Metronidazol Jelfa

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
żel
Dawka
0,01 g/g
Ilość
15 g
Typ
Na receptę RpPielęgniarkaPołożna
Refundacja
Nie
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Czym skutecznie wyleczyć zapalenie mieszka włosowego?

Czym skutecznie wyleczyc zapalenie mieszkow wlosowych nosa wywolanych przez bakterie Gram+ . Nieskuteczne okazalo sie leczenie:Bactrobanem, nastepnie dostalem antybiotyk Davercin 250 mg, pozniej zel Metronidazol Jelfa. Leczenie trwa od roku, Metronizadolem smaruje nos od miesiaca. Nastapilo po Metronidazolu wygladzenie skory, ale zaczerwienienie skory utrzymuje sie nadal. Chore miejsce nie swedzi, a jego powierzchnia nie zwieksza sie. Prosze o wskazanie odpowiedniego antybiiotyku.

Metronidazol Jelfa - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Metronidazol Jelfa - opis

• Trądzik różowaty,

• Wyprysk łojotokowy,

• Mieszane zakażenia bakteryjne skóry twarzy,

• Zapalenie skóry wokół ust,

• Trądzik różowaty posteroidowy.

Metronidazol Jelfa - skład

1 g żelu zawiera 10 mg metronidazolu (Metronidazolum).

Substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy i inne.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Metronidazol Jelfa - dawkowanie

Podanie na skórę.

Cienką warstwę żelu nakłada się dokładnie na zmiany skórne dwa razy na dobę, rano i wieczorem przed snem. Przed posmarowaniem należy umyć skórę delikatnym środkiem myjącym. Po zastosowaniu żelu pacjent może stosować kosmetyki, które nie zatykają porów skóry oraz nie mają właściwości ściągających.

Nie ma potrzeby zwiększania dawki u osób starszych. Metronidazol Jelfa nie jest wskazany u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa oraz skuteczności. Czas leczenia zależy od rodzaju drobnoustroju, umiejscowienia i nasilenia zakażenia. Zwykle produkt stosuje się przez 3 do 4 miesięcy. Nie należy przekraczać zalecanego czasu stosowania. Jednakże w przypadku jednoznacznych dowodów na skuteczność produktu lekarz prowadzący może podjąć decyzję o przedłużeniu leczenia o następne 3-4 miesiące w zależności od nasilenia zmian. W badaniach klinicznych leczenie trądziku różowatego metronidazolem stosowanym zewnętrznie było prowadzone do 2 lat. Należy przerwać leczenie w przypadku braku jednoznacznej poprawy klinicznej.

Metronidazol Jelfa - środki ostrożności

Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę.

Pacjentów należy poinformować, by w przypadku wystąpienia podrażnienia zmniejszyli częstość stosowania lub zaprzestali stosowania produktu Metronidazol Jelfa.

W czasie leczenia należy unikać ekspozycji na światło słoneczne i sztuczne źródła promieniowania UV (solaria).

Unikać kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi. Jeżeli produkt dostanie się do oka, należy natychmiast przemyć go dużą ilością chłodnej wody.

Metronidazol jest nitroimidazolem i powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z nieprawidłowym obrazem krwi (dyskrazja) także występującym w przeszłości. Należy unikać zbędnego lub nadmiernie wydłużonego stosowania. Istnieją dowody sugerujące, iż metronidazol ma właściwości rakotwórcze u niektórych gatunków zwierząt. Nie ma jednak danych na temat rakotwórczego działania u ludzi (patrz punkt 5.3).

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, produkt może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu i propylu parahydroksybenzoesanu, produkt może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Metronidazol Jelfa - przedawkowanie

Brak danych dotyczących przedawkowania u ludzi. Badania toksyczności ostrej po podaniu doustnym żelu do stosowania miejscowego zawierającego 0,75% w/w metronidazolu u szczurów nie obserwowano objawów toksycznych przy dawkach do 5g produktu gotowego na kilogram masy ciała (najwyższa użyta dawka). Powyższa dawka odpowiada spożyciu 18 tubek po 15 g Metronidazolu Jelfa przez osobę dorosłą o masie ciała 72 kg lub 3 opakowania tego produktu przez dziecko o masie ciała 12 kg.

W razie konieczności usunięcia ze skóry zbyt dużej ilości produktu, należy przemyć skórę dużą ilością ciepłej wody.

Po przypadkowym spożyciu produktu zalecane jest płukanie żołądka. Metronidazol można usunąć z organizmu poprzez dializę.

Metronidazol Jelfa - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną metronidazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Metronidazol Jelfa - działania niepożądane

Działania niepożądane uzyskane z monitorowania spontanicznego podzielono według klasyfikacji układów narządowych i częstości występowania, przyjmując następującą konwencję:

Bardzo często (> =1/10),

Często (> =1/100 do < 1/10), Niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100), Rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000), Bardzo rzadko (< 1/10 000).

Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często: suchość skóry, rumień, świąd, przykre doznania na skórze (palenie, ból skóry/pieczenie), podrażnienie skóry, nasilenie trądziku różowatego. Częstość nieznana: kontaktowe zapalenie skóry.

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często: zmniejszenie czucia, nieprawidłowe czucie, zaburzenia smaku (metaliczny smak).

Zaburzenia żołądka i -jełit: Niezbyt często: nudności.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych { aktualny adres, nr telefonu i faxu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl.

Metronidazol Jelfa - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Produkt może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Brak danych dotyczących miejscowego stosowania metronidazolu u kobiet w ciąży. Metronidazol podany doustnie przenika przez barierę łożyska i szybko przenika do płodu. Nie obserwowano działania toksycznego metronidazolu na płód po doustnym stosowaniu u szczurów i u myszy. Ponieważ badania wpływu leków na reprodukcję u zwierząt nie zawsze są zgodne z wynikami badań u ludzi oraz ze względu na stwierdzone działanie rakotwórcze metronidazolu u gryzoni po stosowaniu doustnym, metronidazol w postaci żelu może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Karmienie piersią

Metronidazol po podaniu doustnym przenika do mleka kobiet karmiących piersią w stężeniu takim samym, jakie występuje w osoczu. Pomimo, że stężenie metronidazolu w osoczu po miejscowym stosowaniu metronidazolu w postaci żelu u kobiet karmiących piersią jest zdecydowanie mniejsze niż po podaniu doustnym lekarz może zalecić przerwanie karmienia piersią lub zaprzestanie stosowania produktu biorąc pod uwagę znaczenie terapii u matki.

Metronidazol Jelfa - prowadzenie pojazdów

Biorąc pod uwagę właściwości farmakodynamiczne i doświadczenie kliniczne, stosowanie produktu Metronidazol Jelfa nie powinno mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Metronidazolum

  Substancja, która jest chemioterapeutykiem o działaniu pierwotniakobójczym oraz bakteriobójczym (bakterie beztlenowe). Mechanizm działania opiera się na blokowaniu biosyntezy DNA pierwotniaków i bakterii. Stosowany w chorobach odpierwotniakowych (Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia, Entamoeba histolytica), rzekomobłoniastym zapaleniu jelita grubego, wywołane przez beztlenowce: posocznica, zakażenia dróg oddechowych, OUN, ginekologicznych, układu pokarmowego i w obrębie jamy brzusznej.

  Dostępne opakowania
  Metronidazol Jelfa

  Metronidazol Jelfa

  żel - 15 g - 0,01 g/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Metronidazol Jelfa

  Metronidazol Jelfa

  krem - 15 g - 0,01 g/g
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Leczenie trądziku

  Kapsułka na trądzik

  Trądzik jest chorobą dotykającą setki tysięcy ludzi na całym świecie zarówno mężczyzn, jak i kobiety, młodzież, jak i dorosłych. Przyczyny trądziku Najogólniej mówiąc, główną przyczyną trądziku jest nadmierna produkcja łoju oraz nadmierne rogowacenie...

  Leczenie trądziku

  Kuracja antybiotykowa na trądzik

  Istnieją różne antybiotyki na trądzik. Zazwyczaj na trądzik cierpią osoby młode, jednak zdarzają się przypadki trądziku u osób dorosłych. U młodych ludzi zmiany skórne powstają na skutek gwałtownego wzrostu wydzielania hormonów płciowych. Nie wiadomo...

  Uroda

  Właściwości i zastosowanie skorupek jaj

  Właściwości i zastosowanie skorupek jaj

  Niedoceniany skarb Leczy podrażnienia skóry, sprawia że kawa smakuje lepiej, może też czyścić garnki. O czym mowa? O skorupce jaja kurzego. Jak się okazuje jest ona bardzo niedoceniana. A niesłusznie, zawiera bowiem wszystkie mikro i makroelementy. Przeczytaj,...

  Onkologia

  Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

  Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

  Ból brzucha to nie tylko niestrawność Niestrawność, ból brzucha, częste oddawanie moczu - to tylko niektóre, zdawałoby się błahe, problemy zdrowotne, które nie wymagają wizyty u lekarza. Jednak mogą to być wczesne oznaki raka u mężczyzn. Eksperci są zdania,...

  Alergologia i pulmonologia

  Produkty wspomagające pracę płuc

  Produkty wspomagające pracę płuc

  Problemy z oddychaniem skutecznie pogarszają jakość życia. Na szczęście w sklepach możemy znaleźć produkty, które pomogą nam oddychać "pełną piersią". Sprawdź, po które z nich sięgnąć, by cieszyć się zdrowymi płucami. Jabłka Zmagasz się ze świszczącym...

  Nabiał

  Masło kakaowe nie tylko dla urody

  Masło kakaowe nie tylko dla urody

  Masło kakaowe a zdrowie Masło kakaowe to główny składnik większości czekolad, który wzbogaca je o kremową konsystencję. Jednakże istnieje wiele zalet masła kakaowego poza przyjemnym smakiem. Ten naturalny tłuszcz stosowany jest w kosmetykach, medycynie...

  Cera trądzikowa

  Trądzik - oczyszczanie cery

  Trądzik - oczyszczanie cery

  Miejscowe kremy, żele, płyny i leki stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą one zawierać nadtlenek benzoilu, antybiotyki i retinoidy (retin-A, witaminę A, kwas witaminy A).

  Zdrowie

  Zatrucia metalami ciężkimi

  Zatrucia metalami ciężkimi

  Dochodzi do nich najczęściej u pracowników przemysłu chemicznego, celulozowo-papierniczego i nawozów sztucznych. W grupie ryzyka znajdują się również pracownicy fabryk, rafinerii naftowych i hutnicy. Do zatrucia może również dojść na skutek wypicia zanieczyszczonej...

  Owoce

  Nie wyrzucaj skórki pomarańczowej. Poznaj jej właściwości

  Nie wyrzucaj skórki pomarańczowej. Poznaj jej właściwości

  Moc ukryta w skórce Skórka pomarańczy zawiera ponad 60 rodzajów flawonoidów i 170 różnych składników odżywczych. Jest bogata w pektyny, witaminy, minerały i błonnik. Oto kilka jej właściwości zdrowotnych, które mogą sprawić, że następnym razem zastanowisz...