Nasorin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
aerozol do nosa
Dawka
0,5 mg/ml
Ilość
10 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ORION CORPORATION

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Nasorin - ulotka preparatu

Nasorin - opis

Krótkotrwałe leczenie objawowe przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia zatok przynosowych.

Nasorin - skład

Nasorin, 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór

1 ml aerozolu do nosa zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum).

1 dawka pojedyncza (= 50 μl) zawiera 25 μg ksylometazoliny chlorowodorku.

Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór

1 ml aerozolu do nosa zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum).

1 dawka pojedyncza (= 50 μl) zawiera 50 μg ksylometazoliny chlorowodorku.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Nasorin - dawkowanie

Aerozole do nosa Nasorin są przeznaczone wyłącznie do podawania donosowego. Dawkę aerozolu należy podawać dziecku w pozycji siedzącej. W trakcie podawania małe dzieci powinny siedzieć na kolanach osoby podającej lek.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat:

Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa: 1 – 2 dawki aerozolu, w razie konieczności, do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 6-8 godzin, tj. nie częściej niż trzy razy na dobę.

Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa można stosować maksymalnie przez 7 dni.

Dzieci w wieku od 2 do 10 lat:

Nasorin, 0,5 mg/ml, aerozol do nosa: 1 dawkę aerozolu, w razie konieczności, do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 6-8 godzin, tj. nie częściej niż trzy razy na dobę.

Nie zaleca się stosowania produktu Nasorin, 0,5 mg/ml, aerozol do nosa u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, u dzieci w wieku od 2 do 10 lat Nasorin, 0,5 mg/ml, aerozol do nosa można stosować maksymalnie przez 5 dni.

Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest konieczne dostosowanie dawki w tej populacji.

Nasorin - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania ksylometazoliny, podobnie jak w przypadku innych substancji czynnych z tej samej grupy, u pacjentów, u których występuje silna reakcja na leki sympatykomimetyczne. Zastosowanie leku u takich pacjentów może powodować np. bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy lub cukrzycą oraz z rozrostem gruczołu krokowego i guzem chromochłonnym.

Po przerwaniu długotrwałego leczenia ksylometazoliną mogą nawrócić objawy przeziębienia i obrzęk błony śluzowej. W takim przypadku może być to tak zwana reakcja z odbicia spowodowana samym lekiem. Aby temu zapobiec, leczenie należy prowadzić przez jak najkrótszy okres (patrz punkt 4.2).

Zakażenia bakteryjne błony śluzowej nosa i zatok należy leczyć w odpowiedni sposób. Produkt Nasorin można stosować wyłącznie jako krótkotrwałe leczenie wspomagające w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Stosowanie tej samej butelki z aerozolem przez kilka osób może prowadzić do przenoszenia zakażenia.

Nasorin - przedawkowanie

Przypadki przedawkowania opisywano głównie u dzieci. Obserwowano działania toksyczne: działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy, także silne, sedację, suchość w jamie ustnej oraz nadmierną potliwość i objawy spowodowane pobudzeniem współczulnego układu nerwowego (tachykardia, nieregularne tętno i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi). Donosowo podana kropla (pojedyncza dawka) produktu ksylometazoliny dla dorosłych (1 mg/ml) spowodowała 4-godzinną śpiączkę u 15-dniowego dziecka. U tego dziecka wszystkie objawy ustąpiły bez żadnych następstw. Leczenie zatrucia jest objawowe.

Nasorin - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu.

• Jaskra z zamkniętym kątem przesączania.

• Suche zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa.

• Nie wolno stosować tego produktu po przezklinowej resekcji przysadki mózgowej oraz po zabiegach chirurgicznych z dostępu przez nos lub jamę ustną, w trakcie których odsłaniana jest opona twarda.

Nasorin - działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi tej substancji czynnej są uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle oraz suchość błony śluzowej nosa.

Częstość występowania działań niepożądanych określono zgodnie z następującą konwencją: często (> 1/100), rzadko (< 1/1000, w tym pojedyncze przypadki).

 

Często

Rzadko

Zaburzenia układu immunologicznego

 

Ogólnoustrojowe reakcje alergiczne

Zaburzenia psychiczne

 

Nerwowość, bezsenność

Zaburzenia układu nerwowego

 

Ból głowy, zawroty głowy

Zaburzenia oka

 

Przemijające zaburzenia widzenia

Zaburzenia serca

 

Kołatanie serca

Zaburzenia naczyniowe

 

Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle, suchość błony śluzowej nosa

 

Zaburzenia żołądka i jelit

 

Nudności

Nasorin - ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny przez łożysko oraz do mleka matki. Ze względu na możliwość ogólnoustrojowego działania obkurczającego naczynia krwionośne, nie należy stosować produktu Nasorin w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu w okresie karmienia piersią.

Nasorin - prowadzenie pojazdów

Nie wykazano, aby ksylometazolina stosowana zgodnie z zaleceniami, wywierała wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Nasorin - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Xylometazolini hydrochloridum

  Substancja ta jest sympatykomimetykiem szybko i długotrwale pobudzającym receptory alfaadrenergiczne. Zwęża naczynia krwionośne, łagodzi odczyn zapalny, zmniejsza przekrwienia, wysięk i obrzęk błony śluzowej nosa i gardła. Stosowana w nieżycie (także alergicznym) nosa, zapaleniu zatok oraz ostrym zapaleniu ucha środkowego (udrażnia trąbkę słuchową).

  Dostępne opakowania
  Nasorin

  Nasorin

  aerozol do nosa - 10 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  ORION CORPORATION
  Nasorin

  Nasorin

  aerozol do nosa - 10 ml (butelka) - 1 mg/ml
  ORION CORPORATION
  Powiązane artykuły
  Koronawirus

  Koronawirus. Czy choroby oczu mogą mieć wpływ na przebieg COVID-19?

  Koronawirus. Czy choroby oczu mogą mieć wpływ na przebieg COVID-19?

  Wysoka gorączka, męczący kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni - to najbardziej typowe, ale nie jedyne objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry w Warszawie...

  Ptasia grypa

  Ptasia grypa

  Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna, którą wywołują wirusy grypy typu A (a konkretnie ich podtypy H5 i H7), należące do rodziny Orthomyxoviridae. Przy prawidłowym przestrzeganiu zasad higieny, wirus nie jest groźny dla ludzi - wbrew medialnym doniesieniom,...

  Płukanie zatok - cel i przebieg, powikłania nieleczonego zapalenia zatok

  Płukanie zatok - cel i przebieg, powikłania nieleczonego zapalenia zatok

  Płukanie zatok - cel i przebieg, powikłania nieleczonego zapalenia zatok

  Zapalenie zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza laryngologa. Etiologia tego schorzenia jest różna - wirusowa, bakteryjna, alergiczna. Do zapalenia zatok obocznych nosa dochodzi najczęściej poprzez kontakt bezpośredni z...

  Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

  Ptasia grypa

  Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna, którą wywołują wirusy grypy typu A (a konkretnie ich podtypy H5 i H7), należące do rodziny Orthomyxoviridae. Przy prawidłowym przestrzeganiu zasad higieny, wirus nie jest groźny dla ludzi - wbrew medialnym doniesieniom,...

  Okulistyka

  Problemy z zakraplaniem oczu

  Skuteczność działania wszystkich preparatów okulistycznych (krople, maści, żele), a przez to skuteczność leczenia, w ogromnym stopniu zależy od prawidłowego ich podawania. Niestety, bardzo często zdarza się, że pacjenci nie potrafią we właściwy sposób...

  Leczenie alergii

  Pierwsza pomoc w alergii

  Pierwsza pomoc w alergii

  Zaczynasz nagle kichać, masz wysypkę, katar, załzawione oczy. Pierwszy raz w życiu? A może kolejny, ale nie stosujesz przewlekle leków antyalergicznych? Jesteś na wakacjach, daleko od swojego lekarza? A może zanim będziesz mógł się do niego dostać, musisz...

  Choroby i dolegliwości

  Okulistyka

  Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

  Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób oczu. Zapalenie spojówek może przebiegać jako izolowane zapalenie o różnej etiologii (infekcyjnej lub nieinfekcyjnej) lub jako składowa ogólnoustrojowej infekcji np. zapalenie spojówek towarzyszące infekcji...