Czy Natrium Bicarbonicum 8.4% jest na receptę?
Natrium Bicarbonicum 8.4% jest na receptę czy bez recepty?
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Natrium Bicarbonicum 8.4% jest na receptę czy bez recepty?
CZY MOZNA ROBIC INHALACE Z LEKU Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma, 1/2 AMPULKI NA SZKLANKE WRZĄCEJ WODY? oraz czy wit. A D3 Mediana w dawce 3xdziennie po 3 krople jest bezpieczna . do tego zapisano mi jeszcze PABI-DEXAMETHASON. Takie lekI przepisal mi laryngolog, w badaniu stwierdzil zlep flegmy na strunach glosowych.Po przeczytaniu ulotki,boje sie zazyc te leki, CHORUJE NA ASTME I NADCISNIENIE Prosze o pomoc.
• Kwasica metaboliczna występująca w przebiegu ciężkich chorób nerek, zastoinowej niewydolności krążenia, we wstrząsie i odwodnieniu, chorobie alkoholowej i podczas stosowania leków z grupy inhibitorów anhydrazy węglanowej oraz chlorku amonu.
• Kwasica mleczanowa.
• Konieczność szybkiej alkalizacji moczu np. w zatruciu salicylanami i barbituranami lub w nerczycy sulfonamidowej.
1 ampułka 20 ml zawiera 1,68 g sodu wodorowęglanu (Natrii hydrogenocarbonas).Substancje pomocnicze, patrz: pkt 6.1.
Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma można podawać:
• w bezpośredniej iniekcji dożylnej nierozcieńczony (ze wskazań życiowych, np. podczas zatrzymania akcji serca);
• rzadko podskórnie po rozcieńczeniu i doprowadzeniu roztworu do izotoniczności (np. 1,5% roztwór), stopień wchłaniania trudny do przewidzenia;
• w dożylnym wlewie kroplowym wyłącznie przez cewnik wprowadzony do żyły, w postaci rozcieńczonej 5% roztworem glukozy w stosunku 1 : 1, z szybkością 60 kropli/min.
Dawka Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma zależy od stanu równowagi kwasowo-zasadowej i masy ciała pacjenta. Można ją określić według następującego wzoru:
NaHCO3 (mmol) = niedobór zasad (mmol) x masa ciała x 0,3.
1 ml roztworu zawiera: 1 mmol Na+ i 1 mmol HCO3- (= 1 mEq wodorowęglanu sodu NaHCO3).
U niemowląt i dzieci poniżej 2 lat, roztwór podaje się w powolnym wlewie kroplowym do 8 mEq/kg mc./dobę (8 ml/kg mc./dobę).
Początkowa dawka powinna wynosić 1 mEq/kg mc. Z uwagi na niebezpieczeństwo krwawienia wewnątrzczaszkowego roztwór należy podawać w postaci rozcieńczonej.
W razie potrzeby szybkiego zastosowania leku w bezpośredniej iniekcji dożylnej, należy początkowo zastosować 33-50% wyliczonej dawki leku.
Nie należy dążyć do całkowitego wyrównania deficytu zasad w ciągu 24 godzin terapii, ponieważ może wystąpić alkaloza metaboliczna i związane z nią objawy niepożądane.
Roztwór do wstrzykiwań Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma nie jest wskazany do rutynowego stosowania w celu podtrzymania akcji serca np. podczas reanimacji. W razie zastosowania u chorych z zatrzymaniem akcji serca, dawka początkowa nie powinna być większa niż 1 mEq/kg mc. Przy braku efektu leczniczego, kolejną dawkę leku w ilości do 0,5 mEq/kg mc. można podać po 10 minutach.
W lżejszych postaciach kwasicy metabolicznej u starszych dzieci i dorosłych lek stosuje się w infuzji dożylnej w dawce 2 do 5 mEq/kg mc. (2 do 5 ml/kg mc.) co 4-8 godzin.
Dawka podtrzymująca powinna być zależna od odpowiedzi terapeutycznej na lek i wyników badań laboratoryjnych: oceny stanu równowagi kwasowo zasadowej.
• Specjalną ostrożność należy zachować w zagrażającej hipokaliemii.
• Jeśli dostarczanie sodu nie jest wskazane, a czynność nerek niezaburzona, wskazana jest alkalizacja przy pomocy roztworu trometamolu (THAM).
• Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma należy stosować ostrożnie u pacjentów:
− z niewyrównaną zastoinową niewydolnością krążenia i w innych stanach obrzękowych lub związanych z zatrzymaniem sodu,
− z ciężką niewydolnością nerek i skąpomoczem lub bezmoczem.
• Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma może wywołać hipokaliemię i hipokalcemię. Hipokaliemia może być przyczyną alkalozy metabolicznej, a hipokalcemia przyczyną tężyczki i skurczu śródstopia.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hipokalcemii i hipokaliemii należy przed zastosowaniem Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma wyrównać niedobory elektrolitów.
• Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma należy podawać dokładnie do żyły, ponieważ po podaniu pozanaczyniowym może wystąpić martwica tkanek.
• Szybkie wstrzyknięcie (10 ml/min.) hipertonicznego roztworu Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma noworodkom i dzieciom poniżej 2 lat może wywołać hipernatremię, obniżyć ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego i wywołać krwawienia wewnątrzczaszkowe.
U dzieci zaleca się dożylną infuzję Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma w dawce nie większej niż 8 mEq/kg masy ciała na dobę.
W razie przedawkowania Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma może wystąpić alkaloza metaboliczna.
Leczenie przedawkowania
W razie przedawkowania leku należy przerwać infuzję i kontrolować objawy alkalozy.
Należy zapewnić pacjentowi oddychanie zwrotne z ponownym wdychaniem wydychanego powietrza.
W cięższych przypadkach zastosować 0,9% roztwór chlorku sodu w infuzji dożylnej.
W hipokaliemii podać chlorek potasu.
W razie wystąpienia tężyczki, której nie udaje się opanować przy pomocy oddychania zwrotnego, zastosować glukonian wapnia dożylnie.
W razie wystąpienia odczynów w miejscu wstrzyknięcia zastosować ciepły okład oraz miejscowo lidokainę lub hialuronidazę.
• nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1;
• alkaloza metaboliczna;
• alkaloza oddechowa;
• hipowentylacja;
• hipernatremia i stany, w których dostarczanie sodu jest przeciwwskazane, np. w zastoinowej
niewydolności krążenia, obrzękach, chorobie nadciśnieniowej, rzucawce, niewydolności nerek;
• hipokalcemia, w której alkaloza może wywołać tężyczkę;
• nadmierna utrata chlorków spowodowana m.in. wymiotami;
• u pacjentów z ryzykiem rozwoju alkalozy indukowanej przez leki moczopędne.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
• Alkaloza metaboliczna oraz tężyczka, szczególnie u pacjentów z hipokalcemią i po zastosowaniu dużych dawek leku.
• Hipokaliemia.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
• Owrzodzenia i martwica tkanek, ponieważ Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma jest roztworem hipertonicznym.
• Retencja wody i sodu oraz obrzęki podczas stosowania dużych dawek leku, szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek, z niewydolnością krążenia oraz skłonnych do retencji sodu i obrzęków.
Podwyższenie stężenia sodu i zwiększenie ilości wody powoduje hipernatremię i hiperosmolarność.
Ciężka hiperosmolarność może wystąpić podczas resuscytacji sercowo-płucnej i stosowania leku w dużych dawkach.
Ciąża
Bezpieczeństwo stosowania Natrium bicarbonicum 8,4% Polpharma u kobiet w ciąży nie zostało ustalone. Preparat powinien być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, jeśli zdaniem lekarza oczekiwane korzyści przewyższają ryzyko uszkodzenia płodu.
Laktacja
Należy unikać stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.
Brak wpływu.
Ten preparat należy do kategorii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
roztwór do infuzji - 1 fiol.a 50ml - 200 g/l
substancja - 250 g
substancja - 50 g
substancja - 1 op.
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Komentarze