Efrinol 2%

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do nosa
Dawka
0,02 g/g
Ilość
10 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: FARM.PRZED.PROD.-ANALIT.-HANDL."PROLAB" SP.J.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Efrinol 2% - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Efrinol 2% - opis

- w ostrych stanach zapalnych błony śluzowej nosa i zatok przynosowych;

- w uczuleniowych stanach zapalnych błony śluzowej nosa

Efrinol 2% - skład

1 g roztworu zawiera:

substancję czynną: efedryny chlorowodorek 20 mg

substancje pomocnicze: sodu chlorek, chlorobutanol, metyloceluloza, woda oczyszczona

 

10 g roztworu zawiera 200 mg efedryny chlorowodorku

1 kropla roztworu zawiera 1 mg efedryny chlorowodorku

Efrinol 2% - dawkowanie

Lek stosuje się donosowo. Lek należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować następujący schemat stosowania leku: wkraplać 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2 do 5 razy na dobę. Leku nie stosować dłużej niż 5 dni.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Efrinol 2% - środki ostrożności

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta cukrzycę, przerost gruczołu krokowego, choroby układu krążenia, dławicę piersiową, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Należy unikać długiego stosowania preparatu u pacjentów nadpobudliwych. Tachyfilaksja (szybkie zmniejszanie się reakcji na kolejne podanie w krótkich odstępach czasu) może wystąpić w ciągu kilku dni po rozpoczęciu stosowania leku.

Efrinol 2% - przeciwwskazania

Nie należy stosować lekujeśli u chorego występuje uczulenie na którykolwiek ze składników leku.

Nie stosować u osób nadwrażliwych na efedrynę i inne aminy sympatykomimetyczne, z nadciśnieniem tętniczym, z chorobą niedokrwienną serca, w zaburzeniach rytmu serca (zwłaszcza częstoskurcz napadowy), w ostrej niewydolności wieńcowej, w nadczynności tarczycy, w jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, w przypadku znieczulenia ogólnego cyklopropanem lub halotanem.

Efrinol 2% - działania niepożądane

Efedryna jest zwykle dobrze tolerowana w zalecanych dawkach. Podczas stosowania dużych dawek efedryny chlorowodorku mogą wystąpić:

Zaburzenia krążenia: Przyspieszone tętno, zwiększenie ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, tachykardia i inne zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia układu nerwowego: Wzrost pobudliwości, lęk, niepokój, drżenia, bóle głowy, trudności z zaśnięciem

Zaburzenia żołądka i jelit: Nudności, wymioty

Inne Trudności w oddawaniu moczu, zwłaszcza u chorych z przerostem gruczołu krokowego Suchość błony śluzowej nosa i gardła Rzadkie przypadki alergii skórnej w postaci wysypki Uzależnienie, które może rozwinąć się po długim stosowaniu i wiąże się ze wzrostem agresywności o charakterze psychozy.

Efrinol 2% - ciąża i karmienie piersią

Efedryna łatwo przenika przez barierę łożyskową. Powoduje zaburzenia rytmu serca zarówno u matki jak i u dziecka. Efedryna wydzielana jest z mlekiem matki. U niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące efedrynę występują objawy pobudzenia i zaburzenia snu.

Efrinol 2% - prowadzenie pojazdów

Lek nie wpływa na sprawność psychofizyczną oraz nie upośledza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn będących w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ephedrini hydrochloridum

  Efedryna to substancja działająca pobudzająco na ośrodkowy i współczulny układ nerwowy. Działa analeptycznie, podnosi ciśnienie krwi, pobudza psychicznie, obkurcza śluzówkę nosa, rozszerza źrenice.

  Dostępne opakowania
  Efrinol 2%

  Efrinol 2%

  krople do nosa - 10 g - 0,02 g/g
  FARM.PRZED.PROD.-ANALIT.-HANDL."PROLAB" SP.J.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Nie każdy z nas wie, że zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta lub osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż ten zapisany na recepcie, jednak o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce i postaci farmaceutycznej....

  Niezbędnik pacjenta

  E-recepty od 2015 roku

  Złożono 10 propozycji wykonania prototypu programu e-recept. Ostatecznego wykonawcę wyłoni sąd konkursowy. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ma 3 mln zł do przeznaczenia na ten program... Jak powstanie system e-recept? Po wyborze wykonawcy...

  Leki i suplementy

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Pacjent lecząc się u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty ma prawo do leków refundowanych, czyli takich, których koszt częściowo lub całkowicie pokrywany jest z budżetu państwa. Decyzję o tym, które leki i w jakiej części będą refundowane podejmuje...

  Leki i suplementy

  Rynek farmaceutyczny w 2010 roku

  2010 rok przyniósł polskiemu rynkowi farmaceutycznemu wzrost w wysokości 3% w stosunku do poprzedniego roku i 11% w stosunku do roku 2008. W aptekach największą popularnością cieszyły się leki na dolegliwości przewodu pokarmowego... Wartość rynku farmaceutycznego Chociaż...

  Niezbędnik pacjenta

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Opublikowano wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wykryła wiele błędów. Z 224 skontrolowanych miejsc tylko w 31 nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Błędy lekarzy i farmaceutów są nagminne. Błędy osób...

  Leki i suplementy

  Nowelizacja prawa farmaceutycznego

  Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, która szeroko definiuje sprzedaż wysyłkową, dzięki czemu nie będzie już możliwości kupienia przez Internet leków na receptę. Wprowadza również zmiany dotyczące badań klinicznych... Internetowa sprzedaż...

  Układ pokarmowy

  Skutki uboczne leków na żołądek

  Skutki uboczne leków na żołądek

  Pacjenci często stosują leki obniżające poziom kwasu w żołądku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów na skutek przyjmowania leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że łączenie tych środków może mieć poważne następstwa...