Mucotussin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
syrop
Dawka
0,01 g/5ml
Ilość
190 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BOEHRINGER INGELHEIM INTERN.GMBH

Mucotussin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Mucotussin - ulotka preparatu

Mucotussin - opis

Mucotussin jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej w objawowym leczeniu drażniącego kaszlu (nieproduktywnego, suchego kaszlu)

Mucotussin - skład

5 ml syropu zawiera 10 mg dekstrometorfanu bromowodorku jednowodnego, co odpowiada 7,35 mg dekstrometorfanu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu:

5 ml syropu Mucotussin zawiera 4340 mg maltitolu ciekłego E965, 310 mg glikolu propylenowego oraz 7,5 mg metylu parahydroksybenzoesanu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Mucotussin - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej

Po 15 ml syropu do 3 razy na dobę, co 6 do 8 godzin, w razie potrzeby. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki wynoszącej 45 ml na dobę.

Sposób podawania

Należy używać miarki dołączonej do opakowania. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 do 3 tygodni.

Mucotussin - środki ostrożności

Dekstrometorfan ma niewielki potencjał uzależniający. Podczas długotrwałego stosowania u pacjentów może rozwinąć się tolerancja na lek, a także fizyczne i psychiczne uzależnienie. Pacjenci z tendencją do nadużywania lub uzależnienia od leków powinni przyjmować produkt Mucotussin tylko przez krótki okres i pod ścisłym nadzorem lekarza.

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma, POChP, zapalenie płuc.

Przewlekły kaszel może być wczesnym objawem astmy, dlatego Mucotussin nie jest wskazany do łagodzenia przewlekłego kaszlu, szczególnie u dzieci.

W przypadku produktywnego kaszlu ze znacznym wytwarzaniem śluzu leczenie przeciwkaszlowe produktem Mucotussin należy stosować zachowując szczególną ostrożność i tylko po szczegółowej ocenie korzyści i ryzyka.

Produkt Mucotussin zawiera:

- 39,06 g maltitolu ciekłego w maksymalnej zalecanej dawce dobowej równoważnej 89 kcal. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni zażywać tego produktu. Produkt może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

- 2,8 g glikolu propylenowego w maksymalnej zalecanej dawce dobowej.

- metylu parahydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Mucotussin - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić: depresja oddechowa, zaburzenia świadomości, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia krwi, tachykardia, pobudzenie, omamy, wzrost napięcia mięśniowego oraz ataksja.

W razie konieczności należy podjąć monitorowanie na oddziale intensywnej opieki medycznej wraz z leczeniem objawowym. Jako antagonistę można zastosować nalokson.

Mucotussin - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

• U pacjentów z niewydolnością oddechową lub u których istnieje ryzyko rozwoju niewydolności oddechowej (patrz punkt 4.4).

• U pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) oraz przez 14 dni po zakończeniu stosowania takich leków (patrz punkt 4.5).

• Syrop Mucotussin jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Mucotussin - działania niepożądane

Działania niepożądane są wymienione zgodnie z klasyfikacją układów i narządów oraz częstością występowania (liczba pacjentów, u których oczekuje się wystąpienia reakcji). Częstość występowania określono jako: bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100, < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1000, < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000, < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja

Częstość

Działania

układów i narządów

występowania

niepożądane

Zaburzenia układu

Nieznana

reakcje

immunologicznego

nadwrażliwości

Zaburzenia

Bardzo rzadko

omamy,

psychiczne

zaobserwowano uzależnienie od leku u osób nadużywających dekstrometorfan

Zaburzenia układu

Często

zawroty głowy

nerwowego

Bardzo rzadko

senność

Zaburzenia żołądka i jelit

Często

wymioty, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz nudności

Zaburzenia ogólne

Często

zmęczenie

i stany w miejscu podania

Mucotussin - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Wyniki badań epidemiologicznych otrzymane z określonej, niewielkiej liczby zastosowań produktu nie wykazały zwiększenia częstości występowania wad wrodzonych u dzieci, które zostały narażone na działanie dekstrometorfanu w okresie prenatalnym. Badania te jednak nie dokumentują odpowiednio czasu trwania leczenia dekstrometorfanem.

Badania na zwierzętach dotyczące toksycznego wpływu na reprodukcję nie wykazały, że dekstrometorfan stwarza potencjalne zagrożenie dla człowieka (patrz punkt 5.3).

Dlatego dekstrometorfan należy stosować w czasie ciąży tylko po dokładnej analizie korzyści i ryzyka oraz jedynie w wyj ątkowych przypadkach.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy dekstrometorfan przenika do mleka kobiecego. Zaleca się, aby nie stosować tego produktu u matek karmiących piersią, ponieważ nie można wykluczyć wystąpienia depresji oddechowej u niemowląt.

Płodność

Nie odnotowano wpływu dekstrometorfanu na płodność. Doświadczenie przedkliniczne w tym zakresie jest ograniczone (patrz punkt 5.3).

Mucotussin - prowadzenie pojazdów

Nawet podczas stosowania zgodnie z zaleceniami lek ten może powodować lekką senność oraz opóźniać czas reakcji, prowadząc do zaburzenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ryzyko zwiększa się, gdy lek jest stosowany jednocześnie z alkoholem lub innymi lekami, które mogą wpływać na czas reakcji.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Dextromethorphani hydrobromidum

  Dekstrometorfan jest przeciwkaszlową substancją leczniczą o działaniu ośrodkowym, syntetycznym opioidem. Stosowana jest do leczenia suchego kaszlu w przebiegu chorób przeziębieniowych i innych, takich jak zapalenie gardła, oskrzeli i krtani, a także kaszlu wywołanego działaniem substancji drażniących.

  Dostępne opakowania
  Mucotussin

  Mucotussin

  syrop - 190 ml (butelka) - 0,01 g/5ml
  BOEHRINGER INGELHEIM INTERN.GMBH
  Powiązane artykuły
  Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

  Maseczka ochronna (WIDEO)

  Maseczka ochronna (WIDEO)

  Maseczka ochronna uchroni nas np. przed wirusem grypy Ryzyko zarażenia się wirusem grypy dotyczy zarówno osób zdrowych, starszych, dzieci jak i osób z problemami zdrowotnymi. Bez odpowiedniej profilaktyki Ah1N1 może w konsekwencji doprowadzić do pandemicznej...

  Kaszel

  Kaszel u dziecka

  Kaszel u dziecka

  Kaszel u dziecka może być przyczyną różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Napady kaszlu uniemożliwiają swobodne oddychanie i spokojny sen. Szczególnie uciążliwy jest kaszel suchy, ponieważ nie występuje odruch wykrztuszania wydzieliny. W tym przypadku...

  Grypa u dziecka

  Opieka nad dzieckiem chorym na grypę

  Opieka nad dzieckiem chorym na grypę

  Nadeszła jesień, a więc sezon na przeziębienie i grypę można uznać za otwarty. Rodzice powinni teraz szczególnie zatroszczyć się o zdrowie swoich dzieci. Grypa u dziecka jest częstą dolegliwością. W jaki sposób zatroszczyć się o dziecko, które zachoruje...

  Gorączka

  Jak zbić gorączkę? - domowe sposoby na obniżenie gorączki

  Jak zbić gorączkę? - domowe sposoby na obniżenie gorączki

  Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, to nic innego, jak walka organizmu z intruzami, takimi jak bakterie czy wirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje zwykle nie wytrzymują długo w wysokiej temperaturze, dlatego też jest to jeden ze sposobów walki...

  Grypa u dziecka

  Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?

  Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?

  Leczenie przeziębienia u dziecka Ten przewodnik podpowie ci, w jaki sposób łagodzić objawy przeziębienia u dziecka. Dowiesz się również, w którym momencie możesz podawać leki bez recepty, aby zwalczyć gorączkę, katar, ból gardła oraz inne typowe dla...