Ferrum Lek

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do wstrzykiwań
Dawka
0,1 g Fe+++/2ml
Ilość
50 amp.a 2ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Ferrum Lek - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Ferrum Lek - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ferrum Lek - opis
Zapobieganie i leczenie niedoboru żelaza o różnej etiologii, przede wszystkim leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Ferrum Lek - skład
1 tabletka do żucia zawiera 100 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą (Ferri hydroxydum polymaltosum).
Ferrum Lek - dawkowanie
Niedobór żelaza bez niedokrwistości: 1 tabletka do żucia (100 mg na dobę). W niedokrwistości : 3 tabletki do żucia ( 300 mg żelaza na dobę). Dawki dobowe mogą być podawane jednorazowo, bądź w dawkach podzielonych (2 lub 3 razy dziennie) Lek przyjmuje się podczas jedzenia lub bezpośrednio po posiłku.Leczenie powinno być kontynuowane przez co najmniej 3 miesiące po normalizacji obrazu krwi, aby uzupełnić rezerwy żelaza w organizmie. Kobiety w ciąży i karmiące piersią : 1-3 tabletek ( 100-300 mg żelaza) na dobę.
Ferrum Lek - środki ostrożności

Produkt leczniczy Ferrum Lek w postaciach doustnych oraz inne preparaty żelaza mogą powodować ciemne zabarwienie stolca. Objaw ten nie ma znaczenia klinicznego.

W przypadku niedokrwistości spowodowanej zakażeniem lub procesem nowotworowym żelazo zapasowe jest magazynowane w układzie siateczkowo-śródbłonkowym, z którego jest uruchamiane i wykorzystywane dopiero po wyleczeniu choroby podstawowej.

Ważne informacje o niektórych składnikach produktu leczniczego Ferrum Lek

Syrop Ferrum Lek zawiera sacharozę i sorbitol. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego.

Uwaga dla pacjentów z cukrzycą: 1 ml syropu zawiera 0,04 WW.

Syrop Ferrum Lek zawiera niewielkie ilości etanolu (mniej niż 100 mg/30 ml). Może to być szkodliwe u osób nadużywających alkoholu. Należy to również uwzględnić stosując produkt leczniczy Ferrum Lek syrop u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u dzieci, u pacjentów z chorobą wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu lub chorobami mózgu. Produkt leczniczy Ferrum Lek może zmieniać lub nasilać działanie innych leków.

Syrop Ferrum Lek zawiera metylu parahydroksybeznoesan (E218) i propylu parahydroksybenzoesan (E216), które mogą wywoływać reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ferrum Lek - przedawkowanie

W przypadkach przedawkowania nie opisano dotychczas zatrucia ani nadmiernego obciążenia żelazem, ponieważ żelazo z substancji czynnej produktu leczniczego, kompleksu wodorotlenku żelaza z polimaltozą, nie występuje w postaci wolnej w przewodzie pokarmowym i nie jest przyswajane przez organizm w procesie biernej dyfuzji.

Ferrum Lek - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preperatu. Lek jest przeciwwskazany u pacjentówz nadmiarem żelaza ( np. w hemochromatozie, stanach przewlekłej hemolizy), z zaburzeniami procesów wchłaniania żelaza .
Ferrum Lek - działania niepożądane
Rzadko zawroty głowy oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (uczucie pełności w żołądku, dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, zaparcia lub biegunki).
Ferrum Lek - ciąża i karmienie piersią

Badania wpływu żelaza na reprodukcję zwierząt nie wskazują na szkodliwy wpływ produktu leczniczego Ferrum Lek na rozwój zarodka i płodu. Kontrolowane badania u kobiet w ciąży po pierwszym trymestrze nie wykazały żadnych działań niepożądanych na organizm matki i noworodka. Brak dowodów na ryzyko stosowania produktu leczniczego w pierwszym trymestrze ciąży, a szkodliwy wpływ na rozwój płodu jest mało prawdopodobny.

Żelazo przenika do mleka kobiecego, gdzie występuje ono w postaci laktoferyny. Z kompleksu wodorotlenku żelaza z polimaltozą tylko niewielka część żelaza przenika do mleka kobiecego, ale jest mało prawdopodobne, aby powodowało to działania niepożądane u karmionego piersią noworodka. Syrop Ferrum Lek może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem, który ocenia stosunek ryzyka do korzyści z leczenia.

Ferrum Lek - prowadzenie pojazdów

Syrop Ferrum Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ferri hydroxydi polysomaltosum

  Dostępne opakowania
  Ferrum-Lek

  Ferrum-Lek

  roztwór do wstrzykiwań - 50 amp.a 2ml - 0,1 g Fe+++/2ml
  SANDOZ GMBH
  Ferrum Lek

  Ferrum Lek

  syrop - 100 ml - 0,05 g Fe(III)/5ml
  SANDOZ GMBH
  Ferrum Lek

  Ferrum Lek

  tabletki do żucia - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,1 g Fe(III)
  SANDOZ GMBH