Effortil

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
5 mg
Ilość
20 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: BOEHRINGER INGELHEIM INTERN.GMBH

Effortil - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Effortil - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Effortil - opis

Niedociśnienie tętnicze objawowe lub ortostatyczne (zależne od pozycji ciała), ogólnie związane z objawami takimi jak zawroty głowy, niewytłumaczalne uczucie zmęczenia, rozmyte widzenie lub utrata widzenia, uczucie osłabienia.

Effortil - skład

1 ml roztworu doustnego (około 15 kropli) zawiera 7,5 mg chlorowodorku etylefryny (2-etyloamino1-(3-hydroksyfenylo)etanolu).

oraz substancje pomocnicze, w tym: parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu oraz pirosiarczyn sodu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Effortil - dawkowanie

Dawkowanie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej:

Dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia: 10-20 kropli trzy razy na dobę.

Dzieci pomiędzy 2 i 6 rokiem życia: 5-10 kropli trzy razy na dobę. Dzieci poniżej 2 roku życia: 2-5 kropli trzy razy na dobę.

10 kropli odpowiada około 5 mg chlorowodorku etylefryny.

Krople doustne Effortil powinny być przyjmowane z płynem. Szczególnie szybkie działanie można osiągnąć, jeżeli produkt leczniczy jest podawany przed posiłkami.

Effortil - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów z przyspieszoną czynnością serca (tachykardią), zaburzeniami rytmu serca lub ciężkimi chorobami układu sercowonaczyniowego.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów z cukrzycą. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów z nadczynnością tarczycy.

Stosowanie etylefryny podczas zawodów sportowych skutkuje dodatnim wynikiem badań w kierunku pozaklinicznego stosowania leków (tj. badań antydopingowych).

Produkt leczniczy Effortil w postaci kropli zawiera jako substancje pomocnicze

parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Produkt leczniczy Effortil zawiera pirosiarczyn sodu i może rzadko powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.

Effortil - przedawkowanie

Objawy przedawkowania

Ostre przedawkowanie nasila opisane powyżej działania niepożądane. Ponadto może wystąpić pobudzenie i wymioty. U niemowląt i małych dzieci przedawkowanie może prowadzić do hamowania czynności ośrodka oddechowego i śpiączki.

Leczenie przedawkowania

Należy zastosować leczenie objawowe. W przypadku ciężkiego przedawkowania należy zastosować intensywną opiekę medyczną.

Objawy związane z pobudzeniem receptorów beta-1 mogą być leczone z użyciem leków blokujących receptory beta-adrenergiczne podawanych zgodnie z ogólnymi zasadami dla tej klasy leków.

Effortil - przeciwwskazania

- nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. (patrz też punkt 4.4)

- nadciśnienie tętnicze

- nadczynność tarczycy

- guz chromochłonny nadnerczy (phaeochromocytoma)

- jaskra z wąskim kątem

- przerost gruczołu krokowego z zaleganiem moczu

- choroba wieńcowa

- zdekompensowana niewydolność serca

- kardiomiopatią przerostowa z zawężeniem drogi odpływu komory lewej

- zwężenie zastawek serca lub dużych tętnic

- pierwszy trymestr ciąży

- karmienie piersią

Effortil - działania niepożądane

Zaburzenia układu immunologicznego:

Nadwrażliwość (reakcje alergiczne)

Zaburzenia psychiczne:

Niepokój, bezsenność

Zaburzenia układu nerwowego: Drżenia, niepokój ruchowy, ból głowy

Zaburzenia ucha i błędnika:

Zawroty głowy

Zaburzenia serca:

Dusznica bolesna, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:

Nudności

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Nadmierne pocenie się

Effortil - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Produktu leczniczego jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży (patrz punkt 4.3). W drugim i trzecim trymestrze ciąży produkt leczniczy może być stosowany jedynie po wnikliwym rozważeniu ryzyka i korzyści stosowania.

Etylefryna może zaburzać krążenie krwi w macicy i łożysku i powodować zwiotczenie mięśnia macicy.

Karmienie piersią

Produktu leczniczego nie należy stosować w okresie karmienia piersią, ponieważ nie można wykluczyć przenikania leku do mleka matki (patrz punkt 4.3).

Nie przeprowadzono badań nieklinicznych ani badań z udziałem ludzi dotyczących wpływu etylefryny na płodność.

Effortil - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Niemniej jednak pacjentów należy uprzedzać, że podczas stosowania produktu leczniczego Effortil mogą u nich wystąpić działania niepożądane, takie jak zawroty głowy. Należy zatem zalecać ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Etilefrini hydrochloridum

  Dostępne opakowania
  Effortil

  Effortil

  tabletki - 20 tabl. - 5 mg
  BOEHRINGER INGELHEIM INTERN.GMBH
  Effortil

  Effortil

  krople doustne - 15 g (butelka) - 7,5 mg/ml
  BOEHRINGER INGELHEIM INTERN.GMBH
  Powiązane artykuły
  Przeszczepy

  Przeszczep serca

  Zabieg transplantacji serca składa się tak naprawdę z trzech operacji. Pierwsza operacja to pozyskanie serca od dawcy. Organ pobiera się od osoby, u której nastąpiła śmierć pnia mózgu, a narządy wewnętrzne, oprócz mózgu, pracują dzięki lekom i urządzeniom...

  Przeszczep serca

  Przeszczep serca

  Zabieg transplantacji serca składa się tak naprawdę z trzech operacji. Pierwsza operacja to pozyskanie serca od dawcy. Organ pobiera się od osoby, u której nastąpiła śmierć pnia mózgu, a narządy wewnętrzne, oprócz mózgu, pracują dzięki lekom i urządzeniom...

  Niewydolność serca - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

  Wykończone maleńkie serce

  Wykończone maleńkie serce

  Nie ma siły siedzieć, osłabiony nie potrafi stanąć na nóżki. Spożycie jednego posiłku to wysiłek niczym przebiegnięcie maratonu. Sprawia, że tuż po nim kładzie się spać i ze zmęczenia odpoczywa. Mimo skończonych 16 miesięcy mówi niewiele. Nie dlatego,...

  Leki i suplementy

  Tachyfilaksja - na czym polega, przyczyny i przykłady

  Tachyfilaksja - na czym polega, przyczyny i przykłady

  Tachyfilaksja, czyli zjawisko występowania szybkiej utraty wrażliwości na lek w przypadku jego częstego podawania, bez odpowiednich przerw, przypomina tolerancję na lek. Co je różni? Głównie to, że w przypadku tachyfilaksji za wygaszanie działania leku...

  Udar - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

  Marian Zembala o swojej chorobie. Jak ustrzec się przed udarem?

  Marian Zembala o swojej chorobie. Jak ustrzec się przed udarem?

  Profesor Marian Zembala, polski kardiochirurg, były minister zdrowia, przeszedł w czerwcu udar. W rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśnia, jak to możliwe, że światowej sławy lekarz nie rozpoznał w porę objawów zwiastujących tak poważny problem. Tego nikt się...

  Leki i suplementy

  Leki generyczne a leki oryginalne

  Leki generyczne a leki oryginalne

  Dla wielu pacjentów leki generyczne są doskonałym rozwiązaniem, gdyż są to tańsze odpowiedniki oryginalnych farmaceutyków. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zmiana leku referencyjnego na generyk jest bezpieczna... Czym są leki generyczne? Leki...

  Pomiar ciśnienia tętniczego krwi - jak wykonać, pomiar, prawidłowy wynik, odpowiedni mankiet, holter ciśnieniowy

  Sfigmomanometr - rodzaje, budowa i pomiar ciśnienia krwi

  Sfigmomanometr - rodzaje, budowa i pomiar ciśnienia krwi

  Sfigmomanometr to aparat do pośredniego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Urządzenie składa się z mankietu zakładanego na ramię lub nadgarstek oraz połączonego z nim układu pomiarowego. Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się aparatem z manometrem rtęciowym....

  Newsy

  Leczą się na grypę, a mają chore serce. Objawy są zdradliwe

  Leczą się na grypę, a mają chore serce. Objawy są zdradliwe

  Ukryta choroba Sezon zwiększonych zachorowań na grypę i przeziębienie to nie tylko problem epidemiologów. Lekarze ostrzegają, że objawy sezonowej grypy mogą maskować groźne sygnały choroby serca. Ciągła gorączka, ból głowy, ból w klatce piersiowej, czy...

  Leki i suplementy

  Vivace - właściwości i działanie, skutki uboczne, cena, zamienniki

  Vivace jest lekiem zalecanym przez kardiologów w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Dzięki właściwościom zawartych w nim składników, a w szczególności ramiprylu, znacząco przyczynia się on do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Vivace to lek dostępny...