Stosowanie Dipherganu a alkohol
Od czwartku biorę leki: diphergan, cirrus, mucosolvan oraz antybiotyk lekoklar forte. W środę wieczorem biorę ostatnią dawkę. Czy w sobotę około godziny 18 mogę spożyć niewielką ilość alkoholu?

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Od czwartku biorę leki: diphergan, cirrus, mucosolvan oraz antybiotyk lekoklar forte. W środę wieczorem biorę ostatnią dawkę. Czy w sobotę około godziny 18 mogę spożyć niewielką ilość alkoholu?
Dziecko bardzo kaszle nie może zasnąć . podaliśmy diphergan i nic za dobrze . co robic
Witam! Od kilkunastu lat męczy mnie kaszel/odkaszliwanie - zawsze kilka razy w dzień a nigdy w nocy.W tym czasie mam silny katar i napływ śliny.Po 20-40 min.wszystko mija.Badanie u pulmunologa-Tk,spirometr,bronchoskop.Badanie gastroskopia nie wykazała refluksu.Badanie u alergologa,laryngologa,rynologa Tk zatok-...
Witam chcialam zapytac czy podczas ciazy mozna brac lek diphergan na chorobe lokomocyjna bralam ja 2 tygodnie pod rzad
Po konsultacji z lekarzem psychiatrą , podaję dziecku (2 lata) codziennie na noc 5 ml dipherganu, ponieważ córka budzi się kilkanaście razy w nocy ( bolesne ząbkowanie) po syropie jest lepiej...czy jest on bezpieczny ? jak długo mogę go podawać?
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Diphergan stosuje się:
- w leczeniu objawowym stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry włącznie z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, pokrzywką oraz reakcjami anafilaktycznymi na leki i obce białka;
- jako lek wspomagający do przedoperacyjnego uspokojenia chorych w chirurgii i położnictwie;
- jako środek przeciwwymiotny, np. w kinetozie.
1 tabletka drażowana zawiera 25 mg prometazyny chlorowodorku (Promethazini hydrochloridum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza jednowodna, sacharoza, czerwień koszenilowa (E 124).
Dawkowanie
W odczynach alergicznych:
- dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku od 10 lat: 25 mg raz na dobę (najlepiej na noc), zwiększając maksymalnie 25 mg dwa razy na dobę w razie potrzeby;
- dzieci w wieku od 5 do 10 lat: 10 do 25 mg jednorazowo (najlepiej na noc) lub 5 do 10 mg 2 razy na dobę; maksymalnie 25 mg na dobę.
W zapobieganiu objawom choroby lokomocyjnej:
- dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku od 10 lat: 25 mg na noc przed podróżą. W razie potrzeby dawkę powtórzyć po 6 – 8 godzinach;
W premedykacji:
- dorośli i dzieci w wieku od 10 lat: 25 do 50 mg na godzinę przed zabiegiem;
- dzieci w wieku od 5 do 10 lat: 25 mg na godzinę przed zabiegiem.
Nie należy stosować produktu leczniczego u dzieci poniżej 5 lat ze względu na moc i postać - tabletka drażowana, 25 mg. Dla tej grupy wiekowej prometazyna dostępna jest w postaci syropu Diphergan.
Prometazyna może powodować zgęstnienie lub wysuszenie wydzieliny oskrzelowej i upośledzać odkrztuszanie. Dlatego też należy stosować go ostrożnie u chorych na astmę, zapalenie oskrzeli lub rozstrzenia oskrzeli.
Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką chorobą wieńcową, jaskrą z wąskim kątem przesączania, padaczką oraz u chorych z niewydolnością wątroby lub nerek. Należy również zachować ostrożność u chorych ze zwężeniem szyi pęcherza moczowego lub odźwiernika dwunastnicy.
Należy unikać stosowania prometazyny u dzieci i młodzieży z objawami subiektywnymi i obiektywnymi, które sugerują występowanie zespołu Reye’a.
Prometazyna może maskować objawy ostrzegawcze ototoksyczności wywołanej przez produkty lecznicze ototoksyczne np. salicylany. Może również opóźniać wczesne rozpoznanie niedrożności jelit lub zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego przez hamowanie wymiotów.
Produkt leczniczy zawiera sacharozę i laktozę jednowodną. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy lub galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub niedoborem laktazy (typu Lapp) nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.
Produkt leczniczy zawiera czerwień koszelinową (E 124) i może powodować reakcje alergiczne.
Objawy ciężkiego przedawkowania mają zróżnicowany osobniczo charakter. U dzieci charakteryzują się różnymi połączeniami pobudzenia, ataksji, zaburzeń koordynacji, atetozy i omamów, podczas gdy u osób dorosłych może wystąpić senność i śpiączka. Drgawki mogą wystąpić zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Ich pojawienie może poprzedzać śpiączka lub pobudzenie. Może pojawić się tachykardia. Depresja krążeniowo-oddechowa należy do rzadkości. Jeżeli chory zgłosi się do lekarza w wystarczająco krótkim czasie po zażyciu produktu leczniczego, należy wywołać wymioty przy użyciu wymiotnicy (ipecacuanha), mimo działania przeciwwymiotnego prometazyny, bądź wykonać płukanie żołądka.
Leczenie w przedawkowaniu ma charakter podtrzymujący ze zwróceniem uwagi na utrzymanie odpowiedniego stanu układu oddychania i krążenia. Drgawki należy leczyć przy użyciu diazepamu lub innego odpowiedniego produktu leczniczego przeciwdrgawkowego.
Nadwrażliwość na substancje czynną (prometazynę), inne pochodne fenotiazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Śpiączka.
Depresja ośrodkowego układu nerwowego, niezależnie od jej podłoża.
Leczenie IMAO oraz po przebytym leczeniu IMAO w okresie 14 dni po zakończeniu ich stosowania.
Prometazyny nie należy stosować u dzieci do 2 lat ze względu na możliwość zagrażającej życiu depresji oddechowej.
Prometazyna jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów. U nielicznych wystąpić mogą:
Zaburzenia układu nerwowego:
senność, zawroty i bóle głowy, niepokój ruchowy, koszmary senne, zmęczenie i zaburzenia orientacji, splątanie, reakcje pozapiramidowe.
Zaburzenia oka:
zaburzenia widzenia.
Zaburzenia żołądka i jelit:
suchość w jamie ustnej, podrażnienie żołądka.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
zatrzymanie moczu.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:
anoreksja.
Zaburzenia serca:
kołatania serca, hipotonia, arytmie.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:
kurcze mięśni oraz ruchy głowy i twarzy przypominające tiki.
Zaburzenia układu immunologicznego:
anafilaksja, opisywano reakcje skórne nadwrażliwości na światło, w czasie leczenia należy unikać silnego światła słonecznego.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
nieprawidłowy skład krwi, włączając niedokrwistość hemolityczną.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
żółtaczka.
Badania diagnostyczne
Prometazyna może zakłócać immunologiczne testy ciążowe z użyciem moczu, powodując wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.
Należy zaprzestać stosowania prometazyny na co najmniej 72 godziny przed rozpoczęciem testów immunologicznych testów skórnych, ponieważ może ona hamować reakcję skórną, w której pośredniczy histamina, powodując wyniki fałszywie ujemne.
Niemowlęta wykazują podatność na działanie przeciwcholinergiczne prometazyny, podczas gdy inne dzieci mogą wykazywać paradoksalną nadpobudliwość. Osoby w podeszłym wieku są szczególnie podatne na działanie przeciwcholinergiczne i splątanie wywoływane przez prometazynę.
Ciąża
Dane epidemiologiczne świadczą o bezpieczeństwie stosowania prometazyny u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały również istotnych zagrożeń. Mimo tego nie należy stosować produktu leczniczego w czasie ciąży, chyba że w opinii lekarza jest to konieczne. Nie zaleca się stosowania prometazyny w okresie 2 tygodni poprzedzających poród, z uwagi na ryzyko rozdrażnienia i pobudzenia noworodka.
Karmienie piersią
Dostępne dane wskazują, że ilość prometazyny przenikająca do mleka jest nieznaczna. Istnieje jednak ryzyko rozdrażnienia i pobudzenia dziecka karmionego piersią. Dlatego też w okresie karmienia piersią prometazynę należy stosować z dużą ostrożnością.
Pacjenci odczuwający senność, zawroty głowy, zaburzenia orientacji po zażyciu produktu leczniczego nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Objawy te mogą utrzymywać się do 12 godzin po podaniu produktu leczniczego.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
7 farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Komentarze