Iporel

zobacz opinie o produkcie »
Cena
8,61 zł
Forma
tabletki
Dawka
0,075 mg
Ilość
50 tabl. (2 blist.po 25szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.

Iporel - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Leczenie nadciśnienia samoistnego

Jestem osoba z nadcisnieniem samoistnym. Biore leki( 2 razy dzinnie iporel, rano tritace 5 mg, I polowke metocard 50 mg zas wieczorem druga polwke metocardu I amlozek 5 mg I oczywiscie iporel) leki obnizaja moje cisnienie ale mam straszne skorcze i bole wszystkich miesni od glowy po stopy, bola mnie stawy I w palcach rak nie mam czucia. Odkad biore leki stalem sie bardzo nerwowy . Ktory z tych lekow moze powodowac takie efekty I co mam zrobic?, bo bardzo jest to uciazliwe.

Nadciśnienie i wyniki morfologii

Leczę się na nadciśnienie Zażywam Lokren 20,Twynsta80/10,Iporel Indapren,Axtil 10 Obecnie cisnienie prawidłowe,wyniki morfologii i TSH też,puls 60 Ostatnio pojawiły sie dodatk.skurcze ok 4-6 na min.Lekarz przepisał Cordarone w dawce 100mg do stosow,przez m-c,Nie zazywałem w obawie przd skutkami ubocz. Co robić,proszę o wskazówke

Bóle głowy po stosowaniu leków na nadciśnienie

Biore od 3 miesiecy leki na nadcisnienie (iporel tritace I metocard) po dwu tygodniach brajia lekow zaczalem odczowac w tylnej czesci glowy (nad potylica) taki punktowy bol w jednym miejscu . Nie potrafie okreslic czy to jest wewnatrz czaszki czy na zewnatrz, nie wiem czy to miesien czy jakas zyla czy moze jeszcze cos innego. Com mam zrobic I skad to uczucie bolu?

Twardnienie mięśni po lekach na nadciśnienie

Mam trudnosci z moimi miesniami. Od czasu kiedy zaczalem brac leki na nadcisnieni ( iporel/klonodyna rano I wieczor, metocard 50 mg dwa razy dziennie po polowce, tritace 5mg rano I amlozek 5 mg wieczorem). Po tygodniu brania tych lekow moj miesnie od nog po glowe,twardnieja a nawet sztywnieja. Nie wiem co sie dzieje. Bylem u lekarza mam wyniki badan krwi dobre a dalej miesnie boa I sa napiete. Co to jest I co robic by wrocic do...

Stymulator z powodu bloku AV oraz SSS

Mam 61 lat. Mam stymulator z powodu bloku AV oraz SSS. Jeste stale na lekach /Bataloc 250mg. Digoxin,Asuppro20. Przez jakiś czas brałam Iporel ale z powodu bólu brzucha i zaparc odstawiłam. Brałam Amlozek ale puchły nogi a cisn. miałam książk .Moje cisnienie jest kontrolowane. Wzrasta w przypadku arytmii lub bólu serca. Jednak często wieczorem...

POKAŻ WIĘCEJ

Iporel - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Iporel - opis

Nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne wszystkich stopni ciężkości.

Iporel - skład

1 tabletka zawiera 75 pg klonidyny chlorowodorku (Clonidini hydrochloridum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Iporel - dawkowanie

Początkowo 75 mcg 2 razy na dobę. W razie potrzeby dawkę produktu można stopniowo zwiększać, co drugi lub co trzeci dzieli, do dawki optymalnej dla pacjenta. Wynosi ona zazwyczaj od 300 mcg do 1200 mcg na dobę. U niektórych pacjentów konieczne okazać się może stosowanie dawek większych, np. 1 800 mcg lub jeszcze większych.

Leczenie produktem Iporel może zostać wprowadzone do stosowanego już wcześniej leczenia innymi produktami przeciwnadciśnieniowymi. W takim przypadku konieczne okazać się może stopniowe zmniejszanie dawki leków stosowanych wcześniej.

Produkt może być stosowany w okresie okołoznieczuleniowym i w trakcie znieczulenia ogólnego u pacjentów poddawanych zabiegowi chirurgicznemu.

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma potrzeby korygowania dawkowania w stosunku do zwykle stosowanego. Badania kliniczne nie wykazały specyficznych działań niepożądanych w tej grupie osób.

Iporel - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując Iporel u pacjentów z chorobą Raynauda lub innymi chorobami naczyń obwodowych, u pacjentów z niewydolnością naczyń mózgowych lub wieńcowych, u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną bradyarytmią (ciężka jest przeciwwskazaniem) taką jak wolny rytm zatokowy, u pacjentów z polineuropatią lub zaparciami.

Pacjenci z dodatnim wywiadem w kierunku depresji powinni być uważnie monitorowani podczas długotrwałego leczenia produktem Iporel, gdyż znane są doniesienia o epizodach depresyjnych u pacjentów leczonych klonidyną.

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów przeciwnadciśnieniowych, leczenie produktem Iporel należy monitorować szczególnie uważnie u pacjentów z niewydolnością mięśnia sercowego, iporel nie wykazuje działania leczniczego w nadciśnieniu w przebiegu guza chromochłonnego. Klonidyną, substancja czynna produktu Iporel, oraz jej metabolity wydalane są głównie z moczem. Pacjenci z niewydolnością nerek wykazują zróżnicowaną podatność na terapeutyczne działanie klonidyny. Stąd też konieczne jest skrupulatne dostosowanie dawkowania do każdego pacjenta oraz uważne jego monitorowanie.

W czasie rutynowych zabiegów dializy tylko minimalna ilość klonidyny podlega usuwaniu, dlatego też nie ma potrzeby podawania dodatkowo klonidyny po dializie.

Nagle odstawienie produktu Iporel, szczególnie u pacjentów otrzymujących duże dawki, może spowodować nadciśnienie z odbicia. Obserwowano także przypadki niepokoju, kołatania serca, nerwowości, drżenia, bólu głowy oraz objawów ze strony przewodu pokarmowego. Pacjentów należy poinstruować, aby nie przerywali leczenia bez konsultacji z lekarzem. W razie konieczności odstawienia produktu, należy stopniowo zmniejszać jego dawkę. Jednak w przypadku wystąpienia objawów z odstawienia, można je usunąć poprzez ponowne podanie klonidyny lub blokerów receptorów alfa i beta adrenergicznych.

Jeśli Iporel podawany jest jednocześnie z beta-adrenolitykiem, nie należy odstawiać produktu Iporel do kilku dni po odstawieniu [3-adrenoIityku.

Nie należy stosować produktu Iporel u dzieci do 12. roku życia ze względu na niedostateczną wiedzę z zakresu skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu u tych pacjentów.

Iporel - przedawkowanie

Objawy

Przedawkowaniu towarzyszyć może niedociśnienie, bradykardia, senność, drażliwość, osłabienie lub zniesienie odruchów, zwężenie źrenic, wymioty i hipowentylacja. Duże dawki powodować mogą zaburzenia rytmu serca, śpiączkę i bezdech, drgawki, przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego. Leczenie

W większości przypadków nie jest wymagane leczenie poza ogólnym postępowaniem podtrzymującym. W przypadkach ciężkiej bradykardii można zastosować atropinę w celu zwiększenia częstości akcji serca.

Iporel - przeciwwskazania

Nie należy stosować produktu Iporel u:

- pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub inne składniki produktu,

- pacjentów z ciężką bradyarytmią w przebiegu zespołu chorego węzła bądź bloku przedsionkowo-kontorowego drugiego lub trzeciego stopnia,

- u dzieci poniżej 12. roku życia.

Iporel - działania niepożądane

Na początku leczenia u niektórych pacjentów występuje senność, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej. Objawy te ustępują zazwyczaj w miarę kontynuacji leczenia.

Inne objawy niepożądane.

Zaburzenia żołądka i jelit

Często {> = 1/100 do < 1/10) nudności i wymioty, zaparcia.

Brak łaknienia, zapalenie ślinianki przyusznej, pseudo-niedrożność jelita grubego.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Przejściowe podwyższenie enzymów wątrobowych, uszkodzenie wątroby.

Zaburzenia psychiczne

Często (> = 1/100 do < 1/10) - pobudzenie, nerwowość, bezsenność, złe samopoczucie.

Depresja, ból głowy, koszmarne sny. niepokój nocny, lęk, halucynacje, inne zaburzenia zachowania.

Zaburzenia serca

Często (> = 1/100 do < 1/10) - podciśnienie ortostatyezne, kołatanie serca, tachykardia lub bradykardia. Objaw Raynauda, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, bradykardia zatokowa lub blok przedsionkowo komorowy.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Świąd, wysypka, pokrzywka, łysienie, obrzęk naczyniowy.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Często (> = 1/100 do < 1/10) zmniejszenie aktywności seksualnej, impotencja.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu.

Zaburzenia ogólne

Często (> = 1/100 do < 1/10) -- osłabienie, uczucie zmęczenia. Przyrost masy ciała.

Zaburzenia endokrynologiczne

Ginekomastia.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Bóle mięśni i stawów, kurcze mięśni kończyn dolnych.

Opisywano również wysychanie błony śluzowej nosa i zmniejszone wydzielanie łez (ważne dla osób noszących soczewki kontaktowe), zaburzenia widzenia.

Donoszono o przypadkach zatrzymania płynów w początkowych fazach leczenia. Jest to zazwyczaj stan przejściowy, który może być skorygowany przez włączenie do leczenia leku diuretycznego. Produkt może wywołać w początkowej fazie leczenia przejściowy wzrost stężenia cukru we krwi.

Iporel - ciąża i karmienie piersią

Stosowanie u kobiet w ciąży

W niektórych badaniach przeprowadzonych na zwierzętach klonidyną powodowała zwiększoną częstość resorpeji płodów. Nie wykonano dotąd odpowiednich badań u łudzi. Wiadomo jest jednak, że klonidyną przechodzi przez łożysko i może powodować obniżenie częstości akcji serca u płodu. Nie można wykluczyć poporodowego przejściowego wzrostu ciśnienia krwi u noworodka. Produkt można stosować u kobiet w ciąży tylko w przypadkach, gdy w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Zaleca się uważne monitorowanie matki i dziecka.

Stosowanie w okresie karmienia piersią

Stosowanie produktu Iporel w okresie karmienia piersią nie jest zalecane z uwagi na brak odpowiednich danych.

Klonidyną wydzielana jest z mlekiem matki. Stężenie w mleku jest prawie dwukrotnie wyższe niż w osoczu.

Iporel - prowadzenie pojazdów

Produkt może wywoływać senność w stopniu utrudniającym zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Pacjenci odczuwający senność powinni powstrzymać się od wykonywania wymienionych czynności.

Uspokojenie wywołane przez produkt może ulec wzmożeniu przy jednoczesnym stosowaniu produktów o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Iporel - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Clonidine hydrochloride

    Dostępne opakowania
    Iporel

    Iporel

    tabletki - 50 tabl. (2 blist.po 25szt.) - 0,075 mg
    PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
    8,61 zł
    Powiązane artykuły
    Okulistyka

    Wpływ nadciśnienia na wzrok

    Wpływ nadciśnienia na wzrok

    Wpływ nadciśnienia na wzrok można dostrzec w zmianach w naczyniach siatkówki. Nadciśnienie tętnicze samoistne jest chorobą przewlekłą i postępującą. Wyróżnia się cztery stopnie ciężkości nadciśnienia tętniczego, oparte na wartościach ciśnienia rozkurczowego: nadciśnienie...

    Objawy chorób oczu

    Jakie choroby można wyczytać z oczu?

    Jakie choroby można wyczytać z oczu?

    Zdrowie zapisane w oczach Czy wiesz, że oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale również źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia? Podczas rutynowej wizyty u okulisty, specjalista może dostrzec różne zmiany w oczach, które świadczą o poważnych problemach...

    Okulistyka

    Jakie zmiany w oku powoduje nadciśnienie?

    Jakie zmiany w oku powoduje nadciśnienie?

    Nadciśnienie zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że w Polsce choruje około 30% społeczeństwa. Liczba chorych obrazuje skalę problemu. Nieprawidłowe odżywianie, nieregularny tryb życia i przewlekły stres przyczyniają się do powstania...

    Okulistyka

    Zmiany oczne w przebiegu nadciśnienia tętniczego

    Zmiany oczne w przebiegu nadciśnienia tętniczego

    Nadciśnienie tętnicze jest chorobą ogólnoustrojową, zmiany zachodzą we wszystkich tętnicach, także w drobnych naczyniach siatkówki. W przebiegu retinopatii związanej z nadciśnieniem tętniczym obserwuje się skurcz naczyń tętniczych siatkówki (miejscowy...

    Okulistyka

    Retinopatia nadciśnieniowa - na czym polega, przyczyny i lecznie

    Retinopatia nadciśnieniowa - na czym polega, przyczyny i lecznie

    Retinopatia nadciśnieniowa to ogół zmian obserwowanych w siatkówce w przebiegu nadciśnienia tętniczego. Znacząca większość, czyli 95% przypadków nadciśnienia to nadciśnienie pierwotne, inaczej idiopatyczne. Pozostałe 5% przypadków nadciśnienia ma określoną...

    Nadciśnienie

    Nietypowe objawy nadciśnienia

    Nietypowe objawy nadciśnienia

    Groźne nadciśnienie Nadciśnienie nie wywołuje silnych i jednoznacznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane. Niektóre symptomy są nietypowe, przez co łatwo je zbagatelizować lub powiązać z innymi schorzeniami. To bardzo niebezpieczne,...

    Choroby genetyczne - klasyfikacja

    Zespół Axenfelda-Riegera - przyczyny, objawy i leczenie

    Zespół Axenfelda-Riegera - przyczyny, objawy i leczenie

    Zespół Axenfelda i Riegera to grupa genetycznie uwarunkowanych schorzeń, które zaburzają rozwój gałki ocznej, choć mogą również dotyczyć innych narządów i części ciała. Dziedziczenie choroby jest autosomalne dominujące. Jakie są objawy zespołu Axenfelda-Riegera?...