Lidocain-EGIS

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
aerozol, roztwór
Dawka
10 %
Ilość
38 g (butelka)
Typ
Na receptę RpPielęgniarkaPołożna
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALS PLC

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Lidocain-EGIS - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lidocain-EGIS - opis

Preparat Lidocain-EGIS może być stosowany we wszystkich przypadkach, w których wymagane jest znieczulenie skóry lub błon śluzowych. 

Stomatologia i chirurgia jamy ustnej 

Znieczulenie miejsca wstrzyknięcia przed znieczuleniem miejscowym, otwieranie ropni powierzchownych, usuwanie ruszających się zębów mlecznych, fragmentów kości oraz szycie ran błony śluzowej. Znieczulenie dziąseł przed umocowaniem koron oraz mostów dentystycznych. Preparat można także stosować w przypadku usuwania kamienia nazębnego, ręcznego oraz za pomocą narzędzi, a także wycinania powiększonych brodawek międzyzębowych. 

Lidocain-EGIS zmniejsza lub hamuje nadmierny odruch gardłowy przy przygotowywaniu wycisków stomatologicznych oraz umieszczaniu błony do zdjęć RTG  Preparat należy stosować wyłącznie z elastycznymi materiałami do wycisków..         

U dzieci preparat Lidocain-EGIS może być stosowany przy wycinaniu wędzidełka oraz otwieraniu torbieli ślinianek.

Usuwanie powierzchownych łagodnych nowotworów błon śluzowych.

Choroby uszu, nosa i gardła

W leczeniu krwawień z nosa przed zabiegami elektrokauteryzacji (przyżegania prądem elektrycznym), wycięcia przegrody oraz usunięcia polipów nosa, również przed zabiegiem wycięcia migdałków w celu zahamowania odruchu gardłowego oraz znieczulenia miejsca wstrzyknięcia leku znieczulającego.

Znieczulenie uzupełniające przed otwarciem ropnia okołomigdałkowego oraz przed nakłuciem (punkcją) zatoki szczękowej. 

Znieczulenie przed płukaniem zatok.

Zabiegi endoskopowe oraz badania z użyciem narzędzi

Znieczulenie gardła przed wprowadzeniem różnych rurek i zgłębników przez nos lub usta (zgłębnik żołądkowo-dwunastniczy, zgłębnik Sengstakena).

Wymiana rurki do tracheotomii.

Ginekologia i położnictwo

Znieczulenie krocza oraz wykonywanie i pielęgnacja nacięcia krocza przy porodzie. Usuwanie szwów. Znieczulenie pola operacyjnego w zabiegach chirurgicznych pochwy i szyjki macicy.

Preparat Lidocain-EGIS może być także stosowany w przypadku nacięcia i leczenia  rozdarcia błony dziewiczej oraz ropnia w miejscu szwu.

Dermatologia

Znieczulenie skóry i błon śluzowych przed małymi zabiegami chirurgicznymi.

Lidocain-EGIS - skład

3,80 g lidokainy (Lidocainum) w 38 g roztworu alkoholowego

Jedna dawka zawiera 4,8 mg lidokainy.

Roztwór 10 %.

Lidocain-EGIS - środki ostrożności

Istotne jest zapobieganie przedostaniu się lidokainy do dróg oddechowych (ryzyko aspiracji).

Przed zastosowaniem preparatu Lidocain-EGIS w zabiegach chirurgicznych gardła lub jamy nosowo-gardłowej należy uwzględnić, że przez hamowanie odruchu gardłowego oraz przedostanie się do krtani i tchawicy lidokaina hamuje także odruch kaszlowy, co może spowodować odoskrzelowe zapalenie płuc. Ma to szczególne znaczenie u dzieci z powodu częściej występującego odruchu połykania preparatu. Z tego powodu, preparat Lidocain-EGIS aerozol nie jest zalecany do stosowania w znieczuleniu miejscowym przed zabiegami wycinania migdałków oraz adenoidów u dzieci w wieku poniżej 8 lat.         

Stosowanie w okolicy gardła wymaga szczególnej ostrożności. Stosowanie w okolicy policzków zagraża wystąpieniem utrudnienia połykania i w konsekwencji aspirację preparatu, zwłaszcza u dzieci. Z powodu drętwienia języka i błony śluzowej policzków istnieje ryzyko ich urazu przez ugryzienie.          Lidokaina dobrze się wchłania przez błony śluzowe (zwłaszcza tchawicy), a także przez uszkodzoną skórę. Należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza przy stosowaniu na duże powierzchnie u dzieci. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu lidokainy na uszkodzone błony śluzowe i/lub obszary zakażone.

Wymagane jest zachowanie ostrożności przy stosowaniu preparatu u pacjentów z padaczką, a także w przypadkach rzadkoskurczu, zaburzeń przewodnictwa  sercowego, niskiego ciśnienia, upośledzenia czynności wątroby lub nerek, porfirii oraz ciężkiego wstrząsu, zwłaszcza gdy na podstawie zastosowanej dawki oraz wielkości znieczulanego obszaru   można spodziewać się wchłonięcia znacznej ilości preparatu.

Należy stosować mniejsze dawki preparatu w leczeniu pacjentów wyniszczonych, w podeszłym wieku, ciężko chorych oraz dzieci według ich wieku i ogólnego stanu zdrowia. U dzieci w wieku poniżej 2 lat najlepiej stosować preparat Lidocain-EGIS w formie pędzlowania wacikiem nasączonym preparatem. Gdy tylko to możliwe, przy stosowaniu preparatu Lidocain-EGIS  należy trzymać butelkę pionowo. Aerozol nie powinien dostać się do oczu.

 

Lidocain-EGIS - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Należy utrzymywać drożność dróg oddechowych, w razie potrzeby podawać tlen i stosować sztuczne oddychanie.

W razie wystąpienia (rzadko) drgawek należy jak najszybciej podać 50-100 mg sukcynylocholiny i/lub 5-15 mg diazepamu. Ponieważ sukcynylocholina  może spowodować zatrzymanie oddechu, powinna być podawana wyłącznie przez specjalistów z doświadczeniem w przeprowadzaniu intubacji dotchawiczej oraz postępowaniu z pacjentem z porażeniem czynności oddechowej.

Przydatne może być także podanie krótko działającego   barbituranu – tiopentalu. 

W leczeniu objawów sercowo-naczyniowych (rzadkoskurcz, zaburzenia przewodnictwa) wskazane jest podanie atropiny (0,5-1 mg dożylnie) oraz leków pobudzających układ współczulny (sympatykomimetyków).

Migotanie komór i zatrzymanie czynności serca wymaga resuscytacji.

 

Lidocain-EGIS - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lidokainę, którykolwiek inny składnik aerozolu lub inne preparaty o budowie amidowej..

Z powodu ryzyka aspiracji, preparat Lidocain-EGIS jest przeciwwskazany do stosowania, gdy jako materiału do wycisku używa się gipsu.

Lidocain-EGIS - działania niepożądane

Brak jest dokładnych danych klinicznych odnośnie częstości występowania działań  niepożądanych.

Działania niepożądane sklasyfikowano zgodnie z częstością występowania, w oparciu o następujące zasady: bardzo częste (> 1/10); częste (> 1/100, < 1/10); niezbyt częste (> 1/1000, < 1/100); rzadkie (> 1/10000,  < 1/1000); bardzo rzadkie (< 1/10000)

Gdy preparat Lidocain-EGIS aerozol jest stosowany zgodnie ze wskazówkami, częstość występowania działania ogólnoustrojowego jest bardzo niewielka, ponieważ ilość substancji czynnej, która mogłaby dostać się do krążenia jest bardzo mała. W razie stosowania dużych dawek, szybkiego wchłaniania się leku oraz nadwrażliwości, idiosynkrazji lub zmniejszonej tolerancji leku przez pacjenta, mogą wystąpić następujące działania niepożądane: 

Zaburzenia serca

Niedociśnienie, osłabienie mięśnia serca, rzadkoskurcz, zatrzymanie czynności serca.

Zaburzenia układu nerwowego

Rzadko: objawy pobudzenia lub zahamowania ośrodkowego układu nerwowego: nerwowość, zawroty głowy, senność, drgawki, utrata przytomności i porażenie czynności oddechowej.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 Łagodne uczucie kłucia w momencie rozpylania preparatu. Uczucie to ustępuje, gdy preparat zaczyna działać (w ciągu 1 minuty).

W miejscu zastosowania preparatu może wystąpić przemijający rumień, obrzęk i zaburzenia czucia.

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko: pokrzywka, obrzęk naczynioworuchowy, skurcz oskrzeli, a w skrajnie ciężkich przypadkach wstrząs.

W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu.

Lidocain-EGIS - ciąża i karmienie piersią

Dane z badań przedklinicznych:

Badania przedkliniczne nie wykazały działania toksycznego lidokainy na płód.

Dane z badań u ludzi:

Nie ma dostępnych danych pochodzących z kontrolowanych badań klinicznych. Pomimo to, lidokaina była stosowana przez długi czas bez żadnego niekorzystnego wpływu na proces rozrodu u ludzi.

Przy braku bardziej bezpiecznego sposobu leczenia lidokaina może być także stosowana w ciąży.

Lidokaina przenika do mleka kobiecego, jednak przy stosowaniu zwykłych dawek leczniczych, ilość leku wydzielana do mleka jest tak mała, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka karmionego piersią.    

Lidocain-EGIS - prowadzenie pojazdów

Zaleznie od wielkości dawki leki miejscowo znieczulające mogą wywierać nieznaczny wpływ na funkcje psychiczne, jak również mogą przejściowo zaburzać funkcje motoryczne i koordynację ruchową.

 

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Lidocain-EGIS - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Lidocainum

  Dostępne opakowania
  Lidocain-EGIS

  Lidocain-EGIS

  aerozol, roztwór - 38 g (butelka) - 10 %
  EGIS PHARMACEUTICALS PLC
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Leki przeciwzakrzepowe a ryzyko krwawienia podczas zabiegów

  Leki przeciwzakrzepowe a ryzyko krwawienia podczas zabiegów

  Analiza danych dotyczących 1,382 zabiegów usunięcia stanów przedrakowych w przewodzie pokarmowym wykazała, że pacjenci, którzy wcześniej przyjmowali kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki przeciwzakrzepowe nie są bardziej narażeni...

  Niezbędnik pacjenta

  2015 rok w służbie zdrowia

  2015 rok w służbie zdrowia

  Temat poprawy funkcjonowania polskiej służby zdrowia jest zarówno wrażliwy, jak i ważny. Z tym, że zmiany muszą nastąpić, zgadzają się niemal wszyscy. Coraz wyraźniej widać również kierunek tych zmian - co jest zjawiskiem pozytywnym. Merytoryczna dyskusja...

  Zabiegi

  Sedacja

  Sedacja to po prostu uspokojenie. Polega ona na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu pacjentowi podawane są odpowiednie środki farmakologiczne (środek uspokajający lub nasenny w mniejszej dawce). Charakterystyczne dla sedacji...

  Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

  Antydepresanty przyczyną udaru!

  Depresja może być poważniejsza w skutkach niżby się wydawało. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Harvardu wykazały, że kobiety, które cierpią z powodu depresji oraz te, które zażywają antydepresanty, są bardziej podatne na udar mózgu. Udowodniono...

  Sedacja

  Sedacja

  Sedacja

  Sedacja to po prostu uspokojenie. Polega ona na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu pacjentowi podawane są odpowiednie środki farmakologiczne (środek uspokajający lub nasenny w mniejszej dawce). Charakterystyczne dla sedacji...

  Koronawirus

  Koronawirus w Polsce: Gdzie pójść do dentysty w czasach pandemii?

  Koronawirus w Polsce: Gdzie pójść do dentysty w czasach pandemii?

  W związku z ogłoszeniem pandemii koronawirusa i wprowadzeniem w Polsce nowych zasad bezpieczeństwa nastąpiło masowe zamykanie gabinetów dentystycznych. Wiele osób zastanawia się, gdzie może dziś udać się do stomatologa. Według nowych wytycznych Ministerstwa...

  Leki i suplementy

  Jak działa benzydamina?

  Jak działa benzydamina?

  Benzydamina jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty. Jest to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kiedy stosowana jest benzydamina? W jakich preparatach można ją znaleźć? Leki z benzydaminą Benzydamina działa przeciwzapalnie...

  Badania

  CBCT - tomografia stożkowa. Wskazania, zalety i wady

  CBCT - tomografia stożkowa. Wskazania, zalety i wady

  CBCT to tomografia wiązki stożkowej, inaczej tomografia stożkowa. Tę metodę diagnostyczną wykorzystuje się głównie w laryngologii i stomatologii. Od klasycznej tomografii komputerowej różni się rodzajem wiązki promieniowania, która przybiera stożkowaty...

  Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

  Rozszczep podniebienia a wada wymowy

  Czy rozszczep podniebienia wpływa na rozwój mowy? Podniebienie twarde oraz podniebienie miękkie oddzielają jamę ustną od nosa. Kiedy oddychamy to powietrze przepływa do i z płuc przez nos oraz gardło. W trakcie mówienia mięśnie podniebienia miękkiego...