Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
0,5 mg
Ilość
5 fiol.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: GE HEALTHCARE S.R.L.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - ulotka preparatu

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - opis

Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

Po wyznakowaniu roztworem technecjanu [99mTc] sodu preparat jest stosowany do:

Podanie dożylne:

? scyntygrafii szpiku kostnego (nie zaleca się stosowania preparatu do badania czynności krwiotwórczej szpiku kostnego)

? scyntygrafii obszarów objętych procesem zapalnym (z wyłączeniem jamy brzusznej).

Podanie podskórne:

 scyntygrafia układu limfatycznego celem wykazania jego integralności oraz zróżnicowania zatoru żylnego i limfatycznego.

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - skład

Cząstki koloidu ludzkich albumin osocza krwi 0,5mg/fiolkę.

Zakres wielkości cząstek koloidu: przynajmniej 95% o wielkości  80 nm.

Preparat jest przygotowany z albumin osocza ludzkiego, uzyskanych od dawców krwi i przebadanych według norm EEC na obecność:

? antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B (HBsAg),

? przeciwciał przeciw ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (anty HIV 1/

2),

? przeciwciał przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu C (anty HCV), z wynikami ujemnymi.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

 

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - dawkowanie

Zalecana dawka radioaktywności u osoby dorosłej wynosi:

Podanie dożylne:

- Scyntygrafia szpiku kostnego: od 185 do 500 MBq. Badanie może być przeprowadzone po upływie 45 ? 60 minut po podaniu preparatu.

- Scyntygrafia zmian zapalnych: od 370 do 500 MBq. Badanie dynamiczne powinno być rozpoczęte natychmiast po podaniu dożylnym preparatu. Badanie statyczne obejmuje fazę wczesną, 15 minut po podaniu oraz fazę wypłukiwania, od 30 do 60 minut od podania preparatu. Podanie podskórne:

Zalecana dawka radioaktywności, stosowana podczas limfoscyntygrafii wykonanej metodą pojedynczego lub wielokrotnego wstrzyknięcia podskórnego, wynosi od 18,5 do 110 MBq na każde z miejsc wstrzyknięcia preparatu. Dawka zależy od badanej okolicy ciała i od czasu pomiędzy podaniem preparatu a wykonaniem badania. Podana objętość roztworu nie powinna przekroczyć 0,2 ? 0,3 ml. Maksymalna możliwa objętość wynosi 0,5 ml.

Przed podaniem podskórnym należy sprawdzić przez aspirację, czy przypadkowo nie zostało nakłute naczynie krwionośne. Limfoscyntygrafia dynamiczna kończyn dolnych powinna zostać rozpoczęta natychmiast po podaniu preparatu, część statyczną badania należy wykonać po 30 ? 60 minutach.

Badanie układu limfatycznego okołomostkowego może wymagać powtarzanych wstrzyknięć i dodatkowego obrazowania.

4.2.2. Dzieci

U bardzo małych dzieci (do 1 roku życia) 20 MBq (scyntygrafia szpiku kostnego) jest najmniejszą zalecaną dawką preparatu, potrzebną do uzyskania obrazu o właściwej jakości. Stosując preparat u dzieci, można go rozcieńczyć roztworem soli fizjologicznej w stosunku 1:50.

Preparat nie jest przewidziany do wielokrotnego lub ciągłego podawania.

Według zaleceń Paediatric Task Group, EANM, dawka radioaktywna preparatu podawana dzieciom stanowi część dawki dla osób dorosłych; jest obliczana na podstawie masy ciała dziecka, według przedstawionej poniżej tabeli:

Część dawki dla dorosłego pacjenta

3 kg = 0,10

4 kg = 0,14

6 kg = 0,19

8 kg = 0,23 10 kg = 0,27

12 kg = 0,32

14 kg = 0,36

16 kg = 0,40

18 kg = 0,44

20 kg = 0,46

22 kg = 0,50 24 kg = 0,53

26 kg = 0,56

28 kg = 0,58

30 kg = 0,62

32 kg = 0,65

34 kg = 0,68

36 kg = 0,71

38 kg = 0,73

40 kg = 0,76

42 kg = 0,78

44 kg = 0,80

46 kg = 0,82

48 kg = 0,85

50 kg = 0,88

52-54 kg = 0,90

56-58 kg = 0,92

60-62 kg = 0,96

64-66 kg = 0,98

68 kg = 0,99

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - środki ostrożności

Możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowych, także poważnych zagrażających życiu wstrząsów anafilaktycznych/anafilaktoidalnych.

Nie zaleca się wykonywania limfoscyntygrafii u chorych z całkowitą niedrożnością naczyń limfatycznych z powodu możliwego ryzyka napromieniowania miejsc wstrzyknięcia preparatu. Radiofarmaceutyk może być otrzymywany, przechowywany i podawany chorym tylko przez osoby mające odpowiednie uprawnienia, w specjalistycznych, wyznaczonych do tego placówkach klinicznych.

Otrzymywanie, magazynowanie, użycie terapeutyczne, przenoszenie oraz utylizacja podlegają odpowiednim przepisom administracyjnym.

Radiofarmaceutyki, przeznaczone do podania chorym, powinny być przygotowane w sposób odpowiedni do wymagań dotyczących zarówno zasad bezpieczeństwa radiologicznego, jak i receptury farmakologicznej. Właściwe aseptyczne przygotowanie leku do podania powinno być zgodne z wymogami Good Pharmaceutical Manufacturing Practice.

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania radioaktywności podanej w postaci nanokoloidu albumin ludzkich wyznakowanych99mTc nie ma zalecanego sposobu zmniejszenia napromieniowania tkanek. Znacznik jest powoli usuwany z organizmu wraz z moczem i kałem.

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na preparaty zawierające ludzką albuminę.

Badanie limfoscyntygraficzne jest bezwzględnie przeciwwskazane w czasie ciąży, ponieważ istnieje możliwość gromadzenia wyznakowanego99mTc nanokoloidu albumin w węzłach limfatycznych miednicy.

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - działania niepożądane

Ekspozycja chorego na promieniowanie jonizujące w każdym przypadku powinna być usprawiedliwiona spodziewanymi korzyściami terapeutycznymi. Dawka podanej radioaktywności powinna być możliwie niska, zapewniająca jednak uzyskanie miarodajnego wyniku badania.

Podanie pacjentowi dawki promieniowania jest powiązane z indukcją procesu nowotworzenia i potencjalnym ryzykiem wystąpienia zmian dziedzicznych. W badaniach radiodiagnostycznych takie ryzyko jest nieznaczne w związku ze stosowanymi małymi dawkami promieniowania.

Dla większości procedur diagnostycznych z użyciem radioizotopów Równoważnik Dawki Efektywnej (effective dose equivalent, EDE) jest mniejsza niż 20 mSv. W niektórych sytuacjach klinicznych może być uzasadnione zastosowanie większych dawek.

Wyjątkowo mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (w tym bardzo rzadko reakcja anafilaktyczna zagrażająca życiu)u pacjentów nadwrażliwych.

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - ciąża i karmienie piersią

Jeśli konieczne jest podanie radiofarmaceutyku kobiecie w wieku rozrodczym, należy ustalić z całą pewnością, czy kobieta nie jest w ciąży. Każda kobieta, u której opóźnia się miesiączka, powinna być (do wykluczenia) uważana za ciężarną. Należy rozważyć zastosowanie innych metod diagnostycznych, niewymagających podania środka radioaktywnego. Jeśli nie wykluczono ciąży należy podać możliwie najmniejszą dawkę promieniowania, zapewniającą jednak uzyskanie czytelnego wyniku badania.

Badania z użyciem substancji promieniotwórczych, prowadzone u kobiet ciężarnych, powodują napromieniowanie płodu. U kobiet w ciąży powinny być prowadzone tylko absolutnie niezbędne badania z użyciem środków promieniotwórczych; korzyści z nich wynikające muszą równoważyć ryzyko wystąpienia skutków promieniowania dla płodu i matki.

Dawka promieniowania, wynikająca z dożylnego podania 500 MBq nanokoloidu albumin wyznakowanych99mTc, zaabsorbowana przez macicę, wynosi 0,9 mGy. Dawka promieniowania przekraczająca 0,5 mGy jest uważana za potencjalnie szkodliwą dla płodu.

Badanie limfoscyntygraficzne z podskórnym podaniem wyznakowanego 99mTc nanokoloidu albumin jest bezwzględnie przeciwwskazane w czasie ciąży, ponieważ istnieje możliwość gromadzenia preparatu w węzłach limfatycznych miednicy. Karmienie piersią.

Należy rozważyć możliwość opóźnienia badania radioizotopowego do chwili przewidywanego zaprzestania karmienia piersią oraz wybrać odpowiedni radiofarmaceutyk gromadzący się w najmniejszym stopniu w mleku matki. W przypadku konieczności przeprowadzenia badania karmienie powinno zostać wstrzymane przed podaniem preparatu, a wytworzony pokarm zniszczony. Karmienie piersią może być wznowione po upływie 13 godzin od chwili podania preparatu.

Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ - prowadzenie pojazdów

Nie ma doniesień dotyczących wpływu preparatu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Technetium (99mTc)

  Dostępne opakowania
  Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ

  Nanocoll Zest.do sporz.radiof.LZ

  proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 5 fiol. - 0,5 mg
  GE HEALTHCARE S.R.L.
  Powiązane artykuły
  USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

  USG bioder - zdjęcie

  USG bioder - zdjęcie

  Badanie USG biodra USG stawu biodrowego u noworodka.

  Badania

  Scyntygrafia - zdjęcie

  Scyntygrafia - zdjęcie

  Przebieg badania scyntygraficznego Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.

  Rezonans magnetyczny - charakterystyka, wskazania, przebieg, cena

  Zasada działania rezonansu magnetycznego

  Zasada działania rezonansu magnetycznego

  Rezonans magnetyczny jest badaniem radiologicznym, dającym szczegółowe zdjęcia organów i innych struktur wewnątrz organizmu. Jest badaniem skuteczniejszym niż badanie rentgenowskie. Badanie pomaga w wykrywaniu nowotworów, groźnych urazów głowy i innych...

  Newsy

  Lekcje muzyki tworzą nowe połączenia w mózgach dzieci

  Lekcje muzyki tworzą nowe połączenia w mózgach dzieci

  Według badań, biorąc lekcje muzyki, zwiększa się liczba połączeń światłowodowych w mózgach dzieci, które mogą być przydatne w leczeniu autyzmu i ADHD. Wyniki tych badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej...

  Rezonans magnetyczny - charakterystyka, wskazania, przebieg, cena

  Sekwencje w badaniu rezonansu magnetycznego

  Sekwencje w badaniu rezonansu magnetycznego

  Opracowanie rezonansu magnetycznego (MR) zostało nagrodzone Nagrodą Nobla. Urządzenie to ma znacznie większe możliwości niż tylko proste obrazowanie struktur wnętrza ludzkiego organizmu. Zjawiska rezonansu jądrowego, na których opiera się badanie MR,...

  Newsy

  Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy

  Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy

  W Gliwicach została przeprowadzona wyjątkowa operacja. Ortopedom ze Szpitala Miejskiego nr 4 udało się usunąć nowotwór pierwotny kości miednicy ważący 3 kg. Na jego miejsce wszczepili specjalnie zaprojektowany implant, który daje pacjentce szansę na powrót...