Iporel

zobacz opinie o produkcie »
Cena
8,61 zł
Forma
tabletki
Dawka
0,075 mg
Ilość
50 tabl. (2 blist.po 25szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.

Iporel - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Leczenie nadciśnienia samoistnego

Jestem osoba z nadcisnieniem samoistnym. Biore leki( 2 razy dzinnie iporel, rano tritace 5 mg, I polowke metocard 50 mg zas wieczorem druga polwke metocardu I amlozek 5 mg I oczywiscie iporel) leki obnizaja moje cisnienie ale mam straszne skorcze i bole wszystkich miesni od glowy po stopy, bola mnie stawy I w palcach rak nie mam czucia. Odkad biore leki stalem sie bardzo nerwowy . Ktory z tych lekow moze powodowac takie efekty I co mam zrobic?, bo bardzo jest to uciazliwe.

Nadciśnienie i wyniki morfologii

Leczę się na nadciśnienie Zażywam Lokren 20,Twynsta80/10,Iporel Indapren,Axtil 10 Obecnie cisnienie prawidłowe,wyniki morfologii i TSH też,puls 60 Ostatnio pojawiły sie dodatk.skurcze ok 4-6 na min.Lekarz przepisał Cordarone w dawce 100mg do stosow,przez m-c,Nie zazywałem w obawie przd skutkami ubocz. Co robić,proszę o wskazówke

Bóle głowy po stosowaniu leków na nadciśnienie

Biore od 3 miesiecy leki na nadcisnienie (iporel tritace I metocard) po dwu tygodniach brajia lekow zaczalem odczowac w tylnej czesci glowy (nad potylica) taki punktowy bol w jednym miejscu . Nie potrafie okreslic czy to jest wewnatrz czaszki czy na zewnatrz, nie wiem czy to miesien czy jakas zyla czy moze jeszcze cos innego. Com mam zrobic I skad to uczucie bolu?

Mioklonie mięśni śródusznych w uchu prawym

Witam. Od trzech lat choruję na "tensor tympani syndrome" czyli mioklonie mięśni śródusznych w uchu prawym. Byłam bezskutecznie leczona lekami (clonazepam, gabapentyna, sirdalud, iporel,onirex, signopam, segan), a także przy pomocy terapii TRT - niestety także bez efektów. Słyszałam, że jest możliwość przecięcia tych mięśni operacyjnie lub ostrzyknięcia ich botoxem.  Będę bardzo wdzięczna za sugestie :) Pozdrawiam

Twardnienie mięśni po lekach na nadciśnienie

Mam trudnosci z moimi miesniami. Od czasu kiedy zaczalem brac leki na nadcisnieni ( iporel/klonodyna rano I wieczor, metocard 50 mg dwa razy dziennie po polowce, tritace 5mg rano I amlozek 5 mg wieczorem). Po tygodniu brania tych lekow moj miesnie od nog po glowe,twardnieja a nawet sztywnieja. Nie wiem co sie dzieje. Bylem u lekarza mam wyniki badan krwi dobre a dalej miesnie boa I sa napiete. Co to jest I co robic by wrocic do normalnego zycia?.

POKAŻ WIĘCEJ

Iporel - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Iporel - opis

Nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne wszystkich stopni ciężkości.

Iporel - skład

1 tabletka zawiera 75 pg klonidyny chlorowodorku (Clonidini hydrochloridum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Iporel - dawkowanie

Początkowo 75 mcg 2 razy na dobę. W razie potrzeby dawkę produktu można stopniowo zwiększać, co drugi lub co trzeci dzieli, do dawki optymalnej dla pacjenta. Wynosi ona zazwyczaj od 300 mcg do 1200 mcg na dobę. U niektórych pacjentów konieczne okazać się może stosowanie dawek większych, np. 1 800 mcg lub jeszcze większych.

Leczenie produktem Iporel może zostać wprowadzone do stosowanego już wcześniej leczenia innymi produktami przeciwnadciśnieniowymi. W takim przypadku konieczne okazać się może stopniowe zmniejszanie dawki leków stosowanych wcześniej.

Produkt może być stosowany w okresie okołoznieczuleniowym i w trakcie znieczulenia ogólnego u pacjentów poddawanych zabiegowi chirurgicznemu.

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma potrzeby korygowania dawkowania w stosunku do zwykle stosowanego. Badania kliniczne nie wykazały specyficznych działań niepożądanych w tej grupie osób.

Iporel - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując Iporel u pacjentów z chorobą Raynauda lub innymi chorobami naczyń obwodowych, u pacjentów z niewydolnością naczyń mózgowych lub wieńcowych, u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną bradyarytmią (ciężka jest przeciwwskazaniem) taką jak wolny rytm zatokowy, u pacjentów z polineuropatią lub zaparciami.

Pacjenci z dodatnim wywiadem w kierunku depresji powinni być uważnie monitorowani podczas długotrwałego leczenia produktem Iporel, gdyż znane są doniesienia o epizodach depresyjnych u pacjentów leczonych klonidyną.

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów przeciwnadciśnieniowych, leczenie produktem Iporel należy monitorować szczególnie uważnie u pacjentów z niewydolnością mięśnia sercowego, iporel nie wykazuje działania leczniczego w nadciśnieniu w przebiegu guza chromochłonnego. Klonidyną, substancja czynna produktu Iporel, oraz jej metabolity wydalane są głównie z moczem. Pacjenci z niewydolnością nerek wykazują zróżnicowaną podatność na terapeutyczne działanie klonidyny. Stąd też konieczne jest skrupulatne dostosowanie dawkowania do każdego pacjenta oraz uważne jego monitorowanie.

W czasie rutynowych zabiegów dializy tylko minimalna ilość klonidyny podlega usuwaniu, dlatego też nie ma potrzeby podawania dodatkowo klonidyny po dializie.

Nagle odstawienie produktu Iporel, szczególnie u pacjentów otrzymujących duże dawki, może spowodować nadciśnienie z odbicia. Obserwowano także przypadki niepokoju, kołatania serca, nerwowości, drżenia, bólu głowy oraz objawów ze strony przewodu pokarmowego. Pacjentów należy poinstruować, aby nie przerywali leczenia bez konsultacji z lekarzem. W razie konieczności odstawienia produktu, należy stopniowo zmniejszać jego dawkę. Jednak w przypadku wystąpienia objawów z odstawienia, można je usunąć poprzez ponowne podanie klonidyny lub blokerów receptorów alfa i beta adrenergicznych.

Jeśli Iporel podawany jest jednocześnie z beta-adrenolitykiem, nie należy odstawiać produktu Iporel do kilku dni po odstawieniu [3-adrenoIityku.

Nie należy stosować produktu Iporel u dzieci do 12. roku życia ze względu na niedostateczną wiedzę z zakresu skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu u tych pacjentów.

Iporel - przedawkowanie

Objawy

Przedawkowaniu towarzyszyć może niedociśnienie, bradykardia, senność, drażliwość, osłabienie lub zniesienie odruchów, zwężenie źrenic, wymioty i hipowentylacja. Duże dawki powodować mogą zaburzenia rytmu serca, śpiączkę i bezdech, drgawki, przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego. Leczenie

W większości przypadków nie jest wymagane leczenie poza ogólnym postępowaniem podtrzymującym. W przypadkach ciężkiej bradykardii można zastosować atropinę w celu zwiększenia częstości akcji serca.

Iporel - przeciwskazania

Nie należy stosować produktu Iporel u:

- pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub inne składniki produktu,

- pacjentów z ciężką bradyarytmią w przebiegu zespołu chorego węzła bądź bloku przedsionkowo-kontorowego drugiego lub trzeciego stopnia,

- u dzieci poniżej 12. roku życia.

Iporel - działania niepożądane

Na początku leczenia u niektórych pacjentów występuje senność, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej. Objawy te ustępują zazwyczaj w miarę kontynuacji leczenia.

Inne objawy niepożądane.

Zaburzenia żołądka i jelit

Często {> = 1/100 do < 1/10) nudności i wymioty, zaparcia.

Brak łaknienia, zapalenie ślinianki przyusznej, pseudo-niedrożność jelita grubego.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Przejściowe podwyższenie enzymów wątrobowych, uszkodzenie wątroby.

Zaburzenia psychiczne

Często (> = 1/100 do < 1/10) - pobudzenie, nerwowość, bezsenność, złe samopoczucie.

Depresja, ból głowy, koszmarne sny. niepokój nocny, lęk, halucynacje, inne zaburzenia zachowania.

Zaburzenia serca

Często (> = 1/100 do < 1/10) - podciśnienie ortostatyezne, kołatanie serca, tachykardia lub bradykardia. Objaw Raynauda, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, bradykardia zatokowa lub blok przedsionkowo komorowy.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Świąd, wysypka, pokrzywka, łysienie, obrzęk naczyniowy.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Często (> = 1/100 do < 1/10) zmniejszenie aktywności seksualnej, impotencja.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu.

Zaburzenia ogólne

Często (> = 1/100 do < 1/10) -- osłabienie, uczucie zmęczenia. Przyrost masy ciała.

Zaburzenia endokrynologiczne

Ginekomastia.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Bóle mięśni i stawów, kurcze mięśni kończyn dolnych.

Opisywano również wysychanie błony śluzowej nosa i zmniejszone wydzielanie łez (ważne dla osób noszących soczewki kontaktowe), zaburzenia widzenia.

Donoszono o przypadkach zatrzymania płynów w początkowych fazach leczenia. Jest to zazwyczaj stan przejściowy, który może być skorygowany przez włączenie do leczenia leku diuretycznego. Produkt może wywołać w początkowej fazie leczenia przejściowy wzrost stężenia cukru we krwi.

Iporel - ciąża i karmienie piersią

Stosowanie u kobiet w ciąży

W niektórych badaniach przeprowadzonych na zwierzętach klonidyną powodowała zwiększoną częstość resorpeji płodów. Nie wykonano dotąd odpowiednich badań u łudzi. Wiadomo jest jednak, że klonidyną przechodzi przez łożysko i może powodować obniżenie częstości akcji serca u płodu. Nie można wykluczyć poporodowego przejściowego wzrostu ciśnienia krwi u noworodka. Produkt można stosować u kobiet w ciąży tylko w przypadkach, gdy w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Zaleca się uważne monitorowanie matki i dziecka.

Stosowanie w okresie karmienia piersią

Stosowanie produktu Iporel w okresie karmienia piersią nie jest zalecane z uwagi na brak odpowiednich danych.

Klonidyną wydzielana jest z mlekiem matki. Stężenie w mleku jest prawie dwukrotnie wyższe niż w osoczu.

Iporel - prowadzenie pojazdów

Produkt może wywoływać senność w stopniu utrudniającym zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Pacjenci odczuwający senność powinni powstrzymać się od wykonywania wymienionych czynności.

Uspokojenie wywołane przez produkt może ulec wzmożeniu przy jednoczesnym stosowaniu produktów o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Iporel - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clonidine hydrochloride

  Dostępne opakowania
  Iporel

  Iporel

  tabletki - 50 tabl. (2 blist.po 25szt.) - 0,075 mg
  PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE JELFA S.A.
  8,61 zł
  Powiązane artykuły
  Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, jaskra pierwotna, jaskra wtórna, jaskra pourazowa i retinopatia niedokrwienna, leczenieleczenie

  Czy zawsze w jaskrze pojawia się wzrost ciśnienia śródgałkowego? (WIDEO)

  Czy zawsze w jaskrze pojawia się wzrost ciśnienia śródgałkowego? (WIDEO)

  Wysokie ciśnienie śródgałkowe przyczyną jaskry Przyczyną występowania jaskry jest zbyt wysoki poziom ciśnienia śródgałkowego. O to, czy dolegliwość ta zawsze świadczy o jaskrze oraz jakie mogą być jej inne przyczyny zapytaliśmy prof. dr hab. n. med....

  Badanie wzroku - badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka

  Pachymetria (WIDEO)

  Pachymetria (WIDEO)

  Badanie grubości rogówki Pachymetria jest to badanie oceniające grubość rogówki. Rogówka jest to ta część oka, która otacza oko, jest jego zewnętrzną, wypukłą warstwą. Pachymetria jest badaniem uwiarygadniającym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Standardowy...

  Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej

  Nadciśnienie oczne

  Nadciśnienie oczne

  Dość często zdarza się, iż w gabinecie lekarskim słyszymy, że „ciśnienie w oku jest podwyższone" albo że stwierdzono „nadciśnienie oczne". Nadciśnieniem ocznym nazywamy stan podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, bez objawów uszkodzenia nerwu wzrokowego...

  Choroby i dolegliwości

  5 niepokojących objawów, których nigdy nie należy ignorować

  5 niepokojących objawów, których nigdy nie należy ignorować

  Wielu ludzi ma tendencję do ignorowania swoich dolegliwości, tłumacząc sobie, że ich przyczyna nie jest na pewno związana z niczym poważnym i nie warto zawracać głowy lekarzowi. Czasem jednak te lekceważone objawy mogą być oznaką poważniejszych chorób....

  Badanie ciśnienia ocznego

  Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (WIDEO)

  Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (WIDEO)

  Wykonanie pomiaru ciśnienia w oku Pomiar ciśnienia oka to jedno z badań diagnostycznych mających zastosowanie w okulistyce. Ciśnienie w oku powinno być mierzone u osób po 40. roku życia, u których występują predyspozycje do wystąpienia jaskry. Badania...

  Okulistyka

  Pięć poważnych dolegliwości oczu. Nie ignoruj ich

  Pięć poważnych dolegliwości oczu. Nie ignoruj ich

  W narządzie wzroku znajdują receptory sensoryczne w tzw. czopkach i pręcikach (w oku mamy aż 6 mln czopków i 100 mln pręcików), które dostarczają nam 80 proc. informacji o świecie. Dlatego nawet niewielkie dolegliwości ze strony oczu powodują uczucie...

  Leki i suplementy

  Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy

  Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy

  Niebezpieczna ignorancja Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu i nabieramy pewności, że to wystarczy. Tymczasem okazuje się, że zdecydowana większość z nas nie ma pojęcia w jaki sposób...

  Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

  Przytarczyce - charakterystyka, zaburzenia, objawy, leczenie

  Przytarczyce - charakterystyka, zaburzenia, objawy, leczenie

  Nieprawidłowa praca niewielkiego gruczołu, jakim są przytarczyce, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenie pracy przytarczyc może prowadzić do niedoczynności i nadczynności. Poznaj objawy charakterystyczne...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Dyzenteria (szigeloza)

  Dyzenteria to inna nazwa czerwonki, ostrej choroby zakaźnej jelit, a w szczególności jelita grubego. Dyzenteria występuje sezonowo, głównie pod koniec lata i wczesną wiosną. Mogą ją wywoływać pałeczki z rodzaju Shigella. Wówczas mówi się o tzw. szigelozie....

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Czy wirus Zika może się rozprzestrzeniać przez pot i łzy?

  W liście do czasopisma "New England Journal of Medicine" lekarze omawiają rzadki przypadek śmierci pacjenta, zakażonego wirusem Zika. Piszą też o tym, jak inny pacjent mógł zarazić się wirusem poprzez zetknięcie się z potem lub łzami pierwszego pacjenta. Dziwny...