Hemofer prolongatum

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawka
0,105 g Fe++
Ilość
30 tabl. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: GLAXOSMITHKLINE PHARMACEUTICALS S.A.

Hemofer prolongatum - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Inne produkty spożywcze

Przyjmując leki, należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych interakcji z medykamentami. Przeczytaj pełny opis interakcji leków z innymi produktami żywnościowymi.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Hemofer prolongatum - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Hemofer prolongatum - opis

Zapobieganie i leczenie niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza.

Hemofer prolongatum - skład

1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 105 mg jonów żelaza(II) w postaci 325 mg żelaza(II) siarczanu (Ferrosi sulfas) wysuszonego.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna 11,1 mg; sacharoza 145,96 mg; czerwień koszenilowa (E 124) 0,48 mg.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Hemofer prolongatum - dawkowanie

Żelazo wchłania się najlepiej, gdy tabletki o przedłużonym uwalnianiu przyjmowane są między posiłkami lub na czczo. Częstsze są jednak wówczas objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli występuje nietolerancja, produkt leczniczy należy przyjmować bezpośrednio po posiłku.

Przeciętnie stosuje się: Dorośli i dzieci od 12 lat:

zapobiegawczo - 1 tabletka na dobę, leczniczo - 2 tabletki na dobę przyjmowane między posiłkami, w równych odstępach czasu.

W zależności od stopnia niedoboru żelaza, leczenie może trwać od 2 tygodni do pół roku. Tabletki nie wolno dzielić.

Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z chorobami nerek i (lub) zapaleniem wątroby lub zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.4).

Jednoczesne spożywanie herbaty, kawy, jajek, pożywienia lub leków zawierających: wodorowęglany, węglany, szczawiany lub fosforany, mleka lub jego przetworów, chleba pełnoziarnistego lub płatków zbożowych oraz innych produktów zawierających błonnik może zmniejszać wchłanianie żelaza.

Dlatego nie należy zażywać doustnych preparatów żelaza w ciągu jednej godziny przed lub dwóch godzin po wymienionych lekach i produktach spożywczych (patrz punkt 4.5).

Hemofer prolongatum - środki ostrożności

Kontrola lekarska

Leczenie każdego typu niedokrwistości powinno być prowadzone zgodnie ze wskazówkami lekarza i pod jego kontrolą.

Przedawkowanie

Zalecane dawki nie powinny być przekraczane (patrz punkt 4.9).

Współistniejące choroby

Należy zachować środki ostrożności w przypadku współistnienia:

 zapalenia wątroby lub zaburzenia czynności wątroby;

 chorób nerek;

 stanów zapalnych jelit;

 czynnej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy.

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego

Po dawce odpowiadającej 4 mg żelaza/kg mc./dobę mogą wystąpić objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.

Osoby mające trudności z połykaniem

Produkt leczniczy należy podawać z zachowaniem ostrożności pacjentom, którzy mają trudności z połykaniem, ponieważ istnieje ryzyko powstania zapalenia jamy ustnej i owrzodzeń ust, jeśli tabletka pozostanie w jamie ustnej.

Dzieci

Przewlekłe lub nadmierne stosowanie produktu leczniczego u dzieci bez kontroli lekarskiej może prowadzić do toksycznej kumulacji w organizmie (patrz punkt 4.9).

Badania

Badania obecności krwi w kale mogą dawać wynik fałszywie dodatni.

Inne

W trakcie przyjmowania produktów żelaza zęby mogą ulec czasowemu zabarwieniu, a kał może przybrać ciemną barwę. W kale mogą znajdować się szkielety tabletek, co nie wpływa na efekt terapeutyczny.

Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy, galaktozy; niedoborem sacharazy-izomaltazy; niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Produkt leczniczy zawiera barwnik – czerwień koszenilową (E 124), która może powodować reakcje alergiczne.

Hemofer prolongatum - przedawkowanie

Względnie niewielkie przedawkowanie żelaza może wywołać objawy zatrucia (patrz punkt 4.4). Istnieją doniesienia o ostrej toksyczności, która wystąpiła po zażyciu 200-250 mg/kg mc. siarczanu żelaza przez dorosłą osobę i 20 mg/kg mc. Fe2+ przez dziecko.

Brak doniesień na temat przewlekłej toksyczności żelaza u osób, które nie miały genetycznej wady wchłaniania żelaza.

Objawy

Hemosyderoza może pojawić się w wyniku zbyt intensywnej terapii doustnej.

W przypadku ostrego zatrucia mogą pojawić się następujące objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zwiększona przepuszczalność naczyń włosowatych, krwawienia z odbytu, odwodnienie, letarg, przyspieszone tętno i nagła zapaść sercowo-naczyniowa. Może również wystąpić hiperglikemia i kwasica metaboliczna. W ciężkich przypadkach, spowodowanych przedawkowaniem produktu żelaza o przedłużonym działaniu, pierwsze 24 do 48 h od momentu przyjęcia leku mogą przebiegać bezobjawowo, natomiast później może wystąpić: niedociśnienie, śpiączka, uszkodzenie nerek i wątroby.

Leczenie przedawkowania

W razie przypadkowego przedawkowania konieczne jest udzielenie pomocy medycznej i/lub pobyt na oddziale toksykologicznym.

Podczas leczenia ostrego zatrucia żelazem, najważniejsze jest jak najszybsze zahamowanie wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego.

Oznaczenie poziomu żelaza w surowicy może być przydatne do określenia stopnia zatrucia.

Jeśli pacjent jest przytomny i nie wymiotował, należy sprowokować wymioty, wykonać płukanie żołądka; zaleca się podanie deferoksaminy, która wiąże jony żelaza.

W przypadku ciężkich zatruć i stężeniu żelaza we krwi powyżej 142 µmol/l należy podtrzymywać podstawowe czynności życiowe pacjenta i podawać deferoksaminę we wlewie dożylnym. Zaburzenia metaboliczne i sercowo-naczyniowe powinny być leczone objawowo.

Hemofer prolongatum - przeciwwskazania

 Nadwrażliwość na substancję czynną – żelaza (II) siarczan lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1

 Hemosyderoza, hemochromatoza

 Inne rodzaje niedokrwistości, jeśli nie towarzyszy im niedobór żelaza, np. niedokrwistość hemolityczna

 Zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego

 Porfiria skórna późna

 Wielokrotnie powtarzane transfuzje krwi

 Pozajelitowe podawanie produktów żelaza

Hemofer prolongatum - działania niepożądane

Działania niepożądane uszeregowano w zależności od częstości występowania w następujący sposób: bardzo często (> 1/10); często (≥100 do < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia układu immunologicznego Częstość nieznana: nadwrażliwość.

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo często: bóle brzucha, nudności, biegunki lub zaparcia.

Nasilenie tych objawów zależy od wielkości dawki.

Częstość nieznana: wymioty

Zastosowanie postaci leku o przedłużonym działaniu, z której w żołądku uwalniane są niewielkie ilości żelaza, zmniejsza działanie drażniące na błonę śluzową żołądka.

Hemofer prolongatum - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie przeprowadzono odpowiednich badań produktu leczniczego Hemofer Prolongatum u ludzi, jednak po stosowaniu leków zawierających żelazo w dawkach terapeutycznych w okresie ciąży nie stwierdzano szkodliwości dla płodu.

W I trymestrze ciąży właściwa dieta dostarcza odpowiedniej ilości żelaza, natomiast w II i III trymestrze ciąży, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, może być wskazane jego uzupełnianie. Kobietom w ciąży zaleca się podawanie żelaza łącznie z kwasem foliowym, dlatego produkt leczniczy Hemofer Prolongatum nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży.

W przypadku konieczności przyjmowania preparatów zawierających żelazo w pierwszych 13 tygodniach ciąży, należy stosować je pod nadzorem lekarza.

Karmienie piersią

Nie przeprowadzono odpowiednich badań produktu leczniczego Hemofer Prolongatum u ludzi, jednak po stosowaniu leków zawierających żelazo w dawkach terapeutycznych u kobiet karmiących piersią nie stwierdzano szkodliwości dla niemowlęcia.

Hemofer prolongatum - prowadzenie pojazdów

Hemofer Prolongatum nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ferrosi sulfas

  Siarczan żelaza jest jednym ze związków nieorganicznych żelaza, stosowanych w suplementacji tego metalu u pacjentów, u których występuje jego niedobór, w tym w niedokrwistościach z obniżonym poziomem żelaza oraz profilaktycznie u kobiet w ciąży i krwiodawców.

  Dostępne opakowania
  Hemofer prolongatum

  Hemofer prolongatum

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,105 g Fe++
  GLAXOSMITHKLINE PHARMACEUTICALS S.A.
  Powiązane artykuły
  Zaburzenia erekcji

  Co to jest priapizm?

  Priapizm to długotrwały (ponad 4-godzinny), bolesny wzwód członka, niezależny od woli mężczyzny oraz niewynikający z podniecenia seksualnego. Podczas erekcji krew, która napływa do członka, zostaje uwięziona. Dolegliwość ta jest stosunkowo rzadka i może...

  Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

  Krew pobrana od jednej osoby może pomóc kilku innym (WIDEO)

  Krew pobrana od jednej osoby może pomóc kilku innym (WIDEO)

  Pobrana krew pomaga wielu Lek. med. Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie mówi, w jaki sposób są kwalifikowane osoby oddające krew. Zobacz, jak to możliwe, że krew pobrana od zaledwie jednej osoby może pomóc...

  Leki i suplementy

  Leki na nadciśnienie i anemię zostały wycofane z obrotu

  Leki na nadciśnienie i anemię zostały wycofane z obrotu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju dwa leki: Tezeo HCT oraz CosmoFer. Pierwszy stosowany jest w kardiologii, drugi - w leczeniu anemii. Lek na serce wycofany Tezeo HCT to preparat obniżający ciśnienie i moczopędny,...

  Badania

  Kruchość osmotyczna

  Badanie kruchości osmotycznej pozwala wykryć czy krwinki czerwone mają skłonność do rozpadania się. Badanie wykonuje się, aby dowiedzieć się, czy u badanego występuje niedokrwistość hemolityczna lub talasemia. Po pobraniu próbki krwi wykonywany jest test...

  Krew i naczynia krwionośne

  Sztuczna krew nadzieją dla milionów chorych

  Sztuczna krew nadzieją dla milionów chorych

  Brytyjscy naukowcy poinformowali, że już za niecałe 2 lata możemy być świadkami pierwszych transfuzji sztucznej krwi. Czy w niedalekiej przyszłości syntetyczna krew zastąpi tę naturalną, od dawców? Sztuczna krew na wyciągnięcie ręki Prace nad stworzeniem...

  Niedokrwistość aplastyczna

  Anemia aplastyczna

  Anemia aplastyczna to choroba, która objawia się produkowaniem przez szpik kostny niewystarczającej ilości czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Niedokrwistość aplastyczna może pojawić się u osób w każdym wieku, ale najczęściej jest diagnozowana...

  Niedokrwistość (anemia) - diagnostyka, typy

  Cała prawda na temat anemii (WIDEO)

  Cała prawda na temat anemii (WIDEO)

  Fakty o anemii Anemik może się kojarzyć z bardzo chudą, bladą osobą. Tymczasem tak naprawdę, nie ma żadnej zależności pomiędzy masą ciała a niedokrwistością. Oczywiście, są także przypadki szczupłych anemików. Nie znaczy to jednak, że to anemia wywołała...

  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa

  Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa

  Obraz ultrasonografii wewnątrzwieńcowej Na zielono zaznaczono blaszkę miażdżycową zwężającą światło naczynia.