Dotiteva
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- krople do oczu, roztwór
- Dawka
- (0,02g+5mg)/ml
- Ilość
- 2 but.a 5ml
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Dotiteva - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Dotiteva - opis
Preparat wskazany jest do stosowania w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, u których monoterapia beta-adrenolitykiem podawanym miejscowo nie jest wystarczająco skuteczna.
Dotiteva - skład
Każdy mililitr zawiera 20 mg dorzolamidu w postaci chlorowodorku dorzolamidu oraz 5 mg tymololu w postaci maleinianu tymololu.
Substancje pomocnicze
Każdy mililitr zawiera 0,075 mg chlorku benzalkoniowego. Pełny wykaz substancji pomocniczych - patrz punkt 6.1.
Dotiteva - dawkowanie
Dotiteva dawkuje się po jednej kropli podanej do worka spojówkowego chorego oka (lub oczu) dwa razy na dobę.
Jeśli pacjent stosuje również inny miejscowo działający lek okulistyczny, pomiędzy jego podaniem a zakropleniem produktu Dotiteva należy zachować co najmniej 10-minutową przerwę.
Pacjenci powinni zostać pouczeni o konieczności umycia rąk przed aplikacją leku oraz zastosowaniu leku w taki sposób, aby uniknąć kontaktu końcówki zakraplacza z okiem lub okolicą oka. Pacjenci powinni zostać poinformowani, że niewłaściwie stosowane roztwory do oczu mogą zostać zakażone bakteriami wywołującymi infekcje oka. Konsekwencją zastosowania zakażonego roztworu może być poważne uszkodzenie oka które może prowadzić do utraty wzroku.
Instrukcja użytkowania
1. Przed użyciem leku po raz pierwszy, należy upewnić się, że zabezpieczenie przed otwarciem opakowania jest nienaruszone.
2. Aby otworzyć buteleczkę należy odkręcić nakrętkę.
3. Odchylić głowę do tyłu i odciągnąć lekko dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką a gałką oczną.
4. Odwrócić buteleczkę i delikatnie nacisnąć z obu stron, aż do wyciśnięcia jednej kropli leku do oka, zgodnie z zaleceniami lekarza. NIE NALEŻY DOTYKAĆ KOŃCÓWKĄ KROPLOMIERZA OKA ANI POWIEKI.
5. W celu zakroplenia do drugiego oka, jeżeli jest to zgodne z zaleceniami lekarza, należy powtórzyć czynności z punktów 3 i 4.
6. Zakręcić nakrętkę, tak, aby szczelnie stykała się z buteleczką.
7. Końcówka kroplomierza zaprojektowana jest do odmierzania kropli określonej wielkości. Dlatego też, nie należy powiększać otworu w końcówce kroplomierza.
Podczas stosowania okluzji nosowej lub po zamknięciu powiek na dwie minuty wchłanianie do organizmu jest zmniejszone. Może to spowodować zmniejszenie ogólnoustrojowych działań niepożądanych oraz wzrost aktywności lokalnej.
Stosowanie u dzieci
Skuteczność leku u dzieci nie została potwierdzona.
Bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci w wieku poniżej dwóch lat nie zostało potwierdzone. (Informacje na temat bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci w wieku ^2 i < 6 lat, patrz punkt 5.1).
Dotiteva - środki ostrożności
Reakcje ze strony układu sercowo-naczyniowego i oddechowego
Jak w przypadku innych leków okulistycznych stosowanych miejscowo, substancje czynne zostają wchłonięte do krążenia ogólnego. Ze względu na komponentę działania beta-adrenolitycznego tymolol, może powodować takie same działania niepożądane ze strony układu krążenia i płuc jak i inne działania obserwowane w przypadku beta-adrenolityków podawanych ogólnie. Częstość występowania systemowych działań niepożądanych po podaniu miejscowym do oczu jest niższy niż w podaniu układowym. Aby zmniejszyć wchłanianie do układu, patrz punkt 4.2.
Zaburzenia serca
U pacjentów z chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, dławica Prinzmetala, niewydolność serca) i niedociśnieniem tętnicze należy poważnie ocenić leczenie beta-blokerami i wziąć pod uwagę leczenie innymi substancjami czynnymi. Pacjenci z chorobami układu krążenia powinni być obserwowani w kierunku objawów pogorszenia tych chorób i działań niepożądanych.
Ze względu na ich negatywny wpływ na czas przewodzenia, beta-blokery powinny być ostrożnie stosowana u pacjentów z blokiem serca pierwszego stopnia.
Zaburzenia naczyniowe
Pacjenci z ciężkimi chorobami/zaburzeniami krążenia obwodowego (np. ciężkie postaci choroby lub syndromu Raynauda) powinni być traktowani z ostrożnością.
Choroby układu oddechowego
Po podaniu niektórych okulistycznych beta-blokerów odnotowano przypadki reakcji ze strony układu oddechowego włącznie ze zgonami z powodu skurczu oskrzeli u chorych na astmę.
Lek Dotiteva należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla pacjenta.
Niewydolność wątroby
Nie badano zastosowania produktu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol u pacjentów z niewydolnością wątroby, stąd zalecane jest zachowanie ostrożności podczas leczenia tych pacjentów.
Reakcje immunologiczne i nadwrażliwość
Podobnie jak w przypadku innych leków okulistycznych stosowanych miejscowo, substancje czynne mogą być wchłonięte do krążenia ogólnego. Dorzolamid zawiera grupę sulfonamidową, która jest również obecna w sulfonamidach. Wobec tego, te same działania niepożądane, które występują po podaniu ogólnym sulfonamidów mogą wystąpić po zastosowaniu miejscowym. W przypadku stwierdzenia ciężkich działań niepożądanych lub objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu.
Po zastosowaniu preparatu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol obserwowano miejscowe działania niepożądane dotyczące oczu, zbliżone do działań występujących w przypadku stosowania kropli do oczu zawierających chlorowodorek dorzolamidu. W przypadku wystąpienia takiej reakcji należy rozważyć odstawienie leku Dotiteva.
Reakcje anafilaktyczne
W trakcie leczenia beta-adrenolitykami, pacjenci z chorobą atopową lub ciężkimi reakcjami anafilaktycznymi na różne alergeny w wywiadzie mogą wykazywać nasiloną reakcję na ponowne zetknięcie z tymi alergenami i mogą nie reagować na dawki adrenaliny (epinefryny) zwykle stosowane w leczeniu reakcji anafilaktycznych.
Jednoczesne przyjmowanie innych leków
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania następujących leków: dorzolamid i doustnych inhibitorów anhydrazy węglanowej.
Nie jest zalecane jednoczesne stosowanie dwóch leków beta-adrenolitycznych o działaniu miejscowym (patrz punkt 4.5)
Wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe lub znane działania wynikające ze stosowania beta-blokerów mogą być nasilone, gdy timolol jest podawany u pacjentów już przyjmujących systemowe środki beta-adrenolityczne. Należy uważnie obserwować odpowiedź na leczenie u tych pacjentów
Odstawianie leku
Podobnie jak w przypadku leków beta-adrenolitycznych działających ogólnie w razie konieczności zaprzestania podawania tymololu u pacjentów z chorobą wieńcową, lek należy odstawiać stopniowo.
Inne skutki blokowania receptorów beta - adrenergicznych
Hipoglikemia / cukrzyca
Beta-blokery należy stosować ostrożnie u pacjentów z samoistną hipoglikemią lub u pacjentów z cukrzycą chwiejną, beta-blokery mogą maskować objawy ostrej hipoglikemii.
Beta-blokery mogą maskować niektóre objawy nadczynności tarczycy. Nagłe odstawienie leku beta-adrenolitycznego może spowodować zaostrzenie objawów.
Przyjmowanie leków beta-adrenolitycznych może powodować nasilenie objawów miastenii.
Znieczulenie chirurgiczne
Okulistyczne preparaty blokujące receptory beta mogą blokować obwodowe działanie beta-agonistów np. adrenaliny (epinefryny). Gdy pacjent otrzymuje timolol należy poinformować o tym anestezjologa,
Inne skutki hamowania anhydrazy węglanowej
Leczenie oparte na przyjmowanych doustnie inhibitorach anhydrazy węglanowej wiąże się z ryzykiem wystąpienia kamicy dróg moczowych w wyniku zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, szczególnie u pacjentów z kamicą nerkową w wywiadzie. Pomimo faktu, iż w przypadku leczenia
preparatem złożonym zawierającym dorzolamid i tymolol nie zaobserwowano zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, zgłaszano rzadkie przypadki kamicy dróg moczowych. Ze względu na fakt, że produkt leczniczy Dotiteva zawiera stosowany miejscowo inhibitor anhydrazy węglanowej , który jest wchłaniany do krążenia ogólnego, pacjenci z kamicą nerkową w wywiadzie mogą być narażeni na większe ryzyko wystąpienia kamicy dróg moczowych podczas jego stosowania.
Inne
Leczenie pacjentów z ostrą jaskrą z zamkniętym kątem, poza podawaniem leków zmniejszających ciśnienie w gałce ocznej, wymaga także innych interwencji terapeutycznych. Nie badano zastosowania produktu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol u pacjentów z ostrą jaskrą z zamkniętym kątem.
Choroby rogówki
U pacjentów z wcześniejszymi chronicznymi uszkodzeniami rogówki oraz/ lub zabiegami chirurgicznymi na gałce ocznej w wywiadzie zgłaszano przypadki obrzęku rogówki oraz nieodwracalnej dekompensacji rogówki podczas stosowania dorzolamidu. Należy zachować ostrożność stosując dorzolamid miejscowo u takich pacjentów.
Leczenie doocznymi beta-blokerami może powodować suchość oczu. Pacjenci z chorobami rogówki powinni być traktowani z ostrożnością.
Odwarstwienie naczyniówki
Po zabiegach filtracyjnych przy jednoczesnym stosowaniu środków hamujących wytwarzanie cieczy wodnistej (np. przy użyciu tymololu, acetozolamidu) opisywano przypadki odwarstwienia naczyniówki z jednoczesną hipotonią wewnątrzgałkową.
Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwjaskrowych, u niektórych pacjentów obserwowano osłabienie odpowiedzi na lek okulistyczny zawierający maleinian tymololu po długotrwałym leczeniu. Jednakże, w badaniach klinicznych z udziałem 164 pacjentów monitorowanych przez okres co najmniej trzech lat nie stwierdzono znaczących różnic w średnim ciśnieniu wewnątrzgałkowym po uzyskaniu pierwotnej stabilizacji.
Stosowanie soczewek kontaktowych
Produkt leczniczy Dotiteva zawiera środek konserwujący - chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oka. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zakropleniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Stwierdzono, iż chlorek benzalkoniowy powoduje odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych.
Stosowanie u dzieci
Patrz punkt 5.1.
Dotiteva - przedawkowanie
Brak danych dotyczących przedawkowania produktu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol u ludzi spowodowanego przypadkowym lub celowym połknięciem.
Opisano przypadki niezamierzonego przedawkowania maleinianu tymololu w postaci kropli do oczu, w których obserwowano podobne działania ogólne jak po przedawkowaniu inhibitorów receptorów beta-adrenergicznych podawanych ogólnoustrojowo, takie jak zawroty głowy, ból głowy, duszność, bradykardię, skurcz oskrzeli i zatrzymanie akcji serca. Najczęstsze objawy podmiotowe i przedmiotowe jakie mogą wystąpić w przypadku przedawkowania dorzolamidu to zaburzenia równowagi elektrolitowej, rozwój kwasicy oraz potencjalnie objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Dostępne są ograniczone informacje dotyczące przedawkowania chlorowodorku dorzolamidu u ludzi spowodowanego przypadkowym lub celowym połknięciem.
W przypadku połknięcia leku zgłaszano senność. W przypadku zastosowania miejscowego opisywano następujące działania niepożądane: nudności, zawroty głowy, ból głowy, zmęczenie, zaburzenia marzeń sennych oraz dysfagia. Leczenie
Należy stosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Należy monitorować stężenia elektrolitów (szczególnie potasu) w surowicy oraz wykonywać pomiary pH krwi. Badania wskazują, że tymolol nie jest łatwo usuwany drogą dializy.
Dotiteva - przeciwwskazania
Lek jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z:
? nadwrażliwością na jedną lub obie substancje czynne lub którąkolwiek z substancji pomocniczych
? reaktywną chorobą dróg oddechowych, w tym astmą oskrzelową występującą obecnie lub w wywiadzie lub ciężką przewlekłą chorobą obturacyjną płuc;
? bradykardią zatokową, zespołem chorego węzła zatokowego, blokiem zatokowo-przedsionkowym, blokiem przedsionkowo-komorowym drugiego lub trzeciego stopnia nie kontrolowanym przy użyciu rozrusznika, jawną niewydolnością serca, wstrząsem kardiogennym,
? ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min) lub kwasicą hyperchloremiczną
Przeciwwskazania te oparte są na właściwościach składników leku i nie są specyficzne dla leku złożonego.
Dotiteva - działania niepożądane
W badaniach klinicznych nie zaobserwowano działań niepożądanych specyficznych dla preparatu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol. Niepożądane działania ograniczały się do zgłoszonych wcześniej dla chlorowodorku dorzolamidu oraz/ lub maleinianu tymololu. Podobnie jak inne miejscowo stosowane leki okulistyczne, tymolol wchłania się do krążenia. Może to spowodować podobne działania niepożądane do spotykanych przy beta-adrenolitykach. Częstość występowania systemowych działań niepożądanych po podaniu miejscowym do oczu jest niższa niż w podaniu układowym. Wymienione działania niepożądane to reakcje widoczne w czasie leczenia ocznymi beta-blokerami.
W badaniach klinicznych, 1035 uczestników otrzymywało produkt złożony zawierający dorzolamid i tymolol. Około 2,4% wszystkich pacjentów przerwało leczenie produktem złożonym zawierającym dorzolamid i tymolol ze względu na niepożądane działania dotyczące oczu. Blisko 1,2% pacjentów przerwało leczenie z powodu niepożądanych reakcji miejscowych wskazujących na alergię lub nadwrażliwość (takich jak podrażnienia powiek lub zapalenie spojówek).
Następujące niepożądane działania produktu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol lub jednego z jego składników zgłoszono w trakcie badań klinicznych lub po wprowadzeniu preparatu do lecznictwa:
[Bardzo często: ( > = 1/10), Często: (> = 1/100, < 1/10), Niezbyt często: (> = 1/1000, < 1/100),
Rzadko: (> = 1/10 000, < 1/1000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych
danych)]
Zaburzenia układu immunologicznego Dorzolamid / Tymolol
Rzadko: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka,
świąd, wysypka, anafilaksja, rzadki skurcz oskrzeli
Tymolol roztwór do oczu
Nieznana: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne w tym obrzęk naczynioruchowy, wysypka, miejscowa i uogólniona pokrzywka, świąd, reakcja anafilaktyczna
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Tymolol roztwór do oczu Nieznana: Hipoglikemia
Zaburzenia psychiczne
Tymolol, krople do oczu, roztwór Niezbyt często: depresja *
Rzadko: bezsenność*, koszmary senne*, utrata pamięci
Zaburzenia układu nerwowego
Chlorowodorek dorzolamidu, krople do oczu, roztwór:
Często: ból głowy*
Rzadko: zawroty głowy* i parestezje*
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór:
Często: ból głowy*
Niezbyt często: zawroty głowy*, omdlenie*
Rzadko: parastezje*, nasilenie objawów podmiotowych i przedmiotowych miastenii,
obniżone libido*, mózgowy incydent naczyniowy*, niedokrwienie mózgu
Zaburzenia oka
Dorzolamid/ tymolol:
Bardzo często: pieczenie i kłucie
Często: nastrzyknięcie spojówek, nieostre widzenie, nadżerki rogówki, swędzenie oka,
łzawienie
Chlorowodorek dorzolamidu, krople do oczu, roztwór: Często: zapalenie powiek*, podrażnienia powiek*
Niezbyt często: zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego*
Rzadko: podrażnienia, w tym zaczerwienienie*, ból*, sklejanie powiek*; przemijająca
krótkowzroczność (ustępująca po zaprzestaniu terapii), obrzęk rogówki*, hipotonia oczna*, odwarstwienie naczyniówki (po zabiegach filtracyjnych)*.
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór:
Często: objawy podmiotowe i przedmiotowe podrażnienia oczu (np. palenie, pieczenie,
swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie)*, zapalenie powiek*, zapalenie rogówki*, zmniejszona wrażliwość rogówki i suchość oka* Niezbyt często: zaburzenia widzenia, w tym zaburzenia refrakcji (w niektórych przypadkach z
powodu odstawienia leku zwężającego źrenicę) * Rzadko: opadanie powiek, podwójne widzenie, odwarstwienie naczyniówki (po zabiegach
filtracyjnych, patrz punkt 4.4)* Nieznana: niewyraźne widzenie, owrzodzenie rogówki
Zaburzenia ucha i błędnika
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór: Rzadko: szumy w uszach*
Zaburzenia serca i zaburzenia naczyniowe:
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór: Niezbyt często: bradykardia*
Rzadko: obniżenie ciśnienia tętniczego*, ból w klatce piersiowej*, kołatanie serca*,
obrzęk*, arytmia*, zastoinowa niewydolność serca*, blok przedsionkowo-komorowy*, zatrzymanie czynności serca*, chromanie, objaw Reynauda*, zimne dłonie i stopy* Nieznana: niewydolność serca
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Dorzolamid/ tymolol
Często: zapalenie zatok
Rzadko: duszność, niewydolność oddechowa, nieżyt nosa
Chlorowodorek dorzolamidu, krople do oczu, roztwór: Rzadko: krwawienie z nosa*
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór: Niezbyt często: duszność*
Rzadko: skurcz oskrzeli (zwłaszcza u pacjentów z występującymi uprzednio stanami
spastycznymi oskrzeli)1, kaszel*
Zaburzenia żołądka i jelit
Dorzolamid/ tymolol
Bardzo często: zaburzenia smaku
Chlorowodorek dorzolamidu, krople do oczu, roztwór: Często: nudności*
Rzadko: podrażnienie gardła, suchość w ustach*
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór: Niezbyt często: nudności*, niestrawność* Rzadko: biegunka, suchość w ustach*
Nieznana: zaburzenia smaku, ból brzucha, wymioty
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Dorzolamid/ tymolol
Rzadko: kontaktowe zapalenie skóry
Chlorowodorek dorzolamidu, krople do oczu, roztwór: Rzadko: wysypka*
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór:
Rzadko: łysienie*, wysypka łuszczycopodobna lub zaostrzenie łuszczycy*
Nieznana: wysypka skórna
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór: Nieznana: bóle mięśni
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Dorzolamid/ tymolol
Niezbyt często: kamica moczowa
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór:
Rzadko: choroba Peyroniego*
Nieznana: zaburzenia seksualne, zmniejszenie libido
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Chlorowodorek dorzolamidu, krople do oczu, roztwór: Często: astenia/zmęczenie*
Maleinian tymololu, krople do oczu, roztwór: Niezbyt często: astenia/zmęczenie*
*Te działania niepożądane produktu złożonego zawierającego dorzolamid i tymolol były obserwowane również po wprowadzeniu go do obrotu.
Badania diagnostyczne
Nie stwierdzono, aby produkt złożony zawierający dorzolamid i tymolol powodował klinicznie istotne zaburzenia elektrolitowe w badaniach klinicznych.
Dotiteva - ciąża i karmienie piersią
Stosowanie podczas ciąży
Produkt leczniczy Dotiteva nie powinien być stosowany podczas ciąży.
Dorzolamid
Brak jest badań klinicznych z udziałem kobiet w ciąży narażonych na działanie leku. U królików, którym podano dawki na poziomie toksycznym dla matki, dorzolamid wykazywał działanie teratogenne (patrz punkt 5.3).
Tymolol
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania tymololu u kobiet w ciąży. Tymolol nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.
Aby zmniejszyć wchłanianie systemowe, patrz punkt 4.2.
Badania epidemiologiczne nie wykazały wad rozwojowych, wykazały jednak ryzyko wewnątrzmacicznego opóźnienia wzrostu, gdy beta-blokery są podawane drogą doustną. Ponadto objawy stosowania beta-blokerów (np. bradykardia, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania i hipoglikemia) zaobserwowano u noworodków, gdy beta-blokery były przyjmowane do czasu porodu. Jeżeli przed narodzinami dziecka był stosowany produkt złożony zawierający dorzolamid i tymolol, noworodek powinien być uważnie monitorowany podczas pierwszych dni życia.
Stosowanie w okresie laktacji
Nie wiadomo czy dorzolamid jest wydzielany do mleka matki. U samic szczurów otrzymujących dorzolamid w okresie laktacji zaobserwowano spadek przyrostu masy ciała u potomstwa. Beta-blokery są wydzielane do mleka kobiecego. Jednakże, w dawkach terapeutycznych tymololu w postaci kropli do oczu nie jest prawdopodobne, aby ilości obecne w mleku matki po ich podaniu były wystarczające do wywołania objawów klinicznych wynikających ze stosowania beta-blokerów u niemowląt. Aby zmniejszyć wchłanianie, patrz punkt 4.2.
Jeśli leczenie dorzolamidem / tymololem jest wymagane, nie jest zalecane karmienie piersią.
Dotiteva - prowadzenie pojazdów
Nie przeprowadzono badań dotyczących zdolności prowadzenia oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Potencjalne działania niepożądane, takie jak zaburzenia widzenia mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn w ruchu.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Dorzolamidum, Timololum
Dorzolamid i tymolol to połączenie substancji leczniczych stosowanych w leczeniu chorób oczu. Dorzolamid jest sulfonamidem obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe. Tymolol z kolei jest betablokerem, również obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Dostępne opakowania
Dotiteva
krople do oczu, roztwór - 2 but.a 5ml - (0,02g+5mg)/ml
TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
Dotiteva
krople do oczu, roztwór - 5 ml (butelka) - (0,02g+5mg)/ml
TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze