Disnemar Xylo

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
aerozol do nosa
Dawka
0,5 mg/ml
Ilość
10 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: BGP PRODUCTS POLAND SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Disnemar Xylo - ulotka preparatu

Disnemar Xylo - opis

Objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa.

Disnemar Xylo 1 mg/ml aerozol do nosa może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci w wieku od 10 lat.

Disnemar Xylo - skład

1 ml aerozolu do nosa zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. 1 dawka (= 90 mikrolitrów) zawiera 90 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Disnemar Xylo - dawkowanie

Przed pierwszym podaniem aerozolu konieczne jest kilkukrotne (czterokrotne) rozpylenie aerozolu w powietrze w celu uzyskania jednolitych dawek. Butelkę należy trzymać w pozycji pionowej. Jeśli produkt nie był stosowany przez kilka dni, to w celu uzyskania jednolitych dawek należy rozpylić w powietrze przynajmniej jedną dawkę aerozolu.

Przed zastosowaniem produktu należy wydmuchać nos.

Disnemar Xylo aerozol do nosa jest przeznaczony wyłącznie do podawania donosowego. Aerozol do nosa należy przyjmować w pozycji siedzącej. W trakcie przyjmowania produktu małe dzieci powinny siedzieć na kolanach osoby podającej lek.

Dzieci w wieku od 10 lat oraz dorośli:

1 lub 2 rozpylenia aerozolu do każdego otworu nosowego nie częściej niż co 10-12 godzin. W razie konieczności produkt leczniczy można stosować do 3 razy na dobę.

Maksymalny czas leczenia wynosi 7 dni. Jeśli po 3 dniach leczenia nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy ocenić stan pacjenta. Długotrwałe i nadmierne stosowanie może prowadzić do ponownego przekrwienia i obrzęku błony śluzowej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Dzieci i młodzież

Disnemar Xylo 1 mg/ml aerozol do nosa jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 10 lat w sposób opisany powyżej.

Produktu leczniczego Disnemar Xylo 1 mg/ml aerozol do nosa nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Do stosowania w tej populacji bardziej odpowiednie mogą być inne moce produktu.

W celu zminimalizowania ryzyka szerzenia się zakażeń, produkt leczniczy nie powinien być stosowany przez więcej niż jedną osobę, a pompkę po użyciu powinno się przepłukać.

Disnemar Xylo - środki ostrożności

Podczas stosowania ksylometazoliny konieczne jest zachowanie ostrożności u pacjentów z silnymi reakcjami na leki sympatykomimetyczne. Stosowanie produktu może wywoływać, np. bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub nadciśnienie tętnicze.

Disnemar Xylo może być stosowany wyłącznie po starannym rozważeniu zagrożeń i korzyści wynikających z leczenia u pacjentów:

- leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitorami MAO) w ostatnich 2 tygodni,

- z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, szczególnie u pacjentów z jaskrą wąskiego kąta przesączania,

- z ciężką chorobą układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze),

- z guzem chromochłonnym nadnercza,

- z chorobami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca),

- z porfirią,

- z rozrostem gruczołu krokowego,

- z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Po przerwaniu długotrwałego leczenia ksylometazoliną obrzęk błony śluzowej może nawrócić. Może to być spowodowane tzw. efektem z odbicia wywołanym przez sam lek. Aby temu zapobiec, lek należy stosować jak najkrócej (patrz punkt 4.2). Zakażenia bakteryjne błony śluzowej nosa i zatok przynosowych muszą być odpowiednio leczone. Jeśli ta sama butelka aerozolu będzie stosowana przez kilka osób, może to prowadzić do szerzenia się zakażeń.

Disnemar Xylo - przedawkowanie

Zgłoszone przypadki przedawkowania wystąpiły głównie u dzieci. Obserwowane działania toksyczne to: zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, w tym ciężkie przypadki, sedacja, suchość w jamie ustnej, wzmożona potliwość i objawy pobudzenia współczulnego układu nerwowego (częstoskurcz, niemiarowość akcji serca i nadciśnienie tętnicze). Opisano przypadek 15-letniego dziecka, u którego podanie donosowe kropli (w dawce pojedynczej) dla dorosłych (1 mg/ml) zawierających ksylometazolinę spowodowało czterogodzinną śpiączkę. W wyniku zastosowanego leczenia u dziecka uzyskano całkowity powrót do zdrowia. Leczenie zatrucia jest objawowe.

Podanie węgla aktywowanego (środek adsorbujący) i siarczanu sodu (środek przeczyszczający) lub, jeśli jest to konieczne, płukanie żołądka jest przydatne tylko w przypadku ciężkiego przedawkowania i natychmiast po przyjęciu leku, bowiem ksylometazolina może szybko wchłaniać się. W przypadku ciężkiego przedawkowania wskazane jest przyjęcie pacjenta na oddział intensywnej opieki medycznej. Jako odtrutkę można podać nieselektywnego antagonistę receptorów alfa-adrenergicznych.

Disnemar Xylo - przeciwwskazania

? Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

? Produktu leczniczego nie wolno przyjmować po przezklinowym usunięciu przysadki ani po zabiegach chirurgicznych wykonywanych z dostępu przez jamę nosową lub jamę ustną z odsłonięciem opony twardej.

Disnemar Xylo - działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane tego produktu leczniczego to uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle, a także suchość błony śluzowej nosa.

Częstość występowania działań niepożądanych została zdefiniowana zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (> =1/10); często (> =1/100 do < 1/10); niezbyt często (> =1/1000 do < 1/100); rzadko (> =1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000).

Działania niepożądane wymienione w poniższej tabeli pochodzą z badań klinicznych oceniających skuteczność i (lub) bezpieczeństwo stosowania ksylometazoliny, a także z pojedynczych zgłoszeń działań niepożądanych.

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt często: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne

Zaburzenia psychiczne

Bardzo rzadko: nerwowość, bezsenność, senność (głównie u dzieci)

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo rzadko: omamy (głównie u dzieci), bóle głowy Bardzo rzadko: drgawki (głównie u dzieci)

Zaburzenia serca

Rzadko: kołatanie serca, częstoskurcz Bardzo rzadko: zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia naczyniowe

Rzadko: nadciśnienie tętnicze

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Niezbyt często: zwiększony obrzęk błon śluzowych po przerwaniu

leczenia, krwawienie z nosa

Bardzo rzadko: bezdech u niemowląt i noworodków

Zaburzenia żołądka i jelit

Rzadko: nudności

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle; suchość błony

śluzowej nosa

Bardzo rzadko: zmęczenie

Dzieci i młodzież

W kilku badaniach klinicznych wykazano, że stosowanie ksylometazoliny u dzieci jest bezpieczne. Dane pochodzące z badań klinicznych i pojedynczych zgłoszeń działań niepożądanych wskazują, że u dzieci należy spodziewać się podobnej częstości występowania, rodzajów i nasilenia działań niepożądanych jak u dorosłych. Większość działań niepożądanych zgłaszanych u dzieci wystąpiło po przedawkowaniu ksylometazoliny. Należały do nich: nerwowość, bezsenność, senność, omamy i drgawki. U niemowląt i noworodków opisywano przypadki niemiarowego oddechu.

Disnemar Xylo - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Dane z ograniczonej liczby ekspozycji w pierwszym trymestrze ciąży nie wskazują na niepożądany wpływ na ciążę ani płód/noworodka. Nie są dostępne inne dane epidemiologiczne. W badaniach na zwierzętach wykazano toksyczny wpływ na reprodukcję ksylometazoliny podawanej w dawkach większych niż zalecana dawka lecznicza (patrz punkt 5.3). Należy zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia tętniczego lub oznak zmniejszonego przepływu krwi przez macicę. Podczas stosowania produktu w dużych dawkach i przez dłuższy okres nie można wykluczyć zmniejszenia przepływu krwi przez macicę.

Disnemar Xylo można stosować w ciąży zgodnie z zaleceniami, jednak nie dłużej niż tydzień.

Laktacja

Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożeń dla karmionego piersią dziecka. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać leczenie produktem Disnemar Xylo biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety.

Przedawkowanie ksylometazoliny może doprowadzić do zmniejszenia ilości wytwarzanego mleka, dlatego nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku w okresie laktacji.

Płodność

Nie jest znany wpływ leczenia ksylometazoliną na płodność.

Disnemar Xylo - prowadzenie pojazdów

Pod warunkiem prawidłowego stosowania ksylometazolina nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak jeśli pacjent czuje się senny, lepiej jest, aby nie prowadził on pojazdów ani obsługiwał maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Disnemar Xylo - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Xylometazolini hydrochloridum

  Substancja ta jest sympatykomimetykiem szybko i długotrwale pobudzającym receptory alfaadrenergiczne. Zwęża naczynia krwionośne, łagodzi odczyn zapalny, zmniejsza przekrwienia, wysięk i obrzęk błony śluzowej nosa i gardła. Stosowana w nieżycie (także alergicznym) nosa, zapaleniu zatok oraz ostrym zapaleniu ucha środkowego (udrażnia trąbkę słuchową).

  Dostępne opakowania
  Disnemar Xylo

  Disnemar Xylo

  aerozol do nosa - 10 ml (butelka) - 0,5 mg/ml
  BGP PRODUCTS POLAND SP. Z O.O.
  Disnemar Xylo

  Disnemar Xylo

  aerozol do nosa - 10 ml (butelka) - 1 mg/ml
  BGP PRODUCTS POLAND SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

  Zapalenie spojówek u dzieci jest to dolegliwość, która pojawia się nagle i jest naprawdę dokuczliwa. Niestety jest to przypadłość, która niewyleczona na czas i w odpowiedni sposób może powracać. Dlatego bardzo ważne jest, aby szybko udać się z dzieckiem...

  Wybierz moc natury

  Katar leczony trwa siedem dni, nieleczony - tydzień. Obalamy mity

  Katar leczony trwa siedem dni, nieleczony - tydzień. Obalamy mity

  Katar związany z infekcją wirusową jest dolegliwością, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, więc bardzo łatwo się zarazić, ale trudniej pozbyć. Kichanie, zatkany nos, a do tego podrażniona śluzówka...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Co to jest zapalenie spojówek? (WIDEO)

  Co to jest zapalenie spojówek? (WIDEO)

  Przebieg zapalenia spojówek Zapalenie spojówek to reakcja zapalna ze strony spojówki, czyli przezroczystej błony, która pokrywa białko oka. Jak tłumaczy lekarz okulista Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska, w zapaleniu spojówek naczynia krwionośne silnie...

  Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

  Maseczka ochronna (WIDEO)

  Maseczka ochronna (WIDEO)

  Maseczka ochronna uchroni nas np. przed wirusem grypy Ryzyko zarażenia się wirusem grypy dotyczy zarówno osób zdrowych, starszych, dzieci jak i osób z problemami zdrowotnymi. Bez odpowiedniej profilaktyki Ah1N1 może w konsekwencji doprowadzić do pandemicznej...

  Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania

  Objawy odry - charakterystyczne symptomy, leczenie, powikłania

  Czym jest odra? Jakie są objawy odry? Jest to choroba wieku dziecięcego, którą wywołuje wirus Measles. Przedział wiekowy, w którym mogą się pojawić objawy odry to czas niemowlęcy od 6 do 12 miesiąca, a także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do...

  Gorączka

  Jak zbić gorączkę? - domowe sposoby na obniżenie gorączki

  Jak zbić gorączkę? - domowe sposoby na obniżenie gorączki

  Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, to nic innego, jak walka organizmu z intruzami, takimi jak bakterie czy wirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje zwykle nie wytrzymują długo w wysokiej temperaturze, dlatego też jest to jeden ze sposobów walki...

  Katar - przyczyny, rodzaje i leczenie. Domowe sposoby na katar

  Odciągacz kataru

  Odciągacz kataru dla niemowląt to sposób na czysty nosek twojego niemowlaka. Nosek maluszka trzeba czyścić regularnie - nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. Czysty nosek wpływa na barwę głosu, pozwala swobodnie oddychać i rozpoznawać zapachy. Ponadto...