Metizol

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
5 mg
Ilość
50 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ICN POLFA RZESZÓW S.A.

Metizol - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Metizol przy Gravesie - Basedowie

Witam choruje na gravesa basedowa, aktualnie przyjmuje 1 tabletke metizolu dziennie i czekam na podanie jodu, czy moge uprawiać sport tzn chodzi mi o bieganie oczywiscie amatorsko. Czy wpływa to niekorzystnie na mój stan ??

Stosowanie Metizolu przy chorobie tarczycy

Witam. Zaczęłam przyjmować lek Metizol (5mg) 2 razy dziennie przy TSH równym 0,036. Po kolejnym badaniu po paru miesiącach TSH podskoczyło mi do 7,72. Z nadczynności przeszłam na dużą niedoczynność. Czy to oznacza zbyt dużą dawkę Metizolu? Czy może to choroba Hashimoto bądź Gravesa ? Czy powinnam zmniejszyć dawkę leku i ponowić badanie za kilka tygodni?

Stosowanie Metizolu przy nadczynności tarczycy

Witam. Przez ok. rok czasu leczyłam się na nadczynność tarczycy (MGB). Teraz moje TSH jest w normie (powyżej 2) i dr kazała mi odstawić Metizol. Czy mam się spodziewać jakiś skutków odstawienia leku? Nie biorę Metizolu już parę dni i zaczynam się denerwować. Drugie moje pytanie dotyczy wytrzeszczu oczu, zauważyłam, że zmniejszył się na skutek leczenia, ale nadal go mam. Czy sam minie, czy powinnam iść do lekarza, a jeśli tak, to do jakiego (okulista/endokrynolog/lekarz rodzinny)?

POKAŻ WIĘCEJ

Metizol - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Metizol - opis

Nadczynność tarczycy.

Przełom tarczycowy.

Przygotowanie do zabiegu wycięcia tarczycy.

Wspomaganie leczenia jodem radioaktywnym.

Metizol - skład

1 tabletka zawiera 5 mg tiamazolu (Thiamazolum).

Substancje pomocnicze biologicznie czynne: laktoza jednowodna (94 mg). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Metizol - dawkowanie

Dawkowanie ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od nasilenia nadczynności tarczycy i wielkości wola.

Początkowa dawka dobowa wynosi zwykle 40 ? 60 mg i podawana jest w 3 ? 4 dawkach podzielonych. Dawkowanie takie utrzymuje się aż do zahamowania czynności tarczycy (zwykle 2 ? 3 tygodnie, choć niekiedy konieczne jest utrzymanie takiego dawkowania przez 8 tygodni a nawet dłużej). Następnie dawki leku należy stopniowo zmniejszać do dawki podtrzymującej wynoszącej zwykle 5 - 20 mg na dobę. Dawka ta podawana jest w pojedynczej dawce dobowej lub w 2 dawkach podzielonych.

W leczeniu przełomu tarczycowego lek podaje się początkowo w dawce 100 mg, a następnie co 8 godzin w dawce 30 mg.

Leczenie nadczynności tarczycy przy pomocy tiamazolu trwa zwykle od 6 miesięcy do 2 lat. W przygotowaniu do zabiegu wycięcia tarczycy produkt stosuje się zwykle przez 3 ? 4 tygodnie poprzedzające zabieg.

Pacjenci w podeszłym wieku:

Nie ma potrzeby zmiany dawkowania.

Dzieci i młodzież:

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku od 3 do 17 lat)

Dawka początkowa w leczeniu dzieci i młodzieży powyżej 3 roku życia powinna być dostosowana do masy ciała pacjenta. Zazwyczaj na początku leczenia stosuje się dawki 0,5 mg/kg, podzielone na 2 lub 3 równe dawki. Dawka stosowana w leczeniu podtrzymującym może być zmniejszona, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Może być wymagane dodatkowe podawanie lewotyroksyny w celu uniknięcia niedoczynności gruczołu tarczowego. Nie należy przekraczać całkowitej dawki dziennej 40 mg tiamazolu.

Stosowanie u dzieci (w wieku 2 lat lub poniżej)

Bezpieczeństwo i skuteczność tiamazolu u dzieci poniżej 2 roku życia nie zostały metodycznie określone. Dlatego stosowanie tiamazolu u dzieci poniżej 2 roku życia nie jest zalecane.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Nie ma potrzeby zmiany dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:

Należy stosować najmniejsze dawki skuteczne (patrz punkt 4.4).

Metizol - środki ostrożności

Przedwczesne odstawienie tiamazolu może spowodować nasilenie nadczynności tarczycy. W przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o agranulocytozie (m.in. kaszel, stan zapalny gardła i błony śluzowej jamy ustnej, gorączka, chrypka) należy wykonać kontrolne badanie morfologii krwi. Badania takie należy również wykonywać okresowo w trakcie leczenia.

U pacjentów z niewydolnością wątroby eliminacja leku z ustroju może być wydłużona. Z tego powodu stosując produkt u pacjentów z niewydolnością wątroby należy zachować ostrożność i stosować najmniejsze dawki skuteczne.

Produkt zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Metizol - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania leku mogą wystąpić między innymi: nudności, wymioty, bóle mięśni, zaparcia, bóle głowy, zaburzenia menstruacji (u kobiet), zmniejszenie się temperatury ciała, powiększenie lub pojawienie się wola, nadmierna senność lub ospałość oraz zmęczenie, zwiększenie masy ciała, nadmierna suchość skóry i bezsenność.

Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:

- usuwanie tiamazolu z organizmu (prowokowanie wymiotów, płukanie żołądka, podawanie węgla aktywowanego),

- monitorowanie stanu pacjenta (m.in. gazometrii, morfologii krwi, stężeń elektrolitów we krwi),

- leczenie objawowe.

Hemodializa nie jest skuteczna w usuwaniu tiamazolu z organizmu.

Metizol - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1

Metizol - działania niepożądane

Większość działań niepożądanych pojawia się w trakcie pierwszych 4 ? 8 tygodni leczenia, a częstość ich występowania oraz nasilenie zależą od dawki tiamazolu.

Częstość występowania działań niepożądanych określono w następujący sposób: bardzo często

(≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego: bardzo często - leukopenia (częstość występowania w trakcie leczenia tiamazolem: u dorosłych 12%, u dzieci 25%; u pacjentów z nieleczoną nadczynnością tarczycy 10%); niezbyt często - agranulocytoza (u 0,4% pacjentów); częstość nieznana - niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia, limfadenopatia. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: często - gorączka.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: często - wysypki skórne lub świąd skóry (u 3 ? 5% pacjentów).

Zaburzenia układu nerwowego: częstość nieznana - neuropatia obwodowa, zawroty głowy. Zaburzenia naczyniowe: częstość nieznana - zapalenie naczyń.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: częstość nieznana - bóle i zapalenie stawów, zespół toczniopodobny.

Zaburzenia żołądka i jelit: częstość nieznana - nudności, wymioty, bóle brzucha, zmiany w obrębie ślinianek (sialadenopatie).

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: częstość nieznana - żółtaczka zastoinowa i martwica wątroby.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych: częstość nieznana - zapalenie nerek i zapalenie naczyń nerkowych.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:częstość nieznana - osłabienie apetytu.

Dzieci i młodzież

Częstość występowania, rodzaj i stopień ciężkości działań niepożądanych u dzieci wydają się być porównywalne do obserwowanych u dorosłych. Ciężkie reakcje nadwrażliwości skórnej zgłaszano u dorosłych i u dzieci, w tym zespół Stevensa-Johnsona (bardzo rzadko, w tym pojedyncze zgłoszenia: ciężką postać, w tym uogólnione zapalenie skóry, opisywano tylko w pojedynczych przypadkach).

Metizol - ciąża i karmienie piersią

Tiamazol przechodzi przez barierę łożyskową i może wywoływać niedoczynność tarczycy i powstawanie wola u płodu. Z tego powodu produkt może być stosowany w ciąży jedynie wówczas, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a zastosowanie alternatywnej metody leczenia jest niemożliwe lub niewskazane. W okresie ciąży należy stosować najmniejsze dawki skuteczne, pozwalające na utrzymanie stężeń hormonów tarczycy na górnej granicy normy (szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży).

Tiamazol przenika do mleka kobiecego. Dlatego stosując lek u kobiet karmiących piersią należy stosować najmniejsze dawki skuteczne nie przekraczając dawki 10 mg na dobę. W razie konieczności stosowania wysokich dawek tiamazolu, pacjentka powinna zaprzestać karmienia piersią.

Metizol - prowadzenie pojazdów

Metizol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Metizol - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Thiamazolum

  Tiamazol, czyli lek przeciwtarczycowy, stosowany jest w nadczynności tarczycy, szczególnie w przygotowaniu do zabiegu chirurgicznego lub podania jodu radioaktywnego, leczeniu przełomu tarczycowego, leczeniu profilaktycznym u pacjentów z nadczynnością subkliniczną, gruczolakami autonomicznymi lub objawami nadczynności w wywiadzie, którym trzeba podać jod w celach diagnostycznych.

  Dostępne opakowania
  Metizol

  Metizol

  tabletki - 50 tabl. - 5 mg
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Powiązane artykuły
  Choroby i dolegliwości

  4 proste metody, które pomogą na nieszczelne jelito

  4 proste metody, które pomogą na nieszczelne jelito

  Nieszczelne jelito Badania wykazują, że zespół nieszczelnego jelita dotyczy coraz większej liczby Polaków. Większość osób na początku myśli, że to zwykłe problemy trawienne. Tak naprawdę w tym czasie w jelicie cienkim powstają mikroskopijne otwory,...

  Leki i suplementy

  7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki

  7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki

  7 najpopularniejszych leków na świecie i ich naturalne odpowiedniki Wszyscy chcemy czuć się dobrze i być zdrowi. Niestety, żyjemy w świecie, w którym większość z nas nie potrafi obejść się **bez przyjmowania leków przeciwbólowych. Czy myślałeś kiedyś...

  Kardiologia

  Niski puls - występowanie, przyczyny i zaburzenia, leczenie

  Przyjmuje się, że prawidłowy puls u osoby dorosłej powinien wynosić od 70 do 75 uderzeń serca na minutę, a u dziecka 100. Wraz z wiekiem spada. Może zejść do 60 uderzeń na minutę. Niski puls nie zawsze oznacza zaburzenia pracy serca. Warto jednak monitorować...

  Leki i suplementy

  Klasyfikacja ATC

  Klasyfikacja ATC to system, który dzieli na grupy leki i środki medyczne. Klasyfikacja leków podlega Światowej Organizacji Zdrowia. Na czym polega klasyfikacja ATC? Ogólnie rzecz biorąc, leki dopasowane zostają konkretnej grupie anatomicznej, terapeutycznej,...

  Choroby i dolegliwości

  Polaków nie stać na leczenie

  Polaków nie stać na leczenie

  Rezygnacja z wykupienia niezbędnych leków i przerwanie leczenia z powodu dłużących się w nieskończoność kolejek to dla wielu pacjentów smutna codzienność. Zmagania z chorobą to w Polsce również walka z ograniczeniami finansowymi i nietrafnymi rozwiązaniami...

  Leki i suplementy

  Steroidy - charakterystyka, zastosowanie, skutki uboczne

  Steroidy - charakterystyka, zastosowanie, skutki uboczne

  Steroidy są skuteczną metodą leczenia farmakologicznego, jednak oprócz wysokiej skuteczności zwłaszcza w leczeniu chorób o charakterze zapalnym, substancje te mogą wywoływać silne działania uboczne. Skala niepożądanych skutków będących wynikiem stosowania...

  Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chorzy na epilepsję, którzy przez długi czas przyjmowali leki przeciwpadaczkowe starej generacji mogą być bardziej narażeni na miażdżycę. Jest to choroba objawiająca się stwardnieniem tętnic. Ryzyko miażdżycy...