Letrox 125

zobacz opinie o produkcie »
Cena
9,34 zł
Forma
tabletki
Dawka
0,125 mg
Ilość
25 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: BERLIN CHEMIE AG

Letrox 125 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Hashimoto i skutki uboczne leków

Witam, mam 30lat, i choruję na Hashimoto, miesiąc temu odstawiłam Evrę (torbiel i podejrzenie guza jajnika) zaś od 2óch tygodni biorę Letrox 12,5g. Mimo, iż mam niedoczynność i zawsze miałam niedowagę, po Evrze nie przytyłam zaś odkąd biorę letrox schudłam 2kg (z 54 na 52kg),zauważyłam potliwość, drżenie ciała, bolesne zaparcia/biegunki,

Stosowanie leku Letrox 50 a fotoodmładzanie

Witam. Mam pytanie mam niedoczynność tarczycy badania dobre ale biorę letrox 50 chciałabym zrobić laserowo fotoodmładzanie na twarz ,czy branie tych tabletek jest przeciwwskazaniem do tego. czy letrox są tabletkami światłouczulającymi, czy jeżeli go zrobię wyjdą jakieś skutki uboczne itp. dziękuję za odp.

Odpowiada Lek. Robert Jan Chmielewski Lek. Robert Jan Chmielewski i 1 inny specjalista

Czy możliwe jest stosowanie antykoncepcji mającej na celu zahamowanie rozwoju hirsutyzmu idiopatycznego przy stosowaniu leku Letrox 50?

Witam, mam pytanie czy możliwe jest stosowanie antykoncepcji mającej na celu zahamowanie rozwoju hirsutyzmu idiopatycznego przy stosowaniu leku Letrox 50? Mam problem nadmiernego owłosienia typu męskiego, jednocześnie poziom androgenów mam w normie, lekarz stwierdził że jest to h. idiopatyczny. Jako sposób zahamowania rozwoju zaproponował tabletki...

POKAŻ WIĘCEJ

Letrox 125 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Letrox 125 - opis

Terapia zastępcza i uzupełniająca w niedoczynności tarczycy o różnej etiologii. Zapobieganie wznowię wola tarczycy po leczeniu operacyjnym u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy (eutyreoza). Leczenie wola obojętnego.

Pomocniczo w leczeniu nadczynności tarczycy w chorobie Gravesa-Basedowa w skojarzeniu z tyreostatykami po uzyskaniu eutyreozy.

Terapia zastępcza i supresyjna nowotworów złośliwych tarczycy, szczególnie po operacji wycięcia tarczycy.

Test supresyjny w diagnostyce nadczynności tarczycy.

Letrox 125 - skład

Każda tabletka produktu leczniczego LETROX 125 mikrogramów zawiera 133-142 mcg lewotyroksyny sodowej (Levothyroxinum natricum) x H2O, co odpowiada 125 mcg lewotyroksyny sodowej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Letrox 125 - dawkowanie

Każda tabletka produktu leczniczego Letrox 125 mikrogramów zawiera 133-142 mcg lewotyroksyny sodowej (Levothyroxinum natricum) x H20, co odpowiada 125 mcg lewotyroksyny sodowej

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować się do poniższych zaleceń dotyczących dawkowania.

Indywidualna dawka dobowa powinna być ustalona na podstawie badania lekarskiego i wyników testów laboratoryjnych.

Leczenie hormonami tarczycy powinno być prowadzone ze szczególną ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z chorobą wieńcową serca i pacjentów z długotrwałą lub ciężką niedoczynnością tarczycy. U tych pacjentów, leczenie należy zacząć od małej dawki początkowej, która następnie powinna być zwiększana powoli w dużych odstępach czasu z jednoczesnym monitorowaniem stężenie hormonów tarczycy.

Doświadczenia wykazały, iż małe dawki początkowe są również wystarczające w przypadku niewielkiej masy ciała oraz dużego wola guzkowego.

Wskazanie

Liczba mcg lewotyroksyny sodowej/dobę

Niedoczynność tarczycy

Dawkowanie u dorosłych

Dawka początkowa

25-50

(dawkę należy zwiększać o 25-50 mcg w odstępach 2-4 tygodni)

Dawka podtrzymująca

100-200

Profilaktyka nawrotu wola

75-200

Wole obojętne

75-200

Dawkowanie u dzieci

Dawka początkowa

12,5-50

Dawka początkowa (noworodki)

25-50

Wielkość dawki podtrzymującej, stosowanej przez dłuższy czas, ustalana jest między innymi na podstawie wieku i wagi dziecka:

Wiek

Dawka mcg /dobę

Dawka mcg /kg/dobę

0-6 miesięcy

25-50

10-15

6-24 miesiące

50-75

8-10

2-10 lat

75-125

4-6

10-16 lat

100-200

3-4

> 16 lat

100-200

2-3

W przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy jak najszybsze rozpoczęcie leczenia jest decydujące dla osiągnięcia normalnego rozwoju psychoruchowego. Wartości standardowe stężenia T4 należy osiągnąć podczas pierwszych 3 do 4 lat życia. Podczas pierwszych 6 miesięcy życia ocena stężenia T4, jako parametru kontrolnego, jest bardziej wymierna, niż stężenia TSH. Pomimo odpowiedniego dostarczenia T4 normalizacja stężenia TSH może trwać, w pojedynczych przypadkach, do 2 lat.

Terapia wspomagająca leczenie tyreostatyczne nadczynności tarczycy

50-100

Po operacji usunięcia tarczycy z powodu nowotworu złośliwego tarczycy

150-300

Test supresvinv w diagnostyce nadczynności tarczycy

200 (przez 14 dni do momentu wykonania scyntygramu)

Całkowitą dawkę dobową należy przyjmować rano, na czczo, co najmniej !4> godziny przed śniadaniem, popijając odpowiednią ilością wody.

Niemowlęta powinny otrzymywać dawkę dobową co najmniej 14 godziny przed pierwszym karmieniem. Tabletki należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody, a powstałą w ten sposób zawiesinę podać z odpowiednią ilością płynów.

Uwaga: za każdym razem tabletki muszą być rozpuszczane bezpośrednio przed podaniem!

W przypadku niedoczynności tarczycy oraz po operacji usunięcia tarczycy z powodu nowotworu złośliwego tarczycy, leczenie trwa zazwyczaj przez całe życie; w przypadku wola obojętnego i profilaktyki nawrotu wola leczenie trwa kilka miesięcy lub lat, a nawet do końca życia; w terapii

wspomagającej leczenie nadczynności tarczycy czas trwania leczenia zależy od długości leczenia tyreostatycznego.

Letrox 125 - środki ostrożności

Przed rozpoczęciem terapii hormonem tarczycy należy wykluczyć lub wprowadzić odpowiednią terapię następujących chorób:

Niewydolność wieńcowa, niewydolność serca lub zaburzenia rytmu (tachyarytmia) Należy szczególnie ostrożnie ustalać lub zwiększać dawkę, aby uniknąć jatrogennej nadczynności tarczycy. W związku z tym, może być konieczna częstsza kontrola stężenia hormonów tarczycy (patrz punkt 4.2).

Niedoczynność tarczycy niedoczynność kory nadnerczy

W przypadku wtórnej niedoczynności tarczycy, należy wykluczyć jednoczesną niedoczynność kory nadnerczy. Jeśli niedoczynność kory nadnerczy zostanie potwierdzona, w pierwszej kolejności należy zastosować hydrokortyzon.

U kobiet z niedoczynnością tarczycy, w okresie pomenopauzalnym, ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy, należy częściej kontrolować czynność tarczycy, w celu uniknięcia zbyt dużych stężeń lewotyroksyny w surowicy krwi.

Guzki autonomiczne

Jeśli istnieje podejrzenie występowania guzków autonomicznych tarczycy, należy przeprowadzić test TRH lub scyntygrafię supresyjną.

Letrox 125 - przedawkowanie

W wyniku przedawkowania lub zatrucia, dochodzi do umiarkowanego lub poważnego zwiększenia szybkości przemian metabolicznych (patrz punkt 4.8). Zalecane jest wówczas przerwanie leczenia i przeprowadzenie badań kontrolnych. W przypadku wystąpienia ciężkich objawów pobudzenia układu współczulnego, zaleca się podawanie leków beta-adrenolitycznych. Podanie, w takiej sytuacji, leków tyreostatycznych jest nieskuteczne, ponieważ tarczyca ulega całkowitej supresji. W przypadku zażycia bardzo dużych dawek, np.: w próbie samobójczej, wskazane jest wykonanie plazmaferezy.

Letrox 125 - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną - lewotyroksynę - lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład produktu Letrox 125 mikrogramów. Nadczynność tarczycy, niezależnie od etiologii.

Wyjątek stanowi terapia wspomagająca leczenie tyreostatyczne nadczynności tarczycy po osiągnięciu eutyreozy; należy jednak pamiętać, że jednoczesne przyjmowanie lewotyroksyny i leku tyreostatycznego jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.

Letrox 125 - działania niepożądane

Ocena działań niepożądanych opiera się na następujących określeniach częstości ich występowania:

Bardzo często: > =1/10

Często: > = 1/100,< 1/10

Niezbyt często: > = 1/1 000,< 1/100

Rzadko: > = 1/10 000,< 1/1 000

Bardzo rzadko: < 1/10 000, częstość nieznana (nie może być określona na podstawie

dostępnych danych)

Podczas prawidłowo prowadzonego i kontrolowanego leczenia produktem Letrox 125 mikrogramów, wystąpienie działań niepożądanych jest mało prawdopodobne.

Jeśli, bardzo rzadko, zalecana dawka nie jest tolerowana lub wystąpiło przedawkowanie produktu leczniczego, szczególnie w przypadku zbyt szybkiego zwiększania dawki na początku leczenia, mogą wystąpić następujące objawy: tachykardia, zaburzenia rytmu serca, drżenia, bóle wieńcowe, pobudzenie, bezsenność, przewodnienie, spadek masy ciała, biegunka. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy zmniejszyć dobową dawkę produktu leczniczego lub przerwać jego podawanie na kilka dni. Po ustąpieniu objawów leczenie można wznowić ostrożnie ustalając dawkowanie.

W przypadku nadwrażliwości na lewotyroksynę lub na którąkolwiek z substancji wchodzących w skład produktu Letrox 125 mikrogramów, mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak: pokrzywka, skurcz oskrzeli i obrzęk krtani. W pojedynczych przypadkach obserwowano wstrząs anafilaktyczny. W takich przypadkach należy przerwać podawanie produktu.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl.

Letrox 125 - ciąża i karmienie piersią

Rozpoczęte wcześniej leczenie hormonami tarczycy, należy nieprzerwanie prowadzić, szczególnie w okresie ciąży i laktacji.

Stosowanie podczas ciąży

Pomimo szerokiego stosowania lewotyroksyny w okresie ciąży, jej negatywny wpływ na płód pozostaje nieznany.

Jednoczesne stosowanie lewotyroksyny z lekami tyreostatycznymi, w okresie ciąży, jest przeciwwskazane. Leki tyreostatyczne, w odróżnieniu od lewotyroksyny, mogą przenikać przez barierę łożyska w dawkach oddziaływujących na płód. Równoczesne stosowanie lewotyroksyny wymaga stosowania większych dawek leku tyreostatycznego, co może powodować rozwój niedoczynności tarczycy u płodu. Z tego powodu, w przypadku nadczynności tarczycy w okresie ciąży, dopuszczalne jest jedynie leczenie małymi dawkami leków tyreostatycznych .

Z powodu zwiększonego stężenia estrogenów we krwi, w okresie ciąży, u kobiet z niedoczynnością tarczycy, może zwiększać się zapotrzebowanie na lewotyroksynę. W związku z tym, należy kontrolować czynność tarczycy zarówno w trakcie, jak i po okresie ciąży i, jeśli to konieczne, dostosować dawkę lewotyroksyny.

Należy unikać przeprowadzania testu supresyjnego u kobiet w ciąży. Stosowanie w okresie karmienia piersią

Ilość hormonów tarczycy wydzielana do mleka kobiecego, nawet w przypadku leczenia dużymi dawkami lewotyroksyny, nie stanowi dawki wystarczającej dla rozwinięcia nadczynności tarczycy lub hamowania wydzielania TSH u dziecka.

Letrox 125 - prowadzenie pojazdów

Brak danych wskazujących, iż produkt Letrox 125 mikrogramów upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Letrox 125 - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Levothyroxinum natricum

    Substancja pochodna pierwiastka jodu. Wykazuje działanie podobne do hormonów tarczycy, wpływając na zwiększenie przemiany materii, przyspieszenie procesów spalania i metabolizmu tłuszczów, białek i węglowodanów. Przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Stosowana w niedoczynności tarczycy oraz przewlekłym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto).

    Dostępne opakowania
    Letrox 125

    Letrox 125

    tabletki - 25 tabl. - 0,125 mg
    BERLIN CHEMIE AG
    Letrox 125

    Letrox 125

    tabletki - 100 tabl. - 0,125 mg
    BERLIN CHEMIE AG
    Letrox 125

    Letrox 125

    tabletki - 84 tabl. - 0,125 mg
    BERLIN CHEMIE AG
    Letrox 125

    Letrox 125

    tabletki - 50 tabl. - 0,125 mg
    BERLIN CHEMIE AG
    9,34 zł
    Powiązane artykuły
    Leki i suplementy

    Brak leków w aptekach. Pacjenci panikują i proszą o recepty na zapas

    Brak leków w aptekach. Pacjenci panikują i proszą o recepty na zapas

    W aptekach i hurtowniach brakuje popularnych leków. Chorujący na nadczynność tarczycy, Parkinsona czy cukrzycę mają coraz większy problem - Euthyrox, Metformax, Glucophage i Gardasil są trudno dostępne, a przecież nie tylko poprawiają jakość życia chorego,...

    Niezbędnik pacjenta

    Polaków nie stać na leczenie

    Polaków nie stać na leczenie

    Rezygnacja z wykupienia niezbędnych leków i przerwanie leczenia z powodu dłużących się w nieskończoność kolejek to dla wielu pacjentów smutna codzienność. Zmagania z chorobą to w Polsce również walka z ograniczeniami finansowymi i nietrafnymi rozwiązaniami...

    Newsy

    Mamy w Polsce nowy problem. "Pacjenci odcięci od pomocy"

    Mamy w Polsce nowy problem. "Pacjenci odcięci od pomocy"

    Jeden kryzys lekowy jeszcze się nie skończył, a już pojawił się kolejny. W szpitalach brakuje leków przeciwwirusowych dla pacjentów z COVID-19, ale nie tylko oni mają problem. Reaktor "Maria", który produkuje radiofarmaceutyki używane w diagnostyce i...

    Leki i suplementy

    Nowelizacja prawa farmaceutycznego

    Nowelizacja prawa farmaceutycznego

    Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, która szeroko definiuje sprzedaż wysyłkową, dzięki czemu nie będzie już możliwości kupienia przez Internet leków na receptę. Wprowadza również zmiany dotyczące badań klinicznych... Internetowa sprzedaż...

    Leki i suplementy

    Prawo pacjenta do leków refundowanych

    Prawo pacjenta do leków refundowanych

    Pacjent lecząc się u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty ma prawo do leków refundowanych, czyli takich, których koszt częściowo lub całkowicie pokrywany jest z budżetu państwa. Decyzję o tym, które leki i w jakiej części będą refundowane podejmuje...