Gripotaxin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
syrop
Dawka
-
Ilość
120 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Gripotaxin - ulotka preparatu

Gripotaxin - opis

Syrop GRIPOTAXIN jest wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy uczucie zatkania nosa i zatok, nieżyt nosa, kichanie, suchy kaszel, łagodny ból gardła, gorączka, ból głowy, od łagodnego do umiarkowanego bólu mięśni i stawów.

Gripotaxin - skład

10 ml syropu zawiera następujące substancje czynne:

paracetamol (Paracetamolum)

330 mg

pseudoefedryny chlorowodorek (Pseudoephedrini hydrochloridum)

20 mg

dekstrometorfanu bromowodorek (Dextromethorphani hydrobromidum)

10 mg

chlorofenaminy maleinian (Chlorphenamini maleas)

1,3 mg

oraz substancje pomocnicze o znanym działaniu, w tym: sorbitol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, etanol 11,9 % obj., barwnik azorubina (karmoizyna) E122.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Gripotaxin - dawkowanie

Syrop GRIPOTAXIN jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat do podawania doustnego. Zalecane dawki wynoszą:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 20 ml, w razie konieczności dawkę powtarzać, ale nie częściej niż co 6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę.

Dawka poszczególnych substancji czynnych jest następująca:

dawka pojedyncza

dawka dobowa

paracetamol 660 mg

2640 mg

pseudoefedryny chlorowodorek 40 mg

160 mg

dekstrometorfanu bromowodorek 20 mg

80 mg

chlorofenaminy maleinian 2,6 mg

10,4 mg

Bez konsultacji z lekarzem, leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.

Dzieciom w wieku od 6 do 12 lat nie podawać produktu GRIPOTAXIN bez porozumienia się z lekarzem.

Gripotaxin - środki ostrożności

Nie należy stosować produktu równocześnie z innymi produktami leczniczymi zawierającymi paracetamol, z lekami przeciwkaszlowymi, ani lekami przeciwhistaminowymi (włącznie z postaciami do stosowania na skórę) oraz sympatykomimetykami.

• Syrop należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z chorobą wieńcową, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i/lub przewodzenia, nadciśnieniem tętniczym (od łagodnego do umiarkowanego).

• GRIPOTAXIN należy podawać z zachowaniem ostrożności pacjentom z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek. Produkt ten zawiera paracetamol i z tego powodu, w przypadku klirensu kreatyniny poniżej 10 ml/min, odstęp między kolejnymi dawkami produktu nie powinien być krótszy niż 8 godzin.

• Produkt zawiera pseudoefedrynę, w związku z czym jego przyjmowanie może prowadzić do dodatniego wyniku testu antydopingowego u sportowców.

• 10 ml produktu zawiera 3 g sorbitolu. Pacjenci z rzadkimi wrodzonymi zaburzeniami nietolerancji fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego. Może wywierać łagodne działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna sorbitolu wynosi 2,6 kcal/g.

• Produkt zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe typu opóźnionego).

• Syrop GRIPOTAXIN zawiera jako substancję pomocniczą glikol propylenowy, który może powodować objawy podobne do występujących po spożyciu alkoholu.

• Produkt zawiera 11,9 % obj. etanolu. 10 ml syropu może zawierać do 1 g alkoholu, co odpowiada 23,8 ml piwa lub 9,92 ml wina na dawkę. Syrop jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu w preparacie należy wziąć pod uwagę w przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią, dzieci i pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby czy padaczką.

• Syrop zawiera także barwnik azorubinę (Karmoizynę) E122, który może powodować reakcje alergiczne.

Gripotaxin - przedawkowanie

Objawy.

Paracetamol

Objawami zatrucia paracetamolem są: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość i bóle brzucha. Występują one zwykle w ciągu 24 godzin od zażycia leku. Przyjęcie przez dorosłych pojedynczej dawki paracetamolu 10 g lub więcej, lub pojedynczej dawki 150 mg/kg m.c. u dzieci powoduje lizę komórek wątroby, mogącą prowadzić do całkowitej i nieodwracalnej martwicy. Niewydolność wątroby może prowadzić do encefalopatii, śpiączki i śmierci. Powikłania niewydolności wątroby obejmują kwasicę metaboliczną, obrzęk mózgu, krwotok, hipoglikemię, niedociśnienie i zakażenia. Występuje również zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych (AspAT, AlAT), dehydrogenazy mleczanowej i bilirubiny, a także zmniejszenie stężenia protrombiny. Objawy kliniczne uszkodzenia wątroby zwykle pojawiają się po raz pierwszy po dwóch dniach, osiągając maksymalne nasilenie po upływie 4 do 6 dni.

Ostra niewydolność nerek z ostrą martwicą cewek nerkowych może pojawić się nawet przy braku ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Zgłaszano przypadki arytmii serca i zapalenia trzustki.

Chlorfenaminy maleinian

Przedawkowanie może prowadzić do zespołu antycholinergicznego, z obecnością zaczerwienienia twarzy, ataksji, pobudzenia, omamów, drżenia mięśni, drgawek, stałego rozszerzenia źrenic, suchości w jamie ustnej, zaparć i wysokiej gorączki. Ponadto mogą wystąpić objawy zatrucia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (omamy, upośledzenie koordynacji czy drgawki). Do skrajnych objawów należy śpiączka, zatrzymanie oddechu i zapaść krążeniowa.

Dekstrometorfanu bromowodorek

Objawy obejmują nudności i wymioty, depresję OUN, zawroty głowy, dyzartrię (niewyraźna mowa), oczopląs, senność, pobudzenie, splątanie, zaburzenia psychotyczne (psychoza) i depresję oddechową.

Pseudoefedryna

Podobnie jak w przypadku innych leków sympatykomimetycznych, objawy przedawkowania obejmują drażliwość, niepokój, drżenie, drgawki, kołatanie serca, nadciśnienie i utrudnione oddawanie moczu.

Leczenie

  • Natychmiastowa hospitalizacja.
  • Po przedawkowaniu należy jak najszybciej pobrać próbkę krwi w celu oznaczenia stężenia paracetamolu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
  • Szybkie usunięcie spożytego produktu z zastosowaniem płukania żołądka, a następnie podanie węgla aktywowanego (adsorbent) w ciągu godziny od przedawkowania.
  • Leczenie obejmuje dożylne lub doustne podanie antidotum, N-acetylocysteiny (NAC), jeśli to możliwe do dziesięciu godzin od zażyciu leku. NAC może również zapewnić ochronę po upływie dziesięciu godzin, jednak w takim przypadku leczenie trwa dłużej.
  • Leczenie objawowe i wspomagające, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji serca, układu oddechowego, nerek i wątroby (testy wątrobowe powinny być wykonane na początku leczenia i powtarzane co 24 godziny) oraz wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych.
  • Drgawki spowodowane działaniem na OUN mogą być leczone przy pomocy dożylnie podawanego diazepamu. W ciężkich przypadkach można zastosować hemoperfuzję.
  • Nalokson okazał się skutecznym swoistym antagonistą toksycznego działania dekstrometorfanu u dzieci.

W większości przypadków aminotransferazy wątrobowe powracają do normy w ciągu jednego lub dwóch tygodni, przy pełnym odzyskaniu funkcji wątroby.

Gripotaxin - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

• Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.

• Przewlekłe choroby płuc (astma oskrzelowa, rozedma, przeciągający się i przewlekły kaszel spowodowany paleniem papierosów, kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie dużych ilości wydzieliny).

• Genetycznie uwarunkowany niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej z niedokrwistością hemolityczną.

• Jaskra.

• Ciężkie nadciśnienie tętnicze.

• Niedokrwienna choroba serca.

• Choroba alkoholowa.

• Wirusowe zapalenie wątroby.

• Okres leczenia zydowudyną i przez dwa tygodnie po jej odstawieniu (patrz punkt 4.5).

• Choroby tarczycy (nadczynność tarczycy).

• Cukrzyca.

• Rozrost gruczołu krokowego z zaburzeniami oddawania moczu.

• Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

• Ciąża i karmienie piersią.

Gripotaxin - działania niepożądane

Następujące działania niepożądane przedstawiono zgodnie z klasyfikacją układów i narządów

MedDRA.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego – trombocytopenia, granulocytopenia, niedokrwistość. Zaburzenia układu immunologicznego – reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli), spowodowane obecnością parahydroksybenzoesanów w produkcie.

Zaburzenia układu nerwowego – przejściowe drżenia, pobudzenie, drażliwość (szczególnie u dzieci), splątanie, ból głowy, zawroty głowy. Rzadko – halucynacje u dzieci.

Zaburzenia oka – zaburzenia akomodacji.

Zaburzenia serca – częstoskurcz, zaburzenia rytmu i przewodzenia.

Zaburzenia naczyń – przejściowe nadciśnienie lub niedociśnienie.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia – zagęszczenie wydzieliny oskrzelowej.

Zaburzenia żołądka i jelit – uczucie suchości w jamie ustnej, biegunka lub zaparcia, nasilenie refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – złuszczające zapalenie skóry, wysypka skórna.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych – u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego może dojść do zatrzymania moczu.

Badania diagnostyczne – wzrost aktywności transaminaz wątrobowych, wydłużenie czasu protrombinowego w przypadku przedawkowania.

Gripotaxin - ciąża i karmienie piersią

Stosowanie produktu leczniczego GRIPOTAXIN w czasie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Gripotaxin - prowadzenie pojazdów

GRIPOTAXIN zmniejsza sprawność psychofizyczną. Podczas jego stosowania nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Produkt złożony

    Dostępne opakowania
    Gripotaxin

    Gripotaxin

    syrop - 120 ml (butelka)
    SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.