Ketonal Lek

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
żel
Dawka
0,025 g/g
Ilość
60 g (tuba)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: LEK S.A.

Interakcje z żywnością

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Wpływ ketonalu na rozwój ciąży

Witam [po raz kolejny zadaje te pytanie ponieważ nie otrzymałam wystarczającej odpowiedzi "czy zażywanie ketonalu w pierwszym trymestrze ciąży "może zaszkodzić dziecku np ze urodzi się chore ze coś będzie nie tak pisze po raz kolejny bo dostałam odpowiedz ze stosowanie ketonalu jest niezalecane w ciąży ta odpowiedz jest dla mnie nie wystarczająca.Jaki wpływ ma ten lek na dziecko w ciąży ?

Ketonal Forte groźny dla zdrowia?

Prosiłabym o rzetelną odpowiedź na temat szkodliwości leku ketonal forte. Słyszałam różne opinie o tym leku i w końcu nie wiem, jaka jest prawda. Interesuje mnie to, ponieważ dosyć często przyjmuję te tabletki. Ich cena nie jest zbyt wysoka, a potrafią mi pomóc. Mam bardzo bolesne miesiączki i tylko ketonal forte mi pomaga. Mam też chorobę...

Odpowiada Lek. Paweł Baljon Lek. Paweł Baljon i 1 inny specjalista
POKAŻ WIĘCEJ

Ketonal Lek - ulotka preparatu

Ketonal Lek - opis

Ketonal jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, działającym miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Wskazaniami do stosowania żelu Ketonal są: y ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ból mięśni i ból reumatyczny, skręcenia i uszkodzenia powysiłkowe.

y ból mięśniowo-szkieletowy i obrzęk spowodowanyurazami sportowymi.

y ból w zapaleniu stawów o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Ketonal Lek - skład

Każdy gram 2,5% żelu zawiera 25 mg ketoprofenu (Ketoprofenum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

Ketonal Lek - dawkowanie

Ketonal przeznaczony jest do stosowania u dorosłych.

Ketonal jest produktem leczniczym do stosowania miejscowego na skórę.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat

Żel Ketonalnależy wcierać delikatnie w skórę jeden lub dwa razy na dobę. Dawkę żelu należy dostosować do wielkości obszaru objętego procesem chorobowym: 5 cm żelu wyciśniętego z tubki odpowiada dawce 100 mg ketoprofenu, a 10 cm dawce 200 mg ketoprofenu.

Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Nie zaleca się stosowania opatrunków okluzyjnych (patrz punkt 4.3).

Po każdym nałożeniu żelu należy niezwłocznie dokładnie umyć ręce.

Żel Ketonal można stosować w skojarzeniu z innymi preparatami Ketonal (w postaci kapsułek lub tabletek). Całkowita maksymalna dawka dobowa ketoprofenu, niezależnie od zastosowanej postaci farmaceutycznej, nie powinna być większa niż 200 mg.

Pacjenci w podeszłym wieku

Brak szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną, gdyż pacjenci w podeszłym wieku są bardziej narażeni na występowanie działań niepożądanych.

Dzieci:

Nie ustalono dawkowania u dzieci.

Ketonal Lek - środki ostrożności

y Stosowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. y Żelu Ketonal nie należy stosować na błony śluzowe (w tym okolice odbytu i narządów płciowych). Należy unikać kontaktu żelu z oczami lub okolicą oczu.

y Chociaż ogólnoustrojowe działania niepożądane ketoprofenu stosowanego miejscowo powinny być niewielkie, żel należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, serca lub wątroby, chorobą wrzodową lub zapalną chorobą jelit w wywiadzie, krwotokiem mózgowym lub skłonnością do krwawień.

y W razie rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych (np. wysypki), w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen, leczenie należy natychmiast przerwać.

y Miejscowe stosowanie ketoprofenu może wywołać u predysponowanych osób napad astmy. Duże ilości miejscowo stosowanego żelu mogą powodować działania ogólne, w tym reakcje nadwrażliwości i astmę.

• Po każdorazowym zastosowaniu produktu należy dokładnie umyć ręce.

• W trakcie leczenia i przez 2 tygodnie po zakończeniu stosowania zaleca się chronienie leczonych obszarów skóry przez noszenie odzieży, aby uniknąć ryzyka nadwrażliwości na światło słoneczne.

Ketonal Lek - przedawkowanie

Dotychczas nie opisano żadnego przypadku przedawkowania.

Ketonal Lek - przeciwwskazania

y Znane reakcje nadwrażliwości (np. skurcz oskrzeli, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka) po podaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą.

y Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

y Uszkodzenia lub chorobowe zmiany na skórze, takie jak wyprysk, trądzik, różne dermatozy, otwarte rany lub rany zakażone. y Stosowanie opatrunku okluzyjnego. y Jednoczesne nakładanie na tę samą powierzchnię skóry innych leków działających miejscowo. y Trzeci trymestr ciąży. y Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie.

y Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum.

y Ekspozycja na światło słoneczne (nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone), a także na promienie UV w solarium w trakcie leczenia i 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania produktu Ketonal.

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Ketonal Lek - działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane związane ze stosowaniem ketoprofenu w żelu mają charakter miejscowy.

Klasyfikacja działań niepożądanych według konwencji MedDRA i częstości:

bardzo często (1/10);często (≥1/100, < 1/10); niezbyt często (≥1/1000, < 1/100); rzadko (≥1/10 000, < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), z pojedynczymi przypadkami włącznie;

Zaburzenia układu immunologicznego

Na reakcje nadwrażliwości mogą się składać reakcje niespecyficzne oraz anafilaksja. Bardzo rzadko: w związku z miejscowym i ogólnym podawaniem ketoprofenu opisywano występowanie reakcji anafilaktycznych.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: świąd, rumień, wyprysk, uczucie pieczenia i łagodne, przemijające zapalenie skóry.

Rzadko: ciężkie reakcje, takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą się rozprzestrzeniać lub być uogólnione, reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, wysypka, nadwrażliwość na światło, wysypka pęcherzowa, plamica, rumień wielopostaciowy, liszajowate zapalenie skóry, martwica skóry i zespół Stevensa-Johnsona.

Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, jeden przypadek ciężkiego kontaktowego zapalenia skóry wywołanego brakiem higieny i ekspozycją na światło słoneczne i jeden przypadek ciężkiej, rozsianej, długotrwałej reakcji fotoalergicznej.

Czasami nawet jednorazowe zastosowanie ketoprofenu może spowodować długotrwałą nadwrażliwość na światło.

Opisano występowanie toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo rzadko: opisano jeden przypadek pogorszenia przewlekłej niewydolności nerek po zastosowaniu ketoprofenu w postaci żelu. Miejscowo stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywołać śródmiąższowe zapalenie nerek.

Ketonal Lek - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie dowiedziono bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu w okresie ciąży. Należy unikać stosowania ketoprofenu w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, chyba że możliwa korzyść z leczenia przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

Stosowanie ketoprofenu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane (patrz punkt 4.3). Stosowanie ketoprofenu w ostatnim trymestrze ciąży może spowodować opóźnienie porodu, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla i nadciśnienie płucne u noworodka.

Karmienie piersią

Nie dowiedziono bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu w okresie karmienia piersią. Żelu Ketonal nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Ketonal Lek - prowadzenie pojazdów

Nie jest znany możliwy wpływ żelu Ketonal na sprawność umysłową i (lub) fizyczną pacjentów oraz na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ketonal Lek - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ketoprofenum

  Niesteroidowy lek przeciwzapalny wykazujący działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jego działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy COX 1 i 2. Stosuje się go w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa, zmianach pourazowych stawów, więzadeł i torebek stawowych. Wykorzystuje się go również w leczeniu bólu różnego pochodzenia o umiarkowanej sile, przy bolesnym miesiączkowaniu.

  Dostępne opakowania
  Ketonal Lek

  Ketonal Lek

  żel - 60 g (tuba) - 0,025 g/g
  LEK S.A.
  Powiązane artykuły
  Newsy

  Leczenie bólu. Zimnem czy ciepłem? Sprawdzamy, jaką terapę wybrać

  Leczenie bólu. Zimnem czy ciepłem? Sprawdzamy, jaką terapę wybrać

  Bóle kostno-stawowe są przykrą rzeczywistością. Dolegliwości tego typu zdarzają się często i nie od razu muszą wiązać się ze złamaniem. Skręcenie stawu, nadwyrężenie mięśnia czy naciągnięcie więzadła - te problemy są równie popularne. Leczymy je zazwyczaj...

  Leki i suplementy

  Nowy lek przeciwzapalny alternatywą dla steroidów

  Nowa klasa leków może wkrótce stanowić alternatywę dla steroidów. Naukowcy odkryli bowiem, że białko chroniące przed rakiem odgrywa kluczową rolę w działaniu przeciwzapalnym steroidów. Jego zastosowanie może prowadzić do opracowania leków zastępujących...

  Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Prostowniki nadgarstka

  Prostowniki nadgarstka

  Schemat prostowników Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty) Prostowniki w spoczynku

  Ortopedia i reumatologia

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - objawy, leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłą, postępującą chorobą zapalną stawów należącą do spondyloartropatii seronegatywnych o niewyjaśnionej etiologii. Wiadomo jedynie, że ma podłoże autoimmunologiczne oraz że przy zachorowaniu bardzo...

  Pierwsza pomoc

  Skurcze mięśni - żylaki, zasiedzenie, miażdżyca, leczenie

  Skurcze mięśni mogą pojawić się nagle. Powstały ból wiąże się z kurczeniem mięśni. W jakich chorobach objawem jest skurcz mięśni? Jakie są przyczyny tych dolegliwości i. Czy skurcze mięśni można wyleczyć? Bolesne skurcze mięśni Bolesne skurcze mięśni...

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - objawy, leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - objawy, leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłą, postępującą chorobą zapalną stawów należącą do spondyloartropatii seronegatywnych o niewyjaśnionej etiologii. Wiadomo jedynie, że ma podłoże autoimmunologiczne oraz że przy zachorowaniu bardzo...

  Skolioza - rodzaje, diagnostyka, leczenie i ćwiczenia

  Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

  Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

  Kobiety przeglądające się w lustrze Widząc swoje odbicie w lustrze, automatycznie się prostujemy, co obniża przeciążenia kręgosłupa.

  Zdrowie

  Mialgia - charakter, objawy, przyczyny i leczenie bólu mięśni

  Mialgia - charakter, objawy, przyczyny i leczenie bólu mięśni

  Mialgia to medyczne określenie bólu mięśniowego o różnym charakterze. Najczęściej obserwuje się dolegliwości będące skutkiem przeciążenia mięśni, ale zdarza się, że jest to objaw współtowarzyszący chorobie. Co warto wiedzieć o mialgii? Kiedy ból mięśni...