Implicor
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- tabletki powlekane
- Dawka
- 0,05g+5mg
- Ilość
- 56 tabl.
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: LES LABORATOIRES SERVIER
Implicor - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Implicor - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Implicor - opis
Produkt Implicor jest wskazany, jako terapia zastępcza, w objawowym leczeniu przewlekłej, stabilnej dławicy piersiowej u dorosłych pacjentów z prawidłowym rytmem zatokowym, którzy stosują jednocześnie metoprolol i iwabradynę w takich samych dawkach, ale w oddzielnych preparatach.
Implicor - skład
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg metoprololu winianu i 5 mg iwabradyny (co odpowiada 5,390 mg iwabradyny w postaci chlorowodorku).
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg metoprololu winianu i 7,5 mg iwabradyny (co odpowiada 8,085 mg iwabradyny w postaci chlorowodorku).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Implicor - dawkowanie
Dawkowanie
Zalecana dawka produktu Implicor to jedna tabletka dwa razy na dobę, przyjmowana rano i wieczorem.
Implicor powinien być stosowany tylko u pacjentów, którzy stosują jednocześnie pojedyncze składniki produktu w ustalonych dawkach, w oddzielnych preparatach, przy czym dawka metoprololu jest optymalna.
Zaleca się, aby decyzja o dostosowaniu dawkowania została podjęta po dokonaniu serii pomiarów częstości akcji serca, badania EKG lub 24-godzinnego monitorowania w warunkach ambulatoryjnych, a dostosowania dawkowania należy dokonać za pomocą poszczególnych składników - metoprololu i iwabradyny, zapewniając pacjentowi optymalną dawkę podtrzymującą metoprololu i iwabradyny. Jeżeli w czasie leczenia częstość akcji serca w spoczynku zmniejsza się poniżej 50 uderzeń na minutę lub pacjent odczuwa objawy związane z bradykardią, takie jak: zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub niedociśnienie, dawkowanie należy stopniowo zmniejszyć za pomocą poszczególnych składników - metoprololu i iwabradyny, co zapewni, że pacjent jest leczony optymalną dawką podtrzymującą metoprololu. Po zmniejszeniu dawki należy monitorować częstość akcji serca (patrz punkt 4.4).
Leczenie należy przerwać, jeżeli częstość akcji serca utrzymuje się poniżej 50 uderzeń na minutę lub jeśli pomimo zmniejszenia dawki utrzymują się objawy bradykardii.
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek Nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek i klirensem kreatyniny powyżej 15 ml/min (patrz punkt 5.2).
Implicor należy ostrożnie stosować u pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 15 ml/min.
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
Implicor można podawać pacjentom z lekkim zaburzeniem czynności wątroby.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów z umiarkowanie nasilonym zaburzeniem czynności wątroby.
Implicor jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby (patrz punkty 4.3 i 5.2).
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku produkt Implicor należy stosować z ostrożnością (patrz punkt 4.4).
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Implicor u dzieci i młodzieży. Nie ma dostępnych danych.
Sposób podawania
Produkt Implicor należy przyjmować doustnie, dwa razy na dobę, podczas posiłków. Ekspozycja na metoprolol jest zwiększona w przypadku podawania leku z posiłkiem (patrz punkt 5.2). Należy to uwzględnić u pacjentów, którzy obecnie przyjmują metoprolol na czczo i u których zostanie zmieniony lek na produkt Implicor.
Implicor - środki ostrożności
Ostrzeżenia specjalne
Brak korzyści odnośnie klinicznych punktów końcowych u pacjentów z objawową przewlekłą stabilną dławicą piersiową
Produkt Implicor jest wskazany tylko w leczeniu objawowym przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej, ponieważ iwabradyna nie wpływa korzystnie na sercowo-naczyniowe punkty końcowe
(np. zawał mięśnia sercowego lub zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych), patrz punkt 5.1.
Mierzenie częstości akcji serca
Ponieważ częstość akcji serca może znacznie się zmieniać w czasie, u pacjentów leczonych iwabradyną, u których rozważa się dostosowanie dawkowania, określając spoczynkową częstość akcji serca należy rozważyć dokonanie serii pomiarów częstości akcji serca, EKG lub 24-godzinnego monitorowania w warunkach ambulatoryjnych. Odnosi się to również do pacjentów z małą częstością akcji serca, szczególnie gdy częstość akcji serca zmniejsza się poniżej 50 uderzeń na minutę lub po zmniejszeniu dawki (patrz punkt 4.2).
Zaburzenia rytmu serca
Iwabradyna nie jest skuteczna w leczeniu ani zapobieganiu zaburzeniom rytmu serca
i prawdopodobnie traci ona skuteczność w razie wystąpienia tachyarytmii (np. częstoskurczu komorowego lub nadkomorowego). Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Implicor u pacjentów z migotaniem przedsionków lub innymi zaburzeniami rytmu serca, zakłócającymi czynność węzła zatokowego.
U pacjentów leczonych iwabradyną zwiększa się ryzyko wystąpienia migotania przedsionków (patrz punkt 4.8). Migotanie przedsionków było częstsze u pacjentów stosujących jednocześnie amiodaron lub silne leki przeciwarytmiczne klasy I. Zaleca się regularną kontrolę kliniczną pacjentów leczonych produktem Implicor w celu obserwacji wystąpienia migotania przedsionków (utrwalonego lub napadowego), w tym, jeżeli są wskazania kliniczne (np. zaostrzenie dławicy piersiowej, kołatanie serca, nieregularne tętno), wykonywanie badania EKG. Należy poinformować pacjentów o objawach przedmiotowych i podmiotowych migotania przedsionków oraz poradzić, aby skontaktowali się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia.
Jeśli podczas terapii wystąpi migotanie przedsionków, należy ostrożnie ponownie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka kontynuowania leczenia iwabradyną.
Dokładnej kontroli powinni podlegać pacjenci z przewlekłą niewydolnością serca z zaburzeniami przewodzenia śródkomorowego (blok lewej odnogi pęczka Hisa, blok prawej odnogi pęczka Hisa) oraz z zaburzeniami synchronizacji komór.
Stosowanie u pacjentów z małą częstością akcji serca
Nie należy rozpoczynać stosowania iwabradyny u pacjentów z częstością akcji serca wynoszącą przed leczeniem poniżej 70 uderzeń na minutę.
Jeżeli w czasie leczenia produktem Implicor długotrwale zmniejsza się częstość akcji serca w spoczynku poniżej 50 uderzeń na minutę lub pacjent odczuwa objawy związane z bradykardią, takie jak: zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub niedociśnienie, dawkowanie należy stopniowo zmniejszyć za pomocą poszczególnych składników, co zapewni, że pacjent jest leczony optymalną dawką metoprololu, lub przerwać terapię (patrz punkt 4.2).
Stosowanie w skojarzeniu z antagonistami kanału wapniowego
Jednoczesne stosowanie produktu Implicor w skojarzeniu z lekami z grupy antagonistów kanału wapniowego, zmniejszającymi częstość akcji serca, takimi jak werapamil lub diltiazem jest przeciwwskazane (patrz punkty 4.3 i 4.5). Nie ma potrzeby stosowania szczególnych środków bezpieczeństwa podczas stosowania iwabradyny w skojarzeniu z azotanami, antagonistami kanału wapniowego, pochodnymi dihydropirydyny, takimi jak amlodypina. Dodatkowa skuteczność iwabradyny w skojarzeniu z antagonistami kanału wapniowego pochodnymi dihydropirydyny nie została ustalona (patrz punkt 5.1).
Przewlekła niewydolność serca
Niewydolność serca musi być ustabilizowana przed rozważeniem leczenia iwabradyną. Produkt Implicor należy stosować z ostrożnością u pacjentów z niewydolnością serca IV stopnia według klasyfikacji NYHA ze względu na ograniczoną ilość danych dla tej populacji.
Udar mózgu
Nie zaleca się stosowania produktu Implicor bezpośrednio po wystąpieniu udaru mózgu, ponieważ nie ma danych dotyczących podawania iwabradyny w takich sytuacjach.
Widzenie Iwabradyna wpływa na czynność siatkówki (patrz punkt 5.1). Obecnie, nie ma dowodów toksycznego wpływu iwabradyny na siatkówkę, ale nie są aktualnie znane skutki długotrwałego, powyżej jednego roku, leczenia iwabradyną dotyczące czynności siatkówki. Należy rozważyć odstawienie produktu Implicor w przypadku nieoczekiwanego pogorszenia wzroku. Należy zachować ostrożność u pacjentów z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania
Przerwanie leczenia
Należy unikać nagłego przerwania leczenia beta-adrenolitykiem, zwłaszcza u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Po zaprzestaniu terapii należy niezwłocznie rozpocząć podawanie preparatu jednoskładnikowego zawierającego metoprolol, aby zapewnić pacjentowi optymalną dawkę podtrzymującą metoprololu. W razie potrzeby można przerwać podawanie iwabradyny. Dawkowanie metoprololu w preparacie jednoskładnikowym należy zmniejszać stopniowo, najlepiej w ciągu przynajmniej dwóch tygodni, w tym samym czasie, w razie konieczności, rozpoczynając leczenie zastępcze. Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy, należy wolniej zmniejszać dawkę.
Pacjenci z niedociśnieniem tętniczym
Dostępne są ograniczone dane dotyczące pacjentów z niedociśnieniem lekkim do umiarkowanego, leczonych iwabradyną; z tego względu Implicor należy stosować u tych pacjentów z ostrożnością.
Implicor jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem tętniczym (ciśnienie krwi < 90/50 mm Hg), patrz punkt 4.3.
Migotanie przedsionków – zaburzenia rytmu serca
Nie ma dowodów na to, że u pacjentów przyjmujących iwabradynę, u których przeprowadzono kardiowersję farmakologiczną istnieje ryzyko (narastającej) bradykardii po przywróceniu rytmu zatokowego. Niemniej jednak, ze względu na brak odpowiedniej ilości danych, wykonanie kardiowersji elektrycznej w trybie planowym należy rozważyć po 24 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki iwabradyny.
Stosowanie u pacjentów z wrodzonym zespołem długiego odstępu QT albo przyjmujących leki wydłużające odstęp QT
Należy unikać stosowania produktu Implicor u pacjentów z wrodzonym zespołem długiego odstępu
QT lub przyjmujących leki wydłużające odstęp QT (patrz punkt 4.5). Jeżeli takie skojarzenie jest konieczne, należy ściśle monitorować czynność serca.
Zmniejszenie częstości akcji serca spowodowane przez iwabradynę może nasilić wydłużenie odstępu QT, co może powodować wystąpienie ciężkich arytmii, zwłaszcza torsade de pointes.
Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym wymagający modyfikacji leczenia nadciśnienia
W badaniu SHIFT epizody zwiększonego ciśnienia tętniczego występowały u większej liczby pacjentów leczonych iwabradyną (7,1%) w porównaniu do pacjentów, którym podawano placebo
(6,1%). Epizody te występowały najczęściej wkrótce po modyfikacji leczenia nadciśnienia, były przemijające i nie wpływały na efekt leczenia iwabradyną. Jeśli u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, leczonych iwabradyną, są dokonywane modyfikacje terapii, należy regularnie monitorować ciśnienie tętnicze.
Astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc
Chociaż metoprolol jest kardioselektywnym beta-adrenolitykiem, u pacjentów z astmą oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc zaleca się ostrożność.
W razie potrzeby jednocześnie są przepisywane leki rozszerzające oskrzela, które selektywnie stymulują receptory beta2, na przykład takie jak terbutalina. U pacjenta już stosującego lek stymulujący receptory beta2 czasami może być koniecznie dostosowanie dawki.
Ciężka choroba tętnic obwodowych
U pacjentów z zaburzeniami tętnic obwodowych (choroba lub zespół Raynauda, zapalenie tętnic lub przewlekła zarostowa choroba tętnic kończyn dolnych) beta-adrenolityki mogą nasilać stan chorobowy. W tych przypadkach należy przerwać leczenie produktem Implicor i zmniejszyć dawkowanie za pomocą poszczególnych składników preparatu. Bardziej wskazany jest kardioselektywny beta-adrenolityk z częściową aktywnością agonisty, należy podawać go z ostrożnością.
Guz chromochłonny
W przypadku zdiagnozowanego lub podejrzewanego guza chromochłonnego beta-adrenolityki należy zawsze podawać w skojarzeniu z alfa-adrenolitykiem.
Pacjenci z cukrzycą
Zaleca się ostrożność, gdy produkt Implicor jest stosowany u pacjentów z cukrzycą, zwłaszcza u osób, które stosują insulinę lub doustne leki hipoglikemizujące. Zaleca się, aby poinformować pacjentów z cukrzycą, że beta-adrenolityki mogą maskować objawy tachykardii z powodu hipoglikemii; jednakże inne objawy hipoglikemii, takie jak senność i nasilone pocenie niekoniecznie mogą być stłumione i nasilone pocenie może wystąpić.
Dławica Prinzmetala
Beta-adrenolityki mogą zwiększać liczbę oraz czas trwania napadów u pacjentów z dławicą Prinzmetala. Stosowanie kardioselektywnego beta-1-adrenolityku jest możliwe w łagodniejszych postaciach choroby, pod warunkiem, że jest podany z lekiem rozkurczającym naczynia.
Łuszczyca
Po zastosowaniu beta-adrenolityków zgłaszano nasilenie łuszczycy. Pacjentom z łuszczycą lub pacjentom z łuszczycą w wywiadzie beta-adrenolityki należy zalecać tylko po ostrożnym rozważeniu korzyści i ryzyka.
Nadczynność tarczycy
Beta-adrenolityki mogą maskować objawy tyreotoksykozy.
Znieczulenie ogólne
Długotrwałego leczenia beta-adrenolitykami nie należy rutynowo przerywać przed dużym zabiegiem chirurgicznym. Zmniejszona zdolność serca do reagowania na stymulację adrenergiczną może zwiększać ryzyko znieczulenia ogólnego i procedur zabiegowych. Przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym wymagającym znieczulenia ogólnego, anestezjolog powinien być poinformowany, że pacjent jest leczony beta-adrenolitykiem. Jeśli jest potrzeba odstawienia beta-adrenolityku przed zabiegiem chirurgicznym, należy tego dokonać stopniowo i zakończyć około 48 godzin przed znieczuleniem ogólnym.
Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjentów w podeszłym wieku należy dokładnie monitorować, ponieważ nadmierne zmniejszenie ciśnienia tętniczego lub częstości akcji serca przez beta-adrenolityki może prowadzić do niedostatecznego dostarczenia krwi do ważnych dla życia narządów.
Reakcje alergiczne
Zaleca się ostrożność u pacjentów z ciężkimi reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie oraz u pacjentów poddawanych leczeniu odczulającemu ze względu na ryzyko cięższych reakcji anafilaktycznych.
Metoprolol może zwiększyć wrażliwość na alergeny oraz ciężkość reakcji anafilaktycznych. Leczenie adrenaliną nie zawsze odnosi pożądane działanie terapeutyczne u poszczególnych pacjentów leczonych beta-adrenolitykami (patrz także punkt 4.5).
Implicor - przedawkowanie
Brak danych o przedawkowaniu produktu Implicor u ludzi.
Objawy
Związane z iwabradyną
Przedawkowanie może prowadzić do ciężkiej i przedłużającej się bradykardii.
Związane z metoprololem
Zatrucie z powodu przedawkowania metoprololu może prowadzić do ciężkiego niedociśnienia tętniczego, bradykardii zatokowej, bloku przedsionkowo-komorowego, niewydolności serca, wstrząsu kardiogennego, zatrzymania serca, skurczu oskrzeli, zaburzenia świadomości, śpiączki, nudności, wymiotów i sinicy.
Objawy mogą być nasilone w przypadku jednoczesnego spożycia alkoholu, przyjęcia leku działającego na ciśnienie krwi, chinidyny lub barbituranów.
Pierwsze objawy występują zwykle po 20 minutach - do dwóch godzin po przyjęciu leku.
Leczenie
Oprócz zastosowania ogólnego postępowania (np. płukanie żołądka, które należy rozważyć w ciągu 4 godzin po przyjęciu produktu, a w przypadku ciężkiego zatrucia - podanie węgla aktywnego) dodatkowo pacjenta należy umieścić w oddziale intensywnej opieki medycznej, gdzie można monitorować parametry życiowe i, w razie potrzeby, zastosować leczenie.
Ciężką bradykardię należy leczyć objawowo. W razie wystąpienia bradykardii ze słabą tolerancją hemodynamiczną, należy rozważyć zastosowanie leczenia objawowego, w tym dożylne podanie produktów leczniczych o działaniu pobudzającym receptory beta, takich jak izoprenalina. W razie konieczności należy zastosować okresowo sztuczną elektrostymulację serca.
Potencjalne odtrutki na metoprolol obejmują: orcyprenalinę (0,5 – 1 mg) podaną dożylnie, atropinę (0,5 – 2 mg) podaną dożylnie oraz początkowo glukagon w ilości 1 – 5 mg (maksymalnie 10 mg) podany dożylnie. Dodatkowo można podać leki beta-sympatykomimetyczne, w dokładnych dawkach w zależności od masy ciała i działania (np. dobutamina, izoprenalina, orcyprenalina i adrenalina). Może być konieczne dawkowanie powyżej zalecanych zakresów terapeutycznych. W przypadku napadów drgawek zaleca się powolne dożylne podanie diazepamu.
Implicor - przeciwwskazania
–Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1, lub na inne beta-adrenolityki (między beta-adrenolitykami może wystąpić
nadwrażliwość krzyżowa). –Objawowa bradykardia.
–Wstrząs kardiogenny.
–Zespół chorego węzła zatokowego (w tym blok węzłowo-przedsionkowy). –Blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia.
–Świeży zawał mięśnia sercowego lub podejrzenie świeżego zawału mięśnia sercowego powikłanego znaczną bradykardią, blokiem serca pierwszego stopnia, skurczowym niedociśnieniem tętniczym (poniżej 100 mm Hg) i (lub) ciężką niewydolnością serca. –Ciężkie (< 90/50 mm Hg) lub objawowe niedociśnienie tętnicze.
–Niestabilna lub ostra niewydolność serca.
–Stosowanie u pacjentów podlegających przerywanej terapii inotropowej przy użyciu agonisty beta-receptora.
–Konieczność stosowania stymulatora serca (częstość akcji serca narzucona wyłącznie przez stymulator serca).
–Niestabilna dławica piersiowa.
–Ciężka choroba naczyń obwodowych.
–Nieleczony guz chromochłonny.
–Ciężka niewydolność wątroby. –Kwasica metaboliczna.
–Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami cytochromu P450 3A4, takimi jak: azolowe pochodne przeciwgrzybicze (ketokonazol, itrakonazol), antybiotyki makrolidowe
(klarytromycyna, erytromycyna podawana doustnie, jozamycyna, telitromycyna), inhibitory proteazy HIV (nelfinawir, rytonawir) i nefazodon (patrz punkty 4.5 i 5.2).
–Jednoczesne stosowanie z werapamilem lub diltiazemem, które są umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4 o właściwościach zmniejszania częstości akcji serca (patrz punkt 4.5).
–Ciąża, karmienie piersią oraz leczenie u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod zapobiegania ciąży (patrz punkt 4.6).
Implicor - działania niepożądane
Profil bezpieczeństwa produktu Implicor, przedstawiony poniżej, został opracowany w oparciu o znane profile bezpieczeństwa poszczególnych składników preparatu złożonego.
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęstsze działania niepożądane iwabradyny: zaburzenia widzenia (w postaci wrażenia widzenia silnego światła) i bradykardia zależą od dawki oraz są związane z działaniem farmakologicznym produktu leczniczego. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane metoprololu to: bradykardia, koszmary senne, ból głowy, senność, bezsenność, zawroty głowy, kołatanie serca, niedociśnienie ortostatyczne, uczucie zimna w kończynach, choroba Raynauda, duszność powysiłkowa, nudności, zaparcie, biegunka, bóle brzucha, wymioty, zmęczenie i zaburzenie popędu płciowego.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Następujące działania niepożądane obserwowane podczas leczenia iwabradyną i metoprololem, podawanymi w oddzielnych preparatach, uszeregowane zgodnie z klasyfikacją MedDRA, są wymienione zgodnie z następującą częstością występowania: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko
(< 1/10 000);nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja układów i narządów MedDRA |
Działania niepożądane |
Częstość występowania |
|
Iwabradyna |
Metoprolol |
||
Zaburzenia krwi i układu chłonnego |
Eozynofilia |
Niezbyt często |
- |
Małopłytkowość |
- |
Rzadko |
|
Leukopenia |
- |
Bardzo rzadko |
|
Zaburzenia układu immunologicznego |
Zaostrzenie łuszczycy |
- |
Niezbyt często |
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania |
Zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi |
Niezbyt często |
- |
Hipoglikemia |
Niezbyt często |
||
Zaburzenia psychiczne |
Depresja |
- |
Niezbyt często |
Koszmary senne, niezwykłe sny |
- |
Często |
|
Nerwowość |
- |
Rzadko |
|
Lęk |
- |
Rzadko |
|
Splątanie |
- |
Niezbyt często |
|
Omamy |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenie osobowości |
- |
Bardzo rzadko |
|
Zaburzenia układu nerwowego |
Ból głowy |
Często |
Często |
Niepamięć |
- |
Bardzo rzadko |
|
Zmniejszona czujność, świadomość |
- |
Niezbyt często |
|
Senność |
- |
Często |
|
Bezsenność |
- |
Często |
|
Zawroty głowy |
Często |
Często |
|
Omdlenie |
Niezbyt często* |
Rzadko |
|
Parestezja |
- |
Niezbyt często |
|
Stupor |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia oka |
Zaburzenia widzenia (wrażenie widzenia silnego światła) |
Bardzo często |
- |
Niewyraźne widzenie |
Często |
- |
|
Osłabione widzenie |
Niezbyt często* |
Rzadko |
|
Zeskórnienie spojówek |
- |
Bardzo rzadko |
|
Suchość oczu |
- |
Niezbyt często |
|
Podrażnienie oczu |
- |
Niezbyt często |
|
Zmniejszone wydzielanie łez |
- |
Rzadko |
|
Podwójne widzenie |
Niezbyt często* |
- |
|
Zapalenie spojówek |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenia ucha i błędnika |
Zawroty głowy pochodzenia błędnikowego |
Niezbyt często |
- |
Szum uszny |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenie słuchu, niedosłuch |
- |
Bardzo rzadko |
|
Głuchota |
- |
Bardzo rzadko |
Zaburzenia serca |
Bradykardia |
Często |
Często |
Blok przedsionkowo-komorowy pierwszego stopnia (wydłużony odstęp PQ w badaniu EKG) |
Często |
- |
|
Blok przedsionkowo-komorowy pierwszego stopnia |
- |
Niezbyt często |
|
Dodatkowe skurcze komorowe |
Często |
- |
|
Kołatanie serca |
Niezbyt często |
Często |
|
Dodatkowe skurcze nadkomorowe |
Niezbyt często |
- |
|
Migotanie przedsionków |
Bardzo rzadko |
- |
|
Blok przedsionkowo-komorowy drugiego stopnia |
Bardzo rzadko |
- |
|
Blok przedsionkowo-komorowy trzeciego stopnia |
Bardzo rzadko |
- |
|
Zespół chorego węzła zatokowego |
Bardzo rzadko |
- |
|
Niewydolność serca |
- |
Niezbyt często |
|
Wstrząs kardiogenny |
- |
Niezbyt często |
|
Nasilenie napadów u pacjentów z dławicą piersiową |
- |
Bardzo rzadko |
|
Zaburzenia rytmu |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenie przewodzenia w mięśniu sercowym |
- |
Rzadko |
|
Ból w klatce piersiowej |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia naczyniowe |
Niekontrolowane ciśnienie krwi |
Często |
- |
Niedociśnienie tętnicze (prawdopodobnie związane z bradykardią) |
Niezbyt często* |
- |
|
Niedociśnienie ortostatyczne (z omdleniem) |
- |
Często |
|
Uczucie zimna w kończynach |
- |
Często |
|
Choroba Raynauda |
- |
Często |
|
Zgorzel sucha (u pacjentów, u których występują ciężkie zaburzenia krążenia obwodowego) |
- |
Bardzo rzadko |
|
Chromanie przestankowe |
- |
Niezbyt często |
|
Zmniejszenie ciśnienia krwi |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
Duszność |
Niezbyt często |
- |
Skurcz oskrzeli (także u pacjentów bez obturacyjnej choroby płuc) |
- |
Niezbyt często |
|
Zapalenie błony śluzowej nosa |
- |
Rzadko |
|
Duszność wysiłkowa |
- |
Często |
|
Zaburzenia żołądka i jelit |
Nudności |
Niezbyt często |
Często |
Zaparcie |
Niezbyt często |
Często |
|
Biegunka |
Niezbyt często |
Często |
|
Ból brzucha |
Niezbyt często* |
Często |
|
Wymioty |
- |
Często |
|
Suchość jamy ustnej |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenie smaku |
- |
Rzadko |
|
Włóknienie zaotrzewnowe |
- |
Bardzo rzadko |
|
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych |
Zapalenie wątroby |
- |
Bardzo rzadko |
Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby |
- |
Rzadko |
|
Nieprawidłowa czynność wątroby |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
Obrzęk naczynioruchowy |
Niezbyt często* |
- |
Wysypka |
Niezbyt często* |
Niezbyt często |
|
Zmiany dystroficzne skóry |
- |
Niezbyt często |
|
Rumień |
Rzadko* |
- |
|
Świąd |
Rzadko* |
- |
|
Pokrzywka |
Rzadko* |
Niezbyt często |
|
Nadmierne pocenie |
- |
Niezbyt często |
|
Łysienie |
- |
Rzadko |
|
Reakcja nadwrażliwości na światło |
- |
Bardzo rzadko |
|
Łuszczyca, wysypka łuszczycopodobna |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej |
Skurcze mięśni |
Niezbyt często |
Rzadko |
Ból stawów |
- |
Bardzo rzadko |
|
Osłabienie mięśni |
- |
Rzadko |
|
Bolesne skurcze mięśni |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
Astenia (prawdopodobnie związana z bradykardią) |
Niezbyt często* |
- |
Zmęczenie |
Niezbyt często* |
Bardzo często |
|
Złe samopoczucie (prawdopodobnie związane z bradykardią) |
Rzadko* |
- |
|
Obrzęki |
- |
Niezbyt często |
|
Zwiększenie masy ciała |
- |
Niezbyt często |
|
Badania diagnostyczne |
Zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi |
Niezbyt często |
- |
Wydłużenie odstępu QT w badaniu EKG |
Niezbyt często |
- |
|
Zwiększenie aktywności aminotransferaz |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi |
Zaburzenie czynności seksualnych/ impotencja |
- |
Rzadko |
Zaburzenie popędu płciowego |
- |
Często |
|
Choroba Peyroniego |
- |
Bardzo rzadko |
* Częstość oceniona na podstawie spontanicznych zgłoszeń zdarzeń niepożądanych w badaniach klinicznych.
Opis wybranych działań niepożądanych
Zaburzenia widzenia, opisywane jako przemijające wrażenia widzenia silnego światła w ograniczonej części pola widzenia, zgłaszało 14,5% pacjentów. Zaburzenia te zazwyczaj są wywołane przez nagłe zmiany natężenia światła. Zaburzenia widzenia mogą być także opisywane jako aureola, dekompozycja obrazu (efekt stroboskopowy lub kalejdoskopowy), kolorowe jasne światła lub zwielokrotnione obrazy (przetrwałe wrażenie wzrokowe na siatkówce, ang. retinal persistency ). Zaburzenia widzenia na ogół występują w ciągu pierwszych dwóch miesięcy leczenia. W późniejszym okresie mogą się one powtarzać. Na ogół opisywano zaburzenia widzenia jako lekkie lub o umiarkowanym nasileniu. Wszystkie zaburzenia widzenia w postaci wrażenia widzenia silnego światła ustępowały w czasie leczenia lub po jego zakończeniu, w większości przypadków (77,5%) w czasie leczenia. Mniej niż 1% pacjentów zmieniło tryb zwykłych czynności życia codziennego albo przerwało leczenie w związku z opisanymi zaburzeniami widzenia.
Bradykardia była zgłaszana u 3,3% pacjentów, szczególnie w ciągu pierwszych 2 – 3 miesięcy leczenia. U 0,5% pacjentów występowała ciężka bradykardia, z częstością akcji serca wynoszącą
40 uderzeń na minutę lub mniej.
W badaniu SIGNIFY migotanie przedsionków obserwowano u 5,3% pacjentów przyjmujących iwabradynę w porównaniu do 3,8% pacjentów w grupie placebo. W sumarycznej analizie wszystkich kontrolowanych badań klinicznych fazy II/III z podwójnie ślepą próbą, z czasem trwania co najmniej 3 miesiące, obejmujących ponad 40 000 pacjentów, wskaźnik zapadalności na migotanie przedsionków wyniósł 4,86% u pacjentów leczonych iwabradyną w porównaniu do 4,08% w grupie kontrolnej, czemu odpowiada współczynnik ryzyka: 1,26, 95% CI [1,15-1,39].
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel: + 48 22 49 21 301 Fax: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Implicor - ciąża i karmienie piersią
Kobiety w wieku rozrodczym
Podczas leczenia kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży (patrz punkt 4.3).
Ciąża
W oparciu o dane dotyczące poszczególnych składników preparatu złożonego produkt Implicor jest przeciwwskazany podczas ciąży (patrz punkt 4.3).
Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania iwabradyny u kobiet w ciąży. Badania iwabradyny na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozmnażanie. Badania te wykazały działanie embriotoksyczne i teratogenne (patrz punkt 5.3). Potencjalne ryzyko dla ludzi nie jest znane. Z tego powodu stosowanie iwabradyny jest przeciwwskazane w ciąży.
Nie ma danych lub istnieją ograniczone dane (dotyczące mniej niż 300 ciąż) odnośnie stosowania metoprololu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośredni lub pośredni szkodliwy wpływ metoprololu na rozród (patrz punkt 5.3). Metoprolol należy stosować w okresie ciąży tylko wówczas, kiedy jest to bezwzględnie konieczne. Beta-adrenolityki zmniejszają perfuzję łożyska i mogą być przyczyną obumarcia płodu, poronienia lub przedwczesnego porodu. W dodatku, u płodów i noworodków mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak hipoglikemia, bradykardia, niedociśnienie tętnicze i trudności w oddychaniu. Ryzyko powikłań sercowych i płucnych jest większe w okresie pourodzeniowym. W przypadku leczenia pacjentki podczas ciąży należy zapewnić ścisłe monitorowanie płodu, a obserwację noworodka należy prowadzić przez kilka dni po porodzie.
Karmienie piersią
Implicor jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią (patrz punkt 4.3).
Badania na zwierzętach wykazują, że iwabradyna przenika do mleka. Kobiety wymagające leczenia iwabradyną powinny przestać karmić piersią i wybrać inny sposób karmienia dziecka. Stężenie metoprololu w mleku jest trzy razy większe od stężenia leku w osoczu matki.
Płodność
Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania produktu Implicor.
Badania iwabradyny i metoprololu na szczurach nie wykazały wpływu na płodność u samców i samic (patrz punkt 5.3).
Implicor - prowadzenie pojazdów
W oparciu o dane dotyczące poszczególnych składników preparatu złożonego produkt Implicor może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Iwabradyna może zaburzać u pacjentów zdolność prowadzenia pojazdów. Pacjentów należy ostrzec, że iwabradyna może powodować przemijające zaburzenia widzenia, głównie w postaci wrażenia widzenia silnego światła. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w sytuacjach, gdy może dojść do nagłych zmian natężenia światła, szczególnie podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych w nocy. Iwabradyna nie ma wpływu na zdolność obsługiwania maszyn. Jednakże, na podstawie doświadczeń po wprowadzenia produktu do obrotu, zgłaszano przypadki zaburzonej zdolności prowadzenia pojazdów z powodu zaburzeń widzenia.
Metoprolol może zaburzać u pacjentów zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjentów należy ostrzec, że mogą u nich wystąpić bóle głowy, zawroty głowy lub uczucie zmęczenia. Działania te mogą być nasilone w przypadku jednoczesnego spożycia alkoholu albo po zmianie leku na inny produkt leczniczy.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Implicor - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Metoprololi tartras, Ivabradinum
Dostępne opakowania
Implicor
tabletki powlekane - 56 tabl. - 0,05g+5mg
LES LABORATOIRES SERVIER
LES LABORATOIRES SERVIER
Implicor
tabletki powlekane - 112 tabl. - 0,05g+5mg
LES LABORATOIRES SERVIER
LES LABORATOIRES SERVIER
Implicor
tabletki powlekane - 56 tabl. - 0,05g+7,5mg
LES LABORATOIRES SERVIER
LES LABORATOIRES SERVIER
Implicor
tabletki powlekane - 112 tabl. - 0,05g+7,5mg
LES LABORATOIRES SERVIER
LES LABORATOIRES SERVIER
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze