EpiPen Senior

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
roztwór do wstrzykiwań
Dawka
0,3 mg/daw.
Ilość
1 wstrz.a 2ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MEDA PHARMA GMBH & CO.KG

EpiPen Senior - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

EpiPen Senior - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

EpiPen Senior - opis

Produkt EpiPen Senior jest wskazany do leczenia nagłych przypadków wstrząsu anafilaktycznego lub reakcji alergicznych na alergeny, np. użądlenia lub ukąszenia owadów, pożywienie lub leki.

EpiPen Senior - skład

1 ml zawiera 1 mg epinefryny. Pojedyncza dawka (0,3 ml) zawiera 0,3 mg (300 mikrogramów) epinefryny.

Substancja pomocnicza: sodu pirosiarczyn.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

EpiPen Senior - dawkowanie

W przypadku nagłych reakcji alergicznych u dorosłych dawka wynosi zazwyczaj 0,30 mg epinefryny domięśniowo.

W przypadku braku poprawy stanu klinicznego lub pogorszeniu się stanu pacjenta, po początkowym etapie leczenia, może być konieczna druga iniekcja produktu EpiPen. Powtórna iniekcja może być podana po około 5 do 15 minut.

Po wykonaniu wstrzyknięcia pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego postępowania i dalszej diagnostyki i (lub) leczenia.

EpiPen Senior - środki ostrożności

Szczególną ostrożność należy zachować podczas podawania epinefryny pacjentom z chorobami serca. Tym pacjentom, jak również pacjentom chorym na cukrzycę, nadczynność tarczycy, nadciśnienie oraz osobom w podeszłym wieku, epinefrynę należy przepisywać tylko wówczas, gdy potencjalna korzyść uzasadnia możliwe ryzyko.

Zgłoszono przypadkowe wstrzyknięcia produktu w ręce lub stopy, które powodowały niedokrwienie obwodowe. Po przypadkowym wstrzyknięciu produktu pacjenci mogą wymagać leczenia.

EpiPen Senior zawiera sodu pirosiarczyn, który rzadko u podatnych osób, szczególnie u osób z astmą w wywiadzie, może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym objawy anafilaktyczne oraz skurcz oskrzeli. Pacjenci z tymi stanami powinni zostać dokładnie poinformowani w jakich okolicznościach należy stosować produkt EpiPen Senior.

Wstrzykiwacze automatyczne należy wstrzykiwać w przednio-boczną stronę uda. Należy poinformować pacjenta, iż nie należy wstrzykiwać produktu w pośladek.

EpiPen Senior - przedawkowanie

Przedawkowanie lub przypadkowe donaczyniowe wstrzyknięcie epinefryny może spowodować krwotok mózgowy wskutek gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Może również dojść do zgonu z powodu obrzęku płuc wskutek skurczu naczyń obwodowych i jednoczesnego pobudzenia pracy serca.

Obrzęk płuc może być leczony α-adrenolitykami takimi jak fentolamina. W przypadku zaburzeń rytmu serca można stosować ß-adrenolityki.

EpiPen Senior - przeciwwskazania

Nie są znane bezwzględne przeciwwskazania do stosowania produktu leczniczego EpiPen Senior w nagłych reakcjach alergicznych.

EpiPen Senior - działania niepożądane

Działania niepożądane związane z aktywacją receptorów alfa- i beta-adrenergicznych mogą obejmować objawy takie jak tachykardia i nadciśnienie, oraz działania niepożądane z ośrodkowego układu nerwowego. Zwykle występujące działania niepożądane to nadmierna potliwość, nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, astenia, drżenia i niepokój. Po podaniu epinefryny mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. Opisano przypadki obwodowego niedokrwienia po nieumyślnym wstrzyknięciu epinefryny w dłonie lub stopy (zobacz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

W rzadkich przypadkach u pacjentów leczonych adrenaliną obserwowano kardiomiopatię stresową.

EpiPen Senior - ciąża i karmienie piersią

Doświadczenie kliniczne dotyczące leczenia podczas ciąży jest ograniczone. Adrenalina jest substancją naturalnie występującą w ustroju, więc jest mało prawdopodobne, aby ten lek mógł mieć jakikolwiek szkodliwy wpływ na płodność.

Epinefrynę należy stosować podczas ciąży tylko wówczas, jeżeli potencjalna korzyść z leczenia uzasadnia potencjalne ryzyko dla płodu.

EpiPen Senior - prowadzenie pojazdów

Nie zaleca się, aby pacjent po podaniu epinefryny prowadził pojazd lub obsługiwał urządzenia mechaniczne w ruchu, ponieważ objawy wstrząsu anafilaktycznego mogą mieć wpływ na stan pacjenta.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Epinephrinum

  Dostępne opakowania
  EpiPen Senior

  EpiPen Senior

  roztwór do wstrzykiwań - 1 wstrz.a 2ml - 0,3 mg/daw.
  MEDA PHARMA GMBH & CO.KG
  EpiPen Senior

  EpiPen Senior

  roztwór do wstrzykiwań - 2 wstrz.a 2ml - 0,3 mg/daw.
  MEDA PHARMA GMBH & CO.KG
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów

  Na stronie Ministerstwa Zdrowia został opublikowany projekt wykazu bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+. Resort oszacował również ile pieniędzy oszczędzą z tego powodu polscy seniorzy. Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów został sporządzony na podstawie...

  Zabiegi

  Życie po przeszczepie (WIDEO)

  Życie po przeszczepie (WIDEO)

  Funkcjonowanie pacjenta po przeszczepie nerki Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły już po kilku tygodniach, większość pacjentów odzyskuje energię życiową. Co więcej, znacząco poprawia się...

  Operacja zastawki serca - wskazania, przygotowanie, przebieg

  Niewielki zabieg, a ratuje życie - 15 lat TAVI

  Niewielki zabieg, a ratuje życie - 15 lat TAVI

  Mamy społeczeństwo starzejące się. Osób starszych i chorych przybywa i będzie przybywać, a co za tym idzie medycyna również staje w obliczu wyzwania. Popularnym schorzeniem występujących u seniorów jest zwężenie zastawki aortalnej. To właśnie naprzeciw...

  Wszczepialny defibrylator serca

  Laleczka na baterię

  Laleczka na baterię

  Prawie każda dziewczynka miała kiedyś laleczkę, która działała na baterie. Dzięki nim zabawka mogła działać - mówić, poruszać się, płakać, a nawet oddychać. Miejsce na baterie wyznaczało małe, wypukłe miejsce na ciele lalki. Tam znajdował się cały mechanizm,...

  Choroby wieku podeszłego

  Czy w Polsce warto się starzeć na emeryturze?

  Czy w Polsce warto się starzeć na emeryturze?

  Wielu Polaków wyemigrowało za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Nasuwa się pytanie, czy jest to emigracja tymczasowa, czy na stałe? Czy warto emeryturę spędzać w Polsce i co dobrego ma do zaoferowania nasz kraj na jesień życia?? Polska...