Kaldyum

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde
Dawka
0,6 g
Ilość
50 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EGIS PHARMACEUTICALS PLC

Kaldyum - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Niedobór potasu i pieczenie w klatce piersiowej

Witam. Jestem po następujących badaniach: Ekg - Ok, rentgen klatki piersiowej - Ok, ciśnienie - Ok, morfologia - zwiększenie Alt 76, ast - 38.5. Mam niedobór potasu 3.10, po królowce 3.50. USG brzucha mam za 2 tyg. nie mogę wytrzymać.. mam silne pieczenie w klatce piersiowej, silne zawroty głowy i zyla mnie boli na środku w obu nadgarstkach przez co zyly bardziej wychodzą. Biorę kaldyum i odżywiam się potrawami z wysoka zawartością potasu. Ciężko normalnie funkcjonować. .

POKAŻ WIĘCEJ

Kaldyum - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Kaldyum - opis

Profilaktyka i leczenie następstw stanów niedoboru potasu w organizmie  spowodowanych różnymi stanami chorobowymi jak wymioty, biegunka, nadczynność nadnerczy, zwiększona utrata potasu przez nerki, leczenie sodopędnymi lekami moczopędnymi i kortykosteroidami.

Kaldyum - skład

 Każda kapsułka zawiera 600 mg potasu chlorku (Kalii chloridum) co odpowiada 8 mmoli jonów potasu (315 mg jonów potasu).

Kaldyum - dawkowanie

Dawkowanie powinno zostać ustalone według indywidualnych potrzeb. Zwykle u osób dorosłych: profilaktycznie  2-3 kapsułki (16-24 mmol K+) na dobę. Leczniczo: 5-12 kapsułek (40-96 mmol K+) na dobę przy regularnej kontroli poziomu potasu w surowicy.

Jeśli dawka dobowa przekracza 2 kapsułki, powinna być podawana w dwóch lub w większej liczbie dawek podzielonych.

Lek należy połykać w całości popijając szklanką wody, w czasie lub po posiłku.

Kaldyum - środki ostrożności

Zaleca się regularną kontrolę stężenia potasu w surowicy i okresowe wykonanie badania EKG w czasie leczenia, zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu krążenia i nerek. Stosowanie leku Kaldyum w ciąży wymaga dokładnej oceny przewagi korzyści nad zagrożeniami. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku choroby wrzodowej, istniejącej lub stwierdzonej w wywiadzie. Podobnie szczególnej ostrożności wymaga nagłe odstawienie leku Kaldyum w leczeniu skojarzonymi z glikozydami naparstnicy, gdyż rozwijająca się hipokaliemia nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy.

Kaldyum - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić parestezje, osłabienie mięśni, porażenie, niedociśnienie, wstrząs, komorowe zaburzenia rytmu, migotanie komór, zaburzenia przewodzenia, zatrzymanie czynności serca. Podwyższony poziom potasu powoduje charakterystyczny profil EKG (wysokie, ostre załamki T, obniżenie odcinka ST, zniknięcie załamka P, wydłużenie odcinka QT, szerokie zespoły QRS).      

W leczeniu przedawkowania można stosować płukanie żołądka, wlew roztworu chlorku sodu, glukozy i insuliny oraz diurezę wymuszoną. Konieczne może okazać się przeprowadzenie dializy otrzewnowej lub hemodializy.

Kaldyum - przeciwwskazania

Hiperkaliemia, skąpomocz, bezmocz i mocznica w ostrej niewydolności nerek, mocznica w przewlekłej niewydolności nerek, nie leczona choroba Addisona, ostre odwodnienie, niedrożność przewodu pokarmowego lub zwężenie przełyku utrudniające połykanie. 

Kaldyum - działania niepożądane

Rzadko występują nudności, biegunka oraz ból brzucha. W sporadycznych przypadkach może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia, perforacji i niedrożności przewodu pokarmowego, głównie w razie występowania predysponujących czynników ryzyka.

Kaldyum - ciąża i karmienie piersią

Ze względu na zmniejszenie motoryki przewodu pokarmowego związane z okresem ciąży, preparaty potasu w stałych postaciach farmaceutycznych do podawania doustnego powinny być podawane kobietom ciężarnym z zachowaniem ostrożności i tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach. Kaldyum, będąc doustnym preparatem potasu w stałej postaci farmaceutycznej, szybko uwalnia dużą liczbę mikropeletek ze swojej pierwotnej postaci farmaceutycznej, co pozwala na ich równomierne wymieszanie z treścią pokarmową. Ta właściwość preparatu wydaje się ograniczać ryzyko, o którym mowa powyżej, związane głównie ze stosowaniem stałych postaci farmaceutycznych, które podczas pasażu przez przewód pokarmowy zachowują przez dłuższy czas swoje duże rozmiary (np. tabletki matrycowe) i za sprawą punktowego uwalniania znacznych ilości substancji czynnej i(lub) mechanicznego oddziaływania niezmienionej postaci farmaceutycznej, mogą wywierać działania niepożądane na przewód pokarmowy.

Prawidłowe stężenie jonów K+ w mleku ludzkim wynosi około 13 mmol/l. Ponieważ potas dostarczany drogą doustną przyczynia się do budowania i podtrzymywania puli tego elektrolitu w organizmie, nie wydaje się, by preparat Kaldyum stosowany przez kobiety karmiące zgodnie ze wskazaniami i zalecanym dawkowaniem, mógł mieć jakikolwiek znaczący wpływ na stężenie potasu w mleku.

Kaldyum - prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Kaldyum - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Kalii chloridum

  Zawiera potas, jeden z najważniejszych kationów, składnik cytoplazmy komórkowej. Powoduje wzrost przepuszczalności błon komórkowych, bierze udział w syntezie białek, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, bierze udział w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego. Stosuje się w niedoborach potasu oraz w przedawkowaniu glikozydów naparstnicy. Profilaktycznie używa się go w leczeniu glikozydami naparstnicy, kortykosteroidami oraz lekami moczopędnymi, zwłaszcza tiazydowymi.

  Dostępne opakowania
  Kaldyum

  Kaldyum

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 50 kaps. - 0,6 g
  EGIS PHARMACEUTICALS PLC
  Kaldyum

  Kaldyum

  kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde - 100 kaps. - 0,6 g
  EGIS PHARMACEUTICALS PLC
  Powiązane artykuły
  Nefropatia

  Eksperymentalny lek na nefropatię cukrzycową

  Amerykańscy naukowcy donoszą o obiecujących wynikach badań klinicznych leku przeciwzapalnego, zapobiegającego włóknieniu nerek w przebiegu nefropatii cukrzycowej... Czym jest nefropatia cukrzycowa? Nefropatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy,...

  Nadciśnienie

  Niebezpieczne interakcje leków na nadciśnienie

  Na łamach pisma „Canadian Medical Association Journal" pojawił się artykuł kanadyjskich naukowców, którzy ostrzegają, iż jednoczesne przyjmowanie pewnych dwóch rodzajów farmaceutyków w leczeniu nadciśnienia tętniczego wiąże się z ryzykiem niewydolności...

  Leki i suplementy

  Dramatyczny apel do ministra zdrowia (WIDEO)

  Dramatyczny apel do ministra zdrowia (WIDEO)

  Przeszczep to często jedyna szansa na ratowanie życia dziecka. Rodzice cieszą się, gdy zostanie znaleziony dawca do przeszczepu. Jednak udana operacja to dopiero początek, po przeszczepie dziecko musi cały czas przyjmować leki. Zmiany w liście leków...

  Przeszczep nerki

  Jak wygląda życie po przeszczepie? (WIDEO)

  Jak wygląda życie po przeszczepie? (WIDEO)

  -Jakie będą państwa działania, oprócz tego protestu, który miał miejsce w piątek w Sejmie? Jaki będzie kolejny krok? Bo manifestowaliście przed Sejmem apelując do polityków, którzy byli w środku aby coś zrobili z tą sytuacją. -Obecna lista leków refundowanych...

  Zabiegi

  Życie po przeszczepie (WIDEO)

  Życie po przeszczepie (WIDEO)

  Funkcjonowanie pacjenta po przeszczepie nerki Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły już po kilku tygodniach, większość pacjentów odzyskuje energię życiową. Co więcej, znacząco poprawia się...

  Dożylnie podawanie leków

  Premedykacja - wskazania, stosowane leki, powikłania

  Premedykacja - wskazania, stosowane leki, powikłania

  Każdy pacjent przed operacją odczuwa stres, niepokój i ma gorszy nastrój. Zadaniem premedykacji jest zniwelowanie negatywnych uczuć i przygotowanie do zabiegu czy operacji. Jest to bezpieczna metoda, stosowana również w przypadku dzieci i osób starszych....

  Premedykacja - wskazania, stosowane leki, powikłania

  Premedykacja - wskazania, stosowane leki, powikłania

  Premedykacja - wskazania, stosowane leki, powikłania

  Każdy pacjent przed operacją odczuwa stres, niepokój i ma gorszy nastrój. Zadaniem premedykacji jest zniwelowanie negatywnych uczuć i przygotowanie do zabiegu czy operacji. Jest to bezpieczna metoda, stosowana również w przypadku dzieci i osób starszych....

  Leki i suplementy

  Zmiany na liście leków refundowanych od 1.05.2016

  Zmiany na liście leków refundowanych od 1.05.2016

  Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dotyczący zmian w wykazie leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zmiany wejdą w życie 1 maja 2016 r. Jakie zmiany przewiduje Ministerstwo Zdrowia? Od...