Lotemax 0,5%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu, zawiesina
Dawka
5 mg/ml
Ilość
15 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH

Pytania do farmaceuty

Podejrzenie syndromu suchego oka a kuracja

Okulista podejrzewał u mnie syndrom suchego oka - miałam rozpisaną kurację dicortineff (4xdziennie przez tydzień), potem lotemax przez 3 tygodnie i w tym samym czasie hialeye free - objawy ustąpiły, jednak kilka dni po skończeniu kuracji powróciły - czy mogę sama ją powtórzyć bez konsultacji z lekarzem?

Zaczerwienienie po jęczmieniu na powiece

Witam, Mam okulistyczne pytanie:) na dolnej powiece, po wewnętrznej jej częsci pozostało mi zaczerwienienie po jęczmieniu. Byłam u dwóch okulistów, z polecenia jedego stosowałam vigamox, a z polecenia drugiego - floxal w kroplach i maści oraz lotemax. Po ich zastosowaniu nie było żadnej różnicy... Jak można się pozbyć tego zaczerwienienia. Ono nie boli, nie swędzi. Pozdrawiam i dziękuje za odp.

Lotemax 0,5% - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lotemax 0,5% - opis

Leczenie zapalenia pooperacyjnego po zabiegach w chirurgii okulistycznej.

Lotemax 0,5% - skład

Zawiesina zawiera 0,5% w/v Loteprednoli etabonas (etabonianu loteprednolu), (5 mg/ml). Każda kropla zawiera 0,19 mg etabonianu loteprednolu.

Substancja pomocnicza: benzalkoniowy chlorek (0,01%)

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Lotemax 0,5% - dawkowanie

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku

Jedna lub dwie krople cztery razy na dobę, rozpoczynając 24 godziny po zabiegu i kontynuując leczenie przez cały okres pooperacyjny.

Czas trwania leczenia nie powinien przekroczyć 2 tygodni.

Dzieci i młodzież

Kropli do oczu Lotemax nie należy stosować u dzieci i młodzieży do chwili, gdy dostępne staną się dalsze dane.

Przed użyciem kropli do oczu energicznie wstrząsnąć buteleczkę.

Niniejszy produkt jest sterylny, jeśli znajduje się w opakowaniu. Pacjentom należy poradzić, aby nie dopuścili do zetknięcia się końcówki zakraplacza z jakąkolwiek powierzchnią, gdyż mogłoby to doprowadzić do zanieczyszczenia zawiesiny. Buteleczkę należy zamknąć natychmiast po użyciu.

Lotemax 0,5% - środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do nadciśnienia ocznego lub jaskry z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zmniejszeniem ostrości wzroku i pola widzenia, a także powstania zaćmy podtorebkowej tylnej. Steroidy należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności gdy występuje jaskra.

Dłuższe stosowanie kortykosteroidów może tłumić odpowiedź organizmu i zwiększać prawdopodobieństwo wtórnych zakażeń ocznych. Stwierdzono, że przy miejscowym stosowaniu steroidów w chorobach powodujących zmniejszenie grubości rogówki lub twardówki występowały przypadki perforacji. W ostrych stanach ropnych oka steroidy mogą maskować zakażenie lub nasilać obecną infekcję.

Długotrwałe leczenie kortykosteroidami może wywołać grzybicę. W przypadku utrzymywania się owrzodzenia rogówki należy uwzględnić występowanie grzybicy w rozpoznaniu różnicowym.

Lotemax zawiera chlorek benzalkoniowy, który może wywołać podrażnienie oczu.

Generalnie pacjenci nie powinni nosić soczewek kontaktowych po zabiegu usunięcia zaćmy, chyba, że noszenie ich jest wskazane ze względów medycznych.

Ponieważ produkt zawiera chlorek benzalkoniowy lek może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Substancja zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Jeśli po dwóch dniach objawy przedmiotowe i podmiotowe nie ulegną poprawie, pacjenta należy poddać ponownemu badaniu. Jeśli niniejszy produkt jest stosowany przez 10 dni lub dłużej, należy monitorować ciśnienie śródgałkowe.

Lotemax 0,5% - przedawkowanie

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Wystąpienie ostrego przedawkowania po podawaniu leku do worka spojówkowego jest mało prawdopodobne.

Lotemax 0,5% - przeciwwskazania

Krople do oczu Lotemax są przeciwwskazane w większości chorób wirusowych rogówki i spojówek, w tym nabłonkowym opryszczkowym zapaleniu rogówki (drzewkowatym zapaleniu rogówki), ospie krowiej, ospie wietrznej, a także w mykobakteryjnym zakażeniu oka i chorobach grzybiczych struktur ocznych, nieleczonych ropnych ostrych zakażeniach, które – podobnie jak inne choroby zakaźne – mogą być maskowane i zaostrzane przez kortykosteroidy, w zaczerwienieniu oka o nieznanym rozpoznaniu oraz zakażeniu wywołanym przez ameby.

Są również przeciwwskazane w przypadkach nadwrażliwości na substancję czynną, którąkolwiek substancję pomocniczą i inne kortykosteroidy.

Lotemax 0,5% - działania niepożądane

Reakcje związane ze stosowaniem steroidów ocznych obejmują: podwyższone ciśnienie śródgałkowe u pacjentów odpowiadających na steroidy, któremu może towarzyszyć uszkodzenie nerwu wzrokowego, pogorszenie ostrości widzenia i pola widzenia, powstanie zaćmy podtorebkowej tylnej, wtórna infekcja oka wywołana przez patogeny, w tym wirus opryszczki zwykłej, i perforacja gałki ocznej w miejscu ścieńczenia rogówki lub twardówki. Reakcje niepożądane w obrębie oka u pacjentów leczonych zawiesiną etabonianu loteprednolu do oczu w badaniach klinicznych obejmowały:

Wszystkie zdarzenia niepożądane sklasyfikowano jako: bardzo częste (> 1/10), częste (> 1/100,

< 1/10), niezbyt częste (> 1/1000, < 1/100), rzadkie (> 1/10 000, < 1/1000) i bardzo rzadkie (< 1/10 000).

Zaburzenia oka

Częste:

Uszkodzenie rogówki, wydzielina z oka, dyskomfort w oku,

 

suchość oka, łzawienie patologiczne, wrażenie obecności ciała

 

obcego w oku, przekrwienie spojówek i swędzenie gałki ocznej.

Niezbyt częste:

Nieprawidłowe widzenie, nieostre widzenie, obrzęk spojówek,

 

zapalenie spojówek, przekrwienie spojówek, zapalenie tęczówki,

podrażnienie oka, ból oka, brodawki spojówek, światłowstręt i zapalenie błony naczyniowej oka.

Stany w miejscu podania

Częste: Pieczenie w miejscu wkroplenia.

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Niezbyt częste: Zapalenie rogówki i spojówki

Niektóre z tych zdarzeń były podobne do leżącej u podstaw choroby oczu, która była przedmiotem badania.

Odnotowane u pacjentów zdarzenia nie dotyczące oka, które być może były związane z leczeniem, obejmowały:

Zaburzenia układu nerwowego

Częste:

Ból głowy

Rzadkie:

Migrena, zaburzenia smaku, zawroty głowy, parestezja

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Niezbyt częste:

Astenia

Rzadkie:

Ból w klatce piersiowej, dreszcze, gorączka i ból

Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia

Niezbyt częste: Nieżyt nosa

Rzadkie: Kaszel

Zakażenia i infestacje

Niezbyt częste: Zapalenie gardła

Rzadkie: Infekcje dróg moczowych i zapalenie cewki moczowej

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadkie: Obrzęk twarzy, pokrzywka, wysypka, suchość skóry i wyprysk

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Rzadkie: Biegunka, nudności i wymioty

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:

Rzadkie: Zwiększenie masy ciała

Zaburzenia ucha i błędnika

Rzadkie: Szumy w uszach

Nowotwory łagodne, złośliwe i nieokreślone (łącznie z torbielami i polipami)

Rzadkie: Nowotwór piersi

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej i kości

Rzadkie: Drganie mięśni

Zaburzenia psychiczne

Rzadkie: Nerwowość

W podsumowaniu kontrolowanych, randomizowanych badań klinicznych pacjentów leczonych etabonianem loteprednolu przez 28 dni lub dłużej, częstość występowania znacznego podwyższenia ciśnienia śródgałkowego ( 10 mm Hg) wyniosła 2% (15/901) wśród pacjentów otrzymujących etabonian loteprednolu, 7% (11/164) wśród pacjentów otrzymujących octan prednizolonu 1% oraz 0,5% (3/583) wśród pacjentów otrzymujących placebo.

Lotemax 0,5% - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania zawiesiny do oczu Lotemax w czasie ciąży.

Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (patrz punkt. 5.3). Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane, dlatego produktu Lotemax nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Laktacja

Nie określono, czy etabonian loteprednolu jest wydzielany w mleku kobiecym. Wydzielanie etabonianu loteprednolu w mleku nie było badane na zwierzętach. Z tego względu stosowanie etabonianu loteprednolu u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.

Lotemax 0,5% - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

W przypadku wystąpienia przemijających zaburzeń widzenia pacjentowi należy zalecić odczekanie do momentu, aż ustąpią, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Loteprednoli etabonas

  Dostępne opakowania
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 15 ml (butelka) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 2,5 ml (but.) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 5 ml (butelka) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 2,5 ml (but.) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 5 ml (butelka) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 10 ml (butelka) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH
  Lotemax 0,5%

  Lotemax 0,5%

  krople do oczu, zawiesina - 10 ml (butelka) - 5 mg/ml
  DR. GERHARD MANN CHEM-PHARM FABRIK GMBH