Mitomycin C KYOWA

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
0,02 g
Ilość
1 fiol.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: NORDIC PHARMA S.R.O.

Mitomycin C KYOWA - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Mitomycin C KYOWA - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Mitomycin C KYOWA - opis

Mitomycyna wykazuje szeroki zakres działania przeciwnowotworowego: obiektywne odpowiedzi (częściowe lub całkowite remisje) opisywano u chorych na: raka żołądka, raka piersi, raka płuca, raka pęcherza moczowego, raka szyjki macicy, raka okolic głowy i szyi oraz w innych lokalizacjach. Lek jest stosowany jako składnik programów wielolekowych.

Mitomycin C KYOWA - skład

Mitomycin C Kyowa zawiera w 1 fiolce:

- 10 mg mitomycyny (Mitomycinum)

- 20 mg mitomycyny (Mitomycinum)

Mitomycin C KYOWA - dawkowanie

Podawanie dożylne

10 - 20 mg/m2 pc. mitomycyny rozpuszczonej w 100 do 250 ml 0,9% roztworu chlorku sodu lub 5% roztworu glukozy, podawać w ciągłym wlewie dożylnym w czasie ok. 30 min, co 6 do 8 tygodni.

Podawanie dotętnicze

10- 30 mg/m2 pc. mitomycyny rozpuszczonej w 5 do 10 ml 0,9% roztworu chlorku sodu lub 5% roztworu glukozy podawać w jednym ciągłym wstrzyknięciu lub ciągłym wlewie, co 4 do 8 tygodni.

Podawanie dopęcherzowe

Wlewy do pęcherza moczowego w dawce 20 mg do 40 mg mitomycyny rozpuszczonej w 20 do 40 ml 0,9% roztworu chlorku sodu, 1 lub 2 razy w tygodniu lub co 2 do 4 tygodnie, łącznie od 15 do 20 wlewów.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

Nie są znane dane pozwalające ocenić czy leczenie u dzieci jest bezpieczne.

Dawkowanie u osób w podeszłym wieku.

U pacjentów w podeszłym wieku zalecane jest prowadzenie leczenia ze szczególną ostrożnością.

Względy bezpieczeństwa

Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do wynaczynienia leku, które prowadzi nieuchronnie do miejscowej martwicy tkanek. Gdy dojdzie do wynaczynienia leku należy natychmiast zastosować okład z 8,4% roztworu sodu dwuwęglanu na tę okolice, a następnie podać dożylnie 4 mg deksametazonu. Wskazane jest dożylne podanie 200 mg witaminy B6, która ma działanie wspomagające odnowę uszkodzonych tkanek.

Nie należy dopuszczać do kontaktu leku ze skórą, błonami śluzowymi, oczami.

W razie przypadkowego skażenia skóry należy zastosować natychmiastowe obfite płukanie 8,4% roztworem sodu dwuwęglanu a następnie zmyć wodą i mydłem. Nie należy stosować żadnych kremów, które mogą nasilać wnikanie leku w głąb skóry.

W przypadku skażenia oka należy natychmiast przepłukać oko 8,4% roztworem sodu dwuwęglanu. Ze względu na możliwość uszkodzenia spojówki należy kontrolować stan oka przez kilka dni i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie.

Mitomycin C KYOWA - środki ostrożności

W czasie leczenia chorzy powinni być pod stałą kontrolą. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość wystąpienia lub zaostrzenia krwawienia. W czasie leczenia istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji, u chorych ze współistniejącą infekcją może dojść do zaostrzenia zakażenia. W przypadku wystąpienia krwawienia lub infekcji należy odstawić lek lub zmniejszyć jego dawkę.

Szczególna ostrożność oraz redukcja dawki zalecana jest w przypadku leczenia chorych ze współistniejącymi:

- skazą krwotoczną,

- uszkodzeniem szpiku,

- niewydolnością wątroby,

- chorobami nerek,

- infekcją.

Ze względu na wpływ leku hamujący czynność szpiku kostnego i możliwość wystąpienia objawów niepożądanych (niedokrwistości, leukopenii, trombocytopenii) zalecane jest częste kontrolowanie morfologii krwi obwodowej w czasie leczenia oraz po jego zakończeniu.

Nie należy podawać następnej dawki leku jeśli liczba białych krwinek jest < 3 x 109/l, a liczba płytek < 90 x 109/l . W przypadku wystąpienia zaburzeń należy zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie.

Leczenie mitomycyną zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. U chorych ze współistniejącą infekcją istnieje ryzyko jej zaostrzenia. W takim przypadku należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

U chorych będących w wieku rozrodczym należy pamiętać o szkodliwym wpływie leku na gonady.

Stosowanie u dzieci:

Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u dzieci ze względu na działanie leku uszkadzające gonady.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku:

Pacjenci w podeszłym wieku są szczególnie narażeni na działania niepożądane związane z uszkodzeniem szpiku co może objawiać się zmniejszeniem sprawności psychofizycznej.

Mitomycin C KYOWA - przedawkowanie

Po przedawkowaniu mitomycyny prawdopodobnie mogą wystąpić następujące objawy: nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, gorączka, przyspieszona czynność serca oraz inne objawy wstrząsu. Leczenie jest wyłącznie objawowe. W przypadku wystąpienia powikłań ze strony układu oddechowego pacjent powinien być leczony za pomocą steroidów i antybiotyku o szerokim zakresie działania.

Mitomycin C KYOWA - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mitomycynę.

Leczenie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży lub gdy można podejrzewać ciążę.

Mitomycin C KYOWA - działania niepożądane

Szpik kostny

U chorych leczonych mitomycyną może wystąpić uszkodzenie szpiku kostnego w postaci: niedokrwistości, trombocytopenii, leukopenii, neutropenii, pancytopenii. Może się pojawić krwawienie lub objawy skazy krwotocznej.

Nerki

Może wystąpić białkomocz, krwiomocz, nadciśnienie tętnicze lub obrzęki pochodzenia nerkowego a także ostra niewydolność nerek, zespół nerkowo-hemolityczny.

Płuca.

Może wystąpić śródmiąższowe zapalenie płuc lub zwłóknienie płuc.

Układ pokarmowy

Czasami mogą występować: utrata łaknienia, nudności i wymioty, biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Wątroba

Mogą wystąpić objawy uszkodzenia wątroby.

Nadwrażliwość

Może wystąpić gorączka z towarzyszącą wysypką skórną, pokrzywką i etytrodermią. W takich przypadkach należy przerwać podawanie leku.

Skóra

Może wystąpić utrata owłosienia.

Układ moczowy

W przypadku stosowania dopęcherzowego wystąpić mogą: krwiomocz, zapalenie lub atrofia błony śluzowej pęcherza moczowego.

Inne

W czasie leczenia mogą wystąpić złe samopoczucie i zawroty głowy.

Miejscowe

Po dożylnym lub dotętniczym podaniu leku mogą wystąpić: zapalenie żył, zakrzepy żylne, zaczerwienienie skóry, owrzodzenia skóry i martwica tkanek.

Wielokrotne podawanie dożylne mitomycyny może spowodować przerost ściany i zwężenie światła naczynia w miejscu podawania leku. W takich przypadkach należy zmienić miejsce wstrzykiwania leku.

Po wprowadzeniu do obrotu obserwowano również: zwapnienie tkanek, dyzurię, częstomocz jako objawy martwicy pęcherza lub związane z zapaleniem pęcherza moczowego, dreszcze, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, sepię i wstrząs septyczny, gorączkę neutropeniczna, nadwrażliwość, sklerotyczne zapalenie pęcherzyka żółciowego, pozaprzewodowe zbiorniki żółci (biloma), żółtaczkę.

Mitomycin C KYOWA - ciąża i karmienie piersią

Ze względu na fakt, że w badaniach na zwierzętach stwierdzono teratogenne działanie leku, leczenie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży lub gdy można podejrzewać ciążę. Zaleca się skuteczne zapobieganie ciąży podczas leczenia. W przypadku podejrzewania ciąży należy przed leczeniem wykonać próbę ciążową. Ponieważ bezpieczeństwo stosowania leku podczas laktacji nie zostało potwierdzone w przypadku konieczności leczenia należy zaprzestać karmienia piersią.

Mitomycin C KYOWA - prowadzenie pojazdów

Zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu jest uzależniona od ogólnego stanu pacjenta, powinna być określona przez lekarza.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Mitomycinum

  Dostępne opakowania
  Mitomycin C KYOWA

  Mitomycin C KYOWA

  proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 1 fiol. - 0,02 g
  NORDIC PHARMA S.R.O.
  Mitomycin C KYOWA

  Mitomycin C KYOWA

  proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 1 fiol. - 0,01 g
  NORDIC PHARMA S.R.O.
  Powiązane artykuły
  Newsy

  Jak działa e-recepta? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

  Jak działa e-recepta? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

  Od 8 stycznia 2020 roku we wszystkich placówkach medycznych w kraju tradycyjne recepty papierowe nie będą już wypisywane. Zamiast nich pacjent otrzyma e-receptę. Jak wygląda? Jak ją zrealizować? Jakie są jej zalety? Jak wygląda e-recepta? E-recepty...

  Leki i suplementy

  Cukier jako sposób na zwiększenie skuteczności leków

  Powierzchnie komórek oraz niektórych związków biologicznie czynnych otoczone są związkami cukru, który uczestniczy w komunikacji, podczas odpowiedzi odpornościowej organizmu i w stanach zapalnych. Dlatego niektóre cukry mogą zwiększyć, zmienić lub neutralizować...

  Leki i suplementy

  Dostępność leków w aptekach

  Często zdarza się, że chory nie może zrealizować recepty, gdyż farmaceuta zamawia dany lek dopiero, gdy ktoś się po niego zgłasza, co oznacza, że aby móc go wykupić, trzeba ponownie odwiedzić aptekę. W związku z tym problemem Główny Inspektor Farmaceutyczny...

  Niezbędnik pacjenta

  Jak długo ważna jest recepta?

  Jak długo ważna jest recepta?

  Wychodząc z gabinetu lekarskiego, często trzymamy w ręku otrzymaną od specjalisty receptę. Nie zawsze od razu idziemy do apteki ją zrealizować. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo. W zdecydowanej większości przypadków recepta ważna...

  Interakcje międzylekowe

  Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie

  Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie

  W piśmie „Canadian Medical Association Journal" kanadyjscy naukowcy ostrzegają przed jednoczesnym stosowaniem leków na nadciśnienie i makrolidów u osób starszych, ze względu na ryzyko niebezpiecznego obniżenia ciśnienia. Czym są antybiotyki makrolidowe? Makrolidy...

  Newsy

  Miód manuka skuteczniejszy w zabijaniu bakterii niż antybiotyki

  Miód manuka skuteczniejszy w zabijaniu bakterii niż antybiotyki

  Miód miodowi nie równy. Mimo, iż od dawna znane i dobrze udokumentowane są korzyści płynące z surowego i nieprzetworzonego miodu, australijscy naukowcy odkryli, że jeden rodzaj miodu, zwany miodem manuka może działać lepiej niż wszystkie znane antybiotyki. Miód...

  Zdrowie w ciąży

  Stosowanie leków w ciąży

  Stosowanie leków w ciąży

  Ciężarna z lekami Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

  Rak płuc - objawy, leczenie, rokowania

  Petycja w sprawie pilnej refundacji leków dla chorych na raka płuca

  Petycja w sprawie pilnej refundacji leków dla chorych na raka płuca

  Rak jest chorobą wdzierającą się we wszystkie sfery życia Pacjenta od relacji rodzinnych, po te zawodowe. Dodatkowo, niestety często wiąże się z bezsilnością związaną z faktem, że najbardziej optymalne dla Pacjenta leczenie jest w Polsce niedostępne,...