Duphaston

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,01 g
Ilość
20 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MB PHARMA SP. Z O.O., SP.K.

Pytania do farmaceuty

Czy spadek progesteronu wynikający z odstawienia Duphastonu może wpływać na ciążę?

Witam, od dwóch lat z mężem staramy się o dziecko. Mam za sobą już łyżeczkowanie macicy (puste jajo płodowe). Po ostatniej wizycie u lekarza dostałam zalecenia na przyjmowanie infolicu codziennie oraz duphaston 10- 24 dzień cyklu. Po zakończeniu brania duphastonu dostałam lekkich plamień. Czy spadek progesteronu wynikający z przestania przyjmowania duphastonu może wpływać na ciąże? Zapomniałam zapytać lekarza co w wypadku gdy uda się zajść w ciąże czy dalej brać duphaston czy też nie?

Czy można stosować jednocześnie Duphaston i Luteinę?

Witam Serdenie !!! Chciałam się zapytać czy mogę brać jednocześnie Duphaston i Luteinę?? Ostatniej wizyty byłam u Lekarza stosowałam przez swoją kurację Duphaston , Clostybegyt i 3 listopada lekarz podał mi Ovitrelle gdzie mialam 2 pęcherzyki o wielkosci 21 i 23 mm. Nastepnego dnia pęknęły mi pęcherzyki i od wczorajszej wizyty lekarz przepisal mi Duphaston i Luteinę dopochowo. Duphaston 3X1 tabl i Luteina 3X1 tabl. Proszę mi powiedzień czy ja mam łaczyć te leki razem?

Stosowanie Duphastonu a owulacja

Witam. Ze względu na niski poziom progesteronu lekarz zapisał mi duphaston od 16-20 dc. Owulacje mam z reguły 20 dc. Czy duphaston wzięty 16 dc nie zatrzyma owulacji ? Czy lepiej wziasc go później ?

POKAŻ WIĘCEJ

Duphaston - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Duphaston - opis

Lek Duphaston jest stosowany w następujących sytuacjach:

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

U kobiet po menopauzie naturalnej lub wywołanej chirurgicznie z zachowaną macicą podawanie samych estrogenów jako HTZ może powodować nieprawidłowe przemiany błony śluzowej macicy. Aby temu zapobiec lekarz może dołączyć do leczenia lek Duphaston. 

Niedobory progesteronu

Duphaston jest stosowany w przypadku leczenia niedoborów progesteronu, takich jak:

leczenie bolesnego miesiączkowa, nialeczenie endometriozy, leczenie wtórnego zaniku miesiączki, leczenie nieregularnych cykli miesiączkowych, leczenie nieprawidłowych krwawień z macicy, leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, leczenie poronień zagrażających i nawykowych związanych z ustalonym niedoborem progesteronu, leczenie bezpłodności związanej z niewydolnością ciałka żółtego.

 

Duphaston - skład

Substancją czynną leku jest dydrogesteron. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg dydrogesteronu.

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, hypromeloza, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka: Opadry Y-1-7000 (hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171)).

 

Duphaston - dawkowanie

Lek Duphaston należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Hormonalna terapia zastępcza: 

w skojarzeniu z ciągłą terapią estrogenową - jedna tabletka 10 mg dydrogesteronu na dobę w trakcie 14 kolejnych dni podczas cyklu 28 dni (terapia ciągła sekwencyjna)

 w skojarzeniu z cykliczną terapią estrogenową - jedna tabletka dydrogesteronu 10 mg na dobę w trakcie ostatnich 12-14 dni terapii estrogenowej (terapia cykliczna)

w przypadku stwierdzenia niewystarczającej reakcji progestagenowej na podstawie biopsji błony śluzowej macicy lub jej badań ultradźwiękowych należy zalecić dawkę 20 mg dydrogesteronu.

Bolesne miesiączkowanie: 10 mg dwa razy na dobę od 5 do 25 dnia cyklu.

Endometrioza: 10 mg dwa lub trzy razy na dobę od 5 do 25 dnia cyklu lub w sposób ciągły.

Nieprawidłowe krwawienie: (w celu jego zatrzymania) 10 mg dwa razy na dobę przez pięć do siedmiu dni.

Nieprawidłowe krwawienie: (w celu zapobieżenia jego wystąpienia) 10 mg dwa razy na dobę od 11 do 25 dnia cyklu.

Zanik miesiączki: estrogen raz na dobę od 1 do 25 dnia cyklu, łącznie z 10 mg dydrogesteronu dwa razy na dobę od 11 do 25 dnia cyklu.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego: 10 mg dwa razy na dobę od 11 do 25 dnia cyklu.

Nieregularne cykle: 10 mg dwa razy na dobę od 11 do 25 dnia cyklu.

Poronienie zagrażające: 40 mg w pojedynczej dawce, a następnie 10 mg co osiem godzin do ustąpienia objawów.

Poronienie nawykowe: 10 mg dwa razy na dobę do 20 tygodnia ciąży.

Bezpłodność związana z niewydolnością ciałka żółtego: 10 mg na dobę od 14 do 25 dnia cyklu.

Leczenie należy kontynuować przez co najmniej sześć kolejnych cykli.

Zaleca się kontynuowanie leczenia przez pierwsze kilka miesięcy ciąży, zgodnie z opisem w punkcie „Poronienie nawykowe”.

Duphaston - środki ostrożności

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Duphaston

- jeśli u pacjentki występuje ostra choroba wątroby lub występowała w przeszłości choroba wątroby, a wyniki prób wątrobowych nie powróciły do normy. W przypadkach ciężkiej niewydolności wątroby lekarz przerwie leczenie.

 

Duphaston - przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Duphaston

- jeśli u pacjentki stwierdzono uczulenie (nadwrażliwości) na dydrogesteron lub którykolwiek z pozostałych składników leku Duphaston

- jeśli u pacjentki rozpoznano lub istnieje podejrzenie występowania nowotworów zależnych od progestagenów.

 

 

 

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Duphaston - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Dydrogesteronum

  Dydrogesteron to syntetyczny żeński hormon płciowy z grupy progestagenów. Stosowany jest w leczeniu niepłodności, poronień zagrażających lub nawykowych, zaburzeń miesiączkowania, endometriozy, wtórnego braku miesiączki, nieregularnych cyklów, czynnościowych krwawień macicznych, potwierdzonego niedoboru endogennego progesteronu, a w skojarzeniu z estrogenami także w hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Duphaston

  Duphaston

  tabletki powlekane - 20 tabl. - 0,01 g
  MB PHARMA SP. Z O.O., SP.K.
  Powiązane artykuły
  Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

  Menopauza. Hormonalna terapia zastępcza (htz)

  Z dr n. med. Stanisławem Metlerem rozmawia Rita Krzyżaniak. Rita Krzyżaniak: Wszystkie kobiety zdają sobie sprawę, że przez menopauzę muszą przejść, ale mało która wie jak, a prawie każda wstydzi się, że przechodzi... Zacznijmy od ostatniego członu...

  Normy laboratoryjne

  Estradiol - wskazania, normy, interpretacja

  Estradiol (E2) to żeński hormon płciowy z grupy estrogenów. Estradiol reguluje popęd seksualny oraz rozwój cech płciowych kobiety. Ponadto estradiol wpływa m.in. na funkcjonowanie gruczołów mlecznych, produkcję śluzu przez gruczoły macicy oraz na przemianę...

  Onkologia

  Gruczolakowłókniak

  Gruczolakowłókniak (fibroadenoma) to niezłośliwy guzek piersi, który powstaje na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej. Występuje zwykle w górnej połowie piersi. Nie zagraża on zdrowiu, ale wymaga regularnych badań i obserwowania ewentualnych...

  Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

  Hipogonadyzm

  Hipogonadyzm to niewydolność hormonalna jąder lub jajników i związane z nią objawy. Chorobę wywołują zaburzenia pracy jąder, komórek Leydiga i komórek Sertoliego lub zaburzenia pracy jajników w okresie dojrzewania lub dojrzałości. Hipogonadyzm może pojawić...

  Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

  Osteoporoza a tarczyca

  Osteoporoza jest spowodowana problemami hormonalnymi i zazwyczaj występuje u kobiet. Oprócz tego, że można ja wywołać nieodpowiednią dietą i może być odziedziczona po rodzicach, badania pokazują, że także nadczynność tarczycy może sprawić, że osteoporoza...

  Menopauza - zmiany hormonalne, dolegliwości, terapia hormonalna, zioła, inne sposoby łagodzenia objawów

  Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ (WIDEO)

  Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ (WIDEO)

  Związek HTZ z rakiem jajnika Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest stosowana u części kobiet w okresie perimenopauzy. Terapia ta polega na podawaniu hormonów płciowych po to, aby uniknąć spadku tych hormonów w związku z zaprzestaniem produkowania ich...

  Menopauza - zmiany hormonalne, dolegliwości, terapia hormonalna, zioła, inne sposoby łagodzenia objawów

  Wszystko, co powinnaś wiedzieć o menopauzie

  Wszystko, co powinnaś wiedzieć o menopauzie

  Menopauza - co to jest? Menopauza jest ostatecznym końcem miesiączki. Nie jest to choroba, ale punkt zwrotny, który może mieć duży wpływ na dalsze życie kobiety. Chociaż menopauza może przynieść wiele fizycznych objawów, tj. uderzenia gorąca, zlewne...

  Ginekologia

  Przekwitanie - objawy, leczenie dolegliwości

  Przekwitanie to okres w życiu kobiety od pełnej dojrzałości płciowej do starości. W tym czasie występuje ostatnie krwawienie miesiączkowe, określane terminem menopauza. 
W trakcie przekwitania dochodzi do naturalnego zmniejszania stężenia hormonów - progesteronu,...