Febrisan Zatoki

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,5g+0,025g+5mg
Ilość
24 tabl. (4 blist.po 6 szt..)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.

Febrisan Zatoki - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Febrisan Zatoki - ulotka preparatu

Febrisan Zatoki - opis

Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Febrisan Zatoki - skład

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu ( Paracetamolum ), 25 mg kofeiny ( Coffeinum ) i 5 mg fenylefryny chlorowodorku ( Phenylephrini hydrochloridum ).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Febrisan Zatoki - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 

1 lub 2 tabletki powlekane (500 lub 1000 mg paracetamolu, 25 lub 50 mg kofeiny i 5 lub 10 mg chlorowodorku fenylefryny), co 4-6 godzin. Na dobę nie stosować więcej niż 8 tabletek powlekanych, czyli 4 g paracetamolu, 200 mg kofeiny i 40 mg chlorowodorku fenylefryny.

Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki lub 5 dni w przypadku bólu.

Sposób podawania

Podanie doustne. Tabletkę powlekaną należy przyjąć po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Febrisan Zatoki - środki ostrożności

Ze względu na ryzyko przedawkowania nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Należy zachować ostrożność u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe. Stosowanie produktu u osób z niewydolnością wątroby, nadużywających alkoholu oraz głodzonych stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, czynną chorobą wrzodową, rozrostem gruczołu krokowego, zespołem Raynaud’a, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, guzem chromochłonnym nadnerczy, nadczynnością gruczołu tarczowego, a także u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy, leczonych lekami uspokajającymi oraz innymi lekami sympatykomimetycznymi (np. zmniejszającymi przekrwienie błon śluzowych), hamującymi apetyt, lekami psychostymulującymi podobnymi do amfetaminy. Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku. 

W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.

Febrisan Zatoki - przedawkowanie

Produkt zawiera trzy substancje czynne, objawy przedawkowania mogą wynikać z działania jednej lub wszystkich substancji. 

Przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy, takie jak: nudności, wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo rozwijającego się uszkodzenia wątroby, które następnie objawia się rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.

W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub większej należy sprowokować wymioty, jeśli od zażycia nie upłynęła więcej niż 1 godzina.

Należy podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi. Wartość tego stężenia w stosunku do czasu, jaki upłynął od zażycia paracetamolu jest wartościową wskazówką dotyczącą konieczności leczenia odtrutkami. 

Jeśli oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi nie jest możliwe, a prawdopodobna przyjęta dawka paracetamolu była duża, należy wdrożyć bardziej intensywne leczenie odtrutkami: należy podać 2,5 g metioniny i kontynuować leczenie acetylocysteiną i (lub) metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 godzinach od zatrucia.

Leczenie zatrucia paracetamolem powinno odbywać się w szpitalu, w warunkach oddziału intensywnej terapii.

Przedawkowanie fenylefryny: drżenie, niepokój, bezsenność, tachykardia, skurcze dodatkowe nadkomorowe, bóle głowy, mrowienia w kończynach, podwyższenie ciśnienia tętniczego. Mogą wystąpić duszność, omamy i drgawki. U niektórych osób fenylefryna może wywołać reakcje odwrotne: senność, depresję oddechową, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie tętnicze, zapaść krążeniową. Postępowanie po przedawkowaniu polega na wykonaniu płukania żołądka. W przypadkach ciężkiego zatrucia konieczne jest monitorowanie czynności życiowych chorego, wspomaganie oddechu i krążenia.

Przedawkowanie kofeiny: ostre zatrucia występują bardzo rzadko i objawiają się bólami brzucha, bezsennością, zwiększoną diurezą, odwodnieniem i gorączką. Poważniejsze zatrucia objawiają się drgawkami toniczno-klonicznymi i zaburzeniami rytmu serca. Przy przedawkowaniu kofeiny należy opróżnić żołądek poprzez wywoływanie wymiotów lub płukanie żołądka, można podać węgiel aktywowany.

Febrisan Zatoki - przeciwskazania

- Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

- Nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca.

- Ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby. - Cukrzyca.

- Wrodzony niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

- Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, -adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, zydowudyną.

- Jaskra z wąskim kątem przesączania. 

- Ciąża i okres karmienia piersią. - Choroba alkoholowa.

- Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Febrisan Zatoki - działania niepożądane

-Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: pokrzywka, wysypka, rumień. 

Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych.

-Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: obrzęk naczynioruchowy.

-Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: napad astmy oskrzelowej, 

-Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby, niewydolność wątroby.

-Zaburzenia układu nerwowego: bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu (bezsenność), lęk, niepokój, drżenia mięśniowe, drażliwość, niemożność skupienia uwagi.

-Zaburzenia serca: niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do objawów wstrząsu, przyspieszenie akcji serca. 

-Zaburzenia krwi i układu chłonnego: neutropenia, trombocytopenia i agranulocytoza.

-Zaburzenia nerek i dróg moczowych: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Febrisan Zatoki - ciąża i karmienie piersią

Produkt jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Febrisan Zatoki - prowadzenie pojazdów

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Febrisan Zatoki - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Paracetamolum, Coffeinum, Phenylephrinum

    Dostępne opakowania
    Febrisan Zatoki

    Febrisan Zatoki

    tabletki powlekane - 24 tabl. (4 blist.po 6 szt..) - 0,5g+0,025g+5mg
    TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.
    Febrisan Zatoki

    Febrisan Zatoki

    tabletki powlekane - 12 tabl. (2 blist.x 6 szt.) - 0,5g+0,025g+5mg
    TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.
    Powiązane artykuły
    Kaszel

    Kaszel - kiedy należy się nim niepokoić?

    Okres jesienny sprzyja infekcjom wirusowym. Pojawiają się wtedy bóle kostno-stawowe, katar, bóle głowy, ogólne osłabienie, bóle gardła, a także kaszel. Suchy, mokry, duszący - kaszel potrafi dać się we znaki. Objaw ten jest jednak odruchem obronnym pomagającym...

    Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

    Ucisk w gardle - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

    Uciska w gardle może być bardzo nieprzyjemny. Najczęściej pojawia się wraz z przeziębieniem lub grypą, a towarzyszy mu katar, kaszel i drapanie w gardle. Jakie są objawy ucisku w gardle? Jakie mogą wystąpić powikłania przy ucisku w gardle? Ucisk w...

    Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

    Skuteczne leczenie gardła

    Zapalenie gardła najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas jesteśmy najbardziej narażeni na różne infekcje i grypę. W przebiegu choroby możemy odczuwać dyskomfort w postaci bólu gardła. Jednak są na to skuteczne sposoby. Jak leczyć przeziębione...

    Objawy grypy - pierwsze symptomy, grypa a inne choroby, warto pamiętać

    Objawy i powikłania grypy

    Objawy grypy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Katar, ból gardła, gorączka jeszcze nie muszą świadczyć o zachorowaniu na grypę. By jednak wykluczyć tę chorobę, najlepiej udać się do lekarza. Samodzielne leczenie często bowiem jest prowadzone niewłaściwie...

    Choroby zakaźne i pasożytnicze

    Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

    Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Wywoływana jest przez wirusy grypy, występujące w podtypach A, B oraz C. Jest to schorzenie przenoszone drogą kropelkową, więc ryzyko zakażenia jest związane głównie z przebywaniem w miejscach zatłoczonych,...

    Leczenie grypy

    Domowe sposoby na ból gardła - przyczyny bólu, leczenie

    Ból gardła zdarza się niejednemu z nas. Może występować podczas każdej pory roku. Pojawia się najczęściej na przełomie zimy i wiosny, zaś latem najczęściej doskwiera dzieciom w każdym wieku. Kłuje, drapie, piecze, utrudnia połykanie, zabiera sen z powiek...

    Choroby zakaźne i pasożytnicze

    Wirusowe zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

    Wirusowe zapalenie gardła potocznie nazywane po prostu "przeziębieniem", wywoływane jest głównie przez rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy, ale też wirusy grypy, cytomegalii, opryszczki, wirus Epsteina-Barr. Wirusowe zapalenie gardła dotyczy zarówno...