu chirurgicznym lub jako roztwór sprawdzający aparaturę do dializy.
1 ml roztworu zawiera 9,0 mg sodu chlorku (Natrii chloridum). 1000 ml roztworu zawiera 9 g sodu chlorku (Natrii chloridum).
Osmolarność roztworu wynosi 308 mOsmol/l. pH: 4,5 – 7,0
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Dawkowanie ustala się indywidualnie w zależności od wieku, masy ciała i stanu klinicznego pacjenta. W stanach ciężkiego niedoboru sodu można podać 2 - 3 litry produktu leczniczego NATRIUM CHLORATUM 0,9% FRESENIUS w ciągu 2 - 3 godzin i następnie podawać z mniejszą szybkością. Podczas podawania produktu leczniczego postępować zgodnie z zasadami aseptyki.
Roztwory zawierające jony sodowe należy stosować ostrożnie, jeśli w ogóle, u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca, ciężką niewydolnością nerek i w stanach klinicznych z obrzękami z retencją sodu.
Nadmierne podanie roztworów niezawierających potasu może wywołać znaczną hipokaliemię. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek podawanie roztworów zawierających jony sodowe może spowodować retencję sodu.
Dożylne podanie tych roztworów może spowodować przeciążenie płynami i zmniejszenie stężenia niektórych elektrolitów w osoczu, przewodnienie, objawy zastoinowe w krążeniu lub obrzęk płuc. Ryzyko przeciążenia płynami powodujące objawy zastoinowe w krążeniu jest wprost proporcjonalne do stężenia elektrolitów w tych roztworach.
Niezbędna jest ocena stanu klinicznego i okresowe badania parametrów laboratoryjnych w celu monitorowania zmian w równowadze płynów, stężeniach elektrolitów i równowadze kwasowo - zasadowej podczas długotrwałej terapii pozajelitowej lub gdy stan pacjenta tego wymaga. U pacjentów leczonych kortykosteroidami lub kortykotropiną należy zachować ostrożność podczas podawania płynów pozajelitowo, zwłaszcza zawierających sód.
W przypadku przewodnienia lub przeciążenia substancjami rozpuszczonymi należy dokonać oceny stanu klinicznego pacjenta i podjąć właściwe leczenie.
Podanie izotonicznego roztworu chlorku sodu jest przeciwwskazane w:
- przewodnieniu.
Przeciwwskazaniem do podania izotonicznego roztworu chlorku sodu mogą być:
- hipernatremia,
- hipokaliemia,
- hiperchloremia,
- kwasica
oraz gdy wymagane są ograniczenia w podaży sodu tak jak u pacjentów z:
- niewydolnością serca,
- uogólnionymi obrzękami,
- obrzękiem płuc,
- nadciśnieniem,
- rzucawką,
- lub ciężką niewydolnością nerek.
Produktu leczniczego NATRIUM CHLORATUM 0,9% FRESENIUS nie należy podawać noworodkom jako płynu uzupełniającego niedobory wody (stosować wyłącznie do korekcji zaburzeń jonowych).
Podawanie izotonicznych roztworów chlorku sodu może doprowadzić do hipernatremii i hiperchloremii. Podanie zbyt dużej objętości roztworu produktu leczniczego NATRIUM CHLORATUM 0,9% FRESENIUS może spowodować kwasicę.
U pacjentów z chorobami układu krążenia pozajelitowe podanie nadmiernej ilości roztworu produktu leczniczego NATRIUM CHLORATUM 0,9% FRESENIUS może nasilić niewydolność serca i spowodować obrzęk płuc.
Tak, jak w przypadku wszystkich wlewów dożylnych, może wystąpić podrażnienie żył oraz zakrzepowe zapalenie żył w miejscu podania.
Izotoniczny roztwór chlorku sodowego może być podawany kobietom w ciąży i w okresie laktacji.
Nie dotyczy.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
roztwór do infuzji - 1 fiol.a 50ml - 200 g/l
arkusze - 15 kg
maść - 1 g
substancja - 50 g
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Jest to chlorek sodu, który wykorzystuje się do sporządzania roztworów izotonicznych i hipertonicznych. Izotoniczny roztwór chlorku sodu jako jałowy roztwór służy jak rozpuszczalnik i nośnik leków do podawania parenteralnego. Stosuje się go także do przemywania oczu, oczyszczania otworu nosowego, nebulizacji. Hipertoniczny chlorek sodu jest stosowany w [odwodnieniu] (https://portal.abczdrowie.pl/jak-przeciwdzialac-odwodnieniu) hipoosmotycznym, zazwyczaj jako dodatek do innych płynów infuzyjnych, w hiponatremii, w zatruciu wodnym oraz wspomagająco w alkalozie metabolicznej.
Komentarze