Ewofex 120

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,12 g
Ilość
2 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.

Ewofex 120 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Cytrusy

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z cytrusami.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Ewofex 120 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ewofex 120 - opis

Łagodzenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Ewofex 120 - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 120 mg feksofenadyny chlorowodorku, co odpowiada 112 mg feksofenadyny.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Ewofex 120 - dawkowanie

Dorośli oraz dzieci w wieku 12 lat i starsze:

Zalecana dawka feksofenadyny chlorowodorku dla dorosłych oraz dzieci w wieku 12 lat i starszych wynosi 120 mg raz na dobę.

Tabletkę należy połknąć popijając wystarczającą ilością wody.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat:

Feksofenadyny chlorowodorek nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.

Szczególne populacje zwiększonego ryzyka:

Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące podawania leku pacjentom w podeszłym wieku oraz pacjentom z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby. Nie jest konieczne dostosowanie dawki feksofenadyny chlorowodorku w tych grupach pacjentów, należy jednak stosować lek ostrożnie w tych grupach pacjentów.

Ewofex 120 - środki ostrożności

Pacjenci, z toczącymi się chorobami układu krążenia w wywiadzie powinni zostać ostrzeżeni, że preparaty przeciwhistaminowe jako cała grupa leków mogą wywoływać działania niepożądane takie jak: tachykardia i palpitacje (patrz punkt 4.8).

Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące podawania leku pacjentom w wieku podeszłym oraz pacjentom z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby. Feksofenadyny chlorowodorek należy stosować ostrożnie w tych grupach pacjentów.

Ewofex 120 - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania feksofenadyny zgłaszano zawroty głowy, senność, zmęczenia i suchość w jamie ustnej. Podawanie leku dzieciom w dawkach do 60 mg dwa razy na dobę przez dwa tygodnie i zdrowym dorosłym w dawkach pojedynczych do 800 mg lub w dawkach do 690 mg dwa razy na dobę przez jeden miesiąc albo w dawce 240 mg raz na dobę przez okres 1 roku nie powodowało klinicznie istotnych objawów niepożądanych, w porównaniu do grupy placebo. Nie określono maksymalnej tolerowanej dawki feksofenadyny.

Należy rozważyć zastosowanie standardowych środków w celu usunięcia niewchłoniętego leku. Zaleca się leczenie objawowe i podtrzymujące. Feksofenadyna nie jest skutecznie usuwana z krwi za pomocą hemodializy.

Ewofex 120 - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ewofex 120 - działania niepożądane

U dorosłych pacjentów w badaniach klinicznych zgłoszono następujące działania niepożądane, których częstość występowania była podobna jak w grupie placebo:

Zaburzenia układu nerwowego:

Często (> 1/100 do < 1/10): ból głowy, senność, zawroty głowy

Zaburzenia żołądka i jelit:

Często (> 1/100 do < 1/10): nudności, suchość w jamie ustnej

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Niezbyt często (> 1/1 000 do < 1/100): zmęczenie

U dorosłych zgłoszono następujące działania niepożądane w badaniach po wprowadzeniu leku do obrotu. Częstość z jaką one występowały nie jest znana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości z takim objawami, jak obrzęk naczynioruchowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność, nagłe zaczerwienienie skóry i uogólnione objawy anafilaksji

Zaburzenia psychiczne:

bezsenność, nerwowość, zaburzenia snu lub koszmary senne (paroniria)

Zaburzenia serca:

tachykardia, palpitacje

Zaburzenia żołądka i jelit:

biegunka

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

wysypka, pokrzywka, świąd

Ewofex 120 - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak doświadczenia na temat stosowania feksofenadyny u kobiet w ciąży. Ograniczone badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka / płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3). Feksofenadynę można stosować w okresie ciąży jedynie w razie bezwzględnej konieczności.

Laktacja

Brak danych dotyczących stężenia feksofenadyny w mleku kobiecym po podaniu leku.

Niemniej jednak, kiedy podawano terfenadynę kobietom karmiącym piersią stwierdzono, że feksofenadyna przenika do mleka kobiecego. Dlatego nie zaleca się podawania feksofenadyny matkom karmiącym piersią.

Ewofex 120 - prowadzenie pojazdów

Na podstawie profilu farmakodynamicznego oraz zgłoszonych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne aby chlorowodorek feksofenadyny w tabletkach wywierał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w obserwowanych przypadkach. Zostało wykazanie że Ewofex 120 mg nie ma istotnego wpływu na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Oznacza to, że pacjenci mogą prowadzić pojazdy i wykonywać czynności wymagające koncentracji.

Niemniej jednak, w celu zidentyfikowania osób z wrażliwością na leki, u których występuje nietypowa reakcja na leki, zaleca się ustalenie indywidualnej reakcji na lek przed prowadzeniem pojazdu lub wykonywaniem skomplikowanych zadań.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Fexofenadini hydrochloridum

  Feksofenadyna to lek przeciwhistaminowy II generacji o działaniu przeciwalergicznym. Słabo przenika do OUN, nie wywołuje sedacji. Stosowany w katarze siennym, pokrzywce idiopatycznej i innych dolegliwościach na tle alergicznym.

  Dostępne opakowania
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 2 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 7 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 10 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 15 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 20 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 30 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 50 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 100 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Ewofex 120

  Ewofex 120

  tabletki powlekane - 200 tabl. - 0,12 g
  EWOPHARMA INTERNATIONAL S.R.O.
  Powiązane artykuły
  Życie z alergią

  Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

  Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

  Zmiany klimatyczne a alergia Zmiany klimatyczne mogą powodować coraz większą ilość upałów. Co więcej, mogą też mieć wpływ na zwiększenie stężenia pyłków w powietrzu lub wydłużenie sezonu pylenia. Wpływ suszy na alergię jest dość skomplikowany, gdyż wszystko...

  Alergia wziewna

  Topoli puch - czy to winowajca alergii?

  Topoli puch - czy to winowajca alergii?

  "Biały puch" lub "koty" - tak właśnie określa się wszędobylski puch kielichowy topoli. Alergicy sądzą, że to on nasila ich dolegliwości. Czy faktycznie tak jest? Na przełomie maja i czerwca topola zaczyna gubić "koty". Unoszący się w powietrzu śnieg...

  Katar - rodzaje, leczenie, przyczyny domowe sposoby

  Niedrożność nosa

  Niedrożność nosa to ograniczenie przepływu powietrza przez jedno lub oba nozdrza. Przyczyn tego stanu może być wiele, na przykład: ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, polipy nosa, nowotwory jamy nosowej, krwotok, wady rozwojowe, skrzywienie...

  Neurologia

  Przez 2 lata miała katar. Diagnoza ją przeraziła (WIDEO)

  Przez 2 lata miała katar. Diagnoza ją przeraziła (WIDEO)

  52-letnia Kendra przez 2 lata nieskutecznie leczyła katar. Odwiedziła wielu specjalistów, jednak dopiero lekarze z Nebraski zdiagnozowali jej chorobę. Jej stan został określony jako zagrażający życiu. Kobieta została poddana operacji. Co takiego się...

  Patronaty

  Konferencja "Kontrowersje w alergologii i pulmonologii"

  W dniach 8-9 marca 2013 roku odbędzie się konferencja „Kontrowersje w alergologii i pulmonologii". Wydarzenie, które będzie miało miejsce we Wrocławiu, jest organizowane pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Dolnośląskiej...

  Alergia dróg oddechowych

  Uczuleni na wiosnę

  Uczuleni na wiosnę

  Co czwarty Polak cierpi na alergię. Jedną z najczęstszych dolegliwości alergików jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Uporczywe „kapanie", nagminne kichanie i uczucie zatkanego nosa to krótka charakterystyka wiosennego alergika. Co zrobić,...

  Diagnostyka alergii

  Jak rozpoznać alergię?

  Objawy alergii często od razu są zauważalne w postaci pokrzywki na skórze, kataru siennego czy alergicznej astmy. Mogą pojawić się niemal natychmiast po zadziałaniu alergenu. Niekiedy zaś alergia objawia się z nieznacznym opóźnieniem, a jej sygnały wcale...

  Newsy - zdrowie

  Mieszanka probiotyków może zmniejszyć objawy alergii

  Mieszanka probiotyków może zmniejszyć objawy alergii

  Wkrótce zaczyna się sezon alergii, a wraz z nim uciążliwego kataru siennego i łzawienia oczu. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Floryda znaleźli sposób, aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości - wystarczy zastosować kombinację probiotyków. Chociaż...

  Alergia

  Alergia w ciąży

  Alergia jest chorobą najczęściej o podłożu genetycznym i występuje rodzinnie. Alergenami są zazwyczaj pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, produkty mleczne, sierść zwierząt domowych czy niektóre leki. Dolegliwości alergiczne w czasie ciąży przebiegają...